Gruntas. Ką reikia žinoti?
Patardami naudoti ir parduodami tinkamą gruntą, jūs užsitikrinate: geriausią dažymo rezultatą, pirkėjų palankumą ir teigiamas rekomendacijas. Tai ir padės jums padidinti parduotuvės pardavimus.
Kaip tai pasiekti? Paprastai, pabrėžkite gruntų naudą ir padėkite klientui pasirinkti. Patirtis ir žinios, kaip gruntas arba giluminis gruntas gali paveikti dažų išvaizdą, dažymą ir ilgaamžiškumą, labai vertingas prekiautojo turtas. Būti įsitikinusiam, kad siūlote geriausią, moderniausią – jūsų darbo pagrindas.
Gruntų nauda
Gruntai – specialios sudėties padengimai, kurie atlieka keletą vertingų funkcijų:
Pirma, jie padeda dažams geriau sukibti su dažomu paviršiumi. Gruntuotas paviršius vienodesnis ir labiau tinkamas dažymui – dažai geriau kimba prie gruntuoto paviršiaus.
Antra, dažant gruntuotą paviršių dažai lengviau liejasi, todėl spalva ir blizgesys atrodo žymiai patraukliau. Tai labai svarbu dažant porėtus arba nevienodai porėtus paviršius.
Trečia, kai kurie gruntai sulaiko (blokuoja) dėmių skverbimąsį per dažų plėvelę iš dažomo paviršiaus, t.y. išsaugo gerą vaizdą. Tai labai svarbu dažant lateksiniais dažais, kurie, deja, yra pažeidžiami įvairių prasiskverbiančių dėmių (rūdžių, grafito, pelėsio ir kt.). Todėl prieš parduodant gruntą reikėtų išsiaiškinti, ar tai dėmes ir kokias dėmes sulaikantis (blokuojantis) gruntas.
Giluminiai gruntai
Labai artimi gruntams yra giluminiai gruntai. Kaip taisyklė, visus gruntus galima spalvinti, giluminius gruntus dažniausiai ne.
Pagrindinė giluminių gruntų paskirtis – „surišti“, sutvirtinti porėtus paviršius: oro sąlygų paveiktą tinką ar betoną, kreiduotus paviršius tam, kad nudažius susiformuotų vienodo blizgesio dažų plėvelė. Giluminiu gruntu nugruntavus tinką, dažų plėvelė apsaugoma nuo dūlėjimo ir šarmo poveikio. Kai kurie giluminiai gruntai padeda izuoliuoti drėgmę, tuo atveju tinkas dažniausiai paliekamas nedažytas.
Kada naudojamas gruntas
Kad klientas pasiektų geriausią dažymo rezultatą visada rekomenduokite gruntą kai:
bus dažomas naujas medis, sauso tinko plokštės (GKP) ir visi anksčiau nedažyti paviršiai;
perdažomi nelygūs ir stipriai pažeisti paviršiai;
perdažomi atsilupę ar nusidėvėję iki pagrindo paviršiai.
Kaip prieš dažymą, taip ir prieš gruntavimą visi paviršiai turi būti tinkamai paruošti. Kokį gruntą benaudotumėte, gruntuojamas paviršius visada turi būti švarus ir be dulkių, purvo, nešvarumų, suodžių, atsilupusių ar besilupančių dažų ir kitų teršalų.
Gruntų rūšys
Klientui nusprendus naudoti gruntą, labai svarbu rekomenduoti tinkamos rūšies produktą. Kaip dažai, taip ir gruntai yra skirstomi į dvi pagrindines grupes: lateksiniai ar vandens pagrindo produktai ir alkidiniai ar aliejų pagrindo produktai. Abi grupės dar skirstomos į lauko ir vidaus produktus. Dar būna šelakas – alkoholio pagrindo gruntas.
Dažniausiai naudojami ir geriausiai savo funkciją atlieka lateksiniai gruntai. Tačiau, dengiant labai sakingą medį ar stipriai kreiduotą paviršių, alkidinis gruntas geriau prilips ir blokuos dėmes.
Gruntavimas lauke
Grunto naudojimo būtinybė ir produkto rūšies pasirinkimas – tai variacijos atliekant vieną darbą po kito. Kelios bendros nuorodos dažant:
Naują nedažytą medį. Jeigu medis nesakingas, rekomenduokite arba kokybišką lateksinį arba alkidinį lauko medžiui tinkamą gruntą. Jeigu medis vietomis sakingas, rekomenduokite kokybišką dėmes blokuojantį alkidinį gruntą. Jeigu sakingų vietų nedaug, jas galima nugruntuoti alkidiniu gruntu, o visą paviršių – lateksiniu. Nuogą medį svarbu nugruntuoti ir nudažyti per dvi savaites, kad apsaugoti paviršių nuo sugedimo ir pasiekti geriausia sukibimą.
Oro sąlygų paveiktą ir nedažytą medį. Rekomenduokite kokybišką lateksinį arba alkidinį lauko medžiui tinkamą gruntą. Patarkite klientui nušlifuoti ar nugrandyti medį prieš gruntuojant, kadangi pažeistas medžio plaušas gali būti prasto grunto prilipimo priežastis. Taip pat svarbu gruntuoti nedelsiant po paviršiaus paruošimo.
Anksčiau dažytą medį. Visus atšokusius dažus būtina pašalinti, grubius paviršius ir nuogas dėmes nušlifuoti, nuvalyti dulkes. Prieš gruntavimą pašalinkite kreidą. Jeigu seni dažai labai kreiduoja ir pašalinti kreidos neįmanoma, rekomenduokite gruntuoti alkidiniu (aliejiniu) gruntu. Jeigu sena dažų plėvelė yra geros kokybės ir tvirtai prilipusi, nugruntuoti būtų idealu, nors nebūtina.
Betoną ir tinką. Naujam tinkui ar senam, labai porėtam paviršiui rekomenduokite lateksinį tinko gruntą ar giluminį gruntą. Remontuojant gruntuoti giluminiu gruntu reikėtų tik tas vietas, kur buvo pašalinti dažai paruošimo metu ar veikiant oro sąlygoms.
Aliuminį ir galvanizuotą metalą. Visas baltas, oksiduotas vietas reikia nušveisti naudojant plieno vilną ar kitokias šveitimo priemones. Įsitikinus, kad neliko jokių laisvų metalinių dalelių, rekomenduokite korozijai atsparų metalo gruntą.
Metalą. Vieliniu šepečiu pašalinus visas rūdis, nuskalavus ir išdžiovinus reikėtų gruntuoti lateksiniu ar aliejiniu rūdims atspariu gruntu. Du grunto sluoksniai labiau apsaugos paviršių nuo rūdijimo ateityje.
Gruntavimas viduje
Daugelis vidaus gruntų gaminami labai specifiniam naudojimui. Pasirinkimas yra gana platus, jie būna lateksiniai ar aliejiniai. Dirbant viduje svarbu, kad produktas būtų kuo mažiau smirdantis, todėl labiau tinkantys yra lateksiniai gruntai.
Pateikiame keletą gruntų rūšių, kuriuos reikėtų naudoti viduje:
Sauso tinko plokščių gruntai. Tai gruntai padedantys geriau prilipti, lengviau ir tolygiau susiformuoti dažų plėvelei.
Dėmes blokuojantys gruntai. Tai gruntai apsaugantys naują dažų plėvelę nuo atsirandančių iš dažomo paviršiaus dėmių: purvo, rašalo, spalvotų pieštukų ar kreidelių, dūmų ar suodžių liekanų ir kitokių vandenyje tirpstančių medžiagų. Gaminami tiek lateksiniai, tiek alkidiniai gruntai. Alkidiniai gruntai efektingesni blokuojant dėmes atsirandančias dėl vandens kaltės.
Garus sulaikantys gruntai. Tai gruntai naudojami voniose, dušo kabinose, virtuvėse ir kitose drėgnose patalpose tam, kad iki minimumo išvengti garų prasiveržimą ir apsaugoti nuo pažeidimų kitoje sienos pusėje esančius padengimus. Žiemos metu šie gruntai padeda palaikyti jaukų vidaus patalpos drėgnumą.
Lateksiniai emalių gruntai (Enamel Undercoaters). Naudojant šiuos gruntus prieš dažant pusiau blizgančiais ar blizgančiais dažais galima užsitikrinti, kad dažų plėvelė susiformuos tolygi ir vienodo blizgesio. Kai kurie gamintojai rekomenduoja gruntą lengvai pašlifuoti prieš dažant.
Sunkiai įgeriamų paviršių gruntai. Tai specialūs gruntai, gaminami labai slidiems ir blizgantiems paviršiams (stiklui, keramikinėms plytelėms, laminatui) gruntuoti. Dėl geresnio sukibimo rekomenduokite gruntuojamą paviršių pašlifuoti (220 grubumo aliuminio oksido šlifavimo popieriumi).