Židinys – ne tik grožis, bet ir efektyvus šildymas
Šuoliais augančios elektros ir šildymo kainos verčia ir židinių gamintojus tobulinti technines ugniakurų ypatybes, ieškoti efektyvių būdų šilumai kuo ilgiau išlaikyti patalpoje.
Posakis, kad „židinys šildo, kol dega“ nebeatitinka tikrovės. Dauguma židinių gamintojų įvairiais būdais stengiasi paneigti šią nuostatą. Iš pradžių buvo bandoma tobulinti pačius židinio ugniakurus (kapsules, degimo kameras). Tam, kad ugnis degtų kuo ilgiau, gaminant ugniakurus buvo kuriamos įvairios pertvarėlės, deflektoriai, papildomos (dvigubos) sienelės, nuolat tobulinama ugniakurų vidaus iškloja, pirminio ir antrinio oro tiekimo degimui sistema, antrinis degimas.
Dauguma šių priemonių yra geros ir ypač efektyvios. Siekiant sukaupti ir ilgiau akumuliuoti šilumą, imtasi tiek ant ugniakuro viršaus, tiek ant išorinių sienelių kabinti šilumą kaupiančias detales – židinių akumuliatorius.
UAB „Židinių meistrai“ klientams siūlo naują paslaugą – krosneles jungti per šildomą sienelę. Šios iš akumuliacinių modulių gaminamos sienelės pranašesnės ir patogesnės tuo, kad prie jų gali būti prijungti tiek iš ketaus, tiek iš plieno pagaminti židinių ugniakurai. Prie šių šildomų sienelių taip pat galima jungti net krosneles.
Šildomas sieneles galima sumontuoti labai kompaktiškai. Jos gali būti tiesiog sienos dalis, o individualiame name tokia šildoma sienelė galėtų būti sumontuota net sienų pertvaroje (tarp dviejų kambarių) ir vienu metu šildyti dvi atskiras patalpas.
Akumuliaciniai moduliai gali būti montuojami ir pačiame židinyje kaip židinio konstrukcinės sienelės. Išoriškai šildantis židinys tiek gabaritais, tiek stiliumi gali niekuo nesiskirti nuo kitų židinių. Šildomieji moduliai kaupia ir ilgai išlaiko šilumą. Kuo jų daugiau, tuo didesnis efektas pasiekiamas.
Pasak UAB „Židinių meistrai“ direktoriaus Rimo Jatkausko, planuodamas statyti židinį su akumuliaciniais moduliais klientas turėtų pamąstyti ir apie tvirtesnį pamatą, nes vienas tokio modulio blokas sveria apie 40 kilogramų. Daug metų židiniai mūsų namuose daugiausia buvo tiesiog jauki interjero detalė.
Tačiau šiandien be prošvaisčių kylančios elektros ir dujų kainos verčia žmones rinktis kur kas efektyviau veikiančius židinius, iš kurių būtų galima gauti maksimalią naudą. Akumuliaciniai moduliai šiuo atveju – puikus pasirinkimas. Juos galima naudoti ir esant tradicinei koklių apdailai, ir pritaikyti prie šiuolaikinio dizaino židinių apdailos.
Tačiau akumuliacinių modulių efektyvumas labai priklauso nuo jų skaičiaus. R. Jatkausko teigimu, įdiegę vos kelis elementus reikiamo efekto galime net nepajusti. Akumuliaciniai moduliai – tai savotiška akumuliacinė talpa, kaupianti ir akumuliuojanti šilumą vidutiniškai 8–12 valandų.
Naudojant akumuliacinius modulius su akumuliacinėmis plokštėmis arba kokliais, šį laiką galima prailginti net iki paros. Šilumos efektas greitai nepajuntamas (tik nuo stiklo), tačiau ateina palaipsniui, ir tai nėra agresyvi karšto oro banga. Tai švelni, sveika, lėtai sklindanti šilto oro masė, nedeginanti deguonies ir nesukelianti diskomforto.
Europos Sąjungai keliant vis didesnius reikalavimus išmetamųjų dujų dalelių kiekiui, UAB „Stiksas“, atstovaujanti čekų gamintojui „Hoxter“, savo pirkėjams siūlo naujos kartos židinio ugniakurus. Tai 2012 m. sukurti aplinkai nekenkiantys židinio ugniakuro modeliai „HAKA“ ir „ECKA“.
„Hoxter“ išsiskiria ypatingu gamybos ir pateikimo bruožu, kai prie to paties ugniakuro pritaikoma daug pasirenkamų elementų: dvigubas stiklas, ketaus arba plieno kupolai, šilumokaitis ar moduliniai akumuliaciniai žiedai. Siūloma daug variantų, iš kurių užsakovas gali pasirinkti tinkamiausią. Atsižvelgdama į Europos Sąjungos keliamus reikalavimus bendrovė „Hoxter“ įdiegė naujausias degimo kontrolės bei švaraus degimo sistemas, dėl kurių išlieka švarus židinio stiklas.
Kuro sąnaudos sumažinamos beveik per pusę, nei jų reikia esant įprastam židiniui, o tai itin aktualu šiandienos vartotojams. Korpusai pagaminti iš ypač aukštos kokybės plieno, o fasadinė židinio ugniakuro dalis – tai berėmės konstrukcijos durelės iš vientiso stiklo. Jos puikiai dera prie šiuolaikinio interjero detalių ir modernaus stiliaus.
Taip pat „Hoxter“ siūlo įvairių ugniakurų, užsakovas gali pasirinkti didesnio tūrio pakurą. Kaip sakė UAB „Stiksas“ vadovas Eduardas Giedra, ateityje visi židinių gamintojai turės persiorientuoti ir diegti naujas technologijas, siūlyti būdus, kaip taupyti kurą ir mažinti aplinkos užterštumą. „Hoxter“ gaminiai atitinka naujausius reikalavimus, tad kiekvienas vartotojas gali įsigyti rytdienos gaminį jau šiandien.
Įmonė „Antakmenė“ – gamintojų „Dovre“ bei „Morsø“ prekybos partneris Lietuvoje. Norvegų ir belgų gamintojai „Dovre“ pristato vienus naujausių ir ekologiškiausių židinių bei krosnelių modelius – „Dovre 2175 CBS“, „Dovre 2176 CBS“ bei „Dovre 525 CB“. Tai vieni ekologiškiausių židinių ir krosnelių, kurių išmetamas kietųjų dalelių kiekis sumažintas iki minimumo. Ekologiškumas jau greitai taps vienu svarbiausių veiksnių ir reikalavimų, mat ES konvencija numato, kad per ateinantį dešimtmetį turėtų būti pereita prie vadinamųjų ekologiškų židinių ir krosnelių.
Tiek „Dovre“, tiek danų bendrovė „Morsø“ taip pat akcentuoja savo gaminių ekologiškumą ir siūlo krosneles, pritaikytas net pasyviesiems namams. Šiuose namuose montuojamos krosnelės orą degimui ima iš lauko, o kitos krosnelės tokių ypatybių neturi. Dauguma „Morsø“ krosnelių turi švaraus degimo sistemas, dėl šiuolaikiškų degimo technologijų ir pažangių valdymo sistemų jos nekenkia gamtai ir aplinkai, be to, išmeta labai nedaug kietųjų dalelių ir atitinka griežčiausius pasaulio aplinkosaugos standartus.
Beveik visos „Morsø“ krosnelės yra žymimos „Šiaurės gulbės“ ekologiniu ženklu.
Bendrovė „Morsø“ ne tik siekia sumažinti židinių ir krosnelių poveikį aplinkai eksploatavimo metu, bet ir orientuojasi į poveikio aplinkai mažinimą gamybos, pakuočių pasirinkimo ir kitais etapais. Visos „Morsø“ krosnelės atitinka europinį standartą EN 13 240, reiškiantį, kad krosnelės paženklintos CE ženklu.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.