Dažome sienas. Ar tikrai tai nesudėtinga?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Prieš pradedant dažymo darbus, vertėtų susipažinti, kokių rūšių dažų esama ir kokie tinkamiausi jūsų paviršiams. Šiuolaikinius dažus gamintojai vis tobulina, yra sukurta nemažai jų rūšių, tad ir paties išrankiausio užsakovo norai gali būti išpildyti – sienų dažų spalvinė gama labai plati, taip pat labai įvairi tekstūrinė jų sudėtis.

 

Yra dangų, kuriomis dėl savo savybių galima dengti net tapetus, taip sukuriant nepamirštamą stilių ir tendencijų derinį. Parengiamuosius dažymo darbus patariama pradėti tuomet, kai išlygintos ir nuglaistytos sienos, nudažytos lubos.

Svarbu prisiminti, kad sienų paviršiaus nelygumų niekuomet nepaslėps nei senas, nei naujas dažų sluoksnis. Beje, darbų seka priklauso ir nuo to, koks yra dažomasis paviršius – anksčiau dažytas ar dažomas naujai. Savo žiniomis, kaip teisingai paruošti ir nudažyti sienas, kokius dažus pasirinkti, dalijasi UAB „Tikurilla“ Mokymo centro vadovas Rokas Vičkus.

 

Prieš dažant sienas

Prieš pradedant remonto darbus, reikia maksimaliai atlaisvinti patalpas, idant niekas netrukdytų greitai ir kokybiškai dirbti. Jei tai nėra įmanoma, baldus patartina sustumti į kambario vidurį ir uždengti plėvele, kaip, beje, ir kitus nedažomus paviršius. Kambarių paruošimas dažyti yra vienas svarbesnių darbų etapų. Taip pat darbų kokybę ir gerą galutinį rezultatą lemia kuo kokybiškesnių medžiagų, tarkime, glaisto, pasirinkimas ir tinkamas paviršių paruošimas.

 

Nekokybiškai paruošto paviršiaus dažų sluoksnis neištaisys, tad verta įsiklausyti į ekspertų patarimus ir vėliau džiaugtis dailiomis, lygiomis sienomis. Kad darbas būtų atliktas kokybiškai ir eitųsi kaip iš pypkės, labai svarbu įsigyti kokybiškus darbo instrumentus.

Svarbu nepamiršti, kad dulkės ant sienų gali būti blogo dažų sukibimo priežastis, tad prieš dažymą dar derėtų padirbėti šluotele ir šluoste. Specialistai pataria, nuo sienų plaunant senus dažus, nenaudoti įprastų valymo priemonių, nes jos trukdo dažams prilipti prie sienos paviršiaus.

 

Plyšius ir nelygumus reikia užglaistyti smulkiagrūdžiu glaistu, o vėliau šias vietas kruopščiai nušlifuoti. Jei sienų nelygumai labai ryškūs ir sunkiai ištaisomi, rekomenduojama naudoti gipso tinką, kuris gerai tinkuojamas, todėl juo nesunkiai gali dirbti tiek patyrę, tiek pradedantys meistrai. Vėliau paviršius išlyginamas atitinkamu glaistu. Jei sienų defektai labai akivaizdūs, tuomet galima sienas apdailinti gipskartonio plokštėmis, kurios idealiai paslėps visus trūkumus.

 

Nuvalius dulkes ir purvą nuo naujų, anksčiau nedažytų sienų, plyšius ir nelygumus reikia užglaistyti tinkamu glaistu (pvz., iš „Vivacolor“ serijos), pašlifuoti švitriniu popieriumi ir nuvalyti šlifavimo dulkes. Paskui gruntuojama, o nudžiūvus gruntui jau galima pradėti dažymo darbus. Užglaistytą, porėtą ar netolygiai įgeriantį paviršių, taip pat medienos plaušo plokštes ir kartoną R. Vičkus pataria nugruntuoti vandeniniais gruntiniais dažais (pvz., „Interior Primer“). Metalo paviršius reikia nugruntuoti gruntu, skirtu metalui. Silpnus ar kreidiniu glaistu padengtus paviršius nugruntuoti alkidiniu gruntu.

Jei sienos buvo dažytos anksčiau, teks paplušėti daugiau. Pradžioje senus dažus arba tapetus reikia nugremžti iki tinko sluoksnio, paviršių nuvalyti valikliu, nuplauti vandeniu ir leisti nudžiūti. Vėliau plyšius ir nelygumus užglaistyti tinkamu glaistu, pašlifuoti ir nuvalyti šlifavimo dulkes. Blizgius paviršius reikia pašlifuoti iki matiškumo ir taip pat pašalinti šlifavimo dulkes. Silpnus ar dulkėtus paviršius patartina nugruntuoti alkidiniu gruntu, o užglaistytą paviršių nugruntuoti vandeniniais gruntiniais dažais.

 

Sienų dažų rūšys

Dažų paskirtis – ne tik apsaugoti paviršių, bet ir puošti interjerą arba eksterjerą. Dažai yra skirti lauko ir vidaus darbams, taip pat universalūs. Klasifikuojami pagal rišamąją medžiagą ir skiediklį, paviršiaus blizgumą, vandens garų pralaidumą.

 

Tai gali būti aliejiniai (pagaminti aliejų pagrindu), emaliniai (pagaminti lakų pagrindu), klijiniai (pagaminti iš tam tikrų polimerų vandeninių tirpalų) arba vandens pagrindo dažai (pagaminti iš vandeninių polimerinių dispersijų). Renkantis dažus, reikia atkreipti dėmesį į tai, kokia yra patalpa – sausa ar drėgna, arba koks daiktas bus dažomas. Sausose patalpose naudojamas įprastas glaistas ir dažai.

Drėgnoms patalpoms, pvz., vonios kambariui, reikia naudoti drėgnai patalpai skirtus produktus. Sausose patalpose galima naudoti ir drėgnoms skirtą glaistą, tačiau paprastai jis yra šiek tiek kietesnis ir sunkiau šlifuojamas. Intensyviau naudojamoms ir drėgnoms patalpoms rekomenduojami atsparesni, blizgesni dažai. Kuo lateksiniai, vandeniu skiedžiami dažai blizgesni, tuo didesnis jų atsparumas trinčiai ir šlapiam plovimui. Tarkime, miegamajam tinka 4 blizgesio dažai, vaikų kambariui ir salonui rekomenduojami 7 blizgesio, o vonios kambariui ir koridoriui – ne mažesnio kaip 12 blizgesio dažai.

Lubos sausose patalpose dažniausiai dažomos visiškai matiniais 2 arba 3 blizgesio dažais. R. Vičkus perspėja, kad taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į dažų saugumą – ar dažai nekenksmingi dažytojui ir vėliau įsikursiančiam tame kambaryje gyventojui. Saugūs, ekologiški dažai žymimi specialiais ekologiniais ženklais, Šiaurės gulbės ženklu ir (arba) Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugijos aprobacija.

 

Dažymo darbų eiga

Kiekvienas gamintojas nurodo dažų išeigą, t. y. kiek tam tikrą paviršiaus ploto nudažysite su litrų dažų . Dažniausiai skaičiuojama taip, kad su vienu litru galima nudažyti apie 10–12 m² lygaus paviršiaus. Kad susidarytų sluoksnio storis ir dažų danga būtų atspari mechaniniam poveikiui bei drėgmei, rekomenduojama dažyti keliais sluoksniais (su vienu litru visiškai nudažoma apie 6 m²). Reikia žinoti, kad ryškių atspalvių – raudonos, geltonos ir oranžinės – dažai gali būti dengiami šiek tiek prasčiau, tad reikėtų papildomo sluoksnio.

Visų pirma teptuku ir mažu voleliu reikia nudažyti sunkiai pasiekiamus ir prieinamus paviršius, tarkime, šalia radiatorių, vidinių sienų ir lubų kampu, jungiklių bei tarp sienų ir grindų ar grindjuosčių. Jei grindjuostės ir durų apvadai nenuimti, juos patartina apklijuoti apsaugine dažytojo juostele. Lubos dažomos šviesos sklidimo kryptimi, t. y. nuo lango, tokiu būdu mažiau pastebimi galimi dažymo defektai. Sienas reikia dažyti be pertraukos nuo kampo iki kampo, galutinius „štrichus“ voleliu atlikti viena kryptimi.

Prireikus nudažyti medines dailylentes, nulakuotas matiniu laku, reikia tiesiog nuvalyti dulkes ir nešvarumus. Paviršiui nudžiūvus, dažoma lateksiniais dažais. Blizgų paviršių rekomenduojama pašveisti smulkiu švitriniu popieriumi, kad jis taptų matinis. Nuvalius šlifavimo dulkes dažoma tinkamais kokybiškais dažais. Jei plotas didelis, o paviršius blizgus, nuvalius dulkes ir nešvarumus, patartina gruntuoti sukibtį gerinančiais gruntiniais dažais, o šiems nudžiūvus, dažyti tinkamais kokybiškais dažais.

 

Jei interjeras apdailintas naujomis, dar nelakuotomis medinėmis dailylentėmis, nuvalius paviršiaus dulkes ir nugremžus nuo medienos sakus, paviršių reikia pašlifuoti smulkiu šlifavimo popieriumi ir nuvalyti susidariusias dulkes.

 

Visus galimus nelygumus užglaistyti tinkamo atspalvio medienos glaistu (pvz.: „Tekuria Spak keli Pakuiti“). Išdžiūvusį nuglaistytą paviršių būtina pašveisti švitriniu popieriumi ir nuvalyti nuo paviršiaus dulkes. Paviršius sudrėkinti vandeniu, palaukti, kol išdžius, ir nušlifuoti iškilusį medienos pluoštą. Gruntuoti paviršių maždaug 20–30 % vandens pagal tūrį atskiestu laku. Jei reikia, visą paviršių lengvai pašlifuoti. Lakuoti paviršių 1–2 kartus tinkamu kokybišku laku. Darbo priemones būtina išplauti vandeniu ir muilu, gerai išskalauti.

Jei norite originalaus interjero, verta paieškoti įdomesnių spalvų derinių, juolab kad jų kaina ne itin skirsis nuo populiarių spalvų dažų. Renkantis spalvą svarbu nepamiršti, kad šviesioje patalpoje dažai gali pasirodyti šviesesni nei tikėjotės, o tamsesnėse patalpose nauji dažai atrodys tamsesni. Taip pat, renkantis dažus, patartina atkreipti dėmesį į tai, koks apšvietimas dominuos kambaryje, nes natūrali ir dirbtinė šviesa skiriasi. Vakare šviečiant šviestuvams spalvos atrodo aktyvesnės, sodresnės, o esant natūraliam apšvietimui priblės.