Atnaujinus Arakalnį Trakai pasiūlys renginių organizatoriams išskirtines sąlygas po atviru dangumi
Trakai nuo seno yra žinomi savo gotikine salos pilimi. Tačiau anksčiau čia būta ir kito populiaraus, trakiečių ir miesto svečių lankytino objekto – padavimais ir legendomis apipinto Arakalnio (Rėkalnio). Čia vykdavo įvairūs miesto renginiai, o įvairialypis kraštovaizdis džiugindavo pasivaikščioti susiruošusių lankytojų akis.
Belaukdama investicijų ši rekreacinė teritorija prarado savo žavesį, o užklydę miesto gyventojai čia stovyklauja arba prasieina vis dar tebesančiais, tačiau apleistais pėsčiųjų takais. Trakų rajono savivaldybė užsimojo atgaivinti Arakalnio teritoriją, todėl inicijavo „Trakų miesto Arakalnio (Rėkalnio) teritorijos kompleksinio sutvarkymo projektą“. Juo tikimasi sukurti miesto gyventojams ir turistams idealias sąlygas atrasti ir pažinti šios vietos unikalumą, grožėtis natūralios gamtos vaizdais ir dalyvauti įvairiuose renginiuose. Arakalnio teritorijoje veiklos atras ir šeimos, sporto bei aktyvaus laisvalaikio entuziastai.
„Arakalnio (vadinamo Rėkalniu) pritaikymas rekreacijai, poilsiui ir renginiams yra vienas svarbiausių ir didžiausių projektų Trakuose. Iš esmės Arakalnis buvo neatsiejama renginių ir švenčių vieta, tad norime tiek atgaivinti senąsias, tiek kurti naujas tradicijas“, – projekto tikslu dalijasi Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius.
Arakalnio unikalumas
Tai viena vaizdingiausių ir miškingiausių Trakų vietų, kurios nepaveikė žmogaus veikla. Čia nerasite statinių ar kitų gausių infrastruktūros objektų. Šalia Akmenos ežero plytinti teritorija yra tarsi gamtos rojaus kampelis, kuriame malonu būti, atsipalaiduoti, o laikas tiesiog sustoja.
Ši vieta, kaip ir visi Trakai, pasižymi savo išskirtiniu reljefu. Miesto teritoriją supa net 12 paežerių ir juosia gausia augmenija apaugusios kalvų grupės. Viena tokių aukštumų yra Arakalnis, nuo kurio atsiveria nuostabi Trakų panorama 3 km spinduliu. Remiantis turimais duomenimis manoma, kad nuo jo viršūnės puikiai matyti Trakų salos pilis, Užutrakio rūmai, Bražuolės ir Totoriškių kalvos, Akmenos ežeras, Karališkieji laukai ir Trakų senamiestis.
Deja, neprižiūrėta ir tankiai medžiais suvešėjusi kalva yra nepritaikyta saugiai užkopti į viršukalnę. Tad kol kas lankytojai negali pasigėrėti šiuo vaizdu.
Trakų vasaros estradoje anksčiau buvo organizuojami įvairūs renginiai, sulaukę didelio populiarumo. Trakų ir miesto rajono gyventojai bei svečiai vis dar prisimena 1985 m. vasaros estradoje vykusią ir galybę žmonių subūrusią Trakų rajono dainų šventę. Dalyviai džiaugėsi pramogomis ir muzika gamtos apsuptyje, o miesto gyventojai – netrikdoma ramybe, nes Arakalnis yra atokiau nuo Trakų. Per ilgą laiką netausojama vieta nyko ir dabar čia yra likusios tik įspūdingo statinio liekanos.
Rekreacinė teritorija yra praturtinta paežeriais, kalvomis, miškais, pakrantėmis ir paplūdimiu. Čia galima rasti daug gamtinių ir istorinių lankytinų objektų.
Patogiam priėjimui prie jų trūksta išvystytų pėsčiųjų ir dviračių takelių. Neretai atvykstantys į šį gamtos kampelį susiduria ir su kita opia problema – neranda vietų, kur galėtų pastatyti savo automobilį.
Planuoja tapti populiaria renginių vieta
Trakai turi didelį rekreacinį ir turizmo potencialą, tačiau miestui priklausanti Arakalnio teritorija nėra funkcionali ir pritaikyta gausiam lankytojų antplūdžiui. Matant neišnaudotas galimybes, tikimasi, sutvarkius teritoriją, sukurti populiarų traukos objektą, į kurį atvyktų žmonės iš visos Lietuvos ir net užsienio.
Inicijuotu projektu siekiama prikelti Arakalnį naujam gyvenimui, atverti gamtos saugomas paslaptis ir nustebinti lankytojus. Tikimasi, kad Trakai gali tapti pirmuoju šalies miestu, kuris pasiūlys geriausias sąlygas masiniams renginiams ir taps mėgstamiausia renginių organizatorių vieta po atviru dangumi.
Lietuvoje tokių vietų kaip Arakalnis nėra daug. Švenčių, koncertų ar festivalių rengimas arti natūralaus gamtos grožio gali būti didelis pranašumas. „Be to, Trakai yra arti Vilniaus esantis miestas, kuris galės pasiūlyti tokią unikalią, atokiau miesto esančią renginių vietą. Taip organizatoriai turės didesnį potencialą pritraukti kuo daugiau šventės dalyvių ir išvengti ribojimų, susijusių su miesto gyventojų ramybės trikdymu“, – vietos išskirtinumus įvardija Trakų rajono savivaldybės meras.
Funkcionali ir transformuojama vasaros estrada
Projekte numatyta panaikinti dar sovietmečiu pastatytos vasaros estrados likučius ir demontuoti medinius, avarinės būklės suoliukus. Jų vietoje bus sukurta erdvi 1250 kv. m aikštė, skirta įvairaus dydžio laikinoms scenoms įrengti.
Renginių dalyviai galės patogiai atsisėsti ant suoliukų, kurie bus integruoti į kalną. Tvirtos betoninės konstrukcijos su medine sėdimąja dalimi vienu metu galės sutalpinti iki 560 renginio dalyvių. Naujoji renginių vieta primins amfiteatrą, todėl lankytojai galės mėgautis puikiai matomu vaizdu ir akustika.
Patogus privažiavimas ir navigacija
Rytinėje Arakalnio teritorijos dalyje planuojama įrengti erdvią, net 200 vietų automobilių stovėjimo aikštelę. Joje numatyta dalį vietų skirti negalią turintiems asmenims ir keleivinio transporto vairuotojams. Dviračiais keliaujantys žmonės galės patogiai palikti juos tam skirtuose stovuose, esančiuose šalia automobilių stovėjimo aikštelės ir renginių vietos. Iš stovėjimo aikštelės naujuoju serpantininiu takeliu bus lengva nukeliauti į vasaros estradą. Šalia naujojo tako planuojama suprojektuoti ir papildomą takelį su laipteliais. Taip siekiama maksimaliai užtikrinti patogų dalyvių srauto pasiskirstymą ir lengvą patekimą bei išvykimą iš renginio vietos.
Kuriant naują takų struktūrą, siekiama sujungti dėmesio vertus gamtinius ir istorinius objektus. Turistai ir miesto gyventojai atnaujintais ilgais pėsčiųjų ir dviračių takais lengvai pasieks visas lankytinas vietas ir gražiausius Arakalnio kampelius. Taip pat numatyta įrengti ir pažintinį taką, kuris leis iš arčiau susipažinti su vietos unikalumu. Numatoma, kad vaikščiodami šiais takais turistai išvys Akmenos ežerą, Alkos, Raudinių ir kitų salų kompleksus, suformuotą Karaliaus krėslo vietą. Jie gėrėsis ir augalija: eksponuojama daugiakamienė paprastoji pušis, pušis „Raganos šluota“, ąžuolas ant piliakalnio ir laukinių trešnių augavietė. Planuojama aplinką praturtinti ir papildomai pasodinus šiai teritorijai būdingus ir puikiai vietiniame grunte augančius augalus. Lengviau naviguoti teritorijoje padės informaciniai stendai ir rodyklės.
Pritaikyta visoms visuomenės grupėms
Dauguma Arakalnio teritorijos bus pritaikyta negalią turintiems žmonėms, šeimoms su mažais vaikais ir kitiems vietos lankytojams. Specialiųjų poreikių turintys žmonės galės laisvai judėti beveik visais pažintiniais ir pėsčiųjų takais, o užsinorėję lengvai pateks į organizuojamus renginius.
Pažintiniuose takuose ir serpantininiame take planuojama kas 500 m įrengti specialias poilsio aikšteles, kur žmonės galės patogiai sustoti ir šiek tiek atsikvėpti. Planuojama pagrindinius informacinius stendus pritaikyti ir silpnaregiams bei neregiams. Informacija juose bus pateikta Brailio raštu.
Šalia visų takų bus įrengtas papildomas apšvietimas. Tad miesto gyventojai galės mėgautis jaukiais pasivaikščiojimais net ir ilgėjančiais vakarais.
Saugo gamtos ir kultūros paveldą
Trakų rajono administracijos komanda gražindama ir puoselėdama miesto aplinką nuolat bendradarbiauja su įvairiausiomis įstaigomis. Arakalnio teritorijos atnaujinimo projektas – ne išimtis. Ruošiant ir tvirtinant techninį projektą daug bendrauta su institucijomis, atsakingomis už kultūros paveldo išsaugojimą tvarkomoje teritorijoje. Numatyta, kad, tvarkant kompleksinę teritoriją, bus draudžiama naikinti ar keisti reljefo autentiškumą bei jo vertingąsias savybes. Tai reiškia, kad, atnaujinant Arakalnio kalną ir teritoriją aplink jį, bus ribojami objektų statymai, kraštovaizdžio kasinėjimai ir kiti veiksmai, galintys turėti neigiamą įtaką kultūriniam, gamtiniam ir archeologiniam paveldui.
Projekto autoriai pabrėžia, kad įgyvendinant planus siekiama sutvarkyti jau apleistas erdves ir išsaugoti kuo daugiau šios vietos unikalumo ir grožio. Aplinkos struktūra mažai pasikeis, bet bus labiau pritaikyta patogiam žmonių judėjimui pėsčiomis ir dviračiu. Ši unikali vieta yra Trakų išskirtinumas, kuris ateityje gali pritraukti be galo daug turistų ir aktyvių festivalių dalyvių. Todėl puoselėjant Trakų rekreacines teritorijas labai svarbu išsaugoti šį unikalų gamtos ir kultūros palikimą.
Subalansuota aktyviam ir pasyviam poilsiui
Šis objektas bus pritaikytas tiek aktyviam, tiek pasyviam (lėtam) poilsiui ir laisvalaikiui pavieniams keliautojams bei šeimoms. Jei lankytojai pavargs nuo aktyvaus vaikščiojimo po gamtą, jiems nebūtina skubėti namo. Pakrantėse jų lauks iš akmens, betono ir medienos suprojektuotos poilsio vietos. Būnant čia kūnas atsipalaiduos, o žiūrint į ramų ežero vandenį nurims ir mintys.
Poilsio salelių bus galima atrasti ir miškingoje Arakalnio teritorijoje, todėl bet kada galima sustabdyti pažintinę kelionę po teritoriją ir atsikvėpti.
Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius įsitikinęs: „Atgaivinus šį unikalų gamtos objektą čia veiklos ras kiekvienas – net tie, kuriems tiesiog reikia pabūti su savimi. Ne veltui pats kalvos pavadinimas sufleruoja, jog čia laukiami ir tie, kurie tiesiog nori išsirėkti. Miškas ir ežerai sugers visas emocijas ir suteiks reikiamą ramybę.“ Jei dar neradote savo ramybės oazės, šalia Trakų esantis Arakalnis gali tapti jūsų metų atradimu.
Projekto „Supermiestai” dalyvis
Žymos: Super miestai, supermiestas, supermiestai, super miestas