Standartai užtikrina kokybę

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Viena iš priežasčių, dėl kurios ilgą laiką nebuvo rąstinių namų gamybos standartų yra didelė rąstinių namų įvairovė. Egzistuoja rankomis apdirbtų rąstų namai, frezuotų arba tekintų, klijuotų rąstų namai, o taip pat iš tašų surinkti mediniai nameliai. Be to priskaičiuojama apie 50 skirtingų rąstų kampų sujungimų, kurie gali būti daromi rankomis arba staklėmis. Rąstų profilis taip pat gali būti įvairus – apvalus, stačiakampio formos, numatomos skirtingos briaunų proporcijos, išdrožos forma. Kiekvienas rąstinių namų gamintojas yra įsisavinęs unikalią gamybos technologiją, pagal kurią gamina namus. Standartizuoti rąstinių namų architektūrinius sprendimus yra be galo sudėtinga.

 

Nepaisant visų skirtumų, rąstiniams namams taikomi bendri kokybės kriterijai, pagal kuriuos ir parengti rąstinių namų standartai. Visų pirma, tai medienos naudojamos namų gamyboje kokybė. Rastinių namų gamyboje labai svarbus yra medienos apdirbimo procesas – jos džiovinimas, saugojimas iki naudojimo statyboms, impregnavimas. Kita reikalavimų grupė yra susijusi su pastato konstrukciniais sprendimais.

 

Standartas – tai susitarimo pagrindu parengtas ir pripažintos įstaigos patvirtintas dokumentas, nustatantis bendram ir daugkartiniam naudojimui tinkančias taisykles, bendruosius principus ar charakteristikas ir yra skirtas įvesti optimalią tvarką tam tikroje srityje. Paprastai kiekviena įmonė gamina ir stato rąstinius namus pagal savitą technologiją. Standartas apibrėžia bendrus gamybos ir statybos reikalavimus, kurių laikantis garantuojama rąstinio namo kokybė.

 

Apibendrinusi visus kokybės kriterijus ir įvertinusi užsienio šalių patirtį Rąstinių namų gamintojų asociacija (dabar Medinių namų gamintojų asociacija) parengė standartą „Rąstiniai pastatai. Gamyba ir statyba“. MNGA standartas remiasi geros gamybos praktika, ji įsidiegti gali visos įmones, tačiau pagal Lietuvos įstatymus jis neprivalomas. Standartų diegimas yra savanoriškas procesas, tačiau juos įsidiegusios įmonės įsipareigoja rąstinius namus gaminti pagal standarte nustatytus reikalavimus. Standartas „Rąstiniai pastatai. Gamyba ir statyba“ taikomas visų tipų rąstiniams pastatams statyti ir apibrėžia sienų, perdangų bei stogo konstrukcinių elementų gamybos bei statybos būdus.

 

Jame yra nustatyti reikalavimai medienos kokybei, pastato konstrukcijoms, surinkimui, tarpų sandarinimui, pastato sėdimui, apsaugai nuo biologinių pažaidų ir kitiems įrengimo atvejams. MNGA rengdama šį standartą naudojosi Tarptautinės rąstinių namų gamintojų asociacijos (ILBA) patirtimi, kurios nariu yra, taip pat konsultavosi su Lietuvos mokslininkais ir Norvegijos specialistais. Asociacijos nariai sudarė darbo grupę iškylantiems klausimams spręsti, todėl standarte surinkta geriausia gamintojų patirtis.

 

Rąstinis namas ypač reikalauja kvalifikuoto darbo ir specifinių žinių, nes medis yra gyvas, o namas po jo pastatymo kelerius metus sėda. Tarp rąstų gali atsirasti plyšiai, namas gali netolygiai sėsti, rąstus gali užpulti pelėsiai. Rąstinių namų standarte yra išdėstyta daugiau nei 10 lapų įvairių nuostatų ir reikalavimų, kurie apibrėžia, koks turėtų būti rąstinis namas.

 

Siekdama, kad pagal standartus pastatyti namai būtų kokybiški, MNGA nuolat vizituoja įmones ir prižiūri, kaip laikomasi standarto reikalavimų. Klientas, sudarydamas sutartį su gamintoju, negali žinoti visų rąstinio namo gamybos ir statybos subtilybių. Standartas yra skirtas ginti vartotojus ir apsaugoti juos nuo nekokybiškos produkcijos. Jame išdėstyti reikalavimai užtikrina, kad pastatytas namas bus kokybiškas.

 

Gamintojas, sudarydamas sutartį su klientu, turi nurodyti, kad rąstinis namas gaminamas pagal standartą „Rąstiniai pastatai. Gamyba ir statyba“ ir atitinka jame išdėstytus reikalavimus. Tokiu būdu tarp gamintojo ir kliento ateityje bus išvengta nesusipratimų. Laikantis standarto „Rąstiniai pastatai. Gamyba ir statyba“ reikalavimų bus išvengta nesusipratimų tarp kliento ir gamintojo, o taip pat pagerės statomo rąstinio namo kokybė.

Parengta pagal MNGA informaciją

 

Raktiniai žodžiai: Statybos standartai, Rąstinis namas, Kokibiškas namas, Medienos kokybė, Technologija.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.