Medinės konstrukcijos ir jų savybės

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Medienos gaminiai statyboms dažniausiai gaminami iš spygliuočių ir lapuočių medžių medienos – pušies, eglės, beržo, ąžuolo, liepos, buko ir kt., nes tokių medžių kamienai tiesesni, mediena – nedidelio tankio, lengvai apdirbama ir lėčiau pūva, joje yra smalingų medžiagų.

Mediniai elementai ir jų konstrukcijos naudojamos įvairiems pastatams ar jų dalims: gyvenamųjų namų sienoms, perdangoms, stogams, žemės ūkio pastatams, sandėliams ir kt. Atsiradusios klijuotinės medinės konstrukcijos naudojamos visuomeninių pastatų statyboje: sporto salių, prekybos pastatų.

Medines konstrukcijas netikslinga naudoti pastatams, kai patalpų drėgnumas didesnis kaip 95%, plokštiems denginiams, požeminiams statiniams. Jų negalima naudoti, kai patalpų aplinkos temperatūra būna aukštesnė kaip 50 laipsnių Celsijaus.

Pagrindiniai medinių konstrukcijų privalumai yra:

Didelis santykinis stiprumas (stiprio ir tankio santykis), dėl to medinės konstrukcijos būna lengvos;

Mažas šilumos laidumas, palyginus su metalu, gelžbetoniu, mūru, todėl medieną galima naudoti kaip laikančiąją ir atitvarinę konstrukciją;

Cheminis atsparumas: mediena kelis kartus atsparesnė daugeliui cheminių poveikių negu metalas arba gelžbetonis;

Paprasta apdoroti, sujungti, montuoti.

Medinių konstrukcijų naudojimo laikui pailginti, didelę įtaką turi įvairios konstrukcinės priemonės:

Sausos medienos naudojimas ir apsaugojimas, kad nesudrėktų statant ir eksploatuojant;

Projektuoti taip, kad medinius elementus pasiektų oras ir jie gerai vėdintųsi;

Siekti, kad nesusidarytų kondensatas;

Naudoti medieną be žievės;

Užglaistyti medienos nelygumus ir plyšius;

Išsikišusias į išorę medienos dalis apdoroti taip, kad nesusilaikytų ir gerai nutekėtų vanduo.

Dėl išvardintų medžio savybių statybinė mediena vis labiau populiarėja gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų statybose. Pagal tai, iš ko padarytos namo sienos mediniai namai gali būti:

Rąstiniai namai;

Skydiniai namai;

Karkasiniai namai.

Rąstinio namo sienos daromos iš natūralių, apipjautų arba profiliuotų sienojų. Skydiniai pastatai surenkami iš skydų, stambių gamyklose pagamintų skydų. Karkasinio namo sienos surenkamos statybos vietoje iš tašų, lentų, plokščių ir kitų medžiagų.

Namų fasadai gali būti puošiami pjautomis arba tašytomis lentomis. Fasadai būdavo puošti netgi drožybos elementais, kurie namams suteikdavo prabangos. Niekas nėra sukūręs ekologiškesnės statybinės medžiagos už medieną. Namo fasadas, kuriame dominuoja medis, teikia šilumos ir jaukumo.

Šiuo metu Lietuvoje vis plačiau naudojama šiurkštaus paviršiaus fasadų apdaila. Tai reiškia, kad paviršius yra neobliuotas, o specialiai pjautas po džiovinimo. Tokio tipo apdaila plačiai naudojama Skandinavijoje. Lietuvoje tai taip pat nėra naujas dalykas, tik pamirštas. Nidoje, Juodkrantėje, Palangoje dauguma namų puikuojasi papuošti mediniu apdaru, kuris patikimai saugo nuo stiprių jūros vėjų ir didelės drėgmės. Po to pradėtos naudoti sudėtinio skerspjūvio ir ilgio konstrukcijos, kurių jungtims buvo naudojami įvairūs įkirčiai, mediniai virbai bei sprausteliai.

Tobulėjant sujungimo būdams ir medžiagoms, pavyzdžiui, pradėjus klijuoti, naudoti metalinius spraustelius, medinių konstrukcijų formos bei jų naudojimo sritys tapo įvairesnės.