Stilingas ir tvarus būstas buvusioje padangų krautuvėje
Būstas įrengtas dar 1920 m. pastatytame kvadratinės struktūros dviejų aukštų pastate, esančiame Verduno rajone. Tai viena iš seniausių Kanados gyvenviečių, įsikūrusi palei Šv. Lauryno upę Monrealio mieste.
Pasyvi energija ir sveikas namas
Anksčiau rezidavę Kalifornijoje, o prieš kelerius metus sugrįžę gyventi atgal į Kanadą, architektų pora iš JAV parsivežė tvarios gyvenamosios aplinkos filosofiją, kurią nusprendė pritaikyti kurdami savo netradicinius namus gimtojoje Kanadoje.
„Gyvendami Kalifornijoje supratome, kiek daug laiko ir išteklių išvaistome kasdien tiesiog įprastai gyvendami, jau nekalbant apie gamtos taršą. Todėl, grįžę į Kanadą, nusprendėme nestatyti naujo namo kur nors užmiestyje, o atnaujinti tai, kas jau egzistuoja ir stovi pačiame miesto centre, kur kompaktiškai gyvendami ir dirbdami galėtume būti nepriklausomi nuo automobilio, bet viskas mums būtų pasiekiama jei ne ranka, tai viešuoju transportu. Buvusi padangų krautuvė Verdune tam puikiai tiko“, – pasakoja architektas.
Renovuojamai senajai krautuvei buvo pritaikyta pasyviojo namo koncepcija, paremta tvariu energijos vartojimu. Pagrindiniai kriterijai, kuriais apibūdinamas pasyvusis namas, tai labai menkas, artimas nuliui, šildymui suvartojamos energijos kiekis (iki 15 kWh/kv. m per metus), bendras suvartojamos energijos kiekis – iki 120 kWh/kv. m per metus, o didžioji dalis energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančiųjų šaltinių, be to, toks namas turi būti ypač sandarus.
Tokių ekonomiškų namų koncepcija, remiantis mokslinių tyrimų rezultatais, buvo suformuluota dar 1988 m. Vokietijoje, o po kelerių metų pastatytas ir pirmasis pasaulyje pasyvusis namas. Nuolat kylant energijos išteklių kainoms, pasyviųjų namų populiarumas labai sparčiai išaugo ne tik Vokietijoje, jie paplito visame pasaulyje. Tad buvusi Verduno padangų krautuvė po renovacijos tapo kompaktišku, natūralios šviesos pripildytu būstu.
Visi čia esantys šildymo ir vėdinimo prietaisai suvartoja pasyvaus namo kriterijus atitinkantį energijos kiekį, o nepriklausoma energijos suvartojimo analizė parodė, kad visas „padangų parduotuvės“ būstas suvartoja maždaug 35–50 % mažiau energijos nei kiti panašaus dydžio Monrealio miesto namai. Pati namo renovacija savininkams kainavo tik 150 dolerių už kvadratinį metrą, o panašaus dydžio ir paskirties naujos statybos namai, esantys Monrealyje, atsieina 200–350 dolerių už kvadratinį metrą.
Statyboms architektai naudojo tik vietinės kilmės medžiagas, nes vartoti vietinę produkciją taip pat yra tvarios ekonomikos ir ekologiško gyvenimo būdo dalis. Vidaus grindys, lentynos ir spintelės – viskas padaryta naudojant vietinės gamybos klijuotosios medienos lakštus, t. y. kanadietišką fanerą.
Vidaus apdailai – sienoms, grindims ir baldų paviršiams dažyti – buvo panaudoti mažai lakiųjų organinių junginių (trump. LOJ, angl. VOC) turintys ir visai jų neturintys dažai ir lakai, nekenkiantys sveikatai ir tausojantys aplinką. Jei norite sekti šių architektų pavyzdžiu ir turėti švaresnę namų aplinką, vidaus darbams rinkitės dažus ir lakus su užrašais „VOC free“, „No VOC“ arba „Low VOC“, taip pat ekologiškas apdailos medžiagas (dažus, gruntus, glaistus), ženklinamas Europos Sąjungoje patvirtintu „ES gėlės“ ekologiniu ženklu arba „Natureplus“ ženklu, kuris garantuoja, kad statybinės medžiagos pagamintos iš atsinaujinančiųjų arba mineralinių žaliavų, kurios nekenkia sveikatai ir nežaloja aplinkos.
Jaukus industrinis interjeras, lyg galerijoje
Kaip jau minėta, šiame name susijungia dvi skirtingos erdvės: gyvenamoji ir darbo erdvė. Pirmame aukšte esanti darbo studija yra itin atvira, pro vitrininį stiklą net galima matyti, kas vyksta studijoje ir užeiti į ją kaip į galeriją. Vos užsukę, pro duris, pateksite į pailgą erdvę, kurioje susijungia dizaino studijos, svetainės ir virtuvės zonos.
Studijos gilumoje esantys juodi, plieniniai, spiraliniai laiptai veda į antrąjį namo aukštą, kur įrengtas erdvus miegamasis ir „drąsus“ vonios kambarys, nuo miegamojo atskirtas tik draperija. Baltomis keraminėmis plytelėmis dekoruotas vonios sienas ir šviesaus porceliano praustuvus paįvairina juos laikančios medinės lentynos ir ryškiai raudonos daiktų dėtuvės, o industrinę nuotaiką vonioje pratęsia atviri, blizgaus chromo vandentiekio vamzdžiai ir šlifuoto nerūdijančiojo plieno rankšluosčių laikikliai.
Industrinio stiliaus interjerui jaukumo suteikia ryškiai geltonos ir lengvą kreminį atspalvį turinčios baltos sienos, natūralaus medžio grindys ir lubų sijos bei daugybė čia esančių šiuolaikinio meno kūrinių bei knygų. Esi bute, bet jausmas toks, lyg būtum galerijoje.
Beje, šis eksperimentinis butas, įrengtas buvusioje padangų krautuvėje, jau buvo tapęs ir tikru, gyvu eksponatu, kai buvo visiškai atviras lankytojams „La Façade Art + Architecture“ architektūros parodos metu, vykusios Monrealyje. Taigi tai, ką dabar matome nuotraukose, matė ir parodos žiūrovai.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.