A klasės namai. Ar tikrai už namo šildymą mokėsime 8-10 kartų mažiau?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Daugelis būsto savininkų svajoja , kad jų būstas būtų ne tik gražus, patogus, bet ir taupus, sandarus, kokybiškas, energetiškai ekonomiškas.
Ko reikalauja ES iškeldama naujus reikalavimus ir sugrupuodama namus į klases?
ES priėmė naujai statomiems namams energetinio naudingumo direktyvą(2010/31/ES),kurioje nurodoma, kad nuo 2016 metų statomiems namams keliami A klasės reikalavimai.

A, A+, A++ energetinės klasės namas (dar vadinamas pasyviu namu)– tai energetiškai efektyvaus, ekonomiško namo standartas.
Tokie namai suvartoja ne daugiau kaip 15 kWh energijos per metus vienam kv.m namo gyvenamojo ploto. Tai reiškia, kad toks namas bus 8-10 kartų taupesnis ir ekonomiškesnis, lyginant su įprasto namo energijos suvartojimu.

Rinkos dalyviai (investuotojai ir pirkėjai) tampa protingesni atsižvelgdami į naujus ES reikalavimus. Vieni stengiasi statyti namus jau pagal naujus ES reikalavimus (A+, A klasės) ir tokiu būdu parodyti pirkėjams, kad jie sugeba pastatyti kokybiškus taupius namus. Kiti nori kuo greičiau pateikti rinkai (iki 2016 m.) B klasės namus, kurie nebus energetiškai taupūs, bet rinkoje bus galbūt pigesni.

Kas šioje rinkos kovoje laimės? Manau tie kurie turės kokybišką, atitinkantį to laikmečio namą, nes nuo 2016 metų klientų reikalavimai ir norai bus aukštesni.

Pasistengsime paaiškinti paprastai ir suprantamai A klasės namui keliamus reikalavimus.

 

Sandarumo reikalavimas

Daugelis liaudyje girdėjo tokį posakį, kad „namas yra kiauras“.
A, A+, A++ klasės namams (dar vadinamas pasyvus namas) suteikiami nauji statybos standartai-reikalavimai, pagal kuriuos namas turi tapti kaip termosas t.y. ilgai laikyti šilumą viduje ir jos neišleisti į lauką. Daugelis supranta, kad atidengus termosą šilumą greitai prarasime ir tada gersime atšalusią kavą.

Namas turi turėti apvalkalą- apšiltinimo sluoksnį, kuris turi būtų sandarus. Kam to reikia? Šiluma yra didžiulė jėga, kuri ieško kelio pro kur išeiti.

Skraidančio baliono principas. Ar jis pakiltų jeigu turėtų skylių?

Sandarumas- tai vienintelis parametras, kurį galime pamatuoti kiekviename name. Tai matavimas , kuris privers statybininkus statyti kokybiškus namus ir rinktis kokybiškas medžiagas.

Namo varža

Termosas turintis apvalkalą turi turėti ir kailinius. Kokio storio kailiniai bus nustatė ES direktyva.

Kiekvienais metais pastorindama. Jeigu B kasei reikalavimas buvo R=5, tai A klasei R=8.3, A+ klasei R=9. A++ klasei R=10. Taigi kailiniai turi pastorėti dvigubai, bet kaip ir minėjome jeigu jie bus skylėti tai naudos iš to storio bus mažai. Būtinas sandarumas.

Orientacija į pasaulio šalis

Kitas reikalavimas, tai namo langų orientacija į pietinę pusę.

Kaip žinome langų šiluminė varža yra 7 kartus mažesnė, nei sienų. Bet saulės spinduliai patekę pro langus kompensuoja (~60%) šį trūkumą. Todėl pasyvūs namai t.y. energetiškai taupūs namai beveik neturi langų šiaurinėje pusėje.

Rekuperacija

Turime termosą su langais atsuktais į saulę. Ar galėtume jame gyventi? Ne. Mums reikia kvėpuoti. Būtina priverstinė ventiliacija t.y. rekuperacija. Rekuperacija – tai namo ventiliacija, kuri taupo energiją ir vidaus orą keičia lauko oru. Šalinamas iš patalpų oras šilumokaičio pagalba pašildo tiekiamą iš lauko orą. Tokiu būdu taupoma energija ir gaunama komfortiška aplinka.

Ne tik žmogus išgarina didelę dalį vandens, bet ir buities procesuose naudojamas vanduo, todėl patalpose susidaro drėgmė . Nevėdinamuose patalpose susidaro drėgmė, kuri gali virsti pelėsiu.

Rekuperacinės vėdinimo sistemos pagalba galima sureguliuoti ne tik šviežio oro padavimą, bet ir kambariuose esantį drėgmės lygį. Rekuperacinė vėdinimo sistema palaikys patalpose optimalų 40-60 % santykinį oro drėgnumą. Nevėdintose patalpose CO2 labai kenksmingas žmogui. Daugumoje renovuotų darželių ir mokyklų nėra sumontuota rekuperacija, todėl tai didelė tiksinti bomba, apie kurią dar niekas nepagalvojo.