Balkonų apželdinimas – norintiems turėti žalią oazę daugiabutyje

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Balkono padėtis padeda išsirinkti gėles

Bene pats populiariausias būdas papuošti balkoną yra gėlės. Tačiau norint, kad jos sparčiai augtų, reikia žinoti, kokios gėlės yra tinkamiausios jūsų balkonui. Jei balkonas yra šiaurės rytų ar šiaurės vakarų pusėje, rekomenduojama auginti alavijus, dracenas, lauravyšnes, oleandrus, lamstus, agavas, įvairius žolinius vijoklius, verbenas, našlaites, gvazdikus, lobelijas, medetkas, šalavijus, gvaizdūnes, petunijas, pelargonijas.
 

Tačiau jei balkonas yra šiaurinėje pusėje, kurioje mažai saulės spindulių, geriausia yra auginti gumbines begonijas, lauravyšnes, zebrinas, nors tinka ir serenčiai, našlaitės, žiemės. Pietų ir pietvakarių pusėje geriausiai auga alavijai, dracenos, agavos, oleandrai, lamstai, tradeskantės. Jei norisi didesnio apželdinimo, galima auginti sukučius, pasifloras, apynius ar kitas gėles – pelargonijas, saulutes, lobelijas, medetkas, gvazdikus, verbenas, gvaizdūnes.
 

Loveliai – balkoninėms gėlėms

Kad balkonus puoštų gėlės, reikėtų jas sodinti į lovelius, kubilus bei dėžutes. Jei lovelis medinis, svarbu, kad lentos nebūtų plonesnės nei 1,5 cm, jei ruošiatės augalus sodinti į medines dėžutes, iš vidaus jas ištepkite medžio derva, o iš išorės nudažykite aliejiniais dažais – medinės dėžutės tarnaus kur kas ilgiau.

Mažus lovelius galima pritvirtinti prie palangės ar balkono atramos – tuomet balkone augantys augalai atrodys kur kas estetiškiau. Didesniems augalams reikia erdvės, todėl juos geriausia sodinti į didelės talpos vazonus, kad būtų vietos šaknims. Jei sodinukai ar gėlės bus laikomi ant balkono grindų, derėtų pasirūpinti, kad indai būtų nuo žemės pakelti bent porą centimetrų – tam puikiai pasitarnaus medinės kojelės.
 

Vijokliniai augalai

Balkono išorinę pusę apželdinus vijokliniais augalais galima sudaryti gyvų žaliuzių, saugančių nuo saulės ir kambarių perkaitimo, įspūdį. Be to, ši užtvara trukdo iš gatvės skverbtis kietosioms dalelėms, kurių ore ypač padaugėja pavasarį. Ruošiantis balkone auginti vijoklinius augalus, reikėtų iš anksto pasiruošti atramas. Jas visai nesunku pasigaminti iš vytinto špagato ar vytelių. Atramos turi būti pakankamai tvirtos tam, kad atlaikytų augalo svorį bei vėjo gūsius.

Augalams, kuriuos auginsite balkone, labiausia tiks rupi ir derlinga žemė. Kad užtikrintumėte šias dirvožemio savybes, žemę keiskite kiekvieną pavasarį, reguliariai tręškite. Vis dažniau balkonuose auginami ir daugiamečiai dekoratyvūs augalai. Įprastai prižiūrimi ir pridengiami žiemai, jie kuo puikiausiai auga ir žydi. Taigi savo balkone galite įkurdinti ir neaukštą vakarinę tują, žemaūgę eglę ar pušį, neaukštą paprastąjį ar kininį kadagį.
 

Balkoninės gėlės reaguoja į oro taršą

Gėlininkai aiškina, kad noras auginti gėles kartais nesutampa su galimybėmis. Pavyzdžiui, skiriasi gėlių auginimo sąlygos mažame miestelyje ar didmiestyje, nes gėlės nevienodai gali pakęsti oro taršą. Todėl gėles patariama rinktis ir pagal atsparumą užterštam orui. Iš gėlių užterštą orą labiausiai pakenčia žydrūniai, kochijos, petunijos, šilokai, serenčiai, verbenos, alternanteros, žioveiniai, eševerijos.
 

Mažiau atsparūs užterštam orui, o tai reiškia, kad dideliame mieste geriau jų neauginti, šalavijai, kanos, našlaitės, saulutės, neužmirštuolės, chrizantemos, tikrieji gvazdikai, leukonijos, pelargonijos, skaisteniai. Nors iš visų jautriausios gėlės – tai ratiliai, sprigės, visžydės begonijos, kiniški gvazdikai, nasturtės, paprastosios lobelijos, kvapieji pelėžirniai, santolinos, raudonžiedės pupelės, vienmečiai flioksai, gvaizdūnės.
 

Augalų išdėstymas, komponavimas

Balkono nors vienas kraštas turi būti atviras. Gėlių dėžes, lovelius, krepšelius ar kitus indus galima išdėstyti įvairiame aukštyje – tik svarbu, kad gėlės neužstotų lango ir neužimtų daug vietos balkone.

Jeigu balkonas į rytų ar šiaurės pusę, nepatartina jo gausiai želdinti net ir unksminiais augalais, jei į pietų ar vakarų pusę – galima sodinti vijoklinius augalus. Kai balkonas ažūrinis, loveliai gėlėms statomi arba kabinami apačioje ir sodinamos aukštyn lipančios gėlės. Uždaruose balkonuose loveliai tvirtinami aptvėrimo viršuje ir sodinamos svyrančios ar besidriekiančios gėlės. Poilsio zonoje, kurioje pastatyti baldai, gėles geriausiai sodinti loveliuose. Jie tvirtinami prie atramos iš išorinės balkono pusės.
 

Prie šoninės sienutės, aukščiau sėdinčio žmogaus galvos, galima pakabinti nedidelius gėlių krepšelius ar kitus plokščiašonius indus su gėlių kompozicijomis toje dalyje, kur nevaikštoma, ant grindų sustatyti daugiau indų ar lovelių, komponuojant lapines, žydinčias ir vijoklines gėles. Individualių namų balkonuose, kur daugiau vietos, augalai išnešami iš patalpos. Pageidautina, kad balkonų loveliai visame namo fasade būtų nudažyti daugiausiai dviem spalvomis.

Galima išnaudoti ir kelių sujungtų balkonų vertikalias sieneles.