Įspūdingiausių gyvenamųjų namų Amerikoje dešimtukas
Gražūs namai tai tarsi žmogaus dvasios šventovė ir kartu – nacionalinis mūsų šalies turtas, skelbia "Archdaily".
Neformalus namas Kalifornijoje, Pietų Pasadenoje. Šis namas, kurį suprojektavo įmonė „Koning Eizenberg Architecture“, skirtas keturių asmenų šeimai. Kuriant namą neturėta tikslo panaikinti ribos tarp lauko ir vidaus, panaudojus dideles stiklo sienas, bet pagerinti tiek išorės, tiek vidaus kokybę.
Architektams pavyko išlaikyti pusiausvyrą tarp gyvenimo lauke ir viduje.
Namo stogai apželdinti. Želdiniai apsaugo žemiau esančius stogus ir kartu sustiprina ryšį tarp lauko ir vidaus bei padeda išvengti kaitrios saulės. Storos neapdailintos namo sienos ir poliruoto betono grindys padeda viduje išlaikyti vienodą temperatūrą bet kuriuo metu.
Spiriančio arklio rezidencija Britų Kolumbijoje. Klientai norėjo aktyvios penkių žmonių šeimos savaitgaliams skirto būsto, kuriame galėtų svečiuotis ir daugiau žmonių. Taip norėjo, kad namas turėtų tiesioginį ryšį su gamta.
Kad name būtų kuo mažiau drėgmės, dalis jo yra iškelta. Namas orientuotas taip, kad į jį patektų kuo daugiau dienos šviesos ir pro langus matytųsi įspūdingos kalnų viršūnės. Taip pat siekta, kad jis efektyviai saugotų nuo didelių šioje vietovėje neretų audrų.
Šį būstą suprojektavo Bohlin Cywinski Jackson.
Pasyvus parkas Sietle. Tai yra pasyvus būstas, gebantis surinkti ir išlaikyti šilumą. Jeigu žiemą dingtų elektra, temperatūra viduje išliktų nepakitusi daug ilgiau, nei tradiciškai pastatytuose namuose. Tam nereikėtų atidaryti durų ar langų.
Būstas atitinka visus pasyvaus namo standartus. Tai pirmasis Pasyvaus būsto akademijos sertifikuotas namas.
Sujungus vertikalią ir horizontalią erdves grindų paviršius tapo maksimaliai plokščias. Šis namas yra pavyzdys, kad energiją taupantis būstas gali būti patogus.
Namą sukūrė „NK Architects“.
„Sol Duc“ trobelė Sietle. Namo savininkas norėjo kompaktiško, lengvai prižiūrimo ir beveik nesunaikinamo namo sau ir žmonai, kad galėtų jame apsistoti atvykę pažvejoti. Trobelė sukurta iš dviejų lygių: įėjimo, valgomojo ir virtuvės erdvių, esančių apatiniame aukšte ir viršuje esančio lofto. Plieniniai pastoliai iškelti taip, kad matytųsi upė.
Kad būtų mažiau pakenkta aplinkai, didesnė pastato dalis: plieninis rėmas, plokštės, stogas ir jo šlaitas buvo pagaminti kitur ir atvežti į statybų aikštelę.
Grubus namelio paviršius ir neapdirbtos natūralios medžiagos dera prie laukinės aplinkos, o jo aukštumas padeda apsisaugoti nuo kartkartėmis įvykstančių potvynių.
Namą sukūrė Olson Kundig architektai.
Topo namas, Viskonsine. Namas pastatytas vėjuotose prerijose ir puikiai dera prie tokios aplinkos. Jis sukurtas iš 190 atskirų juodai anodinto aliuminio konstrukcijų. Priklausomai nuo paros meto ir nuo kampo, iš kurio žiūrima, namas atrodo vis kitokios formos, nors pats pastatas atrodo paprastai.
Namas sukurtas iš atsinaujinančių ir ilgai išliekančių medžiagų. Jo konstrukcijoms nekenkia vidurio Vakaruose vyraujanti didelė paros temperatūrų kaita.
Namo kūrėjai – Johansen Schmaling architektai.
Daugiabučiai
1221 Brodvėjus, San Antonio. Šis projektas padėjo atgaivinti rajoną. Namas suprojektuotas atsižvelgiant į vietinį klimatą, kad jo gyventojams nebūtų per karšta.
Tai – energiją taupantis ir aplinką tausojantis pastatas, atitinkantis visus aukščiausius standartus.
Namo kūrėjai – "Lake|Flato" architektai.
Širokių studija Los Andžele. Svarbiausia šio architektūrinio projekto dalis yra pačių savininkų valdoma dvigubo fasado sistema. Gyventojai patys gali keisti valdomas fasado dalis, atverdami arba uždengdami savo buitį.
Tai yra pasyvus dviejų dalių energiją taupantis namas. Jis pastatytas taip, kad gautų daug saulės šviesos, o vėsinimui naudojamas natūralus tarp abiejų jo dalių pučiantis vėjas.
Žaliasis namo stogas leidžia gyventojams pasijusti tarsi gamtoje. Kartu jis padeda geriau apšiltinti namą, išvalyti jo orą ir sumažinti lietaus vandens kiekį ant stogo.
Namą sukūrė „Brooks + Scarpa“.
Merritt Crossing senelių namai Oklande, Kalifornijoje. Šis namas yra gausiai apgyvendintas. Jame yra vieno, dviejų ir trijų kambarių butai. Pastatas puikiai įsipaišo tarp Oklando gyvenamųjų namų ir greitkelio.
Pietinė namo dalis, atgręžta į greitkelį, turi kelių lygių fasadą, apsaugantį nuo saulės ir triukšmo ir paįvairinantį vaizdą važiuojantiems pro šalį.
Šis namas pastatytas taip, kad kuo ilgiau nenusidėvėtų, būtų apsaugotas nuo blogų oro sąlygų ir taupytų energiją. Jis atitinka aukščiausius aplinkosaugos standartus.
Namo kūrėjai – Leddy Maytum Stacy architektai.
Specializuoti būstai
28 gatvės apartamentai Los Andžele. Tai – seno istorinio pastato atgaivinimo projektas. Jį valdo dvi pastatą įsigijusios ne pelno siekiančios organizacijos, kurios padeda buvusiems globos namų auklėtiniams, protinę negalią turintiems žmonėms ir benamiams, teikia jaunimo švietimo, įdarbinimo ir socialinio būsto paslaugas.
Namo gyventojai gali išeiti į ant stogo esantį sodą, terasą ir išsiskalbti rūbus.
Į pagrindinį istorinio pastato įėjimą veda laiptai, ant kurių bendruomenės vaikai gali susirinkti ir laisvai bendrauti.
Namą sukūrė įmonė „Koning Eizenberg Architecture“.
„Sweetwater Spectrum“ bendruomenė Sonamoje, Kalifornijoje. 2009 metais šeimų grupė, autizmo gydytojai ir bendruomenės vadovai įsteigė ne pelno siekiančią organizaciją „Sweetwater Spectrum“, skirtą specialių poreikių turintiems suaugusiems autistams. Pastatas buvo sukurtas ir specialiai pritaikytas šešiolikai žmonių, sergančių autizmu.
Erdvės suplanuotos taip, kad sumažintų galimus išorinius stimulus, tokius kaip įvairūs garsai, vaizdai, kvapai ir panašiai. Stengtąsi sukurti paprastą, nuspėjamą namų aplinką.
Namas statytas, kad gyventojai jaustųsi saugūs. Tam buvo panaudotos sveikatai nekenksmingos, ilgai išliekančios ir lengvai utilizuojamos medžiagos. Namo gyventojai asmenines erdves gali įsirengti pagal savo norus ir poreikius.
Namą sukūrė Leddy Maytum Stacy architektai.
Bustas.lrytas.lt