Statome namus: Kurie pamatai geriausi?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Juostiniai pamatai

 

Juostiniai pamatai yra bene dažniausiai sutinkamas pamatų tipas šiuolaikinių namų statyboje. Taip yra dėl vyraujančio grunto ir šių pamatų universalumo, šie pamatai netgi turi dvi skirtingas rūšis: monolitiniai ir surenkami. Visgi, ne visiems tinka ir juostiniai. Juostinius pamatus greičiausiai pasirinksite jei Jūsų numatytoje namo vietoje laikantysis gruntas yra pakankamai aukštai.

Molingose vietovėse, slenkančios žemės zonose ar ten, kur gruntas gali plėstis vertėtų rinktis tvirtus monolitinius juostinius pamatus. O jei sąlygos geresnės – tiks ir surenkami iš specialiųjų pamatų blokelių. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kokiame aukštyje yra gruntiniai vandenys. Jei įsirenginėsite rūsį ir gruntiniai vandenys bus aukščiau nei rūsio grindys, surenkamuosius pamatus reikės papildomai tinkamai izoliuoti nuo vandens, o tai nemenkos papildomos išlaidos. Izoliuoti monolitinius juostinius pamatus bus kur kas pigiau.

Nepaisant didesnės svarbos izoliacijai bei įrengimo kruopštumui, juostiniai pamatai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie galvoja apie rūsį. Juostinių pamatų įrengimui nereikia ypatingai sudėtingos technikos. Pasirinkus ne monolitinius, bet surenkamus pamatus išlošite dėl kainos ir laiko – jų įrengimas pakankamai greitas ir nesudėtingas, tad tinka tiems, kurie skuba, nors ir nerekomenduojama skubėti statant namą.

Juostinių pamatų, kurie yra iš monolito, įrengimas prasideda nuo duobės (jei bus rūsys) arba tranšėjos (jei rūsio nebus) kasimo. Į duobę ar tranšėją sumontuojami klojiniai, į kurių vidų dedamas karkasas ir liejamas betonas. Kol betonas stingsta, jis sutankinamas vibracijomis. Kuomet pamatai išlieti teks palaukti bent porą savaičių ir bus galima pradėti kitus darbus. Po mėnesio laikoma, jog betonas jau yra pilnai sustingęs, tad galima atlikti visus likusius statybos darbus.

Jei nusprendėte pasirinkti surenkamus juostinius pamatus pradėti teks nuo specialios papėdės įrengimo. Įrengus papėdę montuojami klojiniai, sumontuojamas karkasas ir betonuojama. Susidarę betono stulpeliai susirakina ir grunto spaudimas jų nepaveikia.

Poliniai pamatai

 

Poliniai pamatai dar neretai vadinami gręžtiniais pamatais yra idealus pasirinkimas tiems, kurių gruntas šlapias dėl arti paviršiaus esančio gruntinio vandens. Ko gero esate ne kartą matę ant vandens stovintį namuką, prieplauką ar lieptą – jų pamatai visada yra poliniai, o tiksliau, tokie statiniai yra statomi ant polių.

Rinktis polinius pamatus siūloma ir tada, kai laikantysis gruntas yra giliai, nes įgręžti ar įkalti pamatus galima giliau nei renkantis juostinius. Dėl šios priežasties kaltiniai poliniai pamatai dažnai yra naudojami daugiabučių ar pramoninių statinių statyboje, o štai spraustiniai ar gręžtiniai pamatai dažniau sutinkami individualių namų statyboje.

 

Rinktis polinius pamatus žmonės yra linkę dėl nedidelės kainos, o taip pat dėl to, kad kartais tai tėra vienintelis pamatų tipas, tinkamas namo gruntui. Labai džiugina tai, kad nereikia kasinėti teritorijos, nėra didelės gausos darbų, kurie sugadina aplinką, tad tai patogu statant ankštesniuose sklypuose. Visgi, vietos reikės didelei technikai, be kurios šių pamatų įrengimas neapsieina.

Bene didžiausias polinių pamatų trūkumas – įsirengus tokius pamatus rūsys tampa neįmanomu. Taip pat būtinas papildomas šiltinimas tarp polių ir rostverko, nes kitaip susidaro šalčio tiltai.

Pagal statinio projektą nustatomos pamatų polių vietos ir jose imami gręžti arba spausti poliai. Spraustiniai pamatai savo pavadinimą gavo todėl, kad į žemę yra įspraudžiamas tuščiaviduris vamzdis, o į jį leidžiamas armatūros karkasas, kuris užpilamas betonu. Vamzdis ištraukiamas ir procedūra kartojama su kiekvienu poliu.

Gręžtiniai poliniai pamatai įrengiami panašiu principu. Pirmiausiai specialios technikos pagalba yra išgręžiama skylė poliui, tos skylės dugnas sutankinamas ir į ją pilamas betonas. Konstrukcijai sutvirtinti naudojamas karkasas iš armatūros. Moderni technika gali atlikti betonavimą ir gręžimą vienu metu, kai ištraukiamas grąžtas.

Plokštuminiai pamatai

 

Plokštuminiai pamatai labiausiai domina pasyvių namų statytojus, mat jie suteikia tikrai puikias energetinio efektyvumo galimybes. Nors tai ypač šilti pamatai, kurie padeda išvengti šalčio tiltų, jei turi ir savų trūkumų. Pavyzdžiui, ne ant kiekvieno grunto galima montuoti plokštuminius pamatus, o ir namo konstrukcija neturėtų būti labai sunki, tad jei pasirinkote plokštuminius pamatus, verčiau rinktis namą iš karkaso, o ne mūrinį statinį. Be to, kaina gali ir atbaidyti. Neišsigandusiems trūkumų turime ir geresnių žinių – plokštuminiai pamatai sumažina namo deformacijų, nuokrypių galimybes, tačiau iš karto tai yra lyg visa namo pagrindo sistema, nes tiesiai į pamatą yra montuojama visa grindinio šildymo sistema.

 

Plokštuminių pamatų įrengimui būtina dirbtinai sutankinti gruntą. Dažniausiai numatytoje vietoje tiesiamas geotekstilės paklotas, dedamas polistirolo sluoksnis numatytoje pamatų vietų. Išvedžiojamos komunikacijos, pasirūpinama armatūra. Prieš baigiant pamatų klojimo darbus vertėtų gerai patikrinti vandentiekio, nuotekų, elektros ir grindinio šildymo sistemas, jų sandarumą ir jei viskas gerai, pilamas betonas.

Visų tipų pamatai, kuriuos šiandien galima sutikti statybų metu yra puikus pasirinkimas, atsižvelgus į visas teigiamas ir neigiamas jų savybes, tinkamumą konkrečiam Jūsų atvejui ir gruntui, namo tipui. Vertėtų nepamiršti, jog namas yra ilgalaikis nekilnojamas turtas, todėl būtų naudinga gerai pasverti viską ir pasirinkt tuos pamatus, kurie iš tiesų tinka Jūsų namui, nes pamatų tipo pasistatę namą jau nebepakeisite.