Svajonių namai: kaip balkoną paversti maža lauko terasa?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Žmogui, kuris visą dieną praleidžia tvankiame biure, grįžta namo pavargęs ir neturi laiko ar jėgų vakariniam pasivaikščiojimui, tiesiog būtina balkone įsirengti nedidelę oazę, kurioje galėtų atsipalaiduoti. Tam tikrai nereikia didelių išlaidų ir remontų – tiesiog reikia susitvarkyti: išmesti nereikalingus daiktus (arba jų ten nekaupti), pastatyti patogius baldus ir, žinoma, apželdinti balkoną.

Grindis geriausia kloti keraminėmis plytelėmis, plytomis arba natūralaus akmens plokštėmis. Ant jų galima patiesti kilimėlį iš natūralių medžiagų. Pavyzdžiui, bambuko ūglių, nendrių, jūros dumblių, vytelių. Taip pat tiks kamštinės dangos grindys, kurios ne tik natūraliai atrodo, bet yra ir šiltos bei ekologiškos.

Šiuolaikiniai dizaineriai siūlo taip pat, kaip grindis, apdailinti ir sienas: plytomis arba natūraliu akmeniu. Sienas galima ir nudažyti. Baltos sienos puikiai derės prie gėlių, puošybos elementų, baldų.

Sienas apipavidalinti galima įvairiai: pakabinti patinkantį paveikslą, veidrodį ar plakatą, užklijuoti dekoratyvinių lipdukų arba ką nors nupiešti ant pačios sienos.

Beveik kambarys

Balkonas – na kambarys. Ypatingų baldų ar dizaino idėjų ši erdvė nereikalauja. Kita vertus, įdėjus šiek tiek pastangų, balkonas gali tapti jaukių susirinkimų vieta.

Visų pirma, balkone vietą turėtų sau surasti spintelė, kurioje galėtumėte laikyti rečiau naudojamus arba balkone reikalingus daiktus. Tarkim, žemes augalams, pledus, rečiau naudojamus buities įrankius.

Kas dar? Be abejonės – patogus krėslas, kuriame galėtumėte sėdėti ar šildytis saulutėje, skaityti, vartyti žurnalą ar tiesiog plepėti su namiškiais. Kėdžių ar krėslų turėtų būti tiek, kiek žmonių gyvena bute. Kiekvienam sava vieta. Žinoma, jei tai leidžia balkono dydis. Deja, dauguma balkonų yra labai maži. Taupant erdvę galima būtų naudoti sudedamas kėdes ar palei sieną pastatyti nedidelį suoliuką (arba sofą).

Erdvesnio balkono ar lodžijos savininkams pasisekė labiau – savo erdvėje jie gali pastatyti minkštų baldų, gulimąjį krėslą ar netgi įrengti miegojimo vietą (tarkim, ant grindų patiesti čiužinį).

Balkonui pridėtinės vertės suteiks ir nedidelis staliukas, kuris, priklausomai nuo laisvos vietos, gali būti stacionarus arba sudedamas. Čia galėsite vaišinti draugus arbata su užkandžiais, o gal net ir vakariene.

Kad būtų jaukiau ir gražiau, ant krėslų ar sofos padėliokite įvairiaspalvių iš natūralių audinių (tekstilės, lino) pasiūtų pagalvėlių. Apšvietimui panaudokite toršerus, bra, pakabinkite žibalinę lempą. Suraskite vietą žvakidei.

Iš ko pagaminti baldai?

Perkant balkonui skirtus baldus būtina pasidomėti, iš ko jie yra pagaminti. Tai ypač svarbu, jeigu balkonas nėra įstiklintas. Prisiminkite, kad drėgmė gali sugadinti ne tik vaizdą pro langą, bet ir baldus.

Labai mažiems balkonams geriausiai tinka atlenkiamieji baldai, pritvirtinami prie sienos ar balkono turėklų. Jei norite sukurti jaukią atmosferą, klasikinių baltų plastikinių baldų net nepatartina pirkti. Tiesa, jie gana patvarūs ir be vargo gali būti per žiemą laikomi lauke, bet nėra labai nuotaikingi.

Šiltesni ir jaukesni atrodo mediniai baldai. Natūrali medžiaga dera prie balkone augančių gėlių, tačiau yra brangesnė už plastiką ir jai reikia daugiau priežiūros. Suolai, kėdės ir stalai metalinėmis kojelėmis, medinėmis sėdynėmis ir stalviršiais tinka prie bet kokio stiliaus. Dauguma tokių modelių yra kompaktiški, sulankstomi.

Pirkdami baldus atkreipkite dėmesį į medienos rūšį. Praktiškiausi baldai – iš orų permainoms atsparios ir lengvai prižiūrimos europinių akacijų arba patvarios atogrąžinių tikmedžių medienos. Jie gali lengvai peržiemoti lauke, tik juos reikia porą kartų per metus nuplauti su muilu, nušveisti šepečiu ir išdžiovintus įtrinti specialiu baldų tepalu.

Jeigu norite, kad baldai tarnautų kaip jaukaus interjero detalė, reikėtų pasisiūti ar įsigyti baldų uždangalų. Kai panorėsite, juos galėsite nuimti ir vėl uždėti. Be to, uždangalus bus galima skalbti.

Linksmai ir vasariškai atrodo sodrių ryškių spalvų mediniai baldai. Paprasti pinti mėlyni, geltoni ar net rožiniai krėslai pažadins atostogų, praleistų Graikijos salose, prisiminimus. Mozaikinis stalas gali sukurti rytietiško balkono nuotaiką.

Balta ir pastelinės spalvos atrodo santūriai, ryškios spalvos — vasariškai, jos traukia akį. Tiesa, jei jūsų būste vyrauja minimalizmas, tai reikėtų atkartoti ir balkone. Jei esate klasikinio ar skandinaviško stiliaus šalininkas, taip įrenkite ir balkoną.

Žalia tarsi gamtoje

Vakarų Europos šalių namų balkonai žavi savo panašumu į gėlių klombas arba mažus sodelius. Mūsų šalyje taip pat jau įsišaknija balkonų tvarkymo ir apželdinimo kultūra. Nors gerų pavyzdžių dar nedaug, vienur ar kitur galima pastebėti jaukiai žaliuojantį balkoną.

Atviruose balkonuose ir lodžijose pasislėpti nuo karščio padeda vertikalus apželdinimas. Tam statomas tinklelis, kuriuos apraizgo „lipantys“ augalai, arba kabinami vazonai, kuriuose auga augalai, svyrančia laja.

Renkantis augalus, atkreipkite dėmesį, ar augalai yra vienmečiai (kvapieji žirneliai, ipomėja, vijoklinė rožė), ar daugiamečiai (vijoklis, laukinė vynuogė).

Vertikalus apželdinimas tinka balkonams, žvelgiantiems į pietus, vakarus ar rytus, o šiaurinei, šiaurės-vakarų ar šiaurės rytų kryptims geriau rinktis horizontalų apželdinimą.

Be to, reiktų rinktis neaukštus ir netankius augalus. Atkreipkite dėmesį į pelargonijas, medetkas, nasturtas, našlaites, petunijas ir pan. Būtų puiku, jeigu gėlės žydėtų vienos paskui kitas. Tuomet jums netektų dažnai jų persodinti. Pavyzdžiui, pirmiausia saulutės, tulpės, vėliau – petunijos, o rudeniop – serenčiai, sukutis.

Nepamirškite, kad pavasarį balkone galite pasodinti šūsnį prieskoninių žolelių – bazilikų, šalavijų, mėtų, kad ir svogūnų. Prieskonines žoles, pavyzdžiui, raudonlapius bazilikus, galima suderinti su žemaūgėmis saldžiosiomis ar aitriosiomis paprikomis, žemaūgiais baklažanais, kurie specialiai pritaikyti sodinti į vazonus.

Augalus pasodinkite į žaismingus vazonus – net artimiausiai esančiame prekybos centre jų surasite kokį dešimtį įvairiausių spalvų ir stilių. Norite išvengti masinės gamybos? Dekoruokite vazonus patys. Tam reikės paprastų rudų molinių vazonų ir dažų.

 

Lrytas.lt