Ką daryti jei vandenyje yra mangano?

Ar manganas pavojingas?

Kai kurių gręžinių vandenyje gana dažnai galima aptikti vieno iš sunkiųjų metalų – mangano. Vertinant šio cheminio elemento savybes, jis labai primena geležį. Anot specialistų, į vandenį manganas patenka labai paprastai – iš uolienose esančių mineralų, kurios, veikiant tam tikroms gamtinėms sąlygoms, tirpsta.

Jei mangano vandenyje randama daug, toks vanduo nemaloniai kvepia, pasižymi kitokiomis skonio savybėmis. Nuolat geriant manganu užterštą vandenį, ilgainiui galima rimtai pakenkti sveikatai: pradeda trikti plaučių, kepenų, kitų organų veikla.

Jei manganas iš vandens nevalomas, jis palieka pėdsakų ir buityje: pajuoduoja kriauklės, santechnika, gali užsikimšti vamzdynai ar net sutrikti šilumos perdavimas juose. Tad rekomenduojama būti atsargiems, elgtis protingai ir laiku pasirūpinti tinkamu gręžinio valymu.

Kaip pašalinti šį cheminį elementą?

Kaip teigia specialistai, manganas vandenyje dažniausiai aptinkamas kartu su padidėjusia geležies koncentracija. Būtent dėl šios priežasties minėtas sunkusis metalas iš vandens šalinamas panašiais būdais kaip ir geležis. Tais atvejais, kai ištirpusio mangano vandenyje nėra daug, tinkamiausias sprendimas vandeniui išvalyti – modifikuotas vandens minkštinimo filtras.

Toks įrenginys iš vandens ne tik išvalo manganą bei geležį, bet tuo pačiu metu vandenį dar ir paminkština. Jei buvo atlikti vandens tyrimai ir jų rezultatai rodo, kad vandenyje dar papildomai yra ir kitokių cheminių elementų, pavyzdžiui, arseno ar sieros vandenilio, tuomet geriausias pasirinkimas būtų vandens nugeležinimo filtras. Esant itin dideliam mangano perviršiui vandenyje ar vandens kokybės tyrimams rodant, kad
manganą pašalinti iš vandens gali būti sudėtinga, ieškoma individualių sprendimų, kaip būtų galima išvalyti vandenį.

Jei iš čiaupo bėgantis vanduo nėra itin geležingas, o namie įsirengiant vandens minkštinimo ar nugeležinimo filtrus gali kilti problemų, manganą iš vandens išvalyti gali padėti geriamojo vandens sistemos.

Tuomet kartu su manganu yra išvalomi ir kiti vandenyje esantys sunkieji metalai, be to, vanduo tuo pačiu metu papildomai mineralizuojamas. Naudojant tokius įrenginius vandeniui valyti, gana nesunkiai pasiekiama tai, kad vanduo į namus tiekiamas tik aukščiausios kokybės.