Statome naują namą, arba kaip pasirinkti tinkamiausius blokelius
Blokelių rūšys ir įvairovė
Suskaičiuoti dažniausiai statyboms naudojamus blokelius palyginti lengva, tam beveik pakaks vienos rankos pirštų…Lietuvoje statyboms dažniausiai naudojami šeši blokelių tipai: akytojo betono, betono, keraminiai, keramzibetonio,silikatiniai ir iš medžio drožlių pagaminti ekologiški blokeliai. Apie kiekvieną jų šiek tiek išsamiau ir atvirai. Taigi privalumai ir trūkumai.
Akytojo betono blokeliai,dar vadinami dujų silikato blokeliais –tai palyginti nebrangus ir lengvai apdorojamas tvirtas gaminys, pagamintas iš rišikliu surišto malto kvarcinio smėlio, akytojo betono poras išgaunant suslėgtaisiaisgarais. Blokeliai lengvi ir gana lygūs, todėl paprastai montuojami (gali būti gręžiami, frezuojami ar pjaunami bet kokiu kampu). Šio tipo blokeliųyragera garso izoliacija, jie atsparūsugniai, turi neblogų termoizoliacinių savybių.
Pagrindiniai trūkumai: kai kurie blokeliai palyginti neatsparūs šaldymo ir šildymo ciklams, lengvai sugeria vandenį irlėtai džiūsta. Taip pat ši medžiaga negali išlaikyti gelžbetonio perdangų, būtina papildoma betoninė apsauga arba reikėtų rinktis medinesperdangas.
Betoniniai blokeliai –sąlygiškai nebrangi statybinė medžiaga, atspari šaldymo ir šildymo ciklams (todėl tinka rūsiui), gniuždymui, ugniai. Šio tipo blokeliai palyginti gerai izoliuoja garsą. Pagrindiniai trūkumai: betoniniai blokeliai gana sunkiai apdorojami, o dėl palyginti plonų sienučių sudėtinga inkaruoti, tvirtinti fasado sistemą, įrengti komunikacijas. Betoninių blokelių sienas būtina armuoti, kitaip gali atsirasti įtrūkių, blokeliai gali įdužti. Taip pat šio tipo blokeliai pasižymi sąlygiškai bloga šilumine varža.
Keraminiai blokeliai –ilgaamžiai ir ekologiški, iš natūralaus, krosnyje degto molio gaminami keraminiai blokeliai pasižymi geromis šilumos irgarso izoliacinėmis savybėmis, dideliu atsparumu gniuždymui ir ugniai. Pagrindiniai trūkumai: dirbti su keraminiais blokeliais palyginti paprasta ir greita, tačiau išeiga gana didelė. Taip pat šio tipo blokeliai mažai atsparūs šaldymo ir šildymo ciklams. Keraminių blokelių sienose sudėtinga tiesti instaliacijų laidus, prie jų nelengva tvirtinti sunkesnius daiktus.
Keramzitbetonio blokeliai –gaminami vibracinio presavimo būdu iš keramzito, cemento ir vandens.Šio tipo blokeliai lengvi, pasižymi gera garso izoliacija, geromis priešgaisrinėmis savybėmis, palyginti neblogu atsparumu šaldymo ir šildymo ciklams (tinka pamatams, nes jų neveikia korozija).
Dirbti su keramzitbetonio blokeliais paprasta, mat jie atsparūs smūgiams. Pagrindiniai trūkumai: palyginti maža šilumos izoliacija irkaina. Palygintisu kitais mūro blokeliais, jie yra brangesni.
Silikatiniai blokeliai –gaminami iš smėlio, kalkių ir vandens mišinio.Šio tipo blokeliai yra labaipatvarūs ir atsparūsgniuždymui, šaldymo ir šildymo ciklams. Jie taip pat turi gerą garso izoliaciją, atsparūs ugniai. Prie silikatinės sienos paprasta tvirtinti sunkius daiktus.
Pagrindiniai trūkumai: palyginti sudėtinga blokelius apdorotiir dirbtisu jais (dėl lygaus paviršiaus prie jų blogai limpa tinkas). Taip pat dėl itin didelio tankio silikatiniai blokeliai daug sveria, yra itin laidūs šilumai. Nearmuotoje sienoje dažnai atsiranda skilimų.
Medžio drožlių blokeliai – gaminami iš specialiai rišamų medienos drožlių ir gabalėlių, maišytų su portlandcemenčiu. Tai lengvi, akyti, palyginti patvarūs blokeliai, pasižymintys palyginti gera garso izoliacija. Dirbti su šiais blokeliais gana paprasta, jie ekologiški, turi gerų priešgaisriniųsavybių. Pagrindiniai trūkumai – šio tipo blokeliai santykiškaibrangūs, taip pat juos naudojant būtina daugiau dėmesio skirti apšiltinimui.
Apie populiariausius blokelius ir jų gamintojus iš pirmų lūpų
Unikalios „Aeroc“ medžiagos akytojo betono blokeliai: lengvi it oras, tačiau kieti kaip akmuo
Akytojo betono blokeliai pasaulyje naudojami jau beveik šimtą metų. Tai itin patikimų ir kruopščių skandinavų (suomių ir švedų) išradimas. Todėl nenuostabu, kad su kiekvienais metais ir taip patikima bei praktiška statybinė medžiaga įgyjavis naujų, tvirtam ir saugiam būstui pastatyti būtinų savybių, o akytojo betono gamyklos iš Skandinavijos paplito po visą pasaulį. „Akytojo betono kokybę labiausiai lemia žaliavos ir gamybos technologija.
Apskritai, renkantis medžiagas, būtina žiūrėti ne į pardavėjų dalijamas reklamines brošiūras, bet į gamintojų sertifikuotus deklaruojamus parametrus.Juose yra tikrieji duomenys ir medžiagos parametrai. „Aeroc“ akytasis betonas gaminamas tik iš natūralių mineralinių medžiagų: cemento, kalkių ir susmulkinto kvarcinio smėlio. Taip pat į sudėtįįeina oras, uždaromas medžiagos porose, – atskleidžia UAB „Aeroc“ vadovas Alvidas Musius. – Visos pagrindinės „Aeroc“ žaliavos yra ekologiškai švarios, natūralios mineralinės medžiagos, gamybos metu nenaudojami degamojo akmens pelenai.“
Svarbu pabrėžti, kad šie blokeliai išgaunami ir gaminami mūsų kaimynu latvių irestų. Todėl nenuostabu, kad jie bene geriausiai pritaikyti mūsų šalies klimatui ir sąlygoms. „Aeroc“ – itin atspari, tačiau kartu pati lengviausia statybose naudojama akmeninė medžiaga, puikiai tinkanti net kelių aukštų pastatų sienų statybai, – tvirtina A. Musius. – Mūsų gaminių talpos masės ir slėgio atsparumo santykio rodiklis – vienas geriausių pasaulyje šioje srityje. „Aeroc“ medžiagos uždarose porose esantis oras suteikia gaminiams puikiųšilumos izoliacijos savybių, o gaminių sudėtis užtikrina atsparumą ugniai. Be to, skirtingai nei kai kurie kiti analogiški gaminiai, „Aeroc“ blokeliai beveik dvigubai atsparesni šalčio ciklams.“
Susitaupo iki paskutinės smėlio dulkės
„Aeroc“ akytojo betono blokeliai puikiai tiks tiems žmonėms, kurie nori kokybiško, betkartu ekonomiško namo. Šių blokelių išeiga statybų metu praktiškai nulinė, nes jie itin lengvai apdirbami (juos galima pjaustyti paprasčiausiu pjūklu), viską galima panaudoti, todėl po jų lieka labai mažai atliekų, vadinasi, gerokai mažiau bereikalingų išlaidų. Dar daugiau, skirtingai nuo kai kurių kitų analogiškų gaminių, „Aeroc“ blokeliai yra atsparūs vandeniui ir šalčiui. „Kalbant paprastai, „Aeroc“ yra akmuo su geriausiomis medienos savybėmis, tačiau skirtingai nei mediena – nedega, nepūva ir yra atsparus drėgmei, – užtikrina „Aeroc“ vadovas. – Pagal savo emisijos klasę „Aeroc“, remiantis Suomijos RTS kvalifikacija, yra aukščiausioje M1 klasėje.“
Beje, „Aeroc“ produkcija ypatinga dar tuo, kad šios produkcijos gamintojas gamina visus akytojo betono gaminius, reikalingus namo statybai: blokelius, armuotas sąramas virš langų, perdangas ir plokštes. Taip statybų metu ne tik nelieka šalčio tiltelių, bet ir visą namą galima pastatyti iš vienos homogeninės medžiagos. Be to, kad „Aeroc“ gamina visas namui būtinas medžiagas, įmonė dar papildomai siūlo visą spektrą šios medžiagos gradaciją pagal savybes: galima rasti bene šilčiausią rinkoje iratspariausią blokelį, tad kiekvienas atras tai, kas geriausiai padės įgyvendinti sumanymus.
„Baltparma“ – bene didžiausias blokelių pasirinkimas kiekvieno skoniui ir piniginei
Jau dešimt metų statybinėmis medžiagomis, skirtomis statyboms nuo pamatų iki stogo, prekiaujanti bendrovė „Baltparma“ įgijo ne tik profesionalių statybininkų, bet ir savo rankomis namus panorusių pastatyti žmonių pasitikėjimą. Nuo nulio savo veiklą pradėjusi įmonėtapo viena lyderiaujančių bendroviųstatybinių medžiagų didmeninės ir mažmeninės prekybos srityje.
Todėl nenuostabu, kad ir blokelių, skirtų statyboms, pasirinkimas čia itin platus: nuo silikatinių iki keraminių, nuo akytojo betono iki keramzitbetonio. Renkantis blokelius „Baltparma“ vadovas J. Kamenevas siūlo vadovautis ne reklama, bet sveiku protu. „Labai dažnai reklamoje galima išgirsti: mūsų blokelis pats tvirčiausias, atspariausias gniuždymams ir panašiai. O tiesa ta, kad individualioje statyboje tokio bloko galimybės neišnaudojamos.
Mes neturime tokių apkrovų, juk Jūs nestatote penkių aukštų namo? – retoriškai klausia J. Kamenevas. –Pirmiausia, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, tai šilumos izoliacijos savybės, kurios, renkantis blokelius, yra vienos svarbiausių. Taip pat reikia patikrinti matmenų tikslumą, nes jei blokeliai bus netikslūs, teks tinkuoti sieną.Kuo jie netikslesni, tuo daugiau tinko paskui reikės sunaudoti. O tai reiškia papildomas sąnaudas.“
J. Kamenevas išskiria akytojo betono blokelius, kurie ne tik puikūs savo savybėmis, bei kainos ir kokybės santykiu, tačiau su jais ir itin lengva dirbti. „Mes kažkada esame atlikę bandymą ir gana lengvai su paprastu pjūklu nuo blokelio atpjovėme 1 cm gabaliuką, – prisimena J. Kamenevas. – Tad darbui su akytojo betono blokeliais nereikia specialių įrankių, todėl čia irgi galima nemažai sutaupyti.“ Dėl lengvo darbo ir patogaus taikymo statyboms sunaudojamas kone visas gaminys, jei vienoje vietoje reikia kad ir trisdešimties centimetrų blokelio, jis puikiai nupjaunamas, o likusi dalis gali būti naudojama kitoje sienoje.
„Kaip vieną geriausių mūsų gaminių norėčiau išskirti estų bendrovės „Roclite“ akytojo betono blokelius, kurių pagrindinis privalumas – šiluminės charakteristikos, t. y. puiki šiluminė varža, praktiškai dvigubai didesnė nei keramzitbetonio ir trigubai didesnė nei silikatinių blokelių, – tvirtina UAB „Baltparma“ vadovas J. Kamenevas. – Kitas šių blokelių privalumas – mažas svoris, todėl itin sumažėja pamatųapkrovos. Kubas tokių blokelių sveria vos 500 kg.“ Taip pat šie blokeliai itin tikslūs.
Eksperto teigimu, jų paklaida nesiekia 1 mm pagal plotį ir aukštį ir vos 1,5 mm pagal ilgį, tad jie gali būti labai tiksliai suklijuojami. Tai leidžia vėliau sutaupyti nemažai pinigų apdailai, nes nereikės naudoti daug tinko.„Roclite“ taip pat yra pilnavidurė medžiaga, kurios viduje nėra jokių skylių ar angų, kuriose itin mėgsta lizdus susisukti namų graužikai. Taip pat prie tokių pilnavidurių sienų kur kas paprasčiau tvirtinamos spintos irkiti namų baldai ar interjero detalės. „Prie sienos prisukant spintą ar kabinant šviestuvą nereikia naudoti jokių ilgų specialių varžtų, o tai gerokai palengviną gyvenimą“, – tvirtina „Baltparma“ vadovas.
Pačios gamtos sukurti blokeliai tvirtam ir ekologiškam namui
„Jeigu norėčiau statyti namą ir rinkčiausi tam medžiagas, pirmiausia žiūrėčiau kompleksiškumo,t. y. rinkčiausi tokius blokelius, kad paskui šiltinant fasadą (siekiant, kad namas būtų A klasės) reikėtų kuo mažiau papildomų darbų“, – tikina bendrovės „Durisolis group“ vadovas Rytis Benevičius. Ir iš tiesų, daugiau kaip prieš septyniasdešimt metų Olandijoje pagaminta ir užpatentuota gamtinė statybinė medžiaga „Durisol“ išties įvairiapusė ir užtikrinanti geriausias savybes namui, kuris iš tokių blokelių pastatytas.
Iš medienos ir mineralinių priedų pagaminti „Durisol“ blokeliai praleidžia vandens garus, todėl siena kvėpuoja ir nebijo drėgmės, taip pat jie pasižymi itin gera garso izoliacija irdidele šilumine varža be jokio papildomo apšiltinimo. „Durisol“ blokelių šiluminė varža jau artėja prie 9 m K/W. „Pasirinkus šią statybų sistemą, atpinga ir pačios statybos, nes nereikia rūpintis sąramomis ar monolitiniais žiedais, – vardija R. Benevičius. – O kadangi pats blokelis turididelę šilumos varžą, į fasadą statant langus nebereikia jų ištraukti nuo laikančiosioskonstrukcijos, jie tiesiog įstatomi į šilumos zoną blokelio storio vietoje. Taip langų statymas nepabrangsta nė centu.“
Kita, ne mažiau aktuali „Durisol“ blokelių savybė – visapusiškumas. Jie komplektuojami nuo paprasto iki sąraminio, kampinio ir angokraštinio. Todėl ir statybos darbai čia itin paprasti ir spartūs, o gaminiai puikiai tinka ne tik sienoms, bet ir pamatams ar net rūsiui, kuris visada bus sausas,šiltas ir tvirtas.„Iš „Durisol“ blokelių galima pastatyti difuzinę sieną, kaip aš sakau, – sako „Durisolis group“ vadovas.
–Šis blokelis ne tik šiltas, bet ir iš jo pagaminta laikančiojikonstrukcija itin stipri, nes pilasi betonas. O kadangi jis nėra ištisinis, konstrukcijoje yra specialios briaunos, per kurias siena ir kvėpuoja bei išleidžia CO2 ir t. t.“„Durisol“ blokeliai lengvi, akyti ir labai patvarūs. Pati medžiaga dėl specialaus apdorojimo niekada nepūva, nesitraukia, atspari graužikams, vabzdžiams, taip pat ir ugniai. „Iš mūsų gaminių galima statyti praktiškai bet ką ir juos panaudoti praktiškai bet kur, – tvirtina R. Benevičius. – Šiuo metu iš „Durisol“ statomi ne tik namai, bet ir rūsiai ar net automobilių stovėjimo aikštelės. Blokeliai tinka ne tik gyvenamiesiems namams, bet ir daugiabučiams, ne tik išorinėms, bet ir vidinėms sienoms.“Blokeliai itin vertinami dėl savo unikalios izoliacijos ir minėtos betono formavimo sistemos.
Svarbiausia, su šiais blokeliais itin paprasta dirbti net ir ne profesionaliems statybininkams. „Į vieną kvadratą įeina aštuoni šilti sukomplektuoti blokeliai. Ką reiškia žmogui padėti aštuonis blokelius ne ant skiedinio, ne ant klijų, o sausai? Ir paskui, padarius metro aukščio sieną, užpilti ją betonu? Viskas, tai ir visa statyba, – retoriškai teigia„Durisolis group“ vadovas.
– Kiekvienas mūsų gaminius įsigijęs žmogus gauna nuodugniąinstrukciją, kaip su gaminiu dirbti. Jei reikia, mes galime atvažiuoti ir žmogų vietoje pakonsultuoti.“ Taigi kiekvienas gali lengvai, greitai ir svarbiausia kokybiškai pastatyti gelžbetoninę sieną su iškart joje įmontuota šilumos izoliacija irpasižyminčią puikia garso izoliacija bei priešgaisrine apsauga.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos „Super namai” sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.