Rąstinis namas. Tarp klasikos ir modernumo

Rąstinis namas dažnai įsivaizduojamas tik kaip puikus vasarnamio variantas, tačiau iš tiesų panaudojus šiuolaikines technologijas tai gali būti ir patogiai suplanuotas, moderniai įrengtas, ir ekonomiškas pagrindinis būstas.
Prestižinis ir sveikas būstas
Įvairių šalių mokslininkų tyrimais įrodyta, kad būtent rąstiniuose pastatuose susidaro ypač palanki terpė žmogui gyventi. Pavyzdžiui, Vokietijoje veikia specialios programos, kuriomis valstybė dotuoja dalį rąstinio namo statybos sąnaudų astma sergantiems žmonėms.
Palankus poveikis sveikatai atsiranda dėl unikalios medžio savybės sugerti iš patalpų drėgmės perteklių, o esant per sausam orui grąžinti jį atgal. Būtent todėl rąstiniame name gerai jaučiamės esant ir žemesnei temperatūrai. Šios savybės, deja, neturi daugelis šiuolaikinių statybinių medžiagų. Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad rąstai turi didelę šiluminę talpą: vidinė rąsto pusė palaiko temperatūrą, artimą kambario oro temperatūrai.
Tai sumažina staigią drėgmės kondensacijos galimybę. Be to, tradicinės architektūros rąstiniame name praktiškai nėra nenatūralių žmogaus sveikatai kenksmingų medžiagų – rąstinės sienos sujungiamos kaip ir prieš šimtmečius, nenaudojant netgi metalinių tvirtinimo elementų. Rąstiniuose namuose taip pat nesikaupia statinių dulkių, o mediena skleidžia sakų aromatą, kuris teigiamai veikia kvėpavimo takus.
Sakoma, kad rąstinė siena natūraliai kvėpuoja, tad čia nereikalingos brangiai kainuojančios ventiliacijos sistemos. Be to, daugelį žavi romantiška, idealiai prie lietuviško peizažo deranti medinių rąstinukų išvaizda. Taip pat ir daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių rąstinis namas – tai prestižinis, nepigiai kainuojantis būstas.
Prasilenkiama su standartais
Tačiau rąstiniai namai nemažai kritikuojami. Rąstinė sienos šiluminė varža neatitinka šiuolaikinių STR standartų, tad kyla kliūčių registruojant rąstinuką kaip gyvenamąjį namą.
Kad rąstinis namas būtų pastatytas kokybiškai, medieną reikia labai gerai išdžiovinti ir darbus patikėti patyrusiems meistrams. Tad kokybiško rąstinio statinio kaina nedaug nusileidžia, o kai kuriais atvejais viršija kitų statybos technologijų namų kainas. Projektuojant rąstinius namus reikia specialaus išmanymo, nes tenka atsižvelgti į rąstinės konstrukcijos ypatumus ir Lietuvos urėdijose ruošiamos miško medžiagos standartus (dažniausia parduodami 6 m ilgio rąstai).
Be to, manoma, kad rąstiniai namai gerai dega, juos apdrausti atsieina brangiau.
Mitai ir tikrovė
Visgi rąstinių namų gamintojų patirtis rodo, kad dalis šių teiginių neatitinka tikrovės, o kitus rąstinio namo trūkumus įmanoma pašalinti investavus papildomų lėšų ir panaudojus šiuolaikines technologijas. Pavyzdžiui, nustatyta, kad didelio skersmens (18–25 cm) rąstas yra atsparesnis degumui nei plieninės konstrukcijos.
Taip yra todėl, kad lemiamas medinių konstrukcijų užsidegimo veiksnys yra jų paviršiaus ploto santykis su tūriu, t. y. lengvai užsidega smulkūs medžio gabaliukai, o ne stambūs. Be to, prieš statant pastatą rąstai gali būti apdoroti specialiomis ugniai atspariomis medžiagomis.
Lietuvoje ir kitose panašios klimatinės zonos šalyse gausu pavyzdžių, kai rąstiniai namai yra moderniai įrengti pagrindiniai būstai su kokybiškais langais, durimis, stogo danga, signalizacija, santechnikos įranga, modernia šildymo sistema, parketu, sūkurine vonia, o šildymo ir namo priežiūros sąnaudos nėra didesnės nei kitokių technologijų gyvenamųjų namų.
Rąstinis namas iš vidaus gali būti apipavidalintas plytelėmis ar gipskartoniu, kurį vėliau galima nudažyti ar išklijuoti tapetais, čia taip pat gali būti įrengiami laiptai, statomos mūrinės ar kitokios pertvaros – tereikia atkreipti dėmesį į keletą esminių rąstinės konstrukcijos ypatybių.
Ką reikia žinoti projektuojant modernų gyvenamąjį rąstinį namą
Rąstinis namas kartais asocijuojasi su paprasta kaimiška troba: tamsios aprūkusios lubos, žema durų stakta ir miniatiūriniai langai, nedideli kambariukai… Nesunku suprasti, iš kur ši sąsaja – tokiose trobose gyveno mūsų seneliai, tokias jas matėme mokyklinės ekskursijos į Rumšiškių liaudies buities muziejų metu.
Tačiau šiandien rąstiniai namai gali atrodyti visai kitaip. Architektai siūlo ne tik klasikinės architektūros projektų, kai keturios sienos apdengiamos dvišlaičiu stogu, bet ir modernių pavyzdžių, kai naudojama daug stiklo, siūlomos erdvios terasos, vienšlaičiai stogai ir panašiai.
Kokią rąstinių namų statybos technologiją pasirinkti
Rąstiniai namai šiandien dažnai statomi naudojant naujausias šiuolaikines technologijas (kompiuterizuotas tekinimo ir frezavimo stakles), tačiau ne mažiau kokybiškai namą iš rąstų galima suręsti teturint primityvius įrankius: grandininį pjūklą, kirvį, matuoklį, gulsčiuką. Mašininio apdirbimo arba rankų darbo rąstiniai namai – tai du pagrindiniai visame pasaulyje populiarūs rąstinių namų gamybos tipai.
Pirmuoju atveju pagrindinis kokybę lemiantis veiksnys yra brangi technika, antruoju – meistrų patyrimas. Abiem atvejais labai svarbi medienos kokybė ir tinkamas paruošimas. Rankų darbo rąstiniai namai išsiskiria tuo, kad kiekvienas rąstas sienoje individualus – skirtingo storio ir formos.
Tokie pastatai atrodo ypač originalūs, puikiai dera prie gamtinio peizažo. Mašininio apdirbimo rąstiniai namai šios savybės neturi – čia visi rąstai suvienodinti, tačiau tai gali būti ir privalumas, ypač jei namas statomas kur nors priemiestyje, kur vyrauja taisyklingos linijos ir formos.
Tad renkantis rąstinio namo tipą pirmiausia reikia atsižvelgti į tai, kur būsimas namas stovės. Mašininio apdirbimo rąstiniai namai pagal rąstų apdirbimo technologiją dar skirstomi į tris rūšis:
1) tekintų rąstų namai. Tokie namai gaminami iš visiškai vienodų taisyklingai apvalių tekintų rąstų. Ši technologija ypač populiari Skandinavijos šalyse;
2) klijuoto tašo rąstiniai namai. Rąstai supjaustomi storais tašais, išdžiovinami ir suklijuojami. Taip galima pagaminti ilgesnius nei 6 m ruošinius, be to, tokie namai mažiau sėda, tad interjerą įrengti galima beveik iš karto;
3) frezuotų rąstų namai. Frezavimo staklėmis pagaminami vienodi ruošiniai, kuriuos vėliau lengva surinkti ant užsakovo pamatų. Tiksliomis staklėmis išfrezuoti rąstų jungtys patikimai sulaiko iš išorės galintį patekti vėją.
Ko reikalauti iš rąstinių namų gamintojų
Ekspertai ir specialistai vienu balsu tvirtina, kad statant rąstinį namą bene svarbiausia – pasirinkti patikimus ir patyrusius statybininkus. Be to, būtina susitarti dėl garantijų. Privalu žinoti, kad jau pastatytas rąstinis namas dar kelerius metus reikalauja ypatingos priežiūros: reikia atleisti kompensacinius varžtus, kontroliuoti natūralų rąstinių namo sienų sėdimą (ypač virš langų ir durų), stebėti, ar nedidėja plyšiai tarp rąstų ir juos kamšyti, rąstines sienas būtina periodiškai apdengti nuo UV spindulių ir drėgmės apsaugančiomis medžiagomis.
Medis yra gyva medžiaga – džiūstant keičiasi jo tūris, todėl net ir vienas nekokybiškas rąstas, pakliuvęs į sieną, gali pridaryti rimtų bėdų. Tačiau jei meistrai žinos, kad padarytą broką reikės patiems ištaisyti, jie niekada nerizikuos dėti blogai išdžiūvusį ar susisukusį rąstą į namo sieną.
Kaip rasti patikimus statybininkus
Lietuvoje veikia apie 70 rąstinius namus statančių įmonių, maždaug dar tiek pat meistrų namus iš rąstų stato individualiai, tad iš ko pasirinkti tikrai yra. Svarbu renkantis nesuklysti.
Deja, kol kas Lietuvos rąstinių namų gamintojai ir statytojai neturi oficialiai įteisinto vieno standarto, dėl kurio visi sutartų ir kuris būtų reglamentuotas įstatymu. Kai kurios įmonės yra susijungusios į įvairias asociacijas, kurios vadovaujasi tam tikrais techniniais reikalavimais.
Tad renkantis, kas statys jūsų būsimą svajonių namą, belieka pasikliauti sena ir išbandyta priemone – pažįstamų rekomendacijomis. Jei tokių neturite, nepasikliaukite tik nuotraukomis ir įmonės tinklalapyje pateikiamais susižavėjusių klientų atsiliepimais, bet nepatingėkite nuvažiuoti į vietą ir pamatyti įmonės jau pastatytų namų, pakalbėkite su gyventojais.
„Suprantu, kad dažai žmonės renkasi statytis rąstinį namą prisižiūrėję gražių nuotraukyčių žurnaluose, bet neįsigilinę į šios technologijos specifiką. Problemų dažniausiai kyla, kai iki galo nesusitariama su statybininkais arba žmonės taupydami nori statytis be PVM, o tada, žinoma, ir be jokių sutarčių bei garantijų. Turiu vieną klientą, kuris pasirašė sutartį ir gavo 10 metų garantiją. Dabar sako – tvarkykit savo broką. Ir tvarko – štai jau ketveri metai. Gal pradiniu etapu žmogui kainavo ir daugiau, bet paskui, pasirodo, kad jis iš tiesų taupė“, – kalba architektas Irmantas Pinkoraitis.
Šiltinti iš išorės ar vidaus?
Nors gyvenantys gerai pastatytuose rąstiniuose namuose mėgsta pabrėžti, kad šildymui išleidžia ne daugiau nei kaimynas, gyvenantis šalimais mūriniame rūme, tačiau mokslininkų skaičiavimai kažin kodėl liudija ką kitką.
KTU Architektūros ir statybos instituto Statybinės šiluminės fizikos laboratorijos skaičiavimais, 20 cm storio rąstinės sienos šiluminė varža yra lygi 1,87 kv. m K/W. Norint rąstinį namą užregistruoti statybos inspekcijoje kaip gyvenamąjį namą, varža turėtų būti 5 kv. m K/W. Taigi gyvenamojo rąstinio namo sienas neišvengiamai tenka (bent formaliai) šiltinti. Sienas galima šiltinti iš vidaus arba išorės. Daugiau šilumos sutaupoma šiltinant iš išorės, tačiau tuomet namas iš išorės nebeatrodo rąstinis. Beje, būtent taip (apkalti dailylentėmis iš išorės) yra apšiltinti daugelis senųjų rąstinių namų Lietuvos kaimuose ir miesteliuose.
Galima šiltinti ir iš vidaus. Apdailai naudojant gipskartonio plokštes, deja, nebejaučiamas medienos kvapas, prarandamos ir kitos sveikosios rąstinio namo savybės. Galima apdailai naudoti plačias medžio lentas, kurias neįgudusia akimi sunku atskirti nuo rąstų. Kad ir kokias apdailos medžiagas pasirinktume, svarbu žinoti, kad metalinius ar medinius karkaso profiliuočius prie rąstų sienos būtina tvirtinti įrengiant slankiuosius mazgus.
Taip rąstams paliekama galimybė susėsti. Kai kurios įmonės gamina savotišką rąstinio namo variantą, kai namo siena sudaryta iš dvisluoksnių plonesnių rąstelių ar tašų, kurių tarpe yra šiltinamosios medžiagos sluoksnis.
Sanitarinių mazgų įrengimas rąstiniame name
Ta pati slankiųjų mazgų taisyklė galioja ir klijuojant plyteles sanitariniuose mazguose. Prie rąstinės sienos pirmiausia tvirtinami profiliuočiai su slankiaisiais mazgais, prie šių – drėgmei atsparios gipskartonio ar kitokios plokštės, prie kurių jau galima klijuoti keramines plyteles. Beje, impregnavus rąstus tinkamomis medžiagomis, vonioje ir tualete galima palikti ir rąstines sienas. Tik svarbu voniose įrengti gerą ventiliaciją, kad drėgmės perteklius išsivėdintų. Gerai vėdinama rąstinė siena gali daug kartų sušlapti ir vėl išdžiūti be jokių neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, pirtys dažnai statomos iš rąstų, o jose drėgmės ypač daug.
Rąstinio namo stogas
Stogas – vienas svarbiausių namo elementų. Visi stengiasi, kad namo stogas būtų ilgaamžis ir gražus. Tačiau rąstinio namo stogas turi būti dar ir sunkus. Ypač tai svarbu namo sėdimo laikotarpiu (pirmieji 3–5 namo metai). Sunkaus stogo slegiamos rąstinės sienos daug geriau susėda ir daug mažiau išsiklaipo, nei naudojant lengvesnes stogo dangas.
Skandinavijos šalyse rąstinukai dažnai dengiami žolės stogais. Tokį stogą galima sėkmingai įrengti ir Lietuvoje, tačiau per vasaros karščius gali tekti žolės stogą ir palaistyti. Kita sunki stogo danga yra nendrių stogai. Deja, tai viena brangiausių dangų, be to, atrodo, labai degi. Nors nendres, įmirkytas specialiomis medžiagomis, padegti nėra taip jau ir lengva. Trečia rąstiniams namams puikiai tinkanti stogo danga yra betoninės arba keraminės čerpės. Jos sunkios, nebrangios, puikiai dera miestų priemiesčių aplinkoje.
Rąstinių sienų impregnavimas
Rąstinio namo sienas rekomenduojama impregnuoti iškart uždengus stogą ir periodiškai (priklausomai nuo pasirinktos priemonės ilgaamžiškumo) atnaujinti. Taip mediena apsaugoma nuo pelėsio, pajuodavimo, puvinių ir kinivarpų. Medines namo sienas nuo tiesioginio lietaus turėtų apsaugoti pakankamai iškišti stogo kraštai, tačiau ne mažiau nei drėgmė medienai pavojingi UV saulės spinduliai, jų veikiama mediena pilkėja. Gamintojai siūlo pačių įvairiausių medienos apsaugos priemonių. Vienos jų skiedžiamos spiritiniais skiedikliais, kitų pagrindas – linų sėmenų aliejus ir vaškas. Galima dažyti namo sienas bespalvėmis medienos apsaugos priemonėmis arba pasirinkti norimą atspalvį. Nustatyta, kad nuo UV spindulių geriausiai apsaugo tamsiai ruda spalva.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.