Renovuojant Anykščių daugiabučius bus siekiama prikelti senamiestį naujam gyvenimui

Anykščiai

Anykščiai, kaip ir dauguma Lietuvos miestų, per Antrąjį pasaulinį karą smarkiai nukentėjo. Atstatant juos pirmiausia siekta sukurti kuo daugiau gyvenamųjų vietų žmonėms, praradusiems savo namus, todėl statybų metu nebuvo vadovaujamasi istoriniais vietovės užstatymo principais. Būtent Anykščių senamiestyje buvusius medinius mažus namelius pakeitė standartiniai dideli daugiabučiai, kurie ne tik suardė bendrą miesto infrastruktūrą, bet ir padarė ją nykią. Čia nebeliko aiškiai suvokiamos gatvės struktūros, sumažėjo arba visai išnyko kvartalams būdingos erdvės.

Pradėjus vykdyti sovietinių daugiabučių kvartalų renovaciją, Anykščių rajono savivaldybė sieks ne tik įkvėpti miestui gyvybės, sukurti jaukią atmosferą į gatves išėjusiems pasivaikščioti žmonėms, suteikti verslui kurti skirtas funkcionalias patalpas, bet ir visokeriopai pagerinti miestiečių gyvenamąją aplinką. Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis yra įsitikinęs projekto sėkme ir susitikimo su gyventojais metu žadėjo: „Atnaujinus Anykščių centrinės dalies namus, būtų įgytas tikro kurortinio miesto veidas, kurio jau seniai esate nusipelnę.“

Opios miesto problemos

Opios miesto problemosDažniausiai atnaujinant daugiabučius sukuriamas estetinis pastatų vaizdas ir ekonomiškesnės gyvenimo sąlygos, padedančios sumažinti šildymo sąskaitas.

Tačiau kiekvienas miestas yra unikalus ir turi savitų problemų, todėl Anykščiams standartinių renovacijos naudų nepakako.

Tam išskirtos dvi pagrindinės miesto problemos, kurias bus tikimasi maksimaliai efektyviai išspręsti vykdant Anykščių senamiesčio gyvenamųjų daugiabučių kvartalo renovaciją.

Pirmoji ir aiškiausiai matoma problema – suardyta senamiesčio infrastruktūra. Žmonės yra įpratę matyti tipinį miesto vaizdą: aiškiai suformuotas gatves, kiemus, automobilių stovėjimo aikšteles, žaliuosius plotus, skverus, vaikų žaidimų erdves bei įvairių paslaugų teikimo vietas.

„Senamiestį apstačius masyviais daugiabučiais,  to nebeliko. Anykščių miesto centrinio daugiabučių namų kvartalo renovavimo projektu sieksime sugrąžinti miestui savitą, patrauklesnį ir gyvybingesnį įvaizdį“, – pagrindinį projekto tikslą įvardijo Statybos sektoriaus vykdymo agentūros (SSVA) Urbanistikos padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis.

Jo atstovaujama agentūra konsultuoja ir padeda miestų ir rajonų savivaldybėms priimti teisingus gyvenviečių planavimo sprendimus, parengti veiklos planus bei suteikia informaciją, kokias sąlygas jie turi atitikti.

Anykščių rajono meras
Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis

Antroji problema – chaotiškas ir neefektyvus miesto plėtojimas. Anykščiai yra miestas, priskiriamas kurortinei teritorijai, todėl čia, be didelio gyventojų skaičiaus, atvyksta ir nemažai turistų.

Vietiniai, matydami jų susidomėjimą įvairiomis paslaugomis, ėmė kurti verslus šalia pagrindinių miesto gatvių – tiesiog gyvenamųjų daugiabučių pirmuose aukštuose.

Kadangi tai nėra komercinės paskirties patalpos, čia gyvenantiems ir klientams tenka dalintis bendromis erdvėmis patenkant į norimas patalpas ar savo namus.

Vykdant pastatų atnaujinimo darbus, bus siekiama sukurti palankias sąlygas kurti verslą ir mažinti trintį tarp gyventojų ir verslininkų. Taip pat ateityje anykštėnams nebereikės važiuoti į atokesnius miesto kampelius ar prekybos centrą, jie džiaugsis galėdami patogiai įsigyti prekes arba naudotis paslaugomis šalia savo namų.

Numatoma pažaboti ir savaime susikuriančių, nekontroliuojamų erdvių plėtimąsi. Taip gyvenamuosius kvartalus Anykščių centre planuojama pritaikyti miestiškam gyvenimo būdui, sukurti žmonėms didesnę pridėtinę vertę ir puoselėti harmoningą aplinkos balansą, kuriame netrūktų jaukumo, veiklos ir reikiamų paslaugų.

Čia patogiai jausis vietos gyventojai, verslininkai ir atvykę miesto svečiai.

Anykščių vizualizacija

Atitiks individualius poreikius

Anykščių miesto centre esančios daugiabučių eilės yra vienodos ir niūrios. Pasitelkus istorines miesto spalvas suderinta plati spalvų paletė, skirtingi apdailos variantai ir kiti eksterjero sprendimai leis sukurti įvairovės darną. Namai bus suskirstyti atskiromis laiptinėmis į 5–6 skyrius. Kiekvieno bloko gyventojai patys galės nuspręsti, kaip atrodys atskiras jų namo sektoriaus fasadas. Taip planuojama išvengti rizikos, kad per didelis žmonių skaičius ir skirtinga jų nuomonė gali užkirsti kelią įgyvendinant butų savininkams svarbius pokyčius.

Taip pat anykštėnams leidžiama rinktis, kaip atrodys ir jų balkonai: įstiklinti ar vis dėlto atviri. Nepriklausimai nuo pasirinkto varianto, visi jie turės integruotus tvirtus turėklus. Atviriems balkonams bus rekomenduojama, tačiau neprivaloma įrengti lauko sąlygoms atsparius stogelius. Suderinus gyventojų norus su architektų dizaino rekomendacijomis įgyvendinti pastatų estetikos sprendimai derės kartu su miesto mažąja architektūra.

Sutvarkyti daugiabučiai estetiškai lengvai įsilies į bendrą miesto urbanistinę struktūrą, taps modernūs ir spalviškai atitiks Anykščių nuotaiką. Daugiabučių pastatų vizualus mastelio suskaidymas suteiks aplinkai daugiau įvairovės. Tad eidami pro šiuos pastatus žmonės gėrėsis besikeičiančiais miesto vaizdais, žaliuojančia gamta ir įsikraus teigiama energija.

Pokyčiai išorėje ir viduje

Šalies gyventojai yra įpratę matyti estetinę renovaciją, kuri pastatų išorę padaro patrauklesnę, o patį gyvenimą daugiabučiuose – ekonomiškesnį. Projektą rengusios studijos „Office De Architectura“ partneris, architektas Andrius Ropolas atkreipia dėmesį: „Su kolegomis siekiame sukurti modernų renovacijos projektą, kuriuo galėtų vadovautis ir kiti Lietuvos miestai, o gyvenimo kokybė po įgyvendinimo nenusileistų naujos statybos butams. Projekte numatyti ne tik pokyčiai išorėje apimant viešąsias erdves ir pastatų fasadus, bet ir vidų. Didesni langai padės į namus įsileisti daugiau šviesos, o interjeras taps žymiai jaukesnis.“

Tokiems pokyčiams numatyti ir pasiūlymai, kaip galėtų kisti dabartinis butų interjeras. Langai gali būti didinami
45 cm ir po jais įrengiami mažesni radiatoriai. Taip pat yra galimybė prailginti langus iki pat žemės, o radiatorių perkelti ant šalia esančios sienos. Gyventojams nebereikia patiems galvoti ir spręsti kilusių problemų. Svarbiausia pasirinkti tai, kas jiems padėtų jaustis geriau gyvenant savo namuose ir būnant mieste.

Šiuo projektu siekiama anykštėnų gyvenimo daugiabučiuose kokybės lygį kuo labiau priartinti prie naujos statybos daugiabučių efektyvumo. Neabejojama, kad kai kurie renovuoti namai savo privalumais gali būti miestiečiams žymiai patrauklesni už jau minėtus naujai pastatytus daugiabučius.

Galiausiai, kiekvieno gyventojo butas bus savitas ir skirtingas, lyginant su kaimyno gyvenamosiomis erdvėmis. Be to, dėl renovacijos teikiamų naudų gyvenamosios vietos vertė rinkoje gali gerokai pakilti. Tai taps ypač aktualu nekilnojamojo turto savininkams, kurie planuoja turimus butus nuomoti arba parduoti.

Ypatingas dėmesys verslininkams

Sukuriant palankias sąlygas kurtis smulkiajam verslui tuo pačiu metu rūpinamasi ir miesto gyventojų patogumu. Numatyta, kad ateityje pirmieji daugiabučių aukštai bus plačiai naudojami komercinei veiklai vykdyti. Taip miestiečiai galės šalia namų įsigyti maisto produktų, pasinaudoti kirpyklų, odontologų ir kitų specialistų paslaugomis.

Atliekant renovaciją suvienodintas pirmo aukšto fasadas taps daug labiau patrauklesnis ir kvies praeivius užeiti vidun. Dabar komercinių patalpų langų apačios kai kuriais atvejais siekia praeivių viršugalvius. Tad pro vitrininius stiklus nematyti dėmesio vertas verslo gyvenimas. Be to, bus sprendžiamas ir įėjimo klausimas. Šiuo metu patekimas į patalpas yra labai komplikuotas. Planuojama esamus langus padidinti ir nuleisti žemyn, įrengti atskirus patogius, laiptelius turinčius įėjimus bei išėjimus į privačius sodelius. Taip pat planuojama administracinėms ir prekybos vietoms skirti laisvos paskirties daugiabučių priestatus, kuriuos verslas galės išnaudoti savo reikmėms efektyviai vykdant komercinę veiklą – priimant prekes, jas sandėliuojant ar įsirengiant papildomus įėjimus.

Naujinant pastatų išvaizdą, numatyta sukurti ir iškelti pasažą. Jis pirmuose aukštuose esančias komercines patalpas vizualiai išskirtų iš gyvenamųjų butų konteksto ir taip į jas labiau atkreiptų praeivių dėmesį.

Anykščių senamiestis
Anykščių senamiestis

Daugiau žaliųjų erdvių ir augalų

Atstačius Anykščius mieste radosi pavienių savaime susiformavusių žaliųjų zonų, vidinių kiemų ir pievų, kurių nuosavybė nebuvo aiški. Tad ir atsakomybė, kas turėtų prižiūrėti šias erdves, nebuvo nustatyta. Taip šios skurdžios augalijos erdvės plėtojosi pačios.

Parengtame renovacijos projekte numatyta, kad, atlikus visus darbus, visos šios erdvės bus įveiklintos, o patys Anykščiai taps gerokai žalesni. Kiemus, gėlynus ir parkus papildys įvairūs augalai, netrūks gyvybės ir ant daugiabučių fasadų. Planuojama, kad atokiau centro esantys atnaujinami daugiabučiai labiau integruosis į gamtos peizažą. Tam pasitelkti papildomi želdinimo sprendiniai: prancūziško stiliaus balkonėliuose bus sukurtos vietos gėlėms, o daugiabučių fasadus papuoš nuolat prižiūrimi vijokliai. Renovuoti daugiabučiai turės ir savo privatų kiemelį, kurį juos 1,5 metro aukščio medinė tvorelė.

Anykščių žaliosios erdvės
R. Lančicko nuotr.

Taps šeimos pasibuvimo erdve

Po renovacijos bus sutvarkytos ne tik esamos erdvės, bet ir sukurta daug naujų. Planuojama puoselėti žydinčius sodus ir želdynus, įrengti naujas žaidimų ir krepšinio aikšteles, aktyvaus sporto, poilsio ir laisvalaikio praleidimo erdves. Čia sau malonią laiko praleidimo vietą atras mamos su mažyliais, vaikai, jaunimas, sportuojantys asmenys ir senjorai. Tikimasi, kad miesto gyventojai dažniau išeis iš namų ne tik norėdami susitvarkyti jiems svarbius reikalus, bet ir pasivaikščioti bei pabūti su savo šeima gamtoje.

Anykščių logo

 

 

 

 

Projekto „Supermiestai” dalyvis 

Žymos: Super miestaisupermiestassupermiestaisuper miestas