Rąstiniai namai. Privalumai ir trūkumai

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Daugelyje Europos šalių, ypač Skandinavijos šalyse, statoma 80 – 90% medinių gyvenamųjų namų. Šiuo metu Norvegijoje statomi nauji mediniai vaikų darželiai. Vakarų Europoje rąstinis namas reiškia prestižą, ekologiją, sveiką gyvenimo būdą ir laikomas solidžiu, ekonomišku ir patikimu statiniu. Kai kuriose šalyse netgi suteikiamos valstybinės lengvatos imantiems paskolas rąstinių, medinių namų statybai.

Vakariečiai vis labiau dairosi į Lietuvoje renčiamus rąstinius namus, nes vertina lietuvių dailidžių kokybę ir sąlyginai žemesnius medienos bei darbo įkainius. Vokiečiai, danai, prancūzai linkę statyti iš profiliuoto mašininio apdirbimo rąstų, norvegai labiausiai vertina rankinio apdirbimo rąstų namus.

Mediena – ekologiškai švari gamtinė statybinė medžiaga, neturinti jokio neigiamo poveikio žmogaus organizmui. Priešingai. Nustatyta, kad šilta natūralios pušinės ar eglinės medienos spalva teigiamai veikia žmogaus psichinę būklę, ramina nervų sistemą ir sukuria palankias sąlygas pilnaverčiam poilsiui. Elektrostatinės medžio savybės užtikrina, kad patalpoje niekad nesikaupia statinė elektra ir kambariuose nejuda dulkės, sukeliančios alerginius negalavimus. Gyventi rąstiniame name galima ne tik vasarą, rąstinis gali būti ne tik nedidelis namelis, pirtelė sode ar paežerėje, labiau tinkamas poilsiui, su minimaliomis komunikacijomis ir patogumais?

Rąstinio namo statyba

Rąstinį namą galima pilnai įrengti kaip ir plytinį ar blokinį, su gerais langais ir durimis, ilgaamže stogo danga, modernia apdaila, santechnika, apšildymo įrengimais ir visais privalumais. Rąstinio namo statyba ir priežiūra tik iš pirmo žvilgsnio ir pirmų išgirstų skaičių atrodo labai brangi. Medinio namo statyba nėra brangesnė už mūrinio statybą. Be to – spartesnė statyba, taigi ir darbo sąnaudos sąlyginai mažesnės.

Statant rąstinį namą nebūtini sunkūs, kapitaliniai pamatai
Rąstiniame name jums nereikės daugybės “nematomų” išlaidų sienų apšiltinimui, vidaus ir išorės sienų apdailai – jos gali būti tiesiog medinės ar rąstinės. Bijote, kad taip bus šalta žiemą? Jei mediena gerai paruošta, išdžiovinta, jos masyvo užteks ir aršiam šaltukui nugalėti. 20 – 26 cm skersmens rąsto siena turi svarbią savybę – mažą šilumos apykaitą ir saugo šilumą taip pat, kaip 1,2 m storio plytų siena. Medinės sienos sukaupia šilumą ir tolygiai paskirsto visoje patalpoje. Rąstiniai namai greitai įšyla ir lėtai atvėsta.

 

Rąstinio namo vėdinimo sistemos
Rąstiniuose namuose nereikia įrenginėti brangios vėdinimo, kondicionavimo sistemos. Namas “kvėpuoja” ir natūraliai ventiliuojasi per sienas. Tokiame būste neteks patirti nemalonaus sausumo pojūčio, kaip atsitinka mūriniuose namuose ir butuose šildymo sezono metu. Nepajusite ir drėgmės pertekliaus lietinguoju metų laiku. Mediena name palaiko puikų drėgmės balansą. Jei drėgmės padaugėja, mediena dalį jos sugeria. Sausėjant patalpai, drėgmė grąžinama atgal.

 

Igaamžiskumas
Tinkamai prižiūrimas rąstinis namas tarnaus 150 ar 200 metų, o jo remontas labiau panašus į eilinį apsitvarkymą, nei paniką sukeliantį diskomfortą dėl gramdymų, tapetų plėšymų, gausybės šiukšlių, dulkių, dažų ir pan. Natūralu, kad rąstus veikia saulės spinduliai, lietus, temperatūrų kaita. Todėl bent kas 2-3 metus juos reikia padegti papildomu dažų sluoksniu. Vidinės sienos remonto pareikalaus labai negreit – galbūt po 10-12 metų.

Džiugu, kad į statybų kultūrą grįžta tradicinių gamtinių medžiagų naudojimas. Paprastas pušies rąstas, patekęs į patyrusių dailidžių rankas, atskleidžia visas nepakartojamas savybes. Norint teisingai suręsti namą reikia ne tik naudoti kokybiškas medžiagas, bet ir turėti gerus įgūdžius, kurie buvo suformuoti mūsų senolių ir perduoti iš kartos į kartą.