Japandi namų stilius: kai Rytai susilieja su Vakarais
Rytai plius Vakarai lygu… Rytvakariai?
„Japandi“ savyje apjungia minimalistinę santūriųjų japonų „Wabi-Sabi“ ir elegantiškųjų skandinavų estetiką. Iš pažiūros jos neturėtų rasti bendrų sąlyčio taškų, tačiau pažvelgus giliau įsitikinsime, jog šie stiliai – tarsi galiausiai viena kitą radusios obuolio puselės. Viso to vaisius – populiarumo laurus šiandien skinantis dizainas, suderinantis geriausias estetines skirtingų kultūrų savybes. Ar tai būtų pastelinės spalvos, ar medinės žaliuzės– tikrai pajusite, iš kur buvo semtasi įkvėpimo. Trumpai supažindinsime su „japandi“ subtilybėmis.
Grožis – ne vien paprastume
Abiejų kultūrų stiliai turi savo gerbėjų ratą ir išskirtinius bruožus, už kuriuos yra taip vertinami. Čia jie ne tik dera tarpusavyje, bet ir vienas kitą papildo. Pavyzdžiui, spalvinėje gamoje supintos skandinavų pamėgtos lengvos ir neutralios spalvos (smėlinė, pilka) su ryškesniais, sodresniais japonų naudojamais tonais (raudona, juoda). Taip sukuriamas spalviškai šiltesnis ir daugiau kontrasto turintis kambarys. Kontrastas, žinoma, turėtų būti išlaikomas ne tik spalvų pasirinkime.
Itin pastebima ir natūralių medžiagų gausa – linas, medvilnė, mediena ir netgi akmuo randa sau vietą „japandi“ kostiumu aprengtuose namuose. Iš jų pagaminti daiktai pasižymi simplistika ir švariomis linijomis, simbolizuoja artimesnį santykį su gamta. Šviesos troškimas – neatsiejama skandinavų gyvenimo dalis, todėl užuolaidos ryžtingai stumiamos į šalis, o roletai – į viršų. Beje, būtent dėl galimybės patalpą maksimaliai užlieti natūralia šviesa dažniausiai ir pasirenkamos šiuolaikiškos ritininės užuolaidos. Svarbu ir tai, kad „japandi“ kuria jaukią ir ramybe dvelkiančią atmosferą, kurioje dominuoja principas „mažiau yra daugiau“.
Minimalizmas kvadratu?
Būtent minimalizmas, esantis vienu pagrindinių tiek japonų, tiek skandinavų namų dekoro skiriamųjų bruožų, „japandi“ atsispindi ryškiausiomis spalvomis. Atsisakykite visko, kas Jums nereikalinga – erdvė ir funkcionalumas turi paimti viršų. Erdvumas suteikia savotišką ramybę, kurią ne kiekvienas gali rasti perpildytuose namuose.
Minimalistinis dizainas kartu pasižymi ir subtiliu rafinuotumu. Įvairūs aksesuarai gali būti naudojami, tačiau jų turėtų būti kiek įmanoma mažiau. Vietoje to, reikiamus akcentus geriau sudėlioti renkantis baldus, dekoruojant langus. Elegantiški, funkcionalūs, komfortiški, reikiamose vietose įrengti baldai ir išskirtiniai, derančio ar atvirkščiai, sumaniai kontrastuojančio dizaino roletai turėtų būti pagrindinė varomoji namų estetikos jėga. Tad jeigu ketinate savo dabartinį būstą įrengti pagal „japandi“ taisykles, su masyviais ir sunkiais baldais, deja, turėsite atsisveikinti.
Pavyzdžiui, galite rinktis šviesų, medinį kavos staliuką juodomis kojelėmis ir netgi maišyti kėdžių spalvas – suporuoti keletą šviesesnių ir tamsesnių. Drąsiai derinkite medinių baldų detalių atspalvius, komponuokite tiesias ir išlenktas formas. Atsižvelgiant į japonų kultūrą, baldai turėtų būti kuo mažesniu atstumu nuo grindų – tam, kad visuomet jaustumėtės arčiau žemės ir sukurtumėte stipresnį erdvumo įspūdį. Jeigu norite suteikti interjerui daugiau savitumo, originali detalė galėtų būti rytietiškais motyvais dekoruoti roletai.
Japandi – ir gyvenimo būdas
Nepamirškite, jog stilius turėtų atspindėti ne tik Jūsų dizaino poreikius, bet ir charakterį, gyvenimo būdą. „Japandi“ estetika įrengti namai – vieta, kurioje galėsite atsipalaiduoti, mėgautis jaukumu, paprastumu ir neblėstančia elegancija. Jeigu natūralumu ir gamtos dvelksmo kupinos, ramybe alsuojančios erdvės yra tai, ko visuomet norėjote, suteikite šansą „japandi“.