Sienų apdaila – tradiciniai ir neįprasti dekoravimo būdai

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Kur kas įdomiau pagyvinti interjerą galima dekoratyvinėmis 3D plokštėmis, medžiaginėmis ar odinėmis plokštėmis, išskirtinumo sienoms suteikiančiais grafiniais piešiniais, freska, mažais vitražais ar fotostiklais.

Netradiciniai sienų dekoravimo sprendimai padeda namuose ar viešosiose erdvėse sukurti iškilų trimatį ar įdomų dvimatį reljefą, o svarbiausia – suteikia galimybę eksperimentuoti.

Futuristinis sienų dekoras – akį traukiantys trimačiai objektai.

Kokiais kriterijais vadovaujasi šiandienis pirkėjas, rinkdamasis interjero dekoravimo medžiagas? Tai unikalios idėjos, ekologiškumas, kokybė ir ekonomiškumas. Būtent šių savybių turi gipsinės 3D plokštės.

 

Dekoratyvinių sienų ir lubų apdailos plokščių raida bei reljefinės apdailos tendencijos praskynė kelią naujoms interjero apdailai skirtoms trimatėms, arba tiesiog 3D, plokštėms. Šios plokštės – tai naujas interjero apdailos ir dizaino sprendimų matmuo, leidžiantis susikurti nepakartojamą interjerą, išsiskiriantį individualumu. Kokybiškos plokštės gaminamos vien iš natūralių sudėtinių dalių, kurių pagrindinė – gipsas.

Tai ekologiškai švari medžiaga, nekelianti pavojaus žmogaus sveikatai, mat jos sudėtyje nėra jokių nuodingųjų ar lakiųjų medžiagų. Dėl didelio atsparumo ugniai gipso plokštės, net smarkiai įkaitusios, neišskiria nuodingųjų medžiagų. Atsiradusius nedidelius pažeidimus – įbrėžimus, įskilimus galima užglaistyti ir nušlifuoti.

 

„Sukurti 3D efektą interjere galima pasirinkus vieną patalpos sieną, jos dalį svetainėje, prieškambaryje arba nišoje, taip pat lubas. Be to, skoninga jomis papuošti erdvę prie laiptų ar net vonios kambaryje. Neretai tokios plokštės naudojamos vietoje paveikslo.

Tokiu atveju iš kelių elementų sudėliotas objektas tampa centrine kambario ašimi, perteikdamas sukurtą nuotaiką“, – patirtimi dalinasi „Loft design system“ atstovų Baltijos šalims UAB „Dekoloma“ pardavimo vadybininkė Greta Janč.
Plokštės, kurių storis – nuo 1 cm iki 4 cm, o svoris – nuo 4 kg iki 10 kg, prie sienos klijuojamos plytelių klijais. Gipso plokštės yra baltos spalvos, lengvai dažomos. Jei reikia, patogu vėl viską atnaujinti – tereikia perdažyti kita spalva ir vėl namai bus subtilūs bei išskirtiniai.

 

Svarbu ir tai, kad kitaip išdėsčius plokštes ir parinkus kitokį apšvietimą, to paties rašto plokštės gali atrodyti skirtingai. Tad net ir išrankiausiam skoniui galima rasti tinkamą faktūrą savo erdvei, pasirinkti iš daugybės siūlomų plokščių modelių. Plačios plokščių pasirinkimo galimybės namus ar viešąsias erdves per trumpą laiką paverčia individualumo oaze.

Be to, 3D plokštės ilgaamžės, jų naudojimo laikas numatytas ne vienai kartai.

Gipso lipdiniai atgimsta moderniame interjere

Daugelis klasikinių gipso lipdiniais puoštų interjerų buvo įrengti dar XIX a. ir būtų neblogai išsilaikę, jei ne susiklosčiusios istorinės aplinkybės. Tad gausaus pasirinkimo šiuo požiūriu nesama, nes nemažai senųjų interjerų gerokai nukentėjo sovietiniais laikais, kai istorinius pastatus sudarkė vadinamieji komunaliniai būstai.

Jų gyventojai dažniausiai ne tik nesuprato autentiškų interjerų vertės, bet ir niokojo juos. Dėl šių priežasčių Vilniuje palyginti nedaug turime išlikusio senojo dekoro pavyzdžių, tačiau jo yra – ne tik vertingo, bet ir kokybiškai restauruoto.

Su klasikiniu interjeru siejami sienų ir lubų dekoro lipdiniai atgimsta ne tik rekonstruojamo paveldo objektuose, bet dizainerių sėkmingai pritaikomi ir šiuolaikiniams mišrių stilių interjerams bei santūrios klasikos mėgėjų būstams.
 

Pavargusiems nuo modernaus šalto minimalizmo interjerų sienų ir lubų gipso lipdiniai sukuria nekasdienišką, šventinę nuotaiką, atrodo itin dekoratyviai ir stilistiškai turtingai. Interjero dizaineriai naudojasi plačiomis šio dekoro pritaikymo galimybėmis, kurių suteikia ir šiuolaikinės medžiagos – polistirenas, cementas, kompozitas, polimerbetonis, stiklo pluoštas, bei vienas populiariausių – iš poliuretano pagamintas dekoras. 

Gipso lipdiniai dažniau naudojami restauruojamuose architektūros paveldo interjeruose, poliuretanu paprasčiau dekoruoti lenktas formas, su juo mažiau darbo. Tačiau gipsas nepakeičiamas kuriant individualius ir įmantrius piešinius. Ši medžiaga reikalauja ne tik meistrų išmanymo, nes tai sunku ir trapi medžiaga, bet ir gero skonio, kad interjeras nepaverstų kiču.

 

Beje, šiuolaikiniai dizaineriai siūlo plačias gipso lipdinių pritaikymo galimybes, ryškių spalvų paletes, metalo ir akmens faktūrą imituojančius piešinius, taip kurdami interjero apdailos medžiagų ir dekoro elementų kontrastą. Dažiausiai lipdiniai dažomi akriliniais dažais, plokšti elementai – voleliu, o smulkioms detalėms naudojamas purkštuvas. Vertinantys natūralumą rinksis gipsą, nes poliuretanas – tai sintetinė medžiaga, nors ir turinti savų privalumų – ji lengva, tvirta, ilgaamžė, atspari drėgmei.

Vieni efektingesnių – oda ir audinys

Iš nemenko interjero dekoro medžiagų vienomis efektingiausių šiandien laikomos minkštosios sienų plokštės iš audinio, odos ar odos pakaitalo. Tai plačiai visame pasaulyje taikomas, bet gana naujas sienų dekoravimo būdas Lietuvoje. Natūrali tekstilė ir oda interjerui suteikia baigtumo, lengvumo ir šilto jaukumo įspūdį, prabangos prieskonį.

Šiomis plokštėmis dideles erdves galima paversti jaukiomis ir optiškai padidinti mažus kambarius. Be to, tai ir ekologiškas sprendimas. Jų naudojimo galimybės labai plačios – nuo paprastos sienų puošybos iki labai pragmatiškų erdvę taupančių sprendimų. Minkštųjų plokščių pasirinkimas labai platus: tiek spalvų paletė, tiek medžiagų įvairovė, jos lengvai montuojamos, gali būti perkeliamos. Minkštumas kartu yra ir garso izoliacinė medžiaga. Plokštės gali atstoti įprastą galvūgalį ir kambarį paversti prabangiu miegamuoju. Interjero dizaineriai mėgsta šį dekoravimo būdą dėl papildomos dimensijos ir plačių formų, dydžių, storių pasirinkimo.

 

Būsto dekoravimo odinėmis ir audinio sienų plokštėmis variantų yra begalė: galima dekoruoti visas patalpos sienas arba pasirinkti vieną ryškų akcentą, papuošti jomis lubas arba pasitelkus fotoatspaudus ant medžiagos ar odos paviršiaus sukurti originalius piešinius.

„Odinės ir lininės sienų plokštės Lietuvoje dar nėra įprastos, ne visi apie jas yra girdėję ar matę gyvai, bet tai jau įsitvirtinęs ir plačiai taikomas dekoravimo būdas visame pasaulyje, ypač viešbučiuose. Pastaruoju metu itin populiarėja plokštės, naudojamos baldų akcentams – veidrodžiams, paveikslų rėmams, stumdomosioms durims.

Bet vis dėlto dėl savo minkštumo savybių ir gebėjimo sukurti atpalaiduojančią atmosferą kambaryje plokštės daugiausia naudojamos miegamojoje erdvėje“, – pasakoja UAB „Avalo“ direktorius Marius Ambraziejus.
Baldines medžiagas – ant sienų!

Kartais atrodo neįtikėtina, kad sienoms galima panaudoti ir baldų gamybos medžiagas, o dar keisčiau, kai sienų sprendimai taikomi baldams. Medis visais laikais sukurdavo šiltumo ir jaukumo jausmą. Vis dažniau pradedamos vėl naudoti klasikinės natūralios faneruotės plokštės.

Galima rinktis iš labai plačios medienos ir spalvų gamos. Šiuolaikinės technologijos medienos faneruotę leidžia dažyti kaip audinius, tad spalvų pasirinkimas labai didelis, suteikiantis daug galimybių dizaineriams ir klientams. Naudojant faneruotės plokštes galima iš tos pačios medžiagos pagaminti baldų, durų ir kitų interjero detalių.

Labai išrankiam vartotojui siūlomos tos pačios faneruotos plokštės, tik su reljefu. Šių plokščių reljefas yra iškilus, todėl jaučiamas prisilietus ir subtiliai atsiskleidžia krintant apšvietimui. Jos būna specialiai pritaikytos konferencijų ir kino teatrų salėms, darbo kabinetams – tai akustinės plokštės, pasižyminčios specialiais parametrais. Faneruotos plokštės gali būti naudojamos tiek privačiuose, tiek viešuose interjeruose, yra galimybė šias plokštes paruošti taip, kad jos atitiktų statybos reglamentuose nustatytus nedegumo reikalavimus.

Taip pat galima rinktis įvairių atspalvių plokštes metalizuotu paviršiumi, betono imitacijos dekoru ar net natūralaus akmens plokštes. Iš šių plokščių taip pat puikiai galima gaminti baldus ir kitas interjero detales – duris, palanges ir pan. Natūralus akmuo visiems puikiai įsivaizduojamas kaip sienų apdaila, o jei gaminamos akmeninės durys ar baldai?

 

„Daugelis šių medžiagų yra atsparios trinčiai, drėgmei, yra lengvos, labai gerai eksploatuojamos, o svarbiausia, didelis jų pasirinkimas neriboja interjero sprendimų. Yra ir paviršių, paruoštų naudojant nanotechnologijas, kurie yra ypač atsparūs trinčiai ir turi begalę kitoms medžiagoms nebūdingų savybių. Turime pasiūlyti ir ekologiškų iš natūralių pluoštų pagamintų plokščių.

Kaip jūs įsivaizduotumėte plokštes, pagamintas iš cukraus gamyboje likusių atliekų arba figos medžio žievės? Galime pasiūlyti netgi iš kavos, vanilės medžio, rožių žiedlapių ir kitų natūralių medžiagų pagamintų plokščių. Jas taip pat galima naudoti sienų apdailai, durų ir baldų gamybai.

Be abejo, tokios iš natūralių pluoštų pagamintos plokštės nėra pigios, tačiau visa subtilybė yra ta, kad tokios išskirtinės medžiagos interjere galima panaudoti nedaug, pritaikant lyg savotišką akcentą“, – tvirtina UAB „IE LAMINart“, siūlančios platų dekoratyvinių nestandartinių ir inovatyvių apdailos elementų pasirinkimą interjerui ir baldų gamybai, direktorius Giedrius Bučas.

Stiklas, freska, mozaika – naujos arba pamirštos senos technologijos

Gana naujas sprendimas interjero dekore – stiklo elementų naudojimas sienų apdailai. Tai praktiškas ir originalus dekoro būdas, nes šiuolaikinės technologijos leidžia įgyvendinti drąsiausias idėjas, įvairios stiklo dekoravimo technikos leidžia sukurti nepakartojamus, originalius objektus, galinčius iš pagrindų pakeisti visą interjero stilistiką.

 

Sienas, dekoruotas stiklo elementais, galima sėkmingai integruoti į bet kokį interjerą. Stiklo plokštės lengvai valomos, pažeistą nesunku pakeisti nauja, prireikus jos nesunkiai demontuojamos ir vėl sumontuojamos naujoje vietoje. Stiklinių plokščių grožį atskleidžia ir tinkamai parinktas apšvietimas, galintis stebuklingai pakeisti tokį interjerą.

Stiklo plokštės gali būti dekoruotos fotoatspaudais, piešiniais. Norint padidinti mažas erdves, galima sienas dekoruoti stiklo plokštėmis su veidrodiniu efektu, veidrodžiais arba veidrodiniais lipdukais. Tai efektingas sienų dekoravimo būdas, leidžiantis įgyvendinti konceptualias dizainerių idėjas. Veidrodiniai lipdukai yra lengvi ir saugūs, nesunkiai klijuojami, tinka vaikų kambariui ir miegamajam.

Plačiai paplitusius dekoravimo būdus – tapetų, fotoprintų arba tiesiog lygių baltų sienų paįvairinimas originaliais rankų darbo piešiniais. Prieš piešiant svarbu apmąstyti idėją, mėgstamas spalvas, išsirinkti tinkamą vietą. Idėjos įgyvendinimas labai individualus, nuobodžius namus galintis paversti itin originaliais ir išskirtiniais.

Tapyba ant lygios sienos – puikus šiuolaikinio interjero akcentas, juolab kad sieninėje tapyboje galimi patys įvairiausi stiliai, derantys visuose interjeruose. Ant sienos ar lubų galima perkelti mėgstamą vaizdą iš nuotraukos arba fotografijos, tai gali būti keli akcentai arba monumentalesnis kūrinys.

 

Tapyti galima ant sendinto tinko sienos arba lubų, suteikiant piešiniui sendintos freskos efektą. Interjerui toks dekoras suteiks paslaptingumo ir prabangos. Nenorintys lygaus piešinio gali sujungti piešinį ir iškilų vaizdą, pasirinkę reljefinę sienų tapybą.

Lyguma, sujungta su reljefu, sukuria unikalų rezultatą, prikausto žvilgsnį.

Kalbant apie dar antikos laikais paplitusį sienų dekoravimo būdą – freską, reikia nepamiršti, kad tai sieninės tapybos tipas, tačiau dauguma sienų tapybos darbų neretai vadinami freskomis, nors tapyti ant sausos sienos bei su sintetiniais dažais ir pigmentais.

Tikrąją freskos techniką sudaro tapyba grynu arba kalkiniu vandeniu skiestais pigmentais ant šviežio kalkių skiedinio ar gipsinio tinko. Ne tik freska, bet ir mozaikos technika sukurti kūriniai puošė antikinės architektūros šedevrų grindis ir sienas, tai išskirtinės prabangos elementas. Lietuvoje kelios įmonės prekiauja importuotomis apdailos medžiagomis iš akmens, keramikos, marmuro.

Šiuolaikiniame būste puošnios mozaikinės kompozicijos pagyvins interjerą, įneš į jį daugiau šviesos. Svarbu atkreipti dėmesį į kompoziciją, tekstūrą ir apšvietimą. Mozaika galima dekoruoti baldus, sienas, grindis.

Labiausiai nestandartinis sienų dekoravimas – tai betono imitacijos, natūralaus akmens ir iš natūralių pluoštų pagamintos plokštės, tačiau jos nėra labai populiarios dėl savo kainos. Jas renkasi iššūkių ir nestandartinių sprendimų ieškantys žmonės, drąsių sprendimų nebijantys dizaineriai ir architektai. Užsienyje vis labiau populiarėja netoksiškos ir aplinkai nekenksmingos medžiagos.
 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.