Kilimai namuose – ar jie reikalingi?
Kilimas ar kiliminė danga?
Kilimas turi du didžiausius privalumus – jis sulaiko triukšmą ir šildo kojas. Tiesa, jis dar prideda jaukumo, jei gerai suderintas su namų interjeru. Dėl šių privalumų dažnas bute gyvenantis lietuvis ir svarsto jį įsigyti. Ką gi rinktis? Kilimus ar kiliminę dangą?
Kiliminė danga yra plonas veltas kilimas, kuris klojamas per visą patalpos plotą. Kilimas turi aiškius rėmus ir jis gali būti klojamas ant jau paruoštų grindų. Kiliminė danga gali būti klojama tiesiai ant betono ar medinių (lentinių) grindų. Dėl šios priežasties kilimai yra idealūs butuose ir namuose su dviem aukštais. Paprastai kilimine danga yra padengiami laiptai, kad lipant nebildėtų ir neslystų kojos. Taip pat kilimine danga klojamas namo antras aukštas arba vaikų kambariai – vaikai daugiau laiko praleidžia ant grindų žaisdami arba mokydamiesi.
Vaikų kambaryje gali būti ir kilimas. Berniuko kambaryje jis dažniausiai būna su gatvėmis ir namais, kad būtų galima žaisti mašinėlėmis. Mergaičių kambaryje jis minkštas ir švelnus, nes ant jo sėdėdamos mažosios damos žaidžia mergaitiškus žaidimus. Vaikams paaugu, pakanka kilimą tiesiog suvynioti ir išnešti į rūsį. Tuo tarpus kiliminės dangos išėmimas yra gana sudėtingas.
Štai ir dilema – ką gi rinktis: kilimus, ar kiliminę dangą?
Vienareikšmiško atsakymo nėra, nes reikia įvertinti savo įpročius ir gyvenimo būdą. Jei manote, kad po 10 metų kelsitės į didesnį būstą, jei netikėtai pagausės šeima arba atvirkščiai – ieškosite mažesnio, kai vaikais išeis gyventi savojo gyvenimo, geriau pasirinkti didelį kilimą. Jei ketinate gyventi bent 15-30 metų, galite rinktis ir kiliminę dangą. Atminkite tik vieną svarbią sąlygą:
Kilimai sugeria šilumą, todėl rekomenduojama jų nekloti ant šildomų grindų.
Iš esmės kloti ant šildomų grindų vis dėlto galima, tačiau prieš tai įvertinkite keletą momentų. Reiktų stengtis, kad jie būtų plonesni, galbūt ne tokie tankūs, taip pat nedideli. Kilimas absorbuoja šilumą, todėl norėdami pasiekti tam tikrą kambario temperatūrą, turėsite sunaudoti daugiau energijos šildymui. Ar verta dėl kilimo taip išlaidauti? Sunku spręsti. Juo labiau, kad tada kilimas atlieka tik vieną funkciją – apsaugo nuo triukšmo. Juk ant šildomų grindų malonu vaikščioti, kaip ir ant kilimo…
Jei gyvenate bute, kur nėra grindinio šildymo, o aukštu žemiau gyvena itin gerą klausą turintys kaimynai, kilimai išsprendžia daug problemų. Ypač, kai namuose laksto vaikai.
Kilimai reikalauja priežiūros
Kuo didesnis kilimas, tuo daugiau priežiūros jam reikia. Bent kartą ar du per metus rekomenduojama kilimą išplauti. Tam naudojami specialūs plaunamieji siurbliai, arba samdomos valymo įmonės, kurios turi profesionalią kilimų ir kiliminės dangos plovimo techniką, naudoja itin kokybišką ir efektyvią buitinę chemiją.
Mažesniems kilimams pakaks namams skirtos buitinės chemijos ir rankų darbo. Turint kilimą rekomenduojama įsigyti garais valantį dulkių siurblį. Jis pravers dezinfekuojant kilimą. Niekam ne paslaptis, kad kilimas surenka dulkes, plaukus, o kartu ir mikroskopinius parazitus ir bakterijas. Siurblys ir buitinė chemija kartais bejėgiai prieš šiuos alergijas ir kvėpavimo ligas sukeliančius „įnamius“, todėl reikia pasitelkti į pagalbą garą. Kenkėjai žūsta 70 laipsnių temperatūroje, tad garas yra būtent ta priemonė, kuri juos išnaikina kilimo net nepakeliant. Aišku, reiktų pasirūpinti, kad grindų danga būtų kokybiška, nes laminatas, gavęs drėgmės, yra linkęs deformuotis.
Jei namuose gyvena šuo ir katė, pasiruoškite ir kitų priemonių – plaukams surinkti. Ant kilimo naminių augintinių plaukai ne visada gerai matomi, todėl reikia stebėti savo augintinių įpročius ir atitinkamai reaguoti.
Kilimas ant sienos?
Tai gana senoviška mada, tačiau tam tikrose erdvėse šis variantas įmanomas ir atrodo tiesiog puikiai. Nedidelis kilimas atstoja paveikslą, tačiau jis turi būti meno kūrinys. O tokie yra tik rankų darbo kilimai, dažniausiai atvežami iš vidurio Azijos, kur kilimų audimas yra nacionalinis amatas. Originalūs raštai, kilimo amžius ir audimo tradicijos daro tokius kilimus ypatingus. Masinės gamybos staklėmis austo kilimo ant sienos interjero dizaineriai paprastai nerekomenduoja kabinti.
Kilimą galima rasti kiekvienuose namuose. Svarbus jo raštas, dydis ir paskirtis. Viskas priklauso nuo kiekvienos šeimos įpročių ir interjero sprendimų. Juk kai kurie šeimininkai kilimo imitacijas daro iš grindų plytelių. Tai tik dar kartą įrodo, kad kilimai gali atrasti savo vietą ir itin šiuolaikiškuose namuose.