3 svarbūs klausimai apie vandenį
Kada ir kiek vandens reikėtų gerti?
Žmonijos istorijoje netrūksta pavyzdžių, kad net ir visiškai nevalgydamas, žmogus pajėgus išgyventi ilgiau nei mėnesį. Tačiau visai negeriant vandens, žmogaus gyvybė užgęsta per kelias dienas.
Organizme sumažėjus vandens, pirmiausia žmogus pajunta troškulį. Jei vandens ir toliau trūksta, pamažu pradeda trikti įvairios organizmo gyvybinės funkcijos: išsausėja gleivinė, sulėtėja medžiagų apykaita, pradeda pilti karštis, stipriau plakti širdis, suglemba raumenys, ima svaigti ir skaudėti galvą, oda parausta bei praranda elastingumą, galiausiai tampa sunku susikaupti.
Moksliniai tyrimai byloja, kad tik atsikėlus, anksti ryte, labai sveika atsigerti vandens. Daug nereikia, pakanka stiklinės. Tokiu būdu sužadinama virškinimo sistema, suaktyvinamas organizmas.
Jei asmuo suaugęs, jam per dieną patartina išgerti ne mažiau nei 2 litrus vandens. Tačiau toks kiekis skirtingiems žmonėms gali būti tiek per didelis, tiek per mažas. Ir tai labai paprasta paaiškinti – kiek per dieną pakanka išgerti skysčių, lemia ir tokie dalykai kaip medžiagų apykaitos greitis, ar daug žmogus tądien juda, kokia yra oro temperatūra, asmens amžius, netgi lytis. Vyrams paprastai reikia daugiau vandens nei moterims, mat jie turi daugiau raumenų, gausiau prakaituoja.
Koks vanduo sveikiausias?
Į šį klausimą atsakymas yra tik vienas – švarus, tyras, paprastas, geriausia – negazuotas. Kodėl toks? Nes gazuotus gėrimus organizmas pasisavina greičiau nei negazuotus. Gazuoti gėrimai taip pat skatina apetitą bei pilvo pūtimą, trikdo virškinimo procesą skrandyje. Na o geriant nešvarų vandenį, rizikuojama susirgti įvairiomis ligomis.
Kalbant apie Lietuvą, mūsų šalis ypatinga tuo, kad turi itin daug tyro ir kokybiško vandens išteklių. Ko negalima pasakyti apie maždaug ketvirtadalį planetos gyventojų. Deja, bet milijonams žmonių visame pasaulyje trūksta švaraus geriamojo vandens.
Ar galima vandenį gerti iš čiaupo?
Žinoma. Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių Europoje, kuri viešajam vandeniui tiekti naudoja tik požeminius (gruntinius) vandenis. Savaime suprantama, skirtinguose Lietuvos regionuose vanduo gali turėti vienokių ar kitokių problemų, pavyzdžiui, būti pernelyg kietas ar geležingas, taip pat savo sudėtyje gali turėti kitokių ištirpusių mikroelementų ar net būti užterštas mikrobiologiškai.
Norint gerti ir buityje naudoti švarų kokybišką vandenį, reikia visai nedaug. Būtini specialūs vandens filtrai. Juos rinktis reikia pagal vandens problematiką. Jei vanduo namuose itin kietas, tinkamiausias pasirinkimas – vandens minkštinimo filtrai. Jei vandenyje yra ištirpusių ir kokių nors kitokių elementų bei junginių, tokio vandens minkštinimas gali šiek tiek skirtis – teks rinktis kiek kitokius geriamo vandens filtrus.
Pernelyg geležingą, tačiau specifinio kvapo neturintį vandenį tinkamu vartoti pavers modifikuoti vandens minkštinimo filtrai. Dar kitokių papildomų funkcijų turintys vandens filtrai tuo pačiu metu iš vandens išvalys ir nitratus arba kitokius vandenyje esančius organinių medžiagų perviršius.
Ar brangu namie įsirengti vandens filtrus?
Vandens filtrų kaina priklauso nuo įrenginio komplektacijos. Kuo vandens filtrai paprastesni, tuo jų kaina mažesnė ir atvirkščiai.