Rąstinio namo įrengimas -rinktis tarp kainos ar kokybės?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Šiandien namo vidaus dizainas – tai sudėtingas ir įvairiapusis mokslas,. Interjere svarbu viskas: spalvų suderinamumas, naudojamos medžiagos ir jų tekstūra, šviesos kritimo kampas, patalpų ir baldų jose išsidėstymas. Netgi pagalvėlės ant lovų ar vaza gali nešti didelį psichologinį krūvį…

 

Tačiau iki tol, kol bus išdėstyti baldai ir sustatyti asmeniniai daiktai į savo vietas, Jums reikės praeiti pakankamai nelengvą ir sudėtingą pasirinkimų kelią. Kokias apdailos medžiagas pasirinkti rąstinių sienų apdailai? Kokias grindis kloti? Kokią šildymo sistemą naudoti? Kokius langus ir duris montuoti? Kokias pertvaras ar lubas daryti? Kaip įrengti san. mazgą? Kokie bus laiptai? Šiuos klausimus galima vardinti be galo.Mes taip įpratome gyventi akmeniniuose namuose, kad sunkiai begalime įsivaizduoti , kad gali būti ir kitaip. Todėl dažnai statydami medinį namą, perkeliame savo stereotipus rinkdamiesi  interjero medžiagas. Arba, atvirkščiai, metames į kitą kraštutinumą, stengdamiesi naudoti tik natūralias medžiagas. Tačiau, jei norite, kad Jūsų namas būtų meno kūrinys, susitaikykite su mintimi, kad tai tikrai nebus pigu.

 

Apdailos medžiagos

 

Prieš pasirenkant apdailos medžiagas ir interjero elementus, reikia išsiaiškinti kai kuriuos klausimus. Sakykime, kad rąstinę namo dalį ir stogą, kitaip tariant „dėžutę", jau turite. Pirmas dalykas, kurį Jūs turite nuspręsti, yra tai, kokias rąstinės sienų apdailos medžiagas naudosite. Nepatartina naudoti tokių medžiagų, kurios sudaro plėveles ant rąstinių paviršių. Taip mediena yra tarsi įvelkama į plėvelę, neleidžiama jai kvėpuoti. Naudokite taip vadinamas dažyves: įsigeriančius impregnantus, kurie ne tik suteikia medienai norimą atspalvį, bet ir leidžia jai kvėpuoti, apsaugo nuo biologinių kenkėjų, atmosferos bei saulės poveikio.  

 

Sienų apdaila ir impregnavimas

Prieš pradedant sienų apdailą, būtina padaryti bandomajį tepimą. Jei nesijaučiate tikras del atspalvio, pradėkite nuo šviesesnio, nes visada lengviau medinį paviršių patamsinti, nei atvirkščiai. Reikėtų prisiminti, kad skirtingi medienos paviršiai neviedonai įgeria dažyves. Netgi tas pats rąstas, priklausomai nuo to, ar jis yra pjautas, obliuotas ar šlifuotas, gali įgyti skirtingą atspalvį. Todėl, jei nusprendėte sieną obliuoti ar šlifuoti – darykite tai visame paviršiuje, kad vėliau nesigautų skirtingų atspalvių. Dažant sieną, negalima sustoti nudažius pusę paviršiaus. Pratęsus darbą sekančią dieną, garantuotai turėsite nors ir nežymų, bet skirtingą atspalvį. Patariama net teptuką naudoti tą patį, kuris buvo naudojamas tepant pavyzdį.

Jei prieš tepant dažyve pastebėjote, kad sienos patamsėjo, ar atsirado pamėlynavimų. nereikėtų išsigąsti. Tai nėra didelė problema ir dažniausiai ne gamintojų brokas. Tokiais arvejais patariama naudoti įvairius balintojus. Jų pagalba nesunkiai galima atstatyti medienos spalvą. Dažyvę reikia tepti ne mažiau kaip du kartus tiek viduje, tiek ir išorėje. Būtinai neužmirškite tų vietų, kurios po galutinės apdailos, nesimatys. Jas reikia apdirbti impregnantais ypač kruopščiai.

 

Nes uždengus panelėmis, dailylentėmis ar plytelėmis vėliau prieiti prie galimai pažeistų biologiniais kenkėjais vietų bus praktiškai neįmanoma. Jei įsigijote dažyves, kurių instrukcijoje rekomenduojama prieš tai naudoti gruntą – napagailėkite pinigų ir atlikite šią procedūrą. Nuo to, kaip impregnavote rąstines namo sienas, priklauso namo ilgaamžiškumas ir kaip ilgai Jūsų namas atrodys dekoratyviai. Naudojant geras dažyves sekantį kartą impregnuoti reikės gal tik po 15-20 metų. Del to gerai išnagrinėkite dažyvių naudojimo instrukcijas ir pasikonsultuokite su specialistais.

 

Prieš impregnavimą

Impregnavimas

Po impregnavimo

 

Langai ir durys

 

Sekantis klausimas, kuris natūraliai iškyla – kokius langus ir lauko duris pasirinkti? Šiuolaikiniai gaminami langai gali būti atidaromi į vidų euro arba  išorę skandinaviški. Abi šios sistemos turi savų privalumų. Euro gali atsidarynėti keliomis padėtimis, skandinaviški užima mažiau vidaus erdvės. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad langų montavimas rąstiniuose namuose turi savų ypatumų. Išpjautų angų šonuose esančių rąstų galuose (angokraščiuose), langų ar durų statramsčiui šliaužikliui įstatyti išpjaunamas griovelis, į kurį įstatomas tašas. Prie jo vėliau tvirtinama lango konstrukcija.

Taigi, lango rėmo negalima tvirtinti tiesiai prie rąsto, nes rąstams sėdant langas gali būti pažeistas. Langai surenkami tvirtinant juos prie indėklų (langų praplatinimų) ir gauta konstrukcija su medvarščiais tvirtinama prie statramsčių. Apvadai irgi montuojami tik prie lango konstrukcijos, kad netrukdytų sėdimui. Indėklai gali buti naudojami kelių rūšių.

Pasirenkant gamintoją, patartina pasidomėti, ar ji yra montavusi langus rąstiniam namui. Tas pats pasakytina apie lauko durų montavimą, tik čia šiek tiek paprasčiau, nes galima staktą iškart padaryti sienos storio. Rąstiniam namui labiausiai tinka klijuoto tašo medinės duris su termoizoliacija. Tokios durys gerokai sumažina energetinius nuostolius, be to jos yra dekoratyvios.

Montuojant langus ir duris būtinai palikite vietos rąstų sėdimui. Tai tūrėtų būti ne mažiau kaip 7-9 centimetrai. Todėl ir apvadus(bent jau viršutinius) užsakynėkite platesnius – 9-10cm pločio.

Taigi, namą jau „uždarėme" ir keliamės į vidų. Atminkite, kad rąstinio namo apdaila gali mažai kuo skirtis nuo įprasto namo apdailos. Čia gali būti naudojamos beveik visos apdailos medžiagos, naudojamos įprastos apdailos metu. Gal tik kai kurie technologiniai rąstinio namo statybos niuansai apsprendžia apvadų plotį ar aukštį, pertavarinių sistemų konstrukciją, santechninių prietaisų išsidėstymą ir kt.

 

Grindys ir perdangos

 

Grindys ir perdanga – svarbūs namo elementai, turintys savitų ypatybių. Pirmame aukšte galima  įsirengti grindis, kaip ir bet kokiame pastate. Tai gali būti plytelės, parketas, medinės masyvo grindys, parketlentės. Tik prieš duodant nurodymus apdailininkui, kokias grindis įrengti, būtina sudaryti  statybinius brėžinius su tiksliais nurodymais, kokias medžiagas norėsite naudoti grindų įrengimui. Priklausomai nuo to bus ruošiamas grindų pagrindas.

 

Reikia atminti, kad norint, jog plytelės būtų viename lygyje su masyvo grindimis, pagrindą pytelėms reikia paruošti 7-8 cm (priklausomai nuo grindinių lentų storio) aukštesnį. Tai daroma dėl to, kad prieš klojant medines grindis montuojami gulekšniai, kurie įprastai būna 5 cm aukščio, o ir pačios grindinės lentos būna 27, 30 ar 35 mm. Dažnai pirmame aukšte montuojamos šildomos grindys, kai šildomieji elementai sumontuojami viršutiniame betoniniame grindų pagrindo sluoksnyje. Tuomet privalu žinoti, kad dėl temperatūrų kaitos nepatariama naudoti masyvo grindų, o ir naudojant parketlentes, reikia jas rinktis su „kliko" sistema. Tai neleis atsirasti plyšiams tarp eilių nuo temperatūrinių matmenų pasikeitimų.

Perdangos tarp pirmojo ir antrojo aukšto gali būti montuojamos keliais būdais.Pirmasis naudojamas, kai virš perdengimo neketinama įrenginėjate jokių patalpų. Kiti du varianatai praktiškai analogiški.  Antrasis leidžia sutaupyti apie dešimt cm aukščio, tačiau trečiasis sudaro geresnę garso izoliaciją. Ir  šiais atvejais antrame aukšte galima kloti parketlentes ar kiliminę dangą, tik prieš tai reikia pakloti sluoksnį iš plokštinės medžiagos (OSB, MDP ar kt.). Taip pat galima įrengti šildomas grindis, tačiau neužmirškite, kad medinis perdengimas nėra toks pat tvirtas kaip betoninis ir galimas grindų įlinkis, vibracija ar „vaikščiojimas". Norint išvengti galimų problemų, geriau pasirinkti parketlentes su danga, atsparia drėgmės poveikiui.

 

Lubos ir pertvaros

 

Lubas taip pat galima montuoti tiek pakalant  dailylentėmis, tiek įrengiant gipso kartoną ir vėliau dažant ar apklijuojant tapetais. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad rąstinis namas, dėl savo specifikos, ypač pirmaisiais metais „vaikšto". Dėl to, ties gipskartono siūlėmis patariama  įrengti dekoratyvines juosteles, kas ne tik paslėps galimus sutrūkimus, bet ir priduos žavesio namo  interjerui.

 

Tikriausiai didžiausio dėmesio reikalauja pertvarų montavimas rąstiniuose namuose. Juk čia reikia numatyti tokį svarbų momentą, kaip namo sėdimas. Pastačius namą, jis per kelis metus susėda apie 3 сentimetrus vienam aukščio metrui. Todėl ir pertvaras reikia įrenginėti numatant namo sėdimą. Viršutinėje pertvaros dalyje reikia įrengti kompensacinius kaiščius, o šoniniame tvirtinime vertikalias išpjovas varžtams  ar kitiems tvirtinimo būdams, kas leidžia namui sėsti nepažeidžiant pertvaros. Sumontavus tinkamai pervaros konstrukciją galima naudoti bet kokias apdailos medžiagas – pyteles, tapetus, dailylentes, dažyta gipso kartoną, taip pat derinti jas tarpusavyje.

Montuojant bet kokias medžiagas ant vertikalių paviršių, nesvarbu ar tai yra pertvara, ar siena,,  viršuje reikia palikti 7-8 cm tarpą sėdimui kompensuoti, kurį vėliau galima paslėpti plačiais apvadais. Vėliau, kai namas susės, juos bus galima pakeisti siauresniais. 

 

Laiptai

 

Laiptai – viena svarbiausia namo interjero detalė. Sunku net patarti, kokio stiliaus ir dizaino  laiptus reikėtų pasirinkti būtent rąstiniam namui. Jam, kaip ir bet kuriam kitam namui (mūriniui, ar karkasiniui) tinka įvairių formų ir elementų laiptai. Tačiau, vienas akivaizdus skirtumas vis dėlto yra. Rąstinis namas „sėda", taigi šią aplinkybę būtina numatyti ir komplektuojant laiptus. Negalima jų įrenginėti tik pastačius namą, nes sėdant jie gali deformuotis. Laiptus patariama montuoti bendrajame kambaryje, tolimesniame nuo virtuvės kampe arba hole. Tokiu būdu yra išsaugomas papildomas  naudingas plotas namo viduje. Laiptus reikia daryti atvirus, nes lengva ažūrinė jų konstrukcija vizualiai nemažina patalpos.

 

Šildymo sistemos

 

Rąstiniame name galima naudoti bet kurią šildymo sistemą: elektrinė, dujinė, infraraudonųjų spindulių, granuliniai ir kitų tipų katilai ir kt. Tačiau vis tiek dažnai židinys yra labai svarbus tiek interjero, tiek namo šildymo elementas. Tinkamai išvedžiojus ortakius, galima apšildyti ne tik patalpą kurioje sumontuotas židinys, tačiau šalia ir virš jos esančias patalpas.

 

 

 

Kuriant rąstinio namo interjerą, patariama pasamdyti dizainerį, kuris parinks reikiamas medžiagas, stebės, kad jos būtų tinkamai panaudotos. Tačiau surasti dizainerį, kuris galėtų ne tik parinkti stilių tokio namo apipavidalinimui, bet ir atlikti tinkamą darbų priežiūrą, yra labai sudėtinga. Todėl būsimasis rąstinio namo savininkas turėtų būti gerai susipažinęs ne tik su statybos, bet ir įrengimo niuansais.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.