Biožidiniai ir ekologiškas kuras
Visų pirma, tai ekologijos ir užterštumo problemos. Daugelis pasaulio mokslininkų aktyviai reaguoja į susidariusią situaciją – kuria naujus produktus, kurie galėtų užtikrinti planetos ekologiškumą. Tai ir buitinių atliekų perdirbimo problemos, ir naujų, švarių, gamtos neteršiančių produktų kūrimas.
Turbūt nėra dienos, kad neišgirstume apie vieną ar kitą naujovę ar išradimą, jų netrūksta ir šilumos gamybos bei gyvenamųjų patalpų šildymo srityje. Vieną iš modernių šildymo produktų – biožidinius (angl. – biofireplaces) – čia ir apžvelgsime.
Naujausios židinių technologijos siūlo plačią šildymo produktų gamą. Žymiausių Europos gamintojų – EcoSmart (Belgija), Safretti (Olandija), BioWarm (Italija), GlammFire (Portugalija) ir Planika (Lenkija ir Australija) – lanksti gamybos sistema leidžia diegti inovacines sistemas ir įgyvendinti pažangius projektus. Jų gaminamuose biožidiniuose naudojamas ekologiškas kuras – bioetanolis.
Bioetanolis – tai kuras, gaminamas iš natūralių produktų: medienos, kukurūzų, grūdų, ryžių atliekų biomasės. Biomasė gaunama fermentacijos ir distiliacijos būdu iš žemės ūkio produktų. Bioetanolis pasižymi neutralumu, nes neišskiria į aplinką tiek anglies dioksido, kiek jo išskiria deginama anglis, gazolis ar dujos. Labai mažą anglies dioksido kiekį pilnai absorbuoja augalai fotosintezei. Toks kuras nėra toksiškas nei žmogui, nei gamtai. Be to, jis yra ekologiškai konkurencingas.
Židiniai, kuriuose naudojamas ekologiškas kuras, yra labai efektyvūs, nes juos kūrenant neprarandama šiluma – viskas, kas sudega, šimtu procentų šildo aplinką. Žinoma, tai nėra stacionarūs židiniai, jie neatlieka pagrindinės namų šildymo funkcijos. Paprastai jie yra integracinio, papildomo pobūdžio. Šie produktai turi gerą ypatybę – jiems nereikia dūmtraukio, todėl juos galima perkelti iš vienos vietos į kitą.
Minėtų bendrovių gaminamuose biožidiniuose 1 litras bioetanolio gali generuoti apie 3,4 kW/h ir veikti maždaug 3 valandas. Priklausomai nuo naudojamo modelio, jie gali apšildyti nuo 20 iki 40 kv. m ploto. Pasirinkus atitinkamą modelį su didesne kuro talpykla, patalpa gali būti šildoma ir ilgesnį laiką – iki 5-8 val.
Židinių gamybai naudojamos medžiagos – nerūdijantis plienas, geležis, karščiui atsparus grūdintas stiklas, stiklo pluoštas, natūralaus medžio lukštas ir kitos aukštos kokybės medžiagos – atitinka visus kokybės reikalavimus.
Šių židinių eksploatacija labai paprasta – jų nereikia specialiai valyti, tik retkarčiais kaip nuo baldų nušluostyti dulkes.
Reikia paminėti, kad biožidiniai nėra pigūs dėl juose įdiegtų pažangių technologijų ir aukštos kokybės medžiagų. Tačiau jie yra praktiški, nes tiek pasižymi didžiule dizaino įvairove, tiek atitinka įvairius naudojimo poreikius. Dažnai tokie šildymo prietaisai naudojami kaip interjero akcentas, suteikiantis patalpai ne tik materialios, bet ir vizualinės šilumos. Paminėtini prie sienos tvirtinami, pastatomi ir mobilieji (nešiojamieji) židiniai.
Gyvenamųjų patalpų šildymui skirti židiniai yra nepriekaištingo dizaino, jie tobulai pritaikyti naudojimui. Kai kurie jų primena net televizoriaus formą. Taigi, židinys šiuo atveju – tarsi ramybės ir meditacijos priemonė, galinti konkuruoti net ir su televizoriumi. Vienas įdomesnių modelių – stale integruotas židinys, kuris pilnai atlieka savo, kaip stalo, funkciją ir turi ugnies sritį. Nešiojamieji židiniai gali būti naudojami ne tik namuose, bet ir terasoje ar kieme – uždaromos durelės leidžia prietaisą naudoti net tose vietose, kur galimi vėjo gūsiai. Tai hermetiški židiniai. Juose nėra išorinio sąlyčio su liepsna, o saugumą padidina specialus mechanizmas, neleidžiantis atsitiktinai atsidaryti stiklo durelėms ir reguliuojantis jų uždarymą ir atidarymą. Taigi, vaikams ir gyvūnams rizikos veiksnys sumažėja iki minimumo. O štai bendrovė Planika neseniai pristatė naujos kartos biožidinių kuro talpyklas, skirtas komercinėms patalpoms šildyti. Jų privalumas tas, kad net židinį apvertus biokuras neišteka, jis lieka talpykloje ir pats užgęsta.
Viena svarbesnių biožidinio charakteristikų yra ta, kad galima reguliuoti jų liepsnos intensyvumą ir aukštį. Tai daroma liepsnos reguliavimo slankikliu. Kai kurie modeliai gaminami su nuotolinio valdymo pultais ir yra visiškai automatizuoti. Ugnis įžiebiama vienu mygtuko spustelėjimu. Pagal individualius užsakymus yra galimybė sumontuoti net iki 5 metrų ugnies linijas. Prietaisai turi visus reikalingus kokybės sertifikatus.
Daugiau straipsnių: www.florianus.lt
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.