Medienos atnaujinimas pavasarį

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Nutirpus sniegui norisi vis ilgiau pabūti kieme ir pasidžiaugti pirmąja žaluma, šiltu vėjeliu ir pragydusiais paukščiais. Deja, pagausėjus šviesos pastebime daug nešvaros – terasos papilkėjusios, tvora apsitraukusi žaliomis samanomis, vaikų žaidimų aikštelė padengta tamsiomis gličiomis apnašomis. Lauke esantys purvini, slidūs, pigmentinėmis dėmėmis gausiai nusėti mediniai sodo baldai tikrai nevilioja prisėsti. Šalia Nemuno gyvenantys žmonės kasmet skundžiasi, kad pavasariniai potvyniai apneša lieptelius, tiltelius ir net kieme esančius medinius statinius sunkiai nugrandomu dumblu.

Medienos atnaujinimas
Ką daryti, kad medinis lauko statinys kuo ilgiau išlaikytų savo natūralią spalvą, būtų patvarus ir saugus? Lauke esančius medienos statinius – terasą, vaikų žaidimo aikštelę, baldus ir kt. – reikia atnaujinti kiekvieną pavasarį, jeigu jais norima džiaugtis daugelį metų. Atnaujinti medieną galima ir patiems. Pirmiausia reikia medieną nuvalyti, tada apžiūrėti ir įvertinti visus pažeidimus, suirusias medienos dalis pakeisti naujomis, jas impregnuoti antiseptikais, skirtais lauko medienai. Paskutinis etapas – dažymas. Impregnuoti antiseptikais ir dažyti nebūtina kiekvienais metais. Tai daroma tik tada, kai mediena yra visiškai nauja arba, priešingai, restauruojama sena, stipriai pelėsio pažeista mediena.

Medienos valymas
Medinius kiemo ar sodo statinius, baldus reikia prižiūrėti ir reguliariai valyti kiekvieną pavasarį. Medinę terasą ar lauko baldus pirmiausia rekomenduojame nuplauti medienos plovikliu Sodas, kurio sudėtyje nėra chloro. Ši nauja ir efektyvi priemonė nuplauna įvairios kilmės nešvarumus (purvą, suodžius, riebalus), apnašas (dulkes, žiedadulkes, dumblius). Nuplauta medinė terasa ar baldai atgauna savo natūralią išvaizdą, pailgėja jų tarnavimo laikas. Jei seniai dažyta terasa lupasi, šerpetoja, nuo jos reikia nugrandyti senus dažus arba ją nušlifuoti ir tik tada nuplauti medienos plovikliu.

Visų pirma, nuo medinio paviršiaus šepečiu nuvalykite arba suspaustu oru nupūskite smėlį, žemės apnašas ar lapus. Tada gausiai nupurkškite plovikliu Sodas, jį tolygiai paskirstykite kempine ar šepečiu ir palikite natūraliai išdžiūti. Po 10 minučių nuplaukite vandeniu vejai laistyti skirta žarna. Medinių baldų ar terasos negalima plauti aukštu slėgiu arba valyti smėliasrove, nes tai padaro nepataisomos žalos (kelių minučių plovimas aukštu slėgiu atitinka 30–50 metų normalaus paviršiaus dėvėjimosi). Be galo svarbu neatidėlioti ir laiku sutvarkyti pažeistas ar purvinas vietas, neleisti nešvarumams ilgainiui įsigerti į medienos paviršių.

Medienos impregnavimas antiseptikais arba restauravimas
Lauke eksploatuojamą medieną tiesiog privaloma apdirbti antiseptikais, t. y. impregnuoti specialiomis antiseptinėmis priemonėmis. Antiseptikai Asepas apsaugo medieną nuo grybelio, pelėsio, kitų kenkėjų.

Vyraujanti nuomonė, kad užtenka medieną uždažyti dekoratyviniais dažais ar laku ir ji bus apsaugota, yra tikrai klaidinga. Dažai ar lakas – tai paviršinė plėvelė, kuri dėl atmosferos poveikio dažnai įtrūksta, įplyšta. Tada medienos kenkėjams visi keliai tampa atviri. Taigi, naują medieną reikia impregnuoti antiseptikais Asepas ir tik tada nudažyti aliejiniais ar kitais dažais. Antiseptiko ir dažų naudojimas taip pat užkerta kelią lignino ir celiuliozės irimui – vienai pagrindinių medienos dūlėjimo priežasčių.

Dauguma sodo, priemiesčio, kaimo namų, vilų, pirčių ir kitų pastatų šaltuoju metų laiku stovi nešildomi ir nevėdinami. Todėl pavasarį atšilus orams ir padidėjus santykiniam oro drėgnumui, susidaro palankios sąlygos daugintis kenksmingiems mikroorganizmams: pelėsiui, grybeliui. Restauruojant papelijusią, pajuodusią medieną rekomenduojama naudoti antiseptinį medienos baliklį Beržas. Jis naikina medienos grybelį, atnaujina dėl laiko, lietaus, vėjo, saulės ultravioletinių spindulių patamsėjusią medieną, sustabdo ardantį mikroorganizmų poveikį, išbalina tamsias dėmes. Jame esančios antiseptinės medžiagos giliai įsiskverbia į medieną ir užtikrina ilgalaikę apsaugą.

Medienos dažymas
Mediena itin reaguoja į ultravioletinių spindulių poveikį, todėl vienintelis būdas ją apsaugoti nuo dūlėjimo ir sumažinti vandens pralaidumą – nudažyti paviršių dažais. Geriausia dažyti tradiciniais dispersiniais ar linų sėmenų aliejaus dažais be aplinkai kenkiančių organinių tirpiklių. Tokie yra linų sėmenų aliejaus dažai Linosepas, jie lengvai įsigeria į pagrindą, yra elastingi. Šie dažai ilgiau džiūsta, tačiau geriau sukimba su mediena.

Dažydami antiseptikais impregnuotą ar restauruotą medinę terasą arba lauko baldus rinkitės tik spalvotus medienos dažus. Bespalviai dažai lauko sąlygomis netinka – jie neapsaugo medienos nuo saulės spindulių poveikio, todėl jau po metų ji pradeda pilkėti, tamsėti.

Žinokite, kad kuo ilgiau medinis paviršius yra apneštas purvu, pernykščiais lapais, spygliais ar samanomis, tuo geriau palaikoma drėgmė ir greičiau veisiasi pelėsis, įsimeta puvinys. Nuplaukite ir reguliariai atnaujinkite savo terasą ar lauko baldus ir jie jums tarnaus daugelį metų.

Žymos: Impregnantai, Medienos apsauga, Dažymas, Terasa, Lauko baldai, Baldai, Dažai, Lakai, Pelėsis, Antiseptikai, Sodas, Rąstiniai namai.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.