Kaip teisingai pastatyti židinį?
Kai židinys pastatytas patalpos centre, šiltas oras pasklinda po patalpą ir skverbiasi pro durų tarpelius. Į gretimas patalpas jis patenka pro specialias angas, skirtas šilto oro ventiliavimui. Tokiose vietose ventiliacija turi būti itin gerai prižiūrima, nes tik ji užtikrins šilto oro cirkuliaciją.
Jei patalpos nutolę daugiau nei 5 metrai nuo židinio, ar reikia šildyti daugiau nei tris patalpas, rekomenduojama statyti priverstinio oro paskirstymo sistemas.
Naudojami dviejų tipų ventiliatoriai: pučiantys ir traukiantys. Pirmieji statomi po uždaru ugniakuru arba įmontuojami priekinėje židinio sienelėje. Jei ventiliatorius montuojamas po ugniakuru, jis įkaitusį orą gali išpūsti per aukščiau esančias karšto oro paskirstymo groteles, perduoti į šilto oro paskirstymo ortakius, arba išpūsti jį pažeme.
Didelių individualių namų šildymui geriau naudoti traukiančius ventiliatorius, kurie įkaitusį orą iš židinio kameros paskirsto po visas patalpas. Visais atvejais naudojamų ventiliatorių galia svyruoja nuo 310 iki 675 kubinių metrų per valandą.
Ventiliatoriaus galia turi būti dvigubai didesnė už šildomų patalpų tūrį. Realiai patalpa pradeda šilti po 15 minučių. Oro srautas patalpose neviršija nustatytų sanitarinių normų, t.y., 0,5 metro per sekundę, todėl nekelia dulkių, nėra jaučiamas.
Kad židinys patalpoje gerai kurtųsi, reikia išspręsti kelis klausimus. Tai židinio konstrukcijos parinkimas, pačios patalpos parinkimas ir t.t.
Patalpos grindys toje vietoje, kur stovės židinys, bus stipriai slegiamos. Jei nesate įsitikinę dėl grindų tvirtumo, geriau pasitarti su architektu. Jei grindų paviršius neatsparus ugniai, būtinai jį izoliuokite, pavyzdžiui, metaline plokšte ar pan. Nepamirškite patikrinti ir sienų atsparumo, gali tekti izoliuoti ir jas. Rekomenduojame įsirengti pakabinamą židinį. Taip bus apsaugotos grindys ir kartu užtikrinta oro cirkuliacija.
Židinio įrengimo vietos gali būti dvi, bet abi su minusais, todėl reikia išsirinkti patrauklesnį variantą.
Židinį galima statyti prie šaltos sienos, bet tada židinio kaminas taip pat bus prie sienos, o tai jį labai atvėsina. Taip šildysite lauko orą, ir sienos pradės rasoti. Be to, židinyje bus blogesnė trauka. Kita vertus, taip pastačius židinį, oro cirkuliacija bus labai gera, ateinantis oras sušils, o šiltas sklis į patalpos vidų.
Dažnai židiniai įrengiami ir kapitalinėse sienose, taip nešildomas lauko oras. Bet tokiu atveju šaltas oras nuo langų ir kitų angų ar tarpų grindimis slinks židinio link. Tokioje patalpoje šals kojos. Be to, taip įrengtam židiniui būtinas dūmų rinktuvas, o tai ne itin puošia patalpos interjerą.
Šiandien Lietuvos rinkoje siūloma daug įvairiausių tipų židinių: atvirų, uždarų, dujinių, elektrinių ir t.t. Visų tipų židiniai degdami išskiria šilumą. Efektyvumas priklauso nuo ugniakuro tipo, technologijos, sandarumo, antrinio degimo sistemos, gabaritų, naudojamų medžiagų, geometrinės formos ir kt. Kokį pasirinkti ir kaip montuoti, reikia pasirinkti patiems.