Tyrimas: 74 proc. lietuvių namuose norėtų naudoti saulės energiją
Saulės energijos jėgainę savo namų ūkyje daugelis (72 proc.) pirmiausiai įsirengtų dėl galimybės sumažinti išlaidas elektros energijai. Vis tik dar nemažai daliai (57 proc.) lietuvių investicijos į nuosavą saulės jėgainę atrodo per didelės. Tokius duomenis atskleidė atsinaujinančios energijos sprendimus diegiančios įmonės „Modus energija“ užsakymu tyrimų kompanijos „Rait“ atliktas tyrimas.
Didžiausia motyvacija – nemokamas įsigijimas
Daugiau nei pusė lietuvių saulės energiją savo namų ūkyje naudoti ryžtųsi, jei tokios jėgainės įsigijimas jiems nieko nekainuotų. Didesnė valstybės parama pereiti prie saulės energijos naudojimo paskatintų dar 39 proc. gyventojų. Beveik penktadalis (19 proc.) apie savos saulės jėgainės įsigijimą svarstytų, jei tokios energijos gamybos reglamentavimas Lietuvoje būtų paprastesnis, o leidimo gavimo procedūra trumpesnė. 12 proc. gyventojų apsispręsti padėtų draugų rekomendacijos, o dešimtadaliui – patrauklios paskolos saulės jėgainei įsigyti sąlygos.
„Tyrimo duomenys rodo, kad lietuviai išties palankiai žiūri į galimybę savo namų ūkius aprūpinti saulės energiją, tačiau daugelį nuo žingsnio įsirengti saulės jėgainę dar stabdo nuogąstavimai dėl reikiamų investicijų. Vis tik skaičiavimai rodo, kad investicijos į saulės energiją pakankamai greitai atsiperka ir suteikia ilgalaikę naudą. Saulės jėgainė vidutinio namų ūkio išlaidas energijai sumažina 4-5 kartus, o investuotos lėšos dėl tokio sumažėjimo atsiperka maždaug per 10 metų“, – sako „Modus energija“ vadovas Ruslanas Sklepovičius.
Atsispindi ir populiarūs mitai
Anot R. Sklepovičiaus, tyrimo rezultatuose atsispindi ir kiti populiarūs mitai apie saulės energijos panaudojimą individualių namų ūkių reikmėms. Pavyzdžiui, 28 proc. lietuvių nenorėtų kaip pagrindinio energijos šaltinio namuose naudoti saulės jėgainės dėl, jų manymu, per menko saulėtų dienų skaičiaus Lietuvoje.
„Toks nuogąstavimas neturi pagrindo, kadangi saulės jėgainės energiją generuoja nebūtinai iš tiesioginių saulės spindulių, o iš šviesos, kurios būna net ir apniukusiomis dienomis. Iškalbingas faktas, kad pagal pagaminamą saulės energiją viena pirmaujančių šalių Europoje yra ūkanotoji Jungtinė Karalystė, kurią saulė lepina tikrai ne labiau nei Lietuvą“, – sako R. Sklepovičius.
Skatina energetinė nepriklausomybė ir ekologija
Tyrimas parodė, kad ketvirtadalį gyventojų nuo aktyvesnio domėjimosi saulės energetikos panaudojimu namų reikmėms taip pat stabdo įsitikinimas, kad saulės jėgainė netenkins būtinų namų ūkio energijos poreikių. Vis tik R. Sklepovičiaus pažymi, kad vienos šeimos metiniams energijos poreikiams patenkinti pakanka vos 24-36 kvadratinių metrų saulės modulių ant namo stogo, todėl standartinė jėgainė yra pajėgi sugeneruoti pakankamai energijos namams.
Kalbant apie saulės energijos naudojimo namų ūkiuose priežastis, maždaug pusė lietuvių tai darytų ne tik dėl galimybės sutaupyti, bet ir norėdami užsitikrinti energetinę nepriklausomybę (50 proc.) bei siekdami gyventi ekologiškiau (49 proc.).
Su tikslu išsiaiškinti Lietuvos gyventojų nuomonę apie saulės energiją atliktas tyrimas buvo vykdomas šių metų gegužės mėnesį. Jo metu apklausta daugiau nei tūkstantis visos Lietuvos gyventojų, kurių amžius nuo 15 iki 65 metų.