Vanduo – kodėl reikia jį tirti?

Lietuva turtinga gausiais ir pakankamai švariais požeminio vandens šaltiniais, nepaisant to, kai kuriuose šalies regionuose vanduo pasižymi didesnėmis ar mažesnėmis problemomis.

 

Pagrindinėmis bėdomis reikėtų laikyti šias: itin geležingas ar pernelyg kietas vanduo. Gana dažnai vandens kokybė nukenčia ir dėl tokių vandenyje ištirpusių cheminių medžiagų, kaip sieros vandenilis, nitratai ar nitritai, manganas, amonis. Pasitaiko atvejų, kai vanduo užterštas ir mikrobiologiškai. Norint išsiaiškinti, koks vanduo iš čiaupo bėga namuose ir ar jis nekenkia sveikatai, būtina atlikti išsamius vandens tyrimus.

Tirtini vandens parametrai

Lietuvoje nemažai namų ūkių, kuriuose naudojamas šulinio vanduo. Tokio vandens tyrimai, remiantis specialistų rekomendacijomis, turėtų būti atliekami bent kartą per šešis mėnesius, mat šulinio vanduo – paviršinis. Šulinio vandens kokybė gali greitai pasikeisti dėl aplinkos veiksnių, šulinio vietos ar žmogaus bei ūkinės veiklos netoli šulinio. Siekiant išsiaiškinti, kokie vandens filtrai šulinio vandeniui būtų tinkamiausi, rekomenduojama tirti vandens kietumą, nitratų bei nitritų kiekį vandenyje, taip pat vandens pH (vandenilio jonų koncentracija).

Tie, kurie vartoja centralizuotai tiekiamą vandenį, gali būti kiek ramesni. Vandenį paprastai tiria pats vandens tiekėjas, o jo atliekami vandens tyrimai yra reguliarūs, pastarųjų rezultatai skelbiami viešai. Tačiau savo noru tirtis centralizuotai tiekiamą vandenį taip pat galima. Jei namie norite įsirengti vandens filtrus, tyrimų rezultatai padės nuspręsti, kokie filtrai būtų tinkamiausi.

Gyvenant individualiame name, vanduo paprastai naudojamas iš gręžinio. Tokiu atveju taip pat privalu atlikti vandens tyrimus. Specialistai pataria ištirti gręžinio vandens kietumą, nustatyti geležies, nitratų bei nitritų, mangano kiekius vandenyje, taip pat vandens pH (vandenilio jonų koncentracija). Jei gręžinio vanduo itin prastas, neskanus, specifinio kvapo, pildomai ištirti reikėtų ir amonio, arseno, permanganato koncentraciją vandenyje.

Kaip išsirinkti filtrus?

Jei naudojate ne itin geležingą vandenį, protingiausias sprendimas būtų modifikuoti vandens minkštinimo filtrai. Šie įrenginiai iš vandens ne tik išvalo geležį, bet kartu vandenį ir suminkština. Jei vanduo užterštas tokiomis medžiagomis, kaip arsenas ar sieros vandenilis, geriausia atskiri vandens nugeležinimo filtrai. Nitratus bei nitritus efektyviausiai iš vandens išvalyti padeda modifikuoti vandens minkštinimo filtrai. Kokia bus vandens minkštinimo filtrų kaina ar vandens nugeležinimo filtrų kaina Jums tiksliai atsakyti galės tik vandens filtrus įrengianti įmonė. Ir tik tuo atveju, kai bus atlikti išsamūs vandens tyrimai.

 

Atminkite: galutinę įrenginio kainą visada lemia jo komplektacija.