MODERNŪS MEDINIAI NAMAI. Tvarumas, darna ir estetika

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Kūrybinė laisvė architektūriniams sprendimams

Medis dėl savo ekologiškų savybių vis populiarėja, o klijuotoji mediena yra viena iš moderniausių statybinių medžiagų. Klijuotosios medienos gaminiai yra labai aukštos kokybės, nes gamybos metu pašalinami natūraliai medienai būdingi defektai. Mediena klijuojama ekologiškais klijais, kurie netrukdo medžiui „kvėpuoti“, yra atsparūs vandeniui ir suteikia papildomo stiprumo.

 

Šiuolaikinės medienos klijavimo technologijos sudaro galimybes klijuotąją medieną naudoti visų medinio namo konstrukcijos elementų gamybai. Klijuotoji mediena pasižymi gera paviršiaus kokybe. Prieš klijuojant iš medienos išpjaunamos šakelės, defektai, ruošiniai parenkami ir priderinami pagal spalvą ir net tekstūrą, todėl gaminiai iš klijuotosios medienos atrodo nepriekaištingai. Viena esminių klijuotosios medienos sienojų savybių – jos geometrinių matmenų stabilumas. Skirtingai nuo paprastos medienos, klijuotoji mediena neturi vidinių įtempių, todėl išlaiko savo formą ir matmenis. Nustatyta, kad klijuotosios medienos stiprumas gali būti net du kartus didesnis nei įprastinės.

 

Sienojai iš klijuotojo tašo gaminami iš lietuviškos ir Sibiro eglės, pušies, maumedžio. Didesnio aukščio sienojai pagreitina statybą, be to, aukštesni sienojai yra išvaizdesni ir suteikia sienoms savotiško solidumo. Namą iš klijuotosios medienos galima pastatyti kur kas greičiau negu iš paprastos, nereikia laiko nusėdimui, todėl galima gerokai sutrumpinti apdailos darbų trukmę ir statyti namus visus metus.

 

Klijuotosios medienos gaminius vis aktyviau naudoja visuomeninės paskirties, pramoninių, netgi chemiškai agresyviai aplinkai atsparių pastatų statytojai, tačiau juos vertina ir statantysindividualius namus bei architektai, projektuojantys mažosios architektūros statinius.

Klijuotosios medienos konstrukcijos suteikia architektams laisvę realizuoti pačius įvairiausius sumanymus, pradedant nuo paprastų architektūrinių sprendimų, kuriems naudojamos nesudėtingos konstrukcijos, ir baigiant pačios sudėtingiausios geometrijos lenktų formų statinių konstrukcijomis.

Universalios naudojimo galimybės

Apsaugos ir ilgalaikiškumo aspektu tiek tokio tipo, tiek kitų statinių užsakovams gamintojai siūlo klijuotosios medienos konstrukcijas dengti apsauginėmis /apdailinėmis dažyvėmis, kurios parenkamos vertinant objekto paskirtį ir užsakovo pageidavimus. Dar vienas svarbus momentas, į kurį atkreipia dėmesį gamintojai, tai mitas, kad klijuotosios medienos konstrukcijos nėra saugios kilus gaisrui. Atvirkščiai, jos,lyginant su metalo konstrukcijomis, ilgesnį laiką išsaugo laikomąją galią. Klijuotosios medienos privalumai –atsparumas ugniai, drėgmei, chemiškai agresyviai aplinkai, formų ir matmenų įvairovė bei stiprumas, lengvumas, ekonomiškumas, geros izoliacinės savybės, estetika, ekologija. Jie suteikia universalių naudojimo galimybių.

Dažnai visuomeninių ir individualių pastatų statytojai klijuotosios medienos konstrukcijas renkasi dėl to, kad jų vizualinis vaizdas ir estetika susiję su natūralia gamtine medžiagos kilme, yra didelės įvairių architektūrinių formų ir sprendimų pritaikymo galimybės, medžiagos palankios aplinkai, neišskiria kenksmingųjų medžiagų, gaminamos iš atsinaujinančių gamtos išteklių, produktas ekologiškas, užtikrinantis tvarumą ir darną visuose objekto eksploatacijos etapuose. Be to, patikimi techniniai sprendimai, naudojant šias konstrukcijas, yra ekonomiškai konkurencingi. Šiuolaikinės medienos technologijos leidžia klijuotąją medieną individualioje statyboje naudoti ne tik statant klijuotojo tašo namus, bet ir gaminant visų medinių namo konstrukcijų elementus: perdangas, stogo, kolonas, montuojant interjero detales ir kt.

Medinių namų gamyba ir montavimas

Dažniausiai klijuotojo tašo namai gaminami iš sukirstų eglės ir pušies sienojų. Iš klijuotojo tašo pagaminti rąstiniai namai yra patvarūs, ekologiški, šilti ir greitai bei lengvai pastatomi. Lyginant su rąsto masyvu, tašo šiluminės savybės geresnės apie 30 proc.

Pasak klijuotojo tašo modernius namus gaminančios uždarosios akcinės bendrovės „JM Haus“ vadovo EdvinoRudžio, pastaruoju metu žmonės vis daugiau žvelgia į ekologiją, natūralumą, visas pasaulis grįžta prie medžio tiek interjere, tiek eksterjere. Medis jau nėra tik medinių trobelių ar pirčių statybinė medžiaga. Žmonės stato klijuotojo tašo namus net ir pagal labai modernius projektus. Iš klijuotosios medienos namuose montuojamos ir interjero detalės.

Pasak E. Rudžio, klijuotojo tašo namuose geresnis mikroklimatas, nes tašas „kvėpuoja“, patalpose palaikomas beveik tobulas drėgmės lygis, jų nereikia papildomai vėdinti ar drėkinti. Ypač pravartu tokiame name gyventi žmonėms, turintiems alergijų ar kvėpavimo takų problemų.

150 kv. m namą pagaminti užtrunka apie aštuonias savaites. Pati gamyba trunka apie 10 dienų, o ant paruoštų pamatų per dvi savaites pastatoma „dėžutė“. Gerai suplanavus, tokį namą galima pastatyti per šešis mėnesius.

 

Modernus interjeras klijuotojo tašo rastų namuose

Prieš keliolika metų Lietuvoje pirmenybė buvo teikiama mūriniams namams, o rąstiniai namai (tarp jų ir klijuotojo tašo) asocijavosi su senove ir nepatogiu gyvenimo būdu. Dabar tai, kad mediniai namai negali būti tokie pat modernūs kaip ir mūriniai, jaulaikoma mitu. Klijuotosios medienos laikančiosios konstrukcijos,naudojamos universaliai,suteikia interjerui ir eksterjeruinepakartojamą efektą.

Specialistai paneigia nuomonę, kad klijuotasis tašas kvepia kaimu ir tinka tik vasarnamiui ar medžioklės nameliui. Pasak jų, medinių konstrukcijų bijoti nereikia, o tokio namo interjeras yra modernus ir priklausonuo gyventojų fantazijos bei gebėjimo išnaudoti visas tokių namų teikiamas unikalias dizaino galimybes. Pavyzdžiui, medinių sienų nebūtina derinti tik su kitomis natūraliomis medžiagomis – akmeniu, natūralaus pluošto audiniais ar metalu. Dalį sienojo galima dengti plokšte, dažyti ar kitaip dekoruoti kuriant jaukią namų aplinką. Dizaineriai sako, kad, kuriant modernų klijuotojo tašo rąstų namo interjerą, labai svarbu suplanuoti, kaip kris šviesa. Kadangi sienojai bėgant laikui linkę šiek tiek tamsėti, verta pagalvoti,kokias planuojama įrengti lubas ir grindis, kokius sumontuoti ir sudėti langus, židinius ir kitus interjero elementus, kad jie skleistų ar atspindėtų šviesą.

Klijuotojo tašo rąstų name nebūtinai turi stovėti tik kaimiško stiliaus baldai. Galima drąsiai eksperimentuoti ir rinktis pasirenkant modernius, patinkančius baldus. Kadangi, išlikdami neutralios spalvos,rąstinio namo sienojai sukuria savotišką aplinką, juos galima derinti su kitomis neutraliomis spalvomis ir taip sukurti ne tik modernią, bet ir jaukią, ramią aplinką, kurioje gera ilsėtis. Namus pagyvinus unikaliais ryškiaspalviais akcentais, rąstiniai sienojai išryškina jų savitumą. Paaukštintos lubos – vienas iš būdų išvengti „kaimiškos“ aplinkos, tad specialistai siekiantiems sukurti modernią aplinką klijuotojo tašo rąstiniame name siūlo rinktis aukštas lubas, sukuriančias erdvės įspūdį.Rąstiniame name puikiai dera visi šiuolaikiniai patogumai, modernios vonios, virtuvės, naujausios technologijos, o norintiems paslėpti šiuolaikinius įrenginius siūloma juos integruoti į baldus ar patraukti iš lankomiausių vietų.

Moduliniai namai –nekenksmingas aplinkai ir gyventojams sprendimas

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie besikeičiančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Modulinių namų privalumu laikytina ir tai, kad tokiems namams, gyvenant juose iki dvejų metų, nereikalingi statybos leidimai, nes tokie namai vertinami kaip laikinieji statiniai. Greitai pastatomi namai dažniausiai turi ne vieną paskirtį.

 

Modulinis namas gali tapti tiek vasarnamiu, tiek nuolatiniu būstu. Tokius namus galima statyti įvairiose vietose, pavyzdžiui, ant kalno šlaito ar šalia ežero. Šie namai statomi netgi tokiose vietose, kuriose dar nėra nutiesti elektros laidai: tuomet galima naudotis saulės baterijomis arba kolektoriais. Jie montuojami ant stogo, kad šeimininkai galėtų ne tik šildyti savo gyvenamąją erdvę, bet ir naudotis elektros prietaisais. „Moduliniams namams nėra reikalingi pamatai: jie surenkami ceche, o vėliau kranu pervežami į numatytą sklypą, todėl naująja gyvenamąja vieta žmonės jau džiaugiasi vos po kelių mėnesių.

 

Vienintelis modulinių namų trūkumas – ribotos interjero ir eksterjero dizaino galimybės, tačiau ir tai nėra bėda – visuomet būstą galima praplėsti šeimai pagausėjus ar sumažinti vaikams užaugus. Naujo namo segmento prijungimo ar seno pašalinimo galimybė naujakuriams leidžia jaustis kur kas lanksčiau ir gyventi ne ateitimi ar praeitimi, o būti savo namų kūrėjais visą gyvenimą“, – sako „Sveiki namai“ atstovas Aivaras Gudonavičius.

Modulinionamo sienos, stogas ir kiti elementai įrengiami iš medinio ar metalinio karkaso, užpildyto šiltinimo medžiaga, ir kitų konstrukcijai būtinų sluoksnių. Mažo tankio medžiaga – šilumos izoliacija – daro namą šiltą ir nepralaidų aplinkos triukšmui. Be to, šiuolaikinės šilumos izoliacijos medžiagos yra nedegios, todėl moduliniai namai yra atsparūs ugniai. Karkasinio tipo išorės sienos yra pranašesnės už mūrines dar ir dėl to, kad neakumuliuoja iš lauko sugeriamo šalčio – toks namas visada bus šiltas. Pasak pašnekovo, mediniai namų karkasai neturi jokios neigiamos įtakos namo gyventojų sveikatai, užtikrina šilumą ir optimalią drėgmę patalpose, todėl tokie gyvenamieji namai yra ne tik pigūs, bet ir nekenksmingi namo gyventojams.

Komentuoja architektas Remigijus Jutelis

Suomijoje statoma 80–90 proc. karkasinių namų – dalis iš jų yra rąstiniai, klijuotojo tašo ar su rąstų imitacija. Tokių namų apdailai naudojamiblokeliai arba plytos, todėl iš išorės jie atrodo lyg mūriniai ir yra ganėtinai patvarūs. Šioje šalyje statomos ištisos medinių namų gyvenvietės, o Lietuvoje mediniai namai nėra labai populiarūs.

Galima sakyti, kad klijuotojo tašo mediena suteikia daugiau galimybių dizaino sprendimams. Paprastai, statant namą, rastai sukabinami 90 laipsnių kampu. Žinoma, galima priimti ir kitokį sprendimą, pavyzdžiui, pastatyti šešiakampį namą – tuomet kampai nebus 90 laipsnių, bet sienos vis tiek bus sunertos. Statant namus iš klijuotojo tašo, galima sugalvoti begalę karkaso sprendimų. Visas pastatas gali būti šiuolaikiškas, laisvo dizaino, suprojektuotas naudojant medį ir stiklą. Namo karkasas nebūtinai turi būti dvišlaitis ar keturšlaitis, T, L formų pastatas su keturiomis sienomis. Su klijuotąja mediena galima sugalvoti įdomių ir nestandartinių spendimų.

Mediniai namai taip pat pranašesni ir dėl natūralios medžiagos, kuri visada vertingesnė už nenatūralią: cementą, betoną ar pan. Keraminiai blokeliai ar keraminės plytos taip pat laikomi natūraliomis medžiagomis, tačiau juos rišanti medžiaga yra cementas, taip pat naudojamas metalas, stiklo pluošto juostos ir pan.Natūrali medžiaga padeda palaikyti gerą mikroklimatą namuose.

Norint įrengti ekologišką šildymo sistemą rastiniuose namuose reikėtų pagalvoti apie šilumos siurblius „oras–oras“, „oras–vanduo“. Įrengus tokius šilumos siurblius, siūlyčiau papildomai įrengti saulės kolektorius arba nedidelę vėjo ar saulės jėgainę, aptarnaujančią siurblius.Natūrali medžiaga padeda palaikyti gerą mikroklimatą namuose. Žmonės mažiau serga alerginėmis ir kvėpavimo ligomis. Molis, medis – natūraliai kvėpuojančios medžiagos, o klijuotasis rastas tokių savybių neturi.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.