Rąstinių sienų plyšių sandarinimas. ATNAUJINTA

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Jei namui visiškai „susėdus“, rąstinėje sienoje vis dėlto liko plyšių, juos reikėtų užkamšyti ir sandarinti specialiu elastingu sandarikliu.

Kodėl atsiranda plyšių

Mediena sudaryta iš ligninu surištų celiuliozės pluoštų, panašių į ilgus „šiaudelius“, kuriais gyvame medyje cirkuliuoja vanduo. Šviežiai nukirsto rąsto drėgnumas yra apie 40 procentų. Rąstui džiūnant vanduo garuoja, o „šiaudelių“ sienelės traukiasi – taip keičiasi rąsto tūris ir forma. Jei sienos renčiamos iš ką tik nukirstų arba po atviru dangumi šiek tiek padžiovintų rąstų, labai tikėtina, kad rąstai džiūdami trauksis, skilinės ir sukiosis, o tarp jų ir juose atsiras įvairaus dydžio plyšių.

Kartais ši problema bent iš dalies išsprendžiama rąstiniam namui parinkus sunkią stogo dangą. Didelio svorio slegiami rąstai „sėda“ tolygiau, rečiau „pakimba“. Taip pat svarbu, kad rąstai kas pora metrų tarpusavyje būtų sujungti mediniais kaiščiais, neleidžiančiais sienoms išsiklaipyti. Bet net statant iš gerai išdžiovintos medienos (jos drėgnumas turėtų būti ne didesnis kaip 18–20 proc.) ir parenkant sunkią (pavyzdžiui, čerpių) stogo dangą – plyšių tarp rąstų vis vien gali atsirasti, jei namą stato nekvalifikuoti meistrai.

Renčiant sienojus viršutinio rąsto išdroža turi tiksliai atitikti apatinio rąsto formą. Pavyzdžiui, rankomis statant rąstinį namą išdrožos linijos pažymimos specialiu kopijavimo įrankiu, tada išpjaunamos grandininiu pjūklu ir išskaptuojamos lenktu kirvuku (vedega). Vos vienas netikslus meistro rankos judesys ir siena netenka dalies savo sandarumo.

Renčiant mašininio apdirbimo rąstinius namus viršutinis ir apatinis sienojai staklėmis paprastai suleidžiami tiksliai, čia plyšių tarp rąstų dažniau atsiranda dėl prastai išdžiovintos medienos.

Kokį sandariklį rinktis

Norint gerai sandarinti atsiradusius plyšius – nereikėtų skubėti. Pirmuosius 2–3 savo gyvavimo metus rąstinis namas „sėda“. Slegiami savo ir stogo svorio sienojai spaudžiasi vienas prie kito, tad mažesni plyšiai gali ir pranykti, o kitų, atvirkščiai, – atsirasti. Didesnius plyšius pirmiausia reikia gerai užkamšyti.

Tam galima naudoti linų pluoštą, kiminus, avių vilną ar mineralinę vatą. Tuomet plyšiai sandarinami specialiu sandarikliu, kad nė mažiausias vėjelis negalėtų prasiskverbti į pastato vidų. Sandarinama ir iš vidaus, ir iš išorės. Labai svarbu pasirinkti tinkamą sandariklį. Jis turi būti elastingas, kad nesuskilinėtų, jei rąstai dar šiek tiek judės.

Be to, atsparus temperatūrų svyravimams. Labai svarbu, kad sandariklis gerai sukibtų su medžiu. Pavyzdžiui, iš Lietuvos rinkoje šiuo metu siūlomų sandarinimo medžiagų rąstinėms sienoms puikiausiai tinka įmonės „Bostik“ gaminamas elastingas oro ir vandens nepraleidžiantis poliuretano sandariklis „Bostik Urethane 2637“. Tai vienkomponentė medžiaga, kurios pagrindas – poliuretanas. Galima pasirinkti pilkos, baltos, rudos, juodos arba geltonos spalvos sandariklį. Be to, apdorota jungtis gali būti papildomai dažoma sintetiniais tepamaisiais arba purškiamaisiais dažais.

Darbų eiga

Rąstų paviršius, ant kurio bus tepamas sandariklis, turi būti sausas ir švarus. Galima jį šiek tiek pašveisti švitriniu popieriumi ir gerai nuo jo nuvalyti dulkes. Sandariklis „Bostik Urethane 2637“ lengvai užtepamas ant rąstų jungties rankiniu ar suspausto oro purkštuvu. Medžiaga geriausiai sukimba su medžio paviršiumi, kai jungties užpilde nėra oro burbuliukų, o išlyginant suspaudžiama taip, kad medžiaga visiškai susiliestų su paviršiais.

Užtepus sandarinimo junginį, reikia išlyginti paviršių muilo tirpale pamirkytu kuoleliu. Patikrinkite, ar tarp medžiagos ir sandarinimo junginio neliko vandens. Reaguodamas su ore esančia drėgme junginys sukietėja, tapdamas tampria ir patvaria gumos plėvele, gerai judančia jungčių vietose. Paviršius po 7–8 val. nebelimpa, esant 23 °C temperatūrai ir 50 proc. santykinei drėgmei.
 

 

Daugiau informacijos naujausiame žurnalo "Super Namai" numeryje.  Žurnalo turinys:  https://www.supernamai.lt/?zurnalas=46

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.