Akmens mitų griovėjai: dirbtinis akmuo

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Kas yra dirbtinis akmuo?

Dirbtinis akmuo, dar vadinamas lietu akmeniu arba tiesiog dirbtinio akmens mase (angl. Solid Surface), yra natūralaus akmens elementų (pvz., granito akmens dulkių, kvarco ir pan.) bei sintetinių medžiagų, dažniausiai akrilo, mišinys. Visame pasaulyje dėl itin aukštos produktų kokybės pripažinti dirbtinio akmens gamintojai ir geriausiai rinkoje įvertinti jų produktai yra gaminami garsių Amerikos ir Azijos kompanijų.

Amerikiečių kompanija „DuPont“ gamina dirbtinio akmens lyderiu laikomą dirbtinį akmenį „Corian“ ir „Montelli“ (pastarasis yra ekonomiškesnė „Corian“ alternatyva).

 

Taip pat verta rinktis amerikietiškus „Wilsonart“ arba „Aristech Avonite“ kompanijų gaminamus akrilinius akmenis. Garsioji Pietų Korėjos korporacija „Samsung“ gamina dirbtinius akmenis „Staron“ ir „Tempest“, jų konkurentė „LG Hausys“ turi strateginį produktą „Hi-Macs“, o trečiasis rinkos žaidėjas – kompanija „Hanwha“ ir jos gaminamas konkurencingas dirbtinis akmuo „Hanex“.

Iš šių gamyklų dirbtinio akmens masė iškeliauja supresuotų plokščių pavidalu. Vėliau pagal gaminamo užsakyto gaminio projektą dirbtinio akmens masės plokštės pjaustomos į mažesnius elementus, lankstomos, jungiamos tarpusavyje, šlifuojamos, apdirbamos, kol išgaunama reikiama forma ir apdirbimo lygis.

 

Populiariausių plokščių matmenys yra 3658×762 mm, storis –6 mm, 12 mm, 19 mm. Būtent toks yra koriano lakštų storis.

Korianas – populiariausias pasaulyje dirbtinis akmuo
Pats populiariausias dirbtinis akmuo pasaulyje yra korianas (angl. Corian), praktiškai tapęs dirbtinio akmens sinonimu. Korianą dar 1967 m. išrado amerikiečių chemijos kompanijos „DuPont“ mokslininkas dr. Donaldas Slocumas.

Netrukus šią novatorišką medžiagą, sudarytą iš akrilo polimero ir aliuminio trihidrato užpildo, „DuPont“ užpatentavo ir dar po kelerių metų pirmą kartą pristatė „National Association of Home Builder’s“ susitikime Hiustone kaip naują statybų ir interjero apdailos medžiagą.

Kosmoso amžiaus medžiaga tada vadintą korianą nepaprastai pamėgo architektai ir interjero dizaineriai dėl naujų, visiškai fantazijos neribojančių techninių galimybių.

Mat 149 °C temperatūroje korianas tampa lankstus ir jį galima formuoti kaip tik širdis geidžia – lieti įvairius paviršius, formuoti interjero elementus ar netikėtus dizaino objektus. Liejant šią dirbtinio akmens masę, nelieka jokių siūlių ar tarpų, o išlietas paviršius tampa švelnus ir malonus liesti.

 

Mitai ir dizainas

1 mitas – dirbtinio akmens masė nėra tvirta. Tai labai tvirta ir ilgaamžė sintetinė medžiaga, nes išrasta naudojant modernias technologijas, prieš tai labai ilgai tyrinėjus ir atrinkus pačias geriausias natūralių akmenų paviršių savybes. Taigi kuriant dirbtinį akmenį buvo pašalinti natūraliam akmeniui būdingi trūkumai, štai kodėl dirbtinis akmuo yra tvirtesnis, gerokai atsparesnis įvairiems mechaniniams ir cheminiams poveikiams, be to, lengvai atnaujinamas.

2 mitas – dirbtinis akmuo yra šaltas ir nejaukus. Iš tiesų dirbtinio akmens masės paviršius yra labai švelnus, glotnus ir malonus liesti, o dėl jautrumo aplinkos temperatūrai jis net yra šiltesnis už natūralų akmenį.

 

3 mitas – dirbtinis akmuo naudojamas tik ultramoderniam interjero dizainui kurti. Dirbtinį akmenį galima pritaikyti ir moderniame klasikiniame interjere, jis gali net pavaduoti klasikiniams interjerams neretai naudojamą natūralų marmurą ar granitą, be to, būti derinamas ir kartu su natūraliais akmenimis.

4 mitas – korianas yra vienos baltos spalvos. Iš pradžių korianas tikrai buvo tik vienos spalvos, tačiau dabar koriano paletę sudaro per 120 pačių įvairiausių atspalvių. Kasmet ši paletė papildoma naujomis spalvomis.

5 mitas – dirbtinio akmens masė naudojama tik vonioje ir virtuvėje. Iš tiesų dirbtinis akmuo gali būti naudojamas praktiškai visur: stalviršiams, palangėms, integruotos kriauklėms ir vonioms, baldams gaminti, sienų ir grindų apdailai, laiptams ir kt.

6 mitas – ne visa auksas, kas auksu žiba, ir ne viskas blogai, kas dirbtina. Mitas, kad dirbtinis akmuo yra blogesnis už natūralų, yra toks senas, kad niekas net nebeatsimena, kodėl taip galėtų būti. Iš tiesų dirbtinis akmuo savo savybėmis yra net gerokai pranašesnis už natūralų akmenį, tad siūlome su jomis susipažinti.

 

Dirbtinio akmens masės savybės ir privalumai

Visiška dizaino laisvė – dirbtinį akmenį galima lieti ir formuoti kaip tik norisi, nėra absoliučiai jokių techninių apribojimų ir jokių formų, kurių būtų neįmanoma išlieti ar pagaminti.

Didelė spalvų ir raštų paletė – daugiau nei 100 spalvų: nuo klasikinių iki modernių sintetinių, nuo neutralių iki ekstravagantiškų blizgių. Joks natūralus akmuo neturės tiek spalvų.

Atsparumas įvairiems poveikiams. Dirbtinis akmuo yra tvirtas, ilgaamžis ir labai atsparus dėvėjimuisi, mechaniniams, cheminiams ir temperatūrų pokyčiams: drėgmei, bakterijoms, nėra degus, o atsiradę mechaniniai įbrėžimai gali būti pašalinti tiesiog pašveitus.

 

Vientisas produktas – jokių jungiamųjų siūlių ar tarpų, tik vientisas, neporėtas paviršius, o natūralus akmuo yra labai porėtas. Šiose porose kaupiasi drėgmė ir nešvarumai, štai kodėl virtuvėje, kur vyksta maisto gamyba, o vonioje, kur nuolat drėgna, dirbtinis akmuo pranašesnis už natūralų, dėl to naudojamas dažniausiai.

Glotnus ir šiltas paviršius. Iš dirbtinio akmens masės išlietas paviršius yra itin malonus liesti, šiltesnis už natūralų akmenį, nes dirbtinis akmuo linkęs perimti aplinkos temperatūrą.

Lengva masė. Dirbtinio akmens masė lengva, todėl tinka ten, kur neįmanoma naudoti sunkaus, natūralaus akmens.
Lengvai atnaujinamas ir keičiamas. Korianas ir kiti panašūs dirbtiniai akmenys lengvai atnaujinami, taip pat gali būti ir keičiami. Natūralus akmuo turi priešingų savybių – jį sudėtinga restauruoti, kartais net neįmanoma.

Higieniškas paviršius. Dirbtinės akmens masės paviršius yra higieniškas, labai lengvai valomas, išvalius net nelieka dėmių, o natūralus akmuo – marmuras – tokias dėmes sugeria. Panaikinti raudono vyno, burokėlių ar šokolado dėmes, įsigėrusias į natūralų šviesų marmurą, jei jis nėra specialiai impregnuotas, labai sunku.

 

Antibakterinis paviršius. Dirbtinis akmuo turi stiprių antimikrobinių savybių. Taip yra todėl, kad jis vientisas ir neporėtas, todėl nesusidaro palanki terpė patekti orui ar vandeniui, įvairiems nešvarumams, bakterijoms, mikrobams, pelėsiams ir virusams daugintis. Dėl stiprių antibakterinių savybių dirbtinis akmuo rekomenduojamas net alergiškiems žmonėms.

Dermė su kitomis medžiagomis. Dirbtinis akmuo puikiai dera su kitomis interjero apdailos medžiagomis – tiek sintetinėmis, tiek natūraliomis: medžiu, metalu, betonu, keramika, natūraliu akmeniu ir kt.

Ekologiškumas. Dirbtinio akmens masėje nėra sunkiųjų metalų ir halogenų, nes tai mineralinės kilmės ekologiškas produktas. Be to, naudodami cheminiu būdu laboratorijose išgaunamą dirbtinį akmenį, tausojame natūralius Žemės išteklius, nes naudojame mažiau natūralių iškasenų (akmenų, uolienų).
 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.