Kaip kovoti su pelėsiu namuose?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Gyvenamosiose patalpose dažniausiai aptinkama mikromicetų, kurie priklauso Aspergillus, Penicillium, Ulocladium, Cladosporium ir kitoms gentims, kurios sukelia mikozes bei toksikozes. Labiausiai paplitę pelėsiai yra Aspergillus fumigatus, kurie išskiriami iš oro, vandens, dirvos, gyvulių ar augalų liekanų, medienos, maisto produktų, pramonės gaminių, gyvūnų išskyrų. Jo aptinkama visur.

 

Mityba

 

Pelėsinis grybas minta angliavandeniais, kurie sutinkami celiuliozės gaminiuose (tapetuose), dažuose (yra sudedamosiose dalyse), medienoje, naminių augalų dirvoje. Didelę žalą daro juodojo pelėsio (grybelio) atsiradimas. Dažniausiai pelėsis ir grybeliai auga nepakankamai vėdinamose, šiltose ir drėgnose patalpose. Pelėsinių grybų sporos dauginasi drėgmėje tiek pastato viduje, tiek išorėje. Juodasis grybelis – labai nuodingas, nes jis išskiria į aplinką sporų, kurios sukelia slogą, alergiją, kosulį be priežasties, grybelines plaučių ligas bei astmos priepuolius.

 

Kaip pastebėti grybelio pažeistą medieną?

 

Tai pilkos apnašos, tamsios dėmelės, drėgna mediena. Grybeliui būdinga medienos susiraukšlėjimas arba rietimąsis. Puvinys tampa pilkos, geltonos, rausvos, baltos ar žalsvos spalvos. Drėgnas puvinys atrodo, kaip tamsios spalvos plonos gyslelės, o sausas puvinys būna pilkšvas ir sudaro purią, į vatą panašią masę.

 

Atsiradimo priežastys

 

Dažniausia pelėsių atsiradimo priežastis – nepakankamas vėdinamas ir drėgmė patalpose, kai drėgmės lygis  (virš 60%).   Drėgmė, šiluma, purvas ir ventiliacijos stoka tai puikios sąlygos pelėsio atsiradimui. Pelėsis išplinta ant sienų, nešvarumų kurie susikaupia ant stiklo ir lango rėmų, taip pat ant drėgnos medienos, odos, popieriaus bei maisto produktų. Pelėsis mėgsta ir tokias vietas, kur prispausti baldai, nėra tarpo ir sunkiai praeina oras.

 

Dėl  pamatų hidroizoliacijos arba jei ji  per daugelį metų tapo pralaidi. Drėgmė  pamatų ir sienų kapiliarais kyla į viršų  ir  patenka į patalpų vidų, kur susidaro pelėsis.

 

Senos statybos daugiabučiuose namuose infekcijos šaltiniu gali tapti ir ventiliacinės angos, jose dažnai galima aptikti lizdus sukančius ir įvairias ligas platinančius paukščius, taip pat ilgą laiką nejudinamos, klesti didelės kolonijos grybų.

 

Pelėsis gali atsirasti ir naujos statybos pastatuose, jei sušlapusios sienos (dėl įvairių priežasčių) nebuvo gerai išdžiovintos ir darbai buvo tęsiami.

 

Taip pat reikia žinoti, kad pelėsiams ir dumbliams vešėti palankiausia temperatūra apie +25C, ir ant pavišiaus susikaupęs purvas bei drėgmė. Pelėsis auga net ant purvino stiklo, o smulkiuose įtrūkimuose dauginasi dar greičiau, nes ten kaupiasi drėgmė.

 

Dauginimasis

 

Pelėsis ir grybai dauginasi tamsoje, prie tokios temperatūros, kuri vyrauja mūsų butuose.

 

Gramdant ar šveičiant “gyva” pelėsį, pelėsio sporos yra pernešamos oru į naujas vietas.

 

Dažniausiai dėl didelės drėgmės vonios kambarys pėlėsių pažeidžiamas pirmiausia, po to virtuvėje, ant lauko sienų, rūsiuose, tamsiuose sandėliukuose. Pradžioje matomos tamsios dėmelės nedideliuose plotuose, vėliau, jei tam tinkamos sąlygos – kolonijos plečiasi.

 

Kaip kovoti su pelėsiais?

 

Kovoti su šiais mikroorganizmais yra labai sunku. Pirmiausiai turi būti pašalinamos priežastys  leidžiančios pelėsiui susidaryti. Vėliau pelėsis naikinamas specialiomis fungicidinio poveikio priemonėmis. Negalima pelėsio  gramdyti ar šveisti tol kol jis nesunaikintas pelėsiui naikinti skirtomis priemonėmis nes veikiant pelėsį mechaniškai sporos yra pernešamos oru ir pelėsis gali atsirasti kitoje vietoje.

 

Dar vienas būdas kovoti su pelėsiais, kurie atsiranda dėl drėgmės pertekliaus – tai įsigyti drėgmės surinktuvą. Šis prietaisas palaiko nuo 40% iki 60% normalią drėgmę ir veikia automatiniu režimu, tai yra nusausina orą ir išsijungia, kai drėgmės padaugėja, įsijungia vėl.

Jei namuose nėra ventiliacijos arba  neužteka mikroventiliacijos, būtina įrengti priverstinės ventiliacijos sistemą.

 

Keletas patarimų, kad pelėsis ir grybelis netaptų Jūsų “draugu”:

 

Vėdinkite kambarius nors kartą per dieną

Nenaudokite tapetų, geriau sienas dažykite pelėsiams atspariais dažais

Naudokite ventiliatorius vonioje ir virtuvėje

Palaikykite kambariuose drėgmę iki 50%

Tikrinkite kanalizacijos ir vandentiekio vamzdžius, kad netekėtų vanduo

Kambariuose baldus atitraukite nuo sienų, kad būtų bent kokia ventiliacija

Geriausia, kad centrinis šildymas būtų reguliuojamas termostatiškai

Kuo mažiau vazoninių gėlių namuose, tuo geriau – žemės paviršiuje veisiasi pelėsiai

Patalpų vėdinimą galite išspręsti sumontavę langus su vertikaliomis orlaidėmis

Venkite paros laikotarpyje dažnai reguliuoti ir kaitalioti patalpų temperatūrą, jei lauko temperatūra nepakitusi.

Paskutinis patarimas tiems, kas susidūrė su didelėmis pelėsių kolonijomis – šių pelėsių naikinimą patikėkite specialistams, nes šiam darbu naudojamos kenksmingos cheminės medžiagos, o neteisingai jas panaudojus, gali kilti didelių sveikatos problemų.