Dažymo problemos ir jų sprendimo būdai

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

1. Blizgesys

Nuo trynimo ar plovimo dažai ima labiau blizgėti

Galima priežastis:

· Matinių dažų naudojimas ten, kur yra didelis judėjimas (matiniai dažai nuo trynimo ima blizgėti, jie nėra atsparūs plovimui ir dilimui).
· Dažnas plovimas ir dėmių šalinimas.
· Daiktai (pvz., baldai) trinasi į sieną.
· Nekokybiški dažai, neatsparūs dilimui ir plovimui.
(žr. nr. 7 – Dažyto paviršiaus teplumas ir nr. 11 – Neatsparumas dilimui ir plovimui.).

Išeitis:

Paviršius, kuriuos reikia nuolat valyti (pavyzdžiui, duris, palanges ir pan.), dažykite kokybiškais bent jau pusiau matiniais alkidiniais ar lateksiniais dažais, nes šie dažai ilgiau išlieka, ir jais padengtas paviršius yra lengviau valomas. Koridoriaus ir vonios kambario sienas galima taip pat padengti pusiau matiniais alkidiniais dažais. Dažytus paviršius valykite minkštu skudurėliu, sudrėkintu vandenyje arba valykite valymo priemone, atskiesta vandeniu, ir po to perplaukite švariu vandeniu.

2. Paviršius blizga netolygiai

Blizgūs arba matiniai plotai ant dažyto paviršiaus / blizgesio netolygumas.

Galima priežastis:

· Paviršius padengtas netolygiu dažų sluoksniu (ploniau ir storiau).
· Matomos likusios dažymo atkarpos blizga kitaip nei visas likęs paviršius.
· Porėtas paviršius nebuvo gruntuojamas arba paviršiaus porėtumas yra netolygus (pavyzdžiui, buvo glaistoma tik vietomis arba gipso kartono plokštės paviršius yra nevienodo porėtumo).

Išeitis:

Prieš dažant naujus paviršius juos reikia nugruntuoti. Tokiu būdu užtikrinsite, kad dažai ant paviršiaus pasiskirstys tolygiai. Reikia be jokios abejonės dažyti “nuo šlapio sauso link”, kad neliktų žymių nuo perėjimų/dažymo atkarpų. Blizgesio netolygumą galima pašalinti paviršių perdažius naujai.

3. Perėjimų/ dažymo atkarpų vietos

Vietomis matomas tamsesnis atspalvis (kai likęs paviršius yra šviesesnio atspalvio) arba labiau blizgus tose vietose, kur dažymo proceso metu susidūrė drėgnesnis ir sausesnis dažomas plotas.

Galima priežastis:

· Dažymo metu nesisekė “liesti” drėgnojo krašto.
· Nekokybiški, netinkamos sudėties dažai.

Išeitis:

Dažydami laikykitės drėgnojo krašto, liesdami visų pirma nedažytą plotą ir tik po to grįždami ką tik nudažyto paviršiaus link. Tokia technika (dažymas teptuku ar voleliu “nuo šlapio sauso link” – jokiu būdu ne atvirkščiai) leidžia lygiai nudažyti paviršių. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą vienu metu dažomą plotą. Pavyzdžiui, dažant lubas ar sienas reikėtų vienu kartu judėti pirmyn maždaug trijų volelių pločio juosta. Perėjimus reikėtų planuoti ten, kur tai yra savaime suprantama, pvz., ties langais, durimis ar kampuose.

Naudokite kokybiškus dažus ir kokybiškus volelius, kuriais dažant paviršius lieka lygus ir be perėjimo žymių. Jeigu paviršius yra labai porėtas, visų pirma jį reikia nugruntuoti. Taip išvengsite per greito dažų įsigėrimo ir išdžiūvimo. Dažant lateksiniais dažais perėjimo žymės išlieka matomos dažniau nei dažant alkidiniais dažais, nes pirmieji išdžiūsta žymiai greičiau.

4. Sutrūkinėjimas/lupimasis

Pasenę dažai trupa (vienu ar keliais sluoksniais) ir galiausiai visiškai nubyra. Ankstyvojoje stadijoje šis defektas matomas plauko plonumo plyšelių pavidalu, vėliau dažai nusilupa gabalais.

Galima priežastis:

· Naudoti nekokybiški nepakankamai kibūs ir neelastingi dažai.
· Dažyta per daug atskiestais dažais arba per storu sluoksniu.
· Medinis paviršius nebuvo gerai paruoštas ar liko negruntuotas (aktualiau tais atvejais, kai paviršius dažomas lateksiniais dažais).
· Dažyta nekokybiškais alkidiniais dažais, kurie sendami sukietėja ir praranda elastingumą.

Išeitis:

Gremžtuku ar vieliniu šepečiu nušveiskite atšokusių ir besilupančių dažų sluoksnį, švitriniu popieriumi nušveiskite paviršių ir jį nuglaistykite. Medinį paviršių prieš dažant reikia padengti gruntu.

5. Pelėsis

Juodi, pilki ar rudi taškeliai ar ploteliai ant dažyto paviršiaus.

Galima priežastis:

· Dažniau atsiranda drėgnose vietose. Taip pat atsiranda tose vietose, kurių niekada nepasiekia saulės spinduliai (pavyzdžiui, vonios kambariai, virtuvės).
· Dažyta nekokybiškais lateksiniais dažais.
· Paviršius buvo nudažytas, prieš tai nepašalinus pelėsio.

Išeitis:

Paviršių apdorokite specialia priemone nuo pelėsio arba balikliu. Po to kruopščiai nuplaukite vandeniu. Norėdami apsaugoti paviršių nuo pelėsio, dažykite kokybiškais lateksiniais dažais. Drėgnose patalpose reikia naudoti specialiai drėgnoms patalpoms skirtą glaistą ir kokybiškus pelėsiui atsparius dažus.

6. Geltimas

Senstančių dažų geltimas; labiausiai matomas tuomet, kai paviršius nudažytas baltai arba padengtas skaidriu laku.

Galima priežastis:

· Alkidinių, aliejinių dažų arba lako natūralus oksidavimasis.
· Krosnių, radiatorių ir kaminų skleidžiama šiluma.
· Šviesos trūkumas (pavyzdžiui, sienų plotuose, uždengtuose paveikslais, spintų vidinėse pusėse ir pan.)

Išeitis:

Lateksiniai dažai, vandeniu skiedžiamas lakas ir UV spinduliavimui atsparių priedų turintis lakas negelsta tamsoje, šilumoje ar oksidavimosi procese. Alkidiniai dažai gelsta kietėdami, ypač ten, kur jų nepasiekia šviesa ar ten, kur jie yra padengti ant šilumos skleidėjų.

7. Paviršiaus teplumas

Greitas paviršiaus teplumas

Galima priežastis:

· Dažyta nekokybiškais dažais.
· Dažyta netinkamos rūšies dažais (pvz., palangės dažymas sienoms skirtais lateksiniais dažais).
· Netinkamo blizgumo dažai (matiniai dažai tepasi žymiai greičiau).
· Dažytas negruntuotas paviršius.

Išeitis:

Nekokybiškuose dažuose yra mažiau rišamosios medžiagos ir jie lengviau tepasi. Plautinus paviršius (virtuvėje, koridoriuje) dažykite labiau blizgiais dažais (pusiau matiniais, pusiau blizgiais). Nugruntuotas paviršius nebėra porėtas ir dėl to vėliau nuo tokio dažyto paviršiaus būna žymiai lengviau pašalinti dėmes.

8. Nepakankamas dažų pasiskirstymas / išsilyginimas

Ant nudžiūvusio dažyto paviršiaus likę ryškūs teptuko ar volelio pėdsakai.

Galima priežastis:

· Dažyta nekokybiškais lateksiniais arba alkidiniais dažais (per greitai džiūstančiais).
· Pataisymai teptuku ar voleliu jau ant iš dalies nudžiūvusio paviršiaus.
· Nereikalingas teptuko ar volelio braukymas jau bedžiūstančiu dažytu paviršiumi.
· Netinkamai parinktas volelis ar nekokybiškas teptukas.
· Dažant indus su dažais laikyti atvirus.

Išeitis:

Dažykite kokybiškais dažais. Norėdami teptuku palyginti paviršių, braukite ne nuo centro, o nuo krašto, nes ta vieta, kurią pirmiausia paliečiate teptuku, lieka matoma. Lateksiniai dažai nepasiskirsto taip gerai, kaip alkidiniai, ir todėl paviršius gali likti dryžuotas. Paviršius gražiau pasidengs lateksiniais dažais, jeigu dažysite minkštu kokybišku teptuku.

Nekokybiškų teptukų šereliai dažnai būna nevienodo ilgio, nelankstūs ir linkę sklaidytis į skirtingas puses. Dažant tokiu teptuku net ir geriausios kokybės dažais paviršiaus tolygiai nepadengsite. Indo su dažais nepalikite neuždengto ilgam, nes skiediklis garuoja ir dažai ima džiūti.

9. Dažų tekėjimas vertikaliu paviršiumi

Dažų plėvelės nuslenka žemyn ir tokiu būdu paviršius tampa netolygus.

Galima priežastis:

· Dažyta per storai
· Dažyta per drėgnose ir/ar vėsiose patalpose (lėtas dažų džiūvimas).
· Per skysti dažai (perdaug atskiesti).
· Dažant perdaug arti paviršiaus laikytas dažų purkštuvas.

Išeitis:

Jeigu dažai dar nenudžiūvę, tas vietas perbraukite teptuku ar voleliu. Taip galėsite išlyginti paviršių. Jeigu dažai jau išdžiūvę, paviršių nušlifuokite ir perdažykite. Dažų negalima skiesti daugiau, nei nurodyta etiketėje. Nedažykite šaltoje ir/ar drėgnoje patalpoje. Blizgius paviršius pašveiskite švitriniu popieriumi, kad jie būtų matiniai, nes tuomet naujas dažų sluoksnis geriau sukibs su paviršiumi. Nedažykite per storai. Žymiai geriau vietoj vieno storo dažų sluoksnio užtepti du plonus. Paprasčiau yra dažyti horizontalų paviršių, nes nuo jo dažai nenuteka. Jeigu yra galimybių, iškelkite ir paguldykite dažomas duris, paguldykite baldą. Taip galėsite dažyti horizontalų paviršių.

10. Nepakankamas dengiamumas

Nudžiūvę dažai nedengia ir “nepaslepia” dažomo paviršiaus.

Galima priežastis:

· Dažyta nekokybiškais dažais.
· Dažai buvo perdaug atskiesti.
· Pasirinktas netinkamas volelis (per trumpas plaukas).
· Neteisingai tonuota (netinkama tonavimo pasta arba nepakankamas jos kiekis).
· Žr. temą nr. 8 „Nepakankamas dažų pasiskirstymas / išsilyginimas”
· Dažyta gerokai šviesesniais dažais, nei buvo ant paviršiaus.
· Dažyta plonesniu sluoksniu, nei nurodyta gamintojo (išeiga).

Išeitis:

Jeigu paviršiaus spalva yra gerokai tamsesnė ar paviršius yra užklijuotas raštuotais tapetais, prieš dažant jį reikia nugruntuoti. Naudokite kokybiškus dažus ir darbo priemones. Naudokite tam tikram paviršiui rekomenduojamus volelius (pavyzdžiui, lubas dažykite tankiaplaukiu voleliu). Skieskite dažus ne daugiau, nei nurodyta etiketėje. Jeigu dažai nedengia (dažyta per plonai, per daug skiestais dažais), dažyti paviršių reikia tol, kol jis bus lygus. Neteisingo tonavimo atveju kreipkitės į prekybos centrą, kurioje dažai buvo tonuojami.

11. Nepakankamas atsparumas dėvėjimuisi ir plovimui

Dažyto paviršiaus dilimas arba nusiplovimas valant/plaunant šepečiu, skudurėliu ar plikomis rankomis.

Galima priežastis:

· Paviršius nudažytas netinkamo blizgumo dažais (kuo blizgesni dažai, tuo atsparesni dilimui).
· Dažyta nekokybiškais dažais.
· Valyta perdaug šiurkščiu daiktu (šiurkštus skuduras, kietas šepetys ir pan.)
· Naudota perdaug stipri valymo priemonė (žr. nr. 1 Blizgumas).
· Valyta nepalaukus, kol dažai kaip reikiant nudžius/subręs.

Išeitis:

Paviršius, kuriuos gali tekti dažnai valyti, rekomenduojama dažyti pusiau blizgiais arba blizgiais dažais, nes tokie dažai yra žymiai atsparesni trynimui ir plovimui. Alkidiniai dažai yra atsparesni dilimui nei lateksiniai. Valyti galima tik tada, kai dažai yra visiškai nudžiūvę. Dažytą paviršių pirmiausia pabandykite valyti silpnomis valymo priemonėmis. Pagal poveikio silpniausia valymo priemonė yra kasdienė skalbimo priemonės po to – vaitspiritas, ir galiausiai – nitroskiediklis.

12. Ant paviršiaus likę volelio pėdsakai

Paviršius su volelio pėdsakais

Galima priežastis:

· Netinkamai parinktas volelis (lubų dažymui parinktas volelis, dengtas veltiniu).
· Dažyta nekokybiškais dažais
· Nekokybiškas volelis, kurio dangos plaukas yra netolygus.
· Dažyta klaidinga technika (perdaug judesio, dažyta skirtingomis kryptimis).
· Dažyta anksčiau naudotu, bet netinkamai išplautu voleliu (senų sudžiūvusių dažų liekanos).

Išeitis:

Pasirinkite konkrečiam paviršiui ir dažams tinkantį volelį. Kokybiškas volelis garantuoja tolygų dažų pasiskirstymą ir vienodą volelio raštą. Kokybiški dažai pasiskirsto geriau. Dažant lateksiniais dažais rekomenduojama volelį prieš dažymą sudrėkinti – dažai geriau įsigers į volelį. Dažų kiekis ant volelio skirtingų vietų (per vidurį ir galuose) turi būti vienodas. Kad dažai ant volelio pasiskirstytų tolygiai ir ant paviršiaus vėliau liktų tolygus raštas, pasėmę dažų volelį pabraukykite per dažams skirtos vonelės raštuotą dalį.

Visame plote reikia dažyti ta pačia kryptimi ir technika. Volelio raštas ant paviršiaus keičiasi nuo kiekvieno perbraukimo (kuo daugiau kartų braukiate voleliu, tuo smulkesnis lieka raštas).

13. Dažų taškymasis dažant voleliu

Dažant voleliu dažai taškosi.

Galima priežastis:

· Vidaus apdailos darbams naudojami išorės darbams skirti dažai (į dažus, kurie yra skirti dažyti teptuku, nėra dedama priedų, mažinančių taškymąsi).
· Dažyta nekokybiškais lateksiniais dažais.

Išeitis:

Kokybiški dažai yra gaminami tokios sudėties, kad kuo mažiau taškytųsi. Naudojant kokybiškus volelius (iš geresnės medžiagos ir geriau laikančius dažus) taip pat sumažinsite taškymąsi. Dažai mažiau taškysis, jei ant volelio nebus per didelio dažų kiekio. Taškymasis priklauso ir nuo dažymo tempo – juo greičiau dažysite, juo smarkiau taškysitės. Kuo mažesnio skersmens volelis, tuo jis dažniau sukasi ir daugiau taškosi.

14. Minkšti dažai

Ant dažyto paviršiaus padėjus daiktą, lieka pėdsakai (pavyzdžiui, ant dažytos palangės pastačius vazoną su gėlėmis), ant sienos pakabinus paveikslą ir pan.)

Galima priežastis:

· Dažyta nekokybiškais dažais.
· Pasirinkta netinkama dažų rūšis (pvz., palangė nudažyta sienų dažymui skirtais lateksiniais dažais).
· Dažytas paviršius pradėtas eksploatuoti dar dažams jam kaip reikiant neišdžiūvus/nesubrendus.
· Dažyta per storai.

Išeitis:

Dažykite kokybiškais dažais. Palaukite, kol dažų sluoksnis visiškai sukietės. Džiūvimas priklauso nuo lauko ir paviršiaus temperatūros ir drėgmės (vėsioje ir drėgnoje patalpose dažai džiūsta ilgiau).

15. Dažytas paviršius limpa

Sulipo du naujai dažyti paviršiai (pavyzdžiui, durys ir langas).

Galima priežastis:

· Naujai nudažytus langai ar durys buvo uždaryti nepalaukus, kol dažai visiškai išdžius.
· Dažyta nekokybiškais blizgiais ar pusiau blizgiais dažais.

Išeitis:

Dažykite kokybiškais akrilatiniais ar alkidiniais dažais. Nekokybiški lateksiniai dažai džiūsta lėčiau ir spragsi ilgiau, ypač vėsioje drėgnoje patalpoje. Perskaitykite gaminio etiketėje pateiktą informaciją apie džiūvimo laiką ir nepradėkite paviršiaus eksploatuoti tol, kol nebus praėjęs džiūvimui skirtas laikas. Bendra taisyklė būtų tokia: aliejiniai ir alkidiniai dažai normaliomis sąlygomis džiūsta apie 24 val., o lateksiniai dažai – apie 2 val.