Tobuli namai – interjero kūrimo principai
Jei Jūs, kaip ir daugelis kitų, ieškote atsakymų kaip sukurti harmoningą bei jaukią aplinką tarnaujančią Jums – Jūs, kaip ir daugelis kitų, perskaitę šį straipsnį susipažinsite su pagrindinėmiais interjero kūrimo principais.
Susipažinę su pagrindiniais interjero kūrimo principais Jūs labiau pasitikėsite savo jėgomis kurdami namų aplinką bei galėsite nustatyti netenkinančio interjero priežastis. Tikriausiai esate patyrę tą jaumsą, kuomet įžengiate į Jums naują erdvę ir Jus užlieja teigiamų emocijų antplūdis. Visos interjero detalės tarpusavyje dera bei sukuria harmoningą atmosferą. Viskas atrodo taip, kaip ir turi būti. Nenusiminkite, turėdami tam tikrų žinių ir nebijodami eksperimentuoti Jūs taip pat galite sukurti namus, kuriuose jausitės puikiai nuolatos.
Pusiausvyra – vienas pagrindinių elementų leidžiantis sukurti harmoningą interjerą bei užtikrinantis skirtingų interjero detalių vizualią darną. Norėdami pasiekti vizualią pusiausvyrą tarp skirtingų detalių, turite atsižvelgti ne tik į proporcijų santykį, bet ir formas, spalvas, skirtingų medžiagų struktūras bei audinių faktūras. Tam, kad nesuklystumėte kurdami interjerą, susipažinkite su toliau pateiktais interjero derinimo principais:
1) Simetrija (oficialumas). Tradicinės bei viešos erdvės dažniausiai formuojamos simterijos principu, t.y. erdvė padalijama į dvi dalis, kurios atkartoja viena kitą. Keturkampio formos stalas su vienodo stiliaus bei skaičiumi kėdžių iš abiejų pusių yra simetrijos pavyzdys. Be to, simetrija turi būti išlaikyta tiek tarp interjero detalių, tiek ir tarp detalių bei fizinės erdvės, t.y. sienų, lubų, grindų bei durų (arkų) linijų. Stačiakampio formos erdvėja vertėtų rinktis baldus, kurių linijos atkartoja erdvės linijas, tuomet išlaikysite vientisumą bei geometrinę harmoniją.
2) Asimetrija (improvizacija). Šis principas sufleruoja, kad vadovaujantis asimetrijos interjero kūrimo principu galima nesilaikyti griežtos linijų bei proporcijų simetrijos. Iš pirmo žvilgsnio šis principas gali pasorodyti paprastesnis už simetrijos, tačiau skoningai suderinti skirtingų formų, linijų, spalvų bei tekstūrų medžiagas reikia tam tikrų žinių bei drąsos eksperimentuoti.
3) Ritmas. Kaip ir muzikoje, taip ir interjero kūrime ritmas nusako tam tikrus dominuojančius interjero akcentus, kurie atsikratoje skirtingose interjero detalėse bei kontrastuodamos arba papildydamos viena kitą sukuria tam tikrą interjero pagrindą. Ritmo paskirtis interjere yra atkartoti tam tikrus motyvus, formas bei spalvas, taip sukuriant viso interjero bendrumą. Pavyzdžiui, interjero ritmą galima lengvai išgauti pasirinkus vieną lovos užtiesalo atspalvį, tokį patį atspalvį atkartoti kilimo rašte bei ant sienos kabančiuose nuotraukų rėmeliuose.
4) Harmonija. Panašiai kaip ir ritmu, harmonija siekiama surasti tam tikrą bendrą interjero vardiklį, jungiantį visas interjero detales. Harmonija interjere, tai yra panašus atspalvis, forma, namų kvapas ar medžiaga, kuri jungia visas interjero dalis, taip sukurdama interjero išbaigtumą ir vientisumą.
5) Akcentas. Interjeras, kuriame visoms detalėms suteikiama vienoda reikšmė atrodo monotoniškas ir nuobodus. Geriausia, kuomet interjere yra pagrindinis akcentas, kuris labiausiai pritraukia dėmesį ir suteikia nuotaiką bei motyvą visam interjerui. Interjero akcentu gali būti židinys ar didelis langas su gražiu vaizdu, o likęs interjeras, t.y. baldai, dekoro detalės ir pan. turi sustiprinti pagrindinį interjero akcentą.
6) Proporcingumas. Skirtingų interjero dalių dydžių skirtumų santykis tarpusavyje bei fizinės erdvės lemia interjero proporcingumą. Pavyzdžiui, didžiulė sekcija ar nesulankstoma dvigulė lova mažame kambaryje bus neproporcinga erdvės matmenims, todėl proporcingumas yra labai svarbus norint, kad interjeras būtų patogus ir vizualiai subalansuotas. Visuomet kurkite interjerą pagal turimą erdvę, t.y. didesnėms erdvėms reikia didesnių baldų bei dekoro detalių, o mažesnėms – mažesnių. Ta pati proporcingumo taisyklė galioja santykyje tarp interjero detalių.
Tai tik pagrindiniai interjero kūrimo principai, kuriais vadovaudamiesi palengvinsite interjero kūrimo procesą bei užkirsite kelią galimiems nesklandumams ar nusivylimui.