Kupolas- gyvenimas tobuloje erdvėje

https://supernamai.lt +37061414442 Lazdynų g. 21-111, Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://supernamai.lt +37061414442 Lazdynų g. 21-111, Vilnius
Kupolo erdvės namas

„Kupolas –  tobula erdvė gyventi, dirbti ir kurti. Tai pati efektyviausia forma gamtoje, suteikianti didžiausią gyvenamosios vietos plotą naudojantis mažiausiu žemės paviršiaus plotu“, – sako Tautvydas Šimkus, didžiausio Lietuvoje, o ir vieno didžiausių Europoje kupolinio gyvenamojo namo sumanytojas, statytojas ir savininkas. Netoli Vilniaus nuostabios gamtos apsuptyje kylančio unikalaus statinio parametrai įspūdingi: apskritimo skersmuo ties pamatais – 18 m, aukštis – daugiau kaip 11 m.

Bet tai ne tik įspūdingos išvaizdos statinys. Mažesnių kupolų, ypač geodezinių – sudarytų iš trikampių struktūrų, Lietuvoje jau pastatyta nemažai. Tačiau šį kartą užsibrėžta sukurti didelio šiuolaikinio, A++ energinio efektyvumo klasės, patogaus ir išmanaus gyvenamojo kupolinio namo prototipą, kuris vėliau galėtų būti tiražuojamas.

Pastatas bus aprūpintas visais šiuolaikinio namo elementais: rekuperacija, saulės kolektoriais, šilumos siurbliu, išmaniojo namo sistema. Statytojai kukliai tarpusavyje šnekasi, jog šis projektas galbūt yra unikalus ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu. Nes kiek buvo aplankyta kupolų užsienio šalyse, domėtasi ir ieškota internete, tokio dydžio gyvenamojo kupolo su A++ klasės energiniu efektyvumu arba nėra, arba jų nėra viešojoje erdvėje.

Tautvydas Šimkus

Kupolą statančios UAB „MaRichi Homes“ planuose – šiuos namus siūlyti ne tik klientams Lietuvoje, bet ir tarptautinėje rinkoje. „Žvalgomės į Skandinavijos šalis, kur tokie namai jau žinomi. Ten netgi yra kupolų viešbutis.

Jau kalbamės su potencialiais partneriais iš Škotijos, kurie norėtų prisidėti prie kupolų populiarinimo bei rinkodaros.

Taip pat turime atsiliepimų iš kolegų Portugalijoje, kad jų šalyje tokie kupolai galėtų būti statomi kaip 5 ar net 6 žvaigždučių viešbučiai. Kol kas svarbiausia sukonstruoti visus konstrukcinius mazgus, medinių santvarų jungtis.

Tuomet pagrindinius kupolo elementus bus galima užsakyti bet kurioje santvarų gamykloje, toje šalyje, kur bus statomas namas. Atkris nemažos transportavimo sąnaudos. Klientas galės pasirinkti, koks bus kupolo dydis, suplanavimas, apdaila, o mes tas idėjas įgyvendinsim“, – ateities planais dalijasi Tautvydas Šimkus, bendrovės „MaRichi Homes“ vykdantysis direktorius.

Idėja pradėti kupolų statybos verslą subrendo savaime. Pasitaikė aplankyti keletą tokių namų užsienio šalyse, kurie paliko neišdildomą įspūdį.

„Kupoliniai namai tokie erdvūs, aukšti, nestandartiški. Mūsų įmonė visada stengėsi rinktis įdomesnius projektus. Tad ieškodamas statybų srities, kur galėtume plėstis, net neabejojau, kad turėtume statyti kupolinius namus. Mūsų tikslas nėra ekonominis klientas, nes tai nėra pigus projektas.

Nors pati statyba gal keliais procentais ir pigesnė nei „dėžutės“, nes stogas ir siena yra viena konstrukcija, tačiau vėliau prasideda nestandartiniai baldai – taip viskas ir susilygina.“

Iki šiol bendrovė niekada nebuvo nukreipta į investavimą – tiesiog vykdė statybų užsakymus, tarp jų nemažai didelės vertės visuomeninių pastatų: parduotuvių, kavinių, gydymo įstaigų ir pan. Net tik Lietuvoje, bet ir Ispanijoje bei Norvegijoje.

Pradėjus vystyti projektą pirmas pusmetis praėjo darbuojantis kartu su konstruktoriais. Reikėjo sukonstruoti mazgą, kuris leistų pasiekti A++ energinio efektyvumo klasę. Kupolo sienas planuojama šiltinti akmens vata, bus įrengtas ventiliuojamasis fasadas. Viršutinė kupolo dalis bus dengiama vario lakštais, apatinė – termomedžiu arba skalūnu. Su išorine ir vidine apdaila sienos storis sudaro apie 40 cm.

Šis pirmasis kupolas statomas asmeniniame Tautvydo sklype. Verslininkas planuoja name pats gyventi ir dirbti. Taip pat čia kupolą galės apžiūrėti būsimi užsakovai. Būtent todėl šeimos miegamieji ir sanitariniai mazgai suprojektuoti antrame pastato aukšte.

Iš viso kupole bus trys aukštai. Pirmame numatytas erdvus darbo kambarys, virtuvė, svetainė, svečių kambarys, sporto salė ir pirtis. Tarp šių patalpų išdėstytos kelios pagalbinės patalpos ir sanitarinis mazgas.

Patogiai, beveik kupolo centre įrengta laiptine bus galima pakilti į viršutinius namo aukštus. Antrajame, kaip jau minėta, bus asmeninė šeimos erdvė, o trečiajame dar du darbo kambariai, vonia ir beveik 60 m2 ploto meditacijų kambarys.

Iš jo aukštybių atsivers puikus vaizdas į namą supančią vaizdingą gamtą. Kupole suprojektuota daugybė langų, tad dienos šviesos viduje netrūks. Antrame aukšte aplink visą pastatą planuojama įrengti ištisinį balkoną. Kartu jis bus ir kaip terasos stogas.

„Šis kupolas bus 5/8-ųjų proporcijos, dar statomi 4/8-ųjų proporcijos kupolai“, – sako šeimininkas. Tai reiškia, kad 4/8 –yra lygiai pusė sferos, o 5/8 – šiek tiek daugiau. Pažvelgę į vizualizaciją galite matyti, kad kupolas į apačią šiek tiek pradeda siaurėti. Juokaudamas klausiu, ar nebuvo minties įrengti dar porą aukštų po žeme ir taip pastatyti sferos formos statinį. Atsako, kad rimtai toks klausimas svarstytas nebuvo, bet juoko forma – taip.

Konstrukcija reikalauja sudėtingų skaičiavimų

Konstrukciškai kupolas yra visapusiškai pranašesnis už stačiakampius pastatus. Lyginant su jais, kupoliniai pastatai apima daug didesnį plotą be vidinių atramų. Kai nėra laikančiųjų sienų, vidaus suplanavimo galimybės tampa kone begalinės.

Kadangi kupolas yra tobula forma, visos jo proporcijos remiasi į vieną kriterijų – apatinio apskritimo skersmenį. Visa kita išsidėlioja natūraliai. Pasirinktas skersmuo diktuoja statinio aukštį. Tačiau svarbiausia ir sunkiausiai įgyvendinama projekto dalis – sukurti pačią kupolo struktūrą.

Pastačius ją kupolo viduje galima daryti ką nori: pastatyti medinį karkasinį namą ar iš keraminių blokelių mūryti daugybę vidinių sienų, įrengti vieną ar kelis aukštus. Iš esmės kupolas – tai labai stipri struktūra, bet reikalaujanti labai tikslių ir sudėtingų skaičiavimų.

Pasak šį kupolą konstruojančios UAB „Statybų lyga“ konstruktorių komandos vadovo ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto dėstytojo Dariaus Mykolaičio, tai bene ilgiausias projektas įmonės istorijoje – prie jo dirbama nuo 2019 m.

Darius Mykolaitis foto

„Žinoma, mes dirbame virtualiai – kompiuterinėje programoje. Po sukurtą kupolo 3D modelį galime „vaikščioti“, stebėti, kaip keičiasi visa konstrukcija pakeitus kurį nors vieną elementą.“

Pagrindiniai kupolo konstrukciniai elementai – lenktos medinės santvaros. Tai lyg laivo španhautai ar didelio žvėries šonkauliai, kurie apačioje tvirtinami prie pamato, o viršuje sueina į vieną tašką. Šios santvaros pagaminamos gamykloje iš aukščiausios rūšies (c24) statybinės medienos.

Pavyzdžiui, vienai santvarai tarpusavyje jungiami trys 45 mm storio tašai, tad bendras vieno „šonkaulio“ storis gaunamas 135 mm. Patogu, kad visi kupolo konstrukcijos „šonkauliai“ yra vienodi. Tad sukūrus vieną, kitus tereikia atkartoti. „

Šonkaulius“ priinkaravus prie pamato ir juos patikimai sujungus viršuje, gaunama patikima struktūra. Toliau jau viskas paprasčiau. Kaip bet kokiame karkasiniame name pagrindinės konstrukcijos sujungiamos daugybe tarpinių tvirtinimų, padaromi langų ir durų lizdai. Tai atsakingas ir kruopštus, reikalaujantis patirties ir išmanymo darbas.

Norint išgauti lenktą santvaros formą, kai kur neužtenka standartinio statybinės medienos storio, tuomet tenka priauginti storio, naudojant kitus tašus. Daugelis žino klijuoto medžio lenktas santvarų konstrukcijas, tačiau šį kartą pasirinktas kitas, ne mažiau patikimas, bet daug pigesnis  sprendimas.

Medžio ruošiniai tarpusavyje ne klijuojami, o jungiami sertifikuotomis cinkuoto plieno dygliuotomis plokštelėmis („MiTek“ technologija).

„Šią technologiją naudojame jau beveik 30 metų – esame jos pradininkai Lietuvoje, o pasaulyje ji naudojama jau daugiau kaip šimtmetį. „MiTek“ turi labai gerą programinį palaikymą, dėl to su ja lengva dirbti ir gali realizuoti praktiškai bet kokią idėją. Tokia jungtis – tai mūsų arkliukas: naudodami ją, esame Lietuvoje suprojektavę ir sudėtingesnių statinių, pavyzdžiui, Dubingių žirgyno stogą – tai 45 m skersmens kupolas.

Tačiau, žinoma, šis kupolas bus įspūdingas. Įsivaizduokite 12 m aukštį, tai daugiau nei trečias daugiabučio namo aukštas“ – sako konstruktorių vadovas Darius. Kuriant šio kupolo santvaros  konstrukciją, buvo sugalvota net keletas originalių techninių sprendimų, kuriuos konstruktoriai labai rimtai svarsto užpatentuoti.

Kupolinio namo pamatai

Vienas didžiausių iššūkių konstruktoriams buvo pirmame aukšte suprojektuoti dideli vitrininiai langai. Mat tose vietose tenka išpjauti net kelis kupolo struktūrą sudarančius „šonkaulius“.

Tenka sukurti originalius konstrukcinius sprendimus, kad visa struktūra neprarastų savo pirmapradžio tvirtumo. Beje, kai kuriuos klausimus konstruktoriui padėjo atsakyti netikėtai senoje vaikų žaidimų aikštelėje pamatyta ir ištyrinėta vaikų karstyklė „Gaublys“. Čia kaip ir kupoliniame name yra vertikalūs dienovidiniai, kuriuos jungia horizontalūs apskritimai. Gaunama labai stabili struktūra.

Pasak pašnekovo, kupoliniai pastatai puikiai tinka Lietuvos klimatui. „Lietuvoje pagrindinė apkrova pastatų stogams yra sniego dangos apkrova – ji gali sudaryti iki 200 kg į 1 kv. m. Ant kupolo sniegas praktiškai nesilaiko, nes jo forma tokia, kad vėjas sniegą iš karto nupučia. Dėl tos pačios priežasties ant kupolo nesikaupia ir medžių lapai ar spygliai, čia nereikalingi ir lietvamzdžiai.

Visi konstruktoriai žino, kad patikimiausia ir geriausia, kai visos pastato konstrukcijos daromos iš tų pačių medžiagų. Tuomet jos, turėdamos vienodus temperatūrinius koeficientus, vienodai reaguoja į aplinkos veiksnius (šilumą, šaltį, drėgmę) ir visa sistema veikia kaip vienas organizmas. Todėl šiame kupole perdangos taip pat bus medinės.

Tik laiptinė greičiausiai bus mūrinė – ji name veiks kaip standumo branduolys: namo centre atsiranda papildoma atrama ir dėl to galima palengvinti perdangų konstrukciją, be to, taip lengviau bus atitikti priešgaisrinius reikalavimus.

Pastatas kitokio požiūrio žmonėms

Apie šį naujai statomą kupolinį namą ir kupolinius pastatus kalbėjomės su UAB „ART studio“ architektu ir šio projekto vadovu Norbertu Jadello.

Norbertas JAdello

Ar tokie namai populiarūs pasaulyje? Ar tai laiko išbandyta konstrukcija?

Vienas žymiausių kupolinių statinių, išlikęs iki mūsų laikų, yra Romos panteono kupolas. Todėl niekas negalėtų paneigti, kad tai vienas tvirčiausių konstrukcinių sprendinių. Kupolai labiausiai paplito kaip prabangių ar religinę reikšmę turinčių statinių elementai, o ne kaip  individualūs statiniai.

Manau, kad pirmieji šią formą individualiems namams panaudojo ir iki šiol naudoja eskimai savo ledo namelių (vadinamųjų iglu) statyboje. Visų kupolinių konstrukcijų principas vienodas, jis leidžia tokiai savarankiškai konstrukcijai panaudoti įvairaus tipo medžiagas – nuo sniego, akmens iki medžio, metalo ir stiklo.

Pati forma perimta iš gamtos – visi puikiai žino kiaušinio lukšto pavyzdį, kuris labai trapus spaudžiant iš vidaus, bet palyginti tvirtas spaudžiant iš išorės.

Šiandien modernūs kupoliniai pastatai  yra labai populiarūs visame pasaulyje, tai siejama su ekologija, išskirtinumu, mada, energetika. Ir kuo daugiau įvairių gyvenimo sferų susiejama su kupolo forma, tuo populiaresnė ji tampa architektūroje. Ši forma siejama ir su tolima ateitimi, jei pažiūrėtumėt į kitų planetų kolonizavimo bazių koncepcijas.

Kokie kupolo formos privalumai ir trūkumai lyginant su tradicinės architektūros pastatais?

Pagrindinis tokios formos privalumas – tai išorinių sienų kevalo konstrukcija, kuriai nereikia nė vienos vidinės atraminės sienos ar kolonos. Tai leidžia turėti laisvą viso namo ploto erdvę ir planuoti vidų be jokių apribojimų.

Kitas privalumas – vizualinis. Kupolinis pastatas atrodo išskirtinai ir vis dar netradiciškai modernių „dėžučių“ aplinkoje. Be to, dėl tiesių plokštumų ir kampų nebuvimo net ir didelis pastatas atrodo ne toks masyvus.

Visgi pastato unikalumas turi ir savo problematiką. Visų pirma, kupolo skersmuo ir kupolo aukštis turi tam tikrą proporciją, kurią reikia išlaikyti, norint turėti teisingo kupolo formą. Tai reiškia, kad didinant plotą neišvengiamai didėja ir viso pastato aukštis. O jį dažnai riboja savivaldybių nustatyti statinių aukščiai.

Kitas iššūkis – suplanuoti vidaus erdves taip, kad, skaidant aukštus kambariais, neatsirastų per daug smailų kampų viduje. Nes jie dažnai atsiranda ties išorinėmis sienomis. O tokios vietos, pripratus prie įprastinių tiesių linijų baldų, tampa funkciškai neišnaudotos ir mažina bendrą pastato ploto efektyvumą. Todėl galite turėti 25 kv. m ploto miegamąjį, bet per visą gyvenimo laiką ketvirčio jo ploto niekaip nepanaudosite.

Dar viena problema – tokio tipo statiniams nelengva rasti tinkamos kvalifikacijos ir kompetencijos rangovą bei tinkamų statybos produktų. Reikia sutikti, kad tai nėra įprasta statyba. Jai reikia nestandartinių statybos elementų, reikia gerai apgalvoti statybų eigą.

Kita vertus, žmogus, pasirinkdamas statyti tokios architektūros gyvenamąjį namą, suvokia, kad netradiciniai sprendiniai reikalaus didesnių išlaidų negu tradiciniai.

Ar kupolinis namas tinkamas Lietuvos klimatui? Galbūt Jums teko kupolinį namą projektuoti anksčiau?

Jeigu kupolinis namas ar pastatas tinka amžino ledo šalims ir Marso smėlio audroms, jis tikrai tinkamas ir Lietuvos klimatui. Kaip kiekvienam orui turi būti tinkamas drabužis, taip ir architektūroje kiekvienai formai turi būti panaudota tinkama medžiaga, atitinkanti tiek klimato sąlygas, tiek konstrukcinius sprendinius.

Galimai lietuvių santūrumas sulaiko nuo tokių namų statybos ir į kupolinius pastatus verčia žvelgti kaip tinkamus sodo nameliams, šiltnamiams, laikinoms parodų palapinėms. Ir žinoma, ne kiekvienas gali sau leisti statybos kainos padidėjimą, lyginant su to paties ploto tradicinės statybos pastatu.

Tikros kupolo formos pastato realizuoti dar neteko, tačiau tai ne pirmas kupolinių pastatų projektas, prie kurio teko dirbti. Esam suprojektavę ir jau realizavę pastatą su 15 m skersmens kupoliniu stogu, kurio kupolinė erdvė ir konstrukcijos buvo skirtos oro šilko šokiams (Ariel silk dancing).

 

Ar šis konkretus pastatas projektuotas kaip šeimos namas? Koks poreikis paskatino būtent šiuos sprendimus: 5 atskiri miegamieji, 5 darbo kambariai, 5 vonios kambariai ir t. t. Gal tai namas, puikiai pritaikytas gyventi karantino sąlygomis?

Projektas prasidėjo nuo kupolų gyvenvietės vizijos, kurią sudarytų 3–4 kupoliniai gyvenamieji namai. Šis konkretus pastatas buvo planuotas kaip didžiausias šioje gyvenvietėje ir buvo įkvėptas užsakovo šeimos gausos, todėl ir yra tiek miegamųjų.

Nepaisant to, kad pastate suplanuotos didelės bendros erdvės visai šeimai būti katu (svetainė, poilsio erdvė, bendras mokslo / užsiėmimų kambarys), kiekvienam šeimos nariui suteikta ir privati erdvė.

Prisidėjo ir šeimos narių pomėgiai bei poreikiai. Esant didelei šeimai, reikėjo atskirti įvairaus tipo veiklos erdves, triukšmingos veiklos patalpas nuo ramybės ir poilsio patalpų. Todėl pastatas pakankamas ir tinkamas įvairiems gyvenimo atvejams ar šeimos narių nuotaikų kaitoms (kam nors užsirakinus vonioje, tikrai nereiks laukti eilėje).

Karantino laikotarpiu svarbus izoliavimosi erdvės daugiafunkciškumas ir galimybė turėti veiklos tiek kartu su šeima, tiek privačiai. Šis namas tikrai tai užtikrina erdvių skaičiumi ir dydžiu.

Be abejonės, svarbi ir namo aplinka – tai atoki vietovė gamtoje, šalia vandens telkinio ir miškų, į kokią miesto žmogus dažniausiai atvyksta pailsėti nuo miesto šurmulio.

Kupolinio namo nuotrauka

Kokie buvo pagrindiniai šio projekto iššūkiai? Pavyzdžiui, reikėjo suprojektuoti A++ klasės kupolo formos pastatą. Ar ši forma savaime energiškai efektyvesnė lyginant, pavyzdžiui, su „dėžutės“ formos pastatais?

Neskaitant planavimo niuansų, didelę laiko dalį užėmė tinkamos pastato konstrukcijos paieška. Buvo nagrinėta ir stratodezinio, ir geodezinio  kupolo statyba. Dėl konstrukcijos panašumo su standartinių karkasinių namų konstruktyvu buvo pasirinktas stratodezinio kupolo principas.

Tai leido paprasčiau parinkti A+ klasei tinkamą sienos mazgą ir išvengti didelių šilumos nuostolių per jungiamuosius konstrukcijos elementus.

Taip pat sprendėme konstrukcijų apsaugos nuo lietaus klausimą, kai nėra aiškios ribos, kur pastato paviršius laikomas stogu, o kur siena. Todėl visai konstrukcijai naudojamas mazgas yra tam tikras stogo mazgo ir sienos ventiliuojamo fasado mazgo derinys. Ir čia statybos metu turės būti skiriamas didelis dėmesys statytojų kruopštumui.

Kokia numatoma šio namo šildymo ir ventiliavimo sistemos?

Šildymui numatyta dabar plačiausiai paplitusi sistema – grindinis šildymas ir šilumos siurblys „oras – vanduo“. Kadangi energiškai naudinguose pastatuose neįsivaizduojamas sprendinys su natūralia ventiliacija, vėdinimui numatyta uždara rekuperatorinė sistema.

Be abejo, name bus įrengiama išmaniojo namo sistema visoms šioms sistemoms valdyti ir tarpusavyje suderinti, kad klientui nereiktų tokio dydžio pastate reguliuoti kiekvieno kambario sistemos rankomis.

Teisingai suprogramuota sistemos logika leidžia užtikrinti efektyviausią ir taupiausią visų namo sistemų veikimą. Kartais pamirštame, kad sistemų efektyvumui nereikia sudėtingų algoritmų – viskas daug paprasčiau.

Kaip pavyzdys, suprogramavus vėdinimo sistemos veikimą pagal langų ir durų apsaugos sistemos magnetus, galima nustatyti, kad sistema, pastebėjusi pravirą langą, po tam tikro laiko prislopintų vėdinimo sistemos galią toje erdvėje ir taupytų elektrą, nes patalpa vėdinama natūraliai arba pati sistema uždarytų langą pagal asmenį poreikį arba programinį algoritmą.

O po dar ilgesnio laiko nusiųstų pranešimą šeimininkui, kad langas atviras, nes greičiausiai tokiame dideliame name yra pamiršta jį uždaryti.

Kokios yra vidaus suplanavimo galimybės kupoliniame name? Jos platesnės ar siauresnės, vėlgi lyginant su tradicinių formų namais?

Planuojant pagrindinis iššūkis – suformuoti efektyviai išnaudojamas erdves.

Dažnai mažesnėse ar pagalbinėse patalpose pritrūksta kelių kvadratinių metrų patogiam įrangos ar standartinių baldų išdėstymui dėl suapvalintų sienų ar susiformavusių aštrių kampų (trikampių erdvių). O čia nepatrauksi vienos sienos į išorę. Jei trauki lauko sieną, didėja visas namas. Ir tuomet tenka rinktis, ar didinti namą, ar perskirstyti didesnes erdves pastato viduje.

Tas pats ir su namo interjeru. Reikia susitaikyti su papildomomis išlaidomis nestandartinių baldų gamybai. Bet tai ir yra tokio namo žavesys – gyvenimas priėmus nestandartinius sprendimus.

Ar tai namai labiau pasiturintiems žmonėms nei norintiems sutaupyti?

Sakyčiau, kad tai pastatas kitokio požiūrio, idėjiniams žmonėms. Nes norintiems tokio namo ir pasiryžtantiems jį realizuoti ekonominis aspektas nėra svarbiausias. Jei žmogus pamatys, kad jis nepajėgia pastatyti 150 kv. m ploto kupolinio namo, jis pasistatys 120 kv. m kupolinį namą.

 

Kupolinio namo balkonas terasa

Apie kupolus

    • Kupolas architektūroje pradėtas naudoti dar senovės Mesopotamijoje, graikų ir Mikėnų kultūrose. Vėliau kupolą patobulino ir naudojo romėnai, bizantijiečiai, islamo kultūra. Didžiausias žinomas mūrinis kupolas pasaulyje buvo pastatytas 1434 m. Florencijoje. Maždaug 45 m skersmens kupolą Florencijos katedrai suprojektavo ir pastatė genialus architektas Filipo Brunelleschi. Šio kupolo statyba užtruko 16 metų ir iki mūsų laikų jis yra laikomas Renesanso architektūros simboliu.

 

  • Naujaisiais laikais pradėti statyti gyvenamieji kupolo formos statiniai. JAV praėjusio šimtmečio 4–5 dešimtmečiuose šią idėją iškėlė architektas ir inžinierius Buckminster Fuller. Kurdamas pirmuosius kupolus jis idėjų sėmėsi iš gamtos: augalų, kristalų ir snaigių sandaros. Išradėją sužavėjo šios labai stiprios, lengvos ir kartu itin paprastos struktūros. Jis tikėjosi, kad statant pigius kupolinius namus bus galima išspręsti būstų trūkumo problemą, kuri buvo itin aktuali po Antrojo pasaulinio karo.

Kupolo privalumai

Kupolinių namo privalumai

Kupolas – tobuliausia architektūrinė forma, kurią verta išnaudoti ir pritaikyti mūsų reikmėms. Yra du pagrindiniai kupolų tipai – geodezinis, statomas iš trikampių elementų, ir stratodezinis, formuojamas iš vertikaliųjų puslankių sijų. Viršuje viename taške susijungiančios lenktos sijos suteikia pastatui arkos formos tvirtumą, taip gaunama labai patvari struktūra.

Pagrindiniai privalumai:

    • Dėl sferinės formos kupolui pastatyti reikia mažiau medžiagų. Palyginus su panašaus dydžio stačiakampio formos konstrukcija, kupolo paviršiaus plotas bus 30 proc. mažesnis. Tad kupoliniam namui pastatyti sunaudojama mažiau medienos nei panašaus dydžio „dėžutės“ formos namui.

 

    • Tvirtumas ir sandarumas. Kupolinio namo konstrukcija yra maždaug penkis kartus tvirtesnė nei stačiakampio formos namo. Pavyzdžiui, Antarktidoje kupolas stovėjo dešimtmečius ir atlaikydavo maždaug 322 km per valandą vėjus. Aerodinaminės pastato savybės užtikrina, kad pučiantis vėjas aplenks jį užuot skverbęsis į vidų.

 

    • Energinis efektyvumas. Pastatas neturi kampų, per kuriuos prarandama didžioji dalis šilumos. Pastato šilumos nuostoliai yra tiesiogiai proporcingi pastato paviršiaus plotui.  Dėl trečdaliu mažesnio paviršiaus ploto kupolas perduoda mažiau šilumos į aplinką ir iš jos.

 

    • Gera atmosfera. Dėl sferinės konstrukcijos viduje oro cirkuliacija yra labai efektyvi, nes nėra jokių kampų. Todėl kupolo viduje oras pasiskirsto efektyviai ir tolygiai visuose namuose.

 

    • Daug natūralios šviesos. Visada sunku apšviesti namo kampus. Kupole šviesa sklinda nevaržoma.

 

    • Patraukli išvaizda. Išskirtinai atrodantys kupoliniai pastatai visada pritraukia malonų aplinkinių dėmesį ir kartu suteikia nepaprastą saugumo ir atsipalaidavimo jausmą viduje.

 

    • Harmonijos jausmas. Žinoma, vien tik kupolas visų asmeninių problemų neišspręs. Tačiau aukštos lubos, lenktos linijos ir atviros erdvės pojūtis leidžia mums patirti natūralias harmonijos būsenas kasdieniame gyvenime. Sferinė forma dažnai aptinkama gamtoje: tokios formos yra daugelis ląstelių ir kosminių kūnų, pavyzdžiui, planetos ar žvaigždėtas dangus naktį.Kupolas – tai lygiai pusė sferos. Taigi, pasak fengšui konsultantų, gyvenimas tokiame name galimai sveikesnis ir hormoningesnis.

 

 

Kupolinis namas iš viršaus

 

Žurnalas „Supernamai”