Rąstinės sienos ir apdaila

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Medinio paviršiaus impregnavimas

Pirmas dalykas, kurį jūs turite nuspręsti – tai kokias rąstinės sienų apdailos medžiagas naudosite. Nepatariame naudoti medžiagas, sudarančias plėveles ant rąstinių paviršių. Jūs lyg įvelkate medieną į plėvelę, neleisdami medienai kvėpuoti. Naudokite dažyves – į medienos poras įsigeriančius impregnantus, kurie ne tik suteikia medienai norimą atspalvį, bet ir leidžia jai kvėpuoti, apsaugo nuo biologinių kenkėjų, atmosferos bei saulės poveikio. Prieš tai, kai pradedate sienų apdailą, padarykite bandomąjį tepimą.

 

Jei nesijaučiate tikras dėl atspalvio – pradėkite nuo šviesesnio, nes visada lengviau vėliau medinį paviršių patamsinti, nei atvirkščiai. Atminkite, kad skirtingi medienos paviršiai dažyves skirtingai įgeria. Netgi tas pats rąstas, priklausomai nuo to ar jis pjautas, obliuotas ar šlifuotas, gali įgyti skirtingą atspalvį. Todėl jeigu nusprendėte sieną obliuoti ar šlifuoti – darykite tai visame paviršiuje, kad vėliau nesigautų skirtingi atspalviai ant vienos sienos. Dažant nesustokite nudažę puse paviršiaus, pratęsę darbą sekančią dieną, garantuotai turėsite nors nežymų, bet skirtingą atspalvį. Patariame net teptuką naudoti tą patį, kurį naudojote tepdami pavyzdį.

 

Jei prieš tepant dažyve pastebėjote, kad Jūsų sienos patamsėjo, ar atsirado mėlio, tai nėra didelė problema ir dažniausiai ne gamintojų brokas. Tokiais atvejais naudokite balintojus. Jų pagalba nesunkiai, nutepus vieną ar du kartus, galima atstatyti medienos spalvą.

 

Dažyvę tepkite ne mažiau kaip du kartus tiek viduje, tiek išorėje ir būtinai neužmirškite tų vietų, kurios po galutinės apdailos, nesimatys. Jas reikia apdirbti impregnantais ypač kruopščiai. Nes uždengus panelėmis, dailylentėmis ar plytelėmis vėliau prieiti prie galimai pažeistų biologiniais kenkėjais vietų bus praktiškai neįmanoma.

Jeigu įsigijote dažyves, kurių instrukcijoje rekomenduojama prieš tai naudoti gruntą. Nuo to kaip jus impregnavote rąstines namo sienas priklauso namo ilgaamžiškumas ir kaip ilgai Jūsų namas atrodys dekoratyviai.

 

Langų tvirtinimas

Sekantis klausimas, kuris jums turėtų iškilti – kokius langus ir lauko duris pasirinkti? Šiuolaikiniai gaminami langai gali būti atidaromi į vidų (vadinami europiniais) arba išorę (skandinaviški). Abi šios sistemos turi savų privalumų. Europiniai gali atsidarinėti keliomis padėtimis, skandinaviški atidaryti neužima vidaus erdvės. Atkreipkite dėmesį kad langų montavimas rąstiniuose namuose turi savitų subtilybių.

 

Išpjautų angų šonuose esančių rąstų galuose (angokraščiuose), langų ar durų statramsčiui (šliaužikliui) įstatyti išpjaunamas griovelis į kurį įstatomas tašelis, prie kurio vėliau tvirtinama lango konstrukcija. Būtent konstrukcija, lango rėmo negalima tvirtinti tiesiai prie rąsto, nes rąstams sėdant langas gali būti pažeistas. Langai surenkami juos tvirtinant prie indėklų (langų praplatinimų) ir gauta konstrukcija su medvarščiais tvirtinama prie statramsčių.

 

Tą patį galima pasakyti apie lauko durų montavimą. Montuojant lauko duris staktą galima iš karto padaryti sienos storio. Keistai atrodo rąstiniame name metalinės šarvo durys. Vagiui jos tikrai ne kliūtis. Geriau pasirinkite klijuoto tašo medines duris su termo izoliacija. Kai kurios įmonės siūlo medines lauko duris kuriose mediniame rėme įterpta mineralinė vata. Tai ženkliai sumažins energetinius nuostolius, o kartu bus pakankamai dekoratyvios. Montuojant langus ir duris būtinai palikite vietos rąstų sėdimui. Tai tūrėtų būti ne mažiau kaip 7 – 9 centimetrai. Todėl ir apvadus (ypač viršutinius) reikia užsakyti platesnius – 9 – 10 cm pločio.

 

Apdailos sprendimai

Atminkite, kad rąstinio namo apdaila gali mažai kuo skirtis nuo įprasto namo apdailos. Čia gali būti naudojamos beveik visos apdailos medžiagos naudojamos įprastos apdailos metu. Gal tik kai kurie technologiniai rąstinio namo statybos niuansai apsprendžia apvadų plotį ar aukštį, pertvarų konstrukciją, santechninių prietaisų išsidėstymą..

 

Grindys ir perdanga – svarbūs namo elementai turintys savų išpildymo ypatybių. Pirmame aukšte galite įsirengti grindis kaip ir bet kokiame pastate. Tai gali būti plytelės, parketas, medinės masyvo grindys, parketlentės. Tik prieš duodami nurodymus statybininkams, kokias grindis įrengti, būtinai sudarykite statybinius brėžinius su tiksliais nurodymais. Tai yra, kokias medžiagas norėtumėte naudoti grindų įrengimui. Priklausomai nuo to bus ruošiamas grindų pagrindas.

 

Reikia atminti, norint kad plytelės būtų viename lygyje su masyvo grindimis, pagrindą plytelėms reikia paruošti 7 – 8 cm (priklausomai nuo grindinių lentų storio) aukštesnį. Tai daroma dėl to, kad prieš klojant medines grindis montuojami gulekšniai, kurie įprastai būna 5 cm aukščio, o ir pačios grindinės lentos būna 27, 30 ar 35 milimetrų storio. Dažnai pirmame aukšte montuojamos šildomos grindys, kai šildomieji elementai sumontuojami viršutiniame betoniniame grindų pagrindo sluoksnyje. Tuomet atminkite, kad dėl temperatūrų kaitos nepatariama naudoti masyvo grindų, o ir naudojant parketlentes rinkitės jas su taip vadinama click sistema. Tai neleis atsirasti plyšiams tarp eilių nuo temperatūrinių matmenų pasikeitimų.

 

Perdangos montavimas

Perdangos tarp pirmojo ir antrojo aukšto gali būti montuojamos keliais būdais. Pirmasis būdas – įprastinis, kai juodlentės klojamos ant sijų. Kitas būdas – mineralinė vata montuojama po lubomis. Trečiasis būdas – plaukiojanti konstrukcija. Medinėje perdangoje galima įrengti šildomas grindis, tačiau neužmirškite kad medinis perdengimas nėra toks pat tvirtas kaip betoninis ir galimas grindų įlinkis, vibracija ar vaikščiojimas gali į nieką paversti ketinimus įrengti keraminių plytelių grindis dideliame plote.

 

Siekiant išvengti panašių problemų, pasirinkite parketlentes su danga, atsparia drėgmės poveikiui. Lubas taip pat galima montuoti tiek pakalant dailylentėmis, tiek įrengiant gipso kartoną ir vėliau dažant ar kitaip dekoruojant. Įrengiant antrą aukštą atkreipkite dėmesį, kad rąstinis namas dėl savo specifikos ypač pirmaisiais keliais metais vaikšto. Dėl to ties gipsokartonio siūlėmis patariame įrengti dekoratyvines juosteles – taip galima paslėpti įtrūkimus.

 

Pertvaros

Ko gero didžiausio dėmesio reikalauja pertvarų montavimas. Juk čia reikia numatyti tokį svarbų momentą, kaip namo sėdimas. Pastačius namą, jis per kelis metus susėda apie 3 сm vienam aukščio metrui. Todėl ir pertvaras reikia įrenginėti, numatant namo sėdimą, dažniausiai viršutinėje pertvaros dalyje įrengiant kompensacinius kaiščius, o šoniniame tvirtinime vertikalias išpjovas varžtams ar kitiems tvirtinimo būdams. Tai leidžia namui sėsti nepažeidžiant pertvaros.

 

Tinkamai sumontavus pertvaros konstrukciją, galima naudoti bet kokias apdailos medžiagas – keramines plyteles, tapetus, dailylentes, dažytą gipso kartoną, derinti jas tarpusavyje. Montuojant bet kokias medžiagas ant vertikalių paviršių, nesvarbu ar tai pertvara ar siena, viršuje reikia palikti 7-8 cm tarpą sėdimui kompensuoti, kurį vėliau galima paslėpti plačiais apvadais 9-10 centimetrų pločio. Po 2 – 3 metų, kai namas susės, juos bus galima pakeisti siauresniais.

 

Laiptai – dominuojantis interjero akcentas

Viena iš medinio namo išskirtinių dekoro elementų yra laiptai. Čia jau ir patarti sunku, kokio stiliaus laiptus reikėtų pasirinkti. Laiptus patartume montuoti bendrajame kambaryje, tolimesniame nuo virtuvės kampe arba hole. Montuojant laiptus hole galima atskirti laipiojimo į antrą aukštą zoną nuo bendrojo kambario ir išsaugoti papildomą naudingą plotą namo viduje. Laiptus, esančius viduje, darykite atvirus – lengva, ažūrinė laiptų konstrukcija vizualiai nemažina patalpos. Juos orientuokite taip, kad lipant į viršų, galva nekliudytumėte nuožulnių mansardos lubų. Jeigu laiptai yra tik kaip priemonė užlipti į antrą aukštą, tuomet juos galite įrengi hole ar verandoje, tokiu atveju po jais dar galėsite sumontuoti rūbų kabyklą ar spintą daiktams susidėti.

 

Parengta pagal UAB, Danstema informaciją

 

Raktiniai žodžiai: Rąstiniai namai, Rąstinė siena, Rąstų apdaila, Laiptai, Pertvaros, Perdangos montavimas, Langų tvirtinimas, Impregnavimas.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.