Rąstinių namų istorija
Tipiškas rąstinis namas buvo mažas, vieno kambario namelis su vienomis durimis ir vienu ar daugiau mažais langeliais. Rąstų tarpai buvo užpildomi purvu, tam, kad žmonės būtų apsaugoti nuo vėjo ir šalčio. Stogas būdavo padarytas iš persidengiančių, trumpų lentų. Grindys – iš molio.
Langų angas žmonės dengdavo su šiek tiek alyva ištrintu popieriumi, kad į namus sklistų daugiau šviesos. Na, o kambarį, kaip ir dabar, šildydavo židiniais, kurie tuo pačiu atstodavo ir virykles.
Rąstinis namas nuo seno populiarus ir Europoje, ypač Šveicarijoje, Vokietijoje ir Skandinavijos šalyse. Švedai rąstinius namus statosi nuo pat 1638 metų. Tačiau labiausiai rąstiniai namai Europoje išpopuliarėjo nuo 1840 metų. Amerikoje žymiausias rąstinis namas buvo tas, kuriame gimė Abraomas Linkolnas.
Žvelgiant į Lietuvą, yra verta paminėti, kad lietuviai nuo seno turėjo glaudų ryšį su miškais, taigi ir su mediniais namais. Lietuvos bokštai, tvirtovės ir pilys buvo statomos iš medienos. Iki 18 amžiaus lietuvių namai buvo statomi grynai ant žemės, be jokio pagrindo. Rąstinių namų tarpai buvo užpildomi įvairiomis medžiagomis. Valstiečių namai buvo nedidukai ir kvadratinės formos (4×4 metrų). Nuo 16 amžiaus daugumą lietuvių jau gyveno rąstiniuose namuose. Tokius namus jie vadindavo pirkiomis arba trobomis. Stogai būdavo šiaudiniai arba pagaminti iš eglės medžio žievių.
Nuo maždaug 18 amžiaus lietuviai ėmė statyti kitokius rąstinius namus. Židiniai buvo išskirti su sienomis, o patys pastatai jau turėjo kaminą. Nuo 19 amžiaus kambarių skaičius namuose tapo jau 3 arba 4. Turtingieji turėjo specialų kambarį svečiams, kurį vadino seklyčia (kaip dabar svetainė). Namų išorę neretai papuošdavo raižytų ornamentų mediena (dažniausiai vaizduojamas piešinys buvo arklys).
Stogo gamybai imtos naudoti plytos.
Rąstinių namų statybos technologijos patys lietuviai neturėjo – viską perėmė iš kaimyninių šalių, pavyzdžiui, Skandinavijos šalių. Tačiau viskas aklai nebuvo kopijuojama. Lietuviai darbštūs žmonės, todėl statyboje vis panaudodavo įvairius patobulinimus.
Šiuo metu lietuviai supranta, kad reikia stengtis išsaugoti gamtą, todėl rąstiniai namai labai populiarėja ir vėl. Tai modernus ir aplinką tausojantis žmogaus pasirinkimas.
www.rastinisnamas.com