Svarbu! Tirkime geriamą vandenį

Lietuvių namų ūkiuose iš čiaupo tekantis vanduo yra išties kokybiškas, mat jis tiekiamas išimtinai tik iš požeminio vandens šaltinių, kurie yra švarūs, kadangi kur kas geriau apsaugoti nei atviri vandenys.

Žinoma, tam tikruose Lietuvos regionuose vanduo kartais turi didesnių ar mažesnių bėdų. Pavyzdžiui yra pernelyg geležingas arba kietas, vandens kokybę taip pat blogina ir jame ištirpusios kokios nors cheminės medžiagos tokios, kaip manganas, amonis, sieros vandenilis, nitritai ar nitratai.

Kalbant apie mikrobiologinę vandens taršą, ją neretai lemia tam tikros natūralios gamtinės sąlygos, taip pat netinkama žmogaus ūkinė veikla arti vandens telkinių. Norint žinoti, koks vanduo teka iš čiaupo namuose, būtini išsamūs vandens tyrimai.

Ar dažnai reikia tirti vandenį ir ką būtent?

Į šį klausimą atsakymas paprastas – viskas priklauso nuo to, iš kur vanduo yra tiekiamas.

– Vartojant vandenį iš šulinio, būtina atminti tai, kad toks vanduo turėtų būti tiriamas bent kartą per 6 mėnesius. Toks tyrimų dažnis reikalingas todėl, kad šulinių vanduo – paviršinis, o tokį vandenį kur kas lengviau paveikia natūralūs aplinkos veiksniai, o kartais net paties šulinio vieta. Nežinote, kokie vandens filtrai šulinio vandeniui būtų tinkamiausi? Pirmiausia išsiaiškinkite vandens kietumą, taip pat tai, ar vandenyje yra ištirpusių nitratų bei nitritų, koks vandens pH (vandenilio jonų koncentracija).

– Jei gyvenate individualiame name ir naudojate vandenį iš gręžinio, tokio vandens tirti dažnai nereikia. Apie vandens kokybę ir vandens tyrimų rezultatus jus informuoti turėtų gręžinį įrengusi įmonė.

Svarbiausia išsiaiškinti, koks vandens kietumas, kiek jame ištirpusios geležies, mangano, nitratų bei nitritų ar kitokių medžiagų, taip pat koks yra vandens pH (vandenilio jonų koncentracija). Jei gręžinio vanduo labai prastos kokybės, jei jis nemaloniai kvepia, neskanus gerti, specialistų patarimu, reikėtų ištirti ir amonio, arseno, permanganato koncentracijas vandenyje.

– Daugiabučių gyventojai ir centralizuotai tiekiamo vandens vartotojai vandens tyrimais turėtų rūpintis rečiausiai. Tokį vandenį privalo tirti pats vandens tiekėjas ir jis yra įpareigotas tai daryti gana reguliariai. Centralizuotai tiekiamą vandenį savo noru apsimoka tirtis tik tuomet, jei bute norite įsirengti vandens filtrus ir abejojate, kuriuos rinktis.

Filtrų pasirinkimas

Jei vandens tyrimų rezultatai rodo, kad geriamajame vandenyje yra ištirpusios geležies, geriausias pasirinkimas būtų modifikuoti vandens minkštinimo filtrai. Jie vandenį ne tik nugeležina, bet kartu jį dar ir suminkština. Jei vandenyje yra arseno, sieros vandenilio, kitokių cheminių medžiagų, tinkamiausias sprendimas – atskiri vandens nugeležinimo filtrai. Nitratus bei nitritus iš vandens efektyviai išvalo taip pat modifikuoti vandens minkštinimo filtrai.

Baiminatės, kad filtrai gali daug kainuoti? Vandens filtrų kainą iš esmės lemia įrenginio komplektacija. Kuo prietaisas sudėtingesnis, tuo filtrai bus brangesni ir atvirkščiai.