Namo fasadų apdailos medžiagos: ką pasirinkti?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Didžiausios problemos – žaliavimas ir pelėsis

Lietuvoje populiariausiais laikomi tinkuoti fasadai, tačiau įsirengus tokį fasadą neretai neišvengiama problemų – sienos trūkinėja, apsilupa, o kartais netgi pradeda žaliuoti. Ekspertai pažymi, kad nebūtina iš karto galvoti apie kitus apdailos būdus, mat problemųneretai kyla ne dėl pačios medžiagos kokybės, o dėl netinkamo įrengimo ar netgi nuolat kintančio Lietuvos klimato.

 

Pastatų išorei neretai kenkia ne tik gausūs krituliai, bet ir oro tarša bei UV spinduliai, paspartinantys fasadų samanojimą (pastaba –fasadai samanoja itin retai, dažniausiai ant fasadų atsiranda kitokių mikroorganizmų kolonijų.

 

Dažniausiai pasitaikantys yra pelėsinis grybelis ir dumbliai, šiek tiek rečiau – kerpės ir ypač retai gali atsirasti bakterijų apnašų kolonijų) irlupimąsi. Be to, kenkia ir ant fasadų besikaupiančios dulkės, suodžiai, druskos, pelėsis. Pastarasis itin kenksmingas sveikatai.

„Dažniausiai fasadų problemos atsiranda dėl keliųpriežasčių. Viena jų –prastas įrengimas ar parinktas netinkamas tinkas, turintis didžiausią įtaką fasado pažeidimams. Kita priežastis –šviesos trūkumas, prailginantis drėgmės laikymąsi ant fasado paviršiaus ir dėl to paskatinantis mikroorganizmų (dumblių arba pelėsinio grybelio) atsiradimą. Šviesos gali trūkti dėl per arti stovinčių kitų pastatų, šalia susodintų medžių, vijoklinių augalų“, – sako uždarosios akcinės bendrovės „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.

Ypač dažna problema, dėl kurios atsiranda „žaliuojantys fasadai“, yra netinkamas vandens surinkimasnuo stogų, stogelių, balkonų, terasų ar tiesiog palangių. Jeigu surenkamasvanduo patenka ant fasado plokštumos, anksčiau ar vėliau išryškėja problemų, nes drėkstantys paviršiai – pagrindinė sąlyga, būtina nepageidautinai gyvybei atsirasti ant fasado.

Kaip užkirsti kelią problemoms?

Anot K. Vaserio, atsisakyti Lietuvoje pamėgto tinkuoto fasado nėra būtina, tačiau svarbu pasirinktitinkamas priemones jam įrengti ir atnaujinti. Fasadams įrengti ir atnaujinti labiausiai tinka fasadų apdailai skirti kompleksiniai sprendimai, pavyzdžiui, „Knauf MineralAktiv“ sistema, susidedanti išmineralinio tinko ir dažų.

 

Sistema natūraliai padeda apsaugoti tinkuoto pastato fasadą nuo dumblių, grybelių ir kitų paviršiaus pokyčių.

Specialistas rekomenduoja naudoti produktus, į kurių sudėtįįeinaunikalaus mineralinio rišiklio, ilgam laikui užtikrinančio fasado šarmingumą, kontroliuojamą drėgmės įgėrimą bei išskyrimą ir sudarančio nepalankias sąlygas apaugimui.

 

„Neretai tinkuotų namų savininkams rūpesčių sukelia samanomis ir dumbliais apaugusios sienos. Atnaujinti tokį fasadą ar parengti jį dažyti geriausia naudojant vandens su biocidais tirpalą ir dezinfekcines priemones, kurios naikina samanų, kerpių ir dumblių sporas. Jos tinka ne tik įvairaus tinko, bet ir betono klinkerio, silikatinių blokelių paviršiams“, – sako K. Vaseris.

Neretai ant nutinkuoto fasado atsiranda ir įtrūkių. Nedidelius – iki 0,2 mm – ir stabilius įtrūkius nėra sunku užtaisyti, naudojant specialius armuojamuosius silikoninius dažus. Silikoninės dervos pagrindu pagaminti dažai savo sudėtyje turi armuojančio mikropluošto, kuris užpildo smulkius „voratinklinius“ fasado trūkius ir juos stabilizuoja.

 

Be to, jie yra laidūs vandens garams, atstumia vandenį ir padeda apsaugoti fasadus nuo samanojimo. K. Vaseris sako, kad šiais dažais nudažytiems fasadams nekenkia dumbliai ir grybeliai, o pastato išorei suteikiama matinė išvaizda. Technikas pataria šiuos dažus dengti teptuku ar voleliu. Tokie dažai yra balti, betjuos galima pigmentuoti.

Fasado apdailai – keraminės plytelės

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, fasadų apdailai populiaru naudoti akmens masės plyteles. Pasak uždarosios akcinės bendrovės „Iris“ prekybos vadybininko Andriaus Dulsko, fasadams naudojamos mažo vandens įmirkio plytelės. Jos yra atsparios atmosferos temperatūros poveikiui, paprasčiau kalbant – nebijo šalčio, ir tai būtų akmens masės ir klinkerinės plytelės.

 

Populiariausi yra du būdai panaudoti minėtąsias plyteles: plyteles galima klijuoti ant užarmuoto šiltinamojo sluoksnio cementiniais arba polimeriniais klijais. Taip pat plyteles galima tvirtinti vėdinamajame fasade, įrengiant karkasinę konstrukciją.

Apie pirmąjį keraminių plytelių panaudojimo būdą nėra tikslinga kalbėti labai daug. Jis daugeliui žmonių jau seniai žinomas, nes ši sistema Lietuvoje naudojama daugelį metų. Užtat verta plačiau susipažinti su antruoju keraminių plytelių panaudojimo fasaduose būdu –vėdinamojo fasado įrengimu apdailai naudojant akmens masės plyteles. Tai taip pat jau nėra naujiena Lietuvoje, bet tuo domisi tiek norintysstatyti nuosavą namą, tiek statantysbei renovuojantys daugiabučius namus.

Pasak A. Dulsko, tendencijos rodo, kad įrengiant vėdinamą fasadą daugiausia naudojama metalinė apdailą laikantikonstrukcija, nes ji yra patikimesnė ir ilgaamžiškesnė nei medinė. Įrengus vėdinamojo fasado apdailą laikančią konstrukciją yra tvirtinama apdailinė plokštė –tam naudojamos akmens masės plytelės ar įvairios plokštės.

 

Kodėl verta rinktis akmens masės plyteles?

Pasak A. Dulsko, akmens masės plytelės gali būti tvirtinamos dviem būdais – naudojant laikiklius (kabliukus) arba plyteles klijuojant prie metalinių profiliuočių. Kodėl optimalus variantas iš apdailinių fasadinių plokščių rūšių yra akmens masės plytelės?

• Jos beveik neįgeria vandens (įgeriamumas yra mažesnis negu 0,1 proc.), todėl visiškai nebijo šalčio.

• Dėl mažo vandens įgeriamumo ir paviršiaus struktūros nesusidaro drėgna terpė mikroorganizmams plisti ir netraukia prie savęs dulkių, nešvarumų.

• Dėl mažo įgeriamumo neįgeria grafičio dažų, dažai nesunkiai nuvalomi valikliu.

• Atsparios karščiui, terminės deformacijos nereikšmingos, vizualiai nepastebimos; atsparios UV saulės spinduliams – neblunka ir nekeičia spalvos.

• Nedegios, aukščiausia degumo klasė – Afl1.

• Atsparios daugumai cheminių medžiagų.

• Didelis raštų ir formatų pasirinkimas.

• Akmens masės plytelių paviršius dažnai gali būti tiek lygus, tiek struktūrinis.

• Sugadintą plytelę lengva pakeisti nauja.

• Patogūs darbui matmenys – net ir dirbant dideliame aukštyje nesunku plyteles pernešti stelažais ar tvirtinti.

• Plytelių briaunos gamykloje apipjautos iki tikslių matmenų(rektifikuotos), todėl vienodiems tarpams tarp plytelių išlaikyti galima naudoti šabloną. Montavimas greitesnis ir tikslesnis.

• Plytelės pjaustomos standartine pjaustymo įranga montavimo vietoje. Nupjautų briaunų nereikia nei apdirbti, nei impregnuoti. Taupomos medžiagos ir laikas.

• Montuoti akmens masės plyteles vėdinamajame fasade galima ir šaltuoju metų laiku.

• Dėl dažniausiaimažesnių plytelių matmenų, lyginant su fibrocementinėmis ar HPL plokštėmis, gaunama geresnė medžiagų išeiga.

• Nereikia naudoti impregnantų nuo grafičių.

• Saugios aplinkai – neišskiria pavojingųjųmedžiagų.

A. Dulskas sako, kad akmens masės plytelės yra bene ilgaamžiškiausia, patikima ir priežiūros nereikalaujanti fasado apdaila. Estetinis solidus vaizdas nekis ilgus metus.

Laikui nepavaldūs fasadai

Uždarosios akcinės bendrovės „Eternit Baltic“„Cedral“ projektų vadovė Neringa Vėlienė sako, kad fasadus ypač naudinga įrengti naudojant natūralaus medžio raštus atkartojančias, lengvai montuojamas ir nepūvančias „Cedral“ cementines dailylentes. Anot pašnekovės, tai patraukli ir mažaipriežiūros reikalaujanti fasado apdailos medžiaga, savo savybėmislenkianti PVC ir medines dailylentes.

„Cedral“ dailylenčių sudėtinės medžiagos – smėlis, vanduo, oras, cementas, tekstilės pluoštas, celiuliozė. Tai lengvai montuojama, mažai priežiūros reikalaujanti fasado apdaila.Pluoštinis cementas – tai šiuolaikiškas ir dizaino požiūriulankstus pasirinkimas, kurį vertina daugybėarchitektų kurdami nepakartojamo grožio fasadus.

 

Paprastas celiuliozės, tekstilės pluošto, vandens,smėlio ir cemento derinys šį produktą paverčia vienu iš ekologiškiausių ir universaliausių statybos produktų rinkoje.

N. Vėlienė sako, kad cementinės dailylentės yra daugiasluoksnė medžiaga, turinti cemento ir kitų kietųjų medžiagų, kurios „Cedral“ dailylentei suteikia neįtikėtiną tvirtumą. Dėl daugiasluoksnės medžiagospluošto struktūros unikalumo cementinės dailylentės yra gerokai plonesnės nei betonas. Ji taip patdaug lengviau apdirbama nei panašūs natūralūs produktai, todėl dailylentes lengva pjaustyti ir kurti įvairių formų ir dydžių detales, reikalingas montuojant fasadą.Kodėl verta rinktis „Cedral“?

• Dėl atsparumo ugniai.
• Dėl atsparumo UV spinduliams ir spalvos stabilumo.
• „Cedral“ dailylentės neturi statinio krūvio, t. y. nepritraukia organinių medžiagų (dulkių).
• Dėl spalvai suteikiamos 10 metų garantijos. Paties produkto naudojimo trukmė – 50 metų.
• Dėl plataus spalvų pasirinkimo.
• Dėl gausaus profiliuočių pasirinkimo visamfasado sprendimui.
• Dėl plačių naudojimo galimybių (fasadas irjo elementai,pakalimai, tvoros).
• Dėl gamintojo fasado sprendimo rekomendacijų.

Paprasta ir lengva sumontuoti

Pasak N. Vėlienės, „Cedral“ nesunku pritvirtinti prie 50 mmminimalaus pločio medinių lentjuosčių,paliekant maksimaliai 600 mm pločio tarpus. Dailylentę reikia tvirtinti prie mažiausiai trijų lentjuosčių, užleidžiant mažiausiai 30 mm vieną ant kitos.„Cedral“ siūlo platų fasado profiliuočių asortimentą.

 

Šie profiliai atkartojadailylenčių spalvas, todėl fasadas atrodo išbaigtas ir neturi tarpusavyje nederančių elementų. „Cedral“ profiliuočiai greitai ir paprastai montuojami, lengvai formuojami.„Cedral“ dailylentės tinka tiek seniems pastatams renovuoti, tiek naujai statomiems namams. Galimarinktis iš daugybės spalvų, todėl namų savininkai irspecialistai gali sukurti nepakartojamus ir mažai priežiūros reikalaujančius fasadus.

Plokštelės, skirtos fasadų apdailai

N. Vėlienė siūlo ir kitą fasado apdailos sprendimą – fasado plokšteles „Dacora“. Šios plokštelės gaminamos iš supresuoto pluoštinio cemento. Jos yra ypač ilgaamžės ir patikimos(jų amžius siekia 70 metų ir daugiau).

 

Naudojant šias plokšteles sukuriamas ypatingas dizainas, galima rinktis iš skirtingų dengimo būdų: vokiško, korėto, dvigubo dengimo bei dengimo smailiabriauniu rombu ar paprastu rombu. Svarbi šios dangos savybė yra nedegumas ir atsparumas UV spinduliams, šios savybės padeda išlaikyti nepakitusią dangos spalvą.

Dar vienas pasiūlymas – plokštelė fasadui lygiu paviršiumi. Lygaus paviršiaus fasado plokštelės – tai itin ilgaamžė fasado danga, pasižyminti savitu dizainu. Ypatingas plokštelių dengimo būdasleidžia ant namo sukurtine įprastą tačiau itin patrauklų vaizdą.

N. Vėlienė sako, kad „Equitone“ plokštės suteikia neišmatuojamų dizaino galimybių. Pluoštinio cemento plokštės yra su dažais,įmaišytais į masę, dėl to jų paviršius rodo ne dažus, o natūralią žaliavos struktūrą.

 

Nesvarbu, kokį dizaino sprendimą renkasi klientas, spalvotos plokštės „Equitone“ suteikia vientisą fasado vaizdą. „Equitone“plokštės yra maksimalaus 1,25×3 m dydžio ir gali būti supjaustytos įvairaus dydžio ir formos plokštelėmis. Plokštės gali būti pjaustomos vandens srove arba CNC mašina, tiek mažais, tiek dideliais pjūviais.

 

Medžiaga taip pat gali būti puošiama reljefiniais ornamentais arba spauda. Kai kurie dizaineriai šias plokštes naudoja interjerui įrengti ar baldams. Su spalvotomis plokštėmis galima įgyvendinti net ryškiausias ir sudėtingiausias idėjas.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.