Kietojo kuro katilai neužleidžia savo pozicijų
Nors taip šildomo namo šeimininkai turi nuolat prižiūrėti degimo procesą ir lakstyti į katilinę, tačiau kietojo kuro katilai tebėra populiarūs, jų pasiūla nemenka, o gamintojai ir inžinieriai nuolat tobulina bei diegia naujas sistemas, leidžiančias kiek atsipūsti šaltuoju sezonu.
Nors kietojo kuro deginimas – labai senas ir ištobulintas šilumos gamybos būdas, tačiau naujovės šioje srityje atsiranda gana lėtai. Galima rinktis iš daugybės įvairių kietojo kuro katilų: kompaktiškus, skirtus mažoms katilinėms, ekonomiškus, ilgaamžius, modernius, pasižyminčius ilga degimo trukme. Ypač užimtiems ir vertinantiems komfortą patartina pasirinkti automatizuotą kombinuotąjį ar granulinį katilą, suteikiantį kur kas daugiau laisvės ir nepaverčiantį jūsų tiesiog kūriku. Tačiau geriausia, renkantis kietojo kuro katilą, priimti tokį sprendimą, kuris nevaržys galimybių, o bus ilgaamžis, praktiškas ir stilingas.
Pats pigiausias kuras – mediena
Kietojo kuro katilams naudojamas labai įvairus kuras – tai malkos, įvairios medienos atliekos, akmens anglys, koksas, medžio pjuvenų ir durpių briketai. Tai pigiausias ir labiausiai paplitęs pastatų šildymo būdas. Įvairių gamintojų kietojo kuro katilai skiriasi savo konstrukcija, veikimo principu, naudingojo veikimo koeficientu, degimo ir naudojimo trukme. Vietinio kuro šaltinio – medienos – priauga daugiau negu suvartojama, tad niekada jos ir nepritrūksta.
Šiuolaikiniuose namuose sumontavus tinkamai parinktą katilinę, tokio kuro sukūrenama palyginti nedaug, o ir paties kuro kaina maža, todėl tai yra vienas pigiausių šildymo būdų, o naujausi techniniai sprendimai leidžia mėgautis tokiu pačiu komfortu kaip ir naudojant dujinį ar skystojo kuro katilą. Pastaraisiais metais daugėja katilinių su automatizuotais kietojo kuro katilais. Tokie katilai – dujinių ir skystojo kuro katilų alternatyva. Kuras juose paduodamas mechanizuotai, degimo ir šildymo procesai valdomi automatikos. Kita nauja tendencija Lietuvos katilų rinkoje yra ta, kad grįžtama prie paprastos viršutinio degimo katilų konstrukcijos.
Tokie katilai, pagaminti sertifikuotose gamyklose iš katilams skirto plieno, yra lengvai naudojami ir ilgaamžiai. Jų kaina, palyginti su dujų generaciniais ar apatinio degimo katilais, gerokai mažesnė. Plieniniame katile dūmas į kaminą patenka kur kas šaltesnis, daugeliu atvejų toks katilas – optimalus sprendimas, nes galima naudoti universalų kurą, katilas yra ekonomiškas ir ilgai dega. Ketiniai katilai yra kiek mažesnio naudingumo, tačiau jų ypač ilga naudojimo trukmė (teisingai naudojamas ketinis katilas gali atitarnauti iki 25–30 metų). Katilai sudaryti iš ketaus sekcijų, o sugedus vienai sekcijai nebūtina keisti viso katilo, pakanka pakeisti sugedusią sekciją nauja. Ketiniai katilai nėra reiklūs kurui, nereikalauja ir ypač geros kamino traukos.
Tačiau, neatsižvelgiant į pasirinktą kietojo kuro katilo tipą, Lietuvoje vis daugiau suvokiama, kad vien katilo tobulumas dar nėra šildymo problemų sprendimo garantas. Tik kompleksinis katilinės parinkimas ir tinkamas realizavimas, įsigijus net patį elementariausią katilą, leidžia pasiekti itin aukštą komforto lygį, aukštą sudeginamo kuro efektyvumą, labai sumažina priežiūros poreikį, prailgina katilo ir kitų katilinės mazgų gyvavimo trukmę iki 20–25 metų.
O kaipgi užsienyje?
Europos šalyse nėra bendros tendencijos, kiekviena šalis turi savo ypatumų. Pavyzdžiui, norvegai pirmumą skiria elektriniam šildymui, švedai – kietajam ir geoterminiam kurui, Vokietija ir Austrija mieliausiai renkasi kietąjį kurą ir medžio granulių katilus. Mums kiek artimesnėje Lenkijoje pats populiariausias kuras yra anglys. Žinoma, kai kietojo kuro katilas kūrenamas malkomis, briketais ar anglimis, palikti namų ilgesniam laikui negalima – žiemą tokį katilą reikia kūrenti kasdien, ir šio proceso techniškai tiesiog neįmanoma automatizuoti. Kita vertus, šildymo išlaidos sumažėja mažiausiai perpus, lyginant su dujiniu šildymu, jau nekalbant apie centralizuoto šildymo tarifus.
Vidurio Europoje dažniausia kombinuojama, per akumuliacinę talpyklą jungiant kelias energijos rūšis, pavyzdžiui, šilumos siurblį (geoterminį) ir kietąjį kurą (malkas). Nedidelės galios šilumos siurblys veikia iki –5 °C, o kai šalta, pasišildo kietuoju kuru, kurio kW/h pigiausia su sąlyga, jog šilumos siurblio galia atitinka režimo nuo užšalimo poreikį.
Tarkime, Bavarijoje, galima pamatyti daug individualių namų su saulės kolektoriais ir malkų krūvomis. Tai reiškia, kad saulės energija kombinuojama su malkomis. Deriniai galimi įvairūs – dujos ir malkos, granulės ir saulė, bet visoms būtina atitinkamo dydžio akumuliacinė talpykla su reikiama įranga. Štai kaimyninėje Estijoje kartu su kietojo kuro katilu apie 90 proc. atvejų parduodama ir akumuliacinė talpykla, o Lietuvoje katilas ir akumuliacinė talpykla kartu įsigyjami apie 3 proc. atvejų.
Akumuliacinė talpykla patobulina katilą užtikrindama, kad radiatoriai neatvės 2–3 paras. Akumuliacinėje talpykloje priklausomai nuo namo dydžio ir šildomo ploto telpa tam tikras kiekis vandens, kuris pašildytas kaip termofikatas teka į radiatorius ir grindinio šildymo sistemą, kai katilas jau nesikūrena, tad galima ramiai išvykti ir pailsėti.
Vienas suklusti verčiančių momentų – akumuliacinei talpyklai reikalingos didesnės patalpos. O kaipgi apskaičiuoti, kokios talpos reikės jums? Tai padaryti nėra sunku. Štai 1 kW galiai reikia maždaug 50 l talpos. Vidutiniam namui reikia 10 kW galios, o tai sudaro 500 l akumuliacinę talpyklą. Akumuliacinę talpyklą galima prijungti prie bet kurio kietojo kuro katilo ir taip pagerinti naudojamą šildymo sistemą.
Katilas – dar ne viskas
„Pagrindinės klaidos, kurios neretai kartojamos Lietuvoje, yra ne katilo pasirinkimas, bet pačios katilinės įrengimas. Kaip įprasta, stengiamasi įsigyti kuo labiau žinomo gamintojo katilą, bet neskiriama pakankamai dėmesio jo įrengimui. Blogai įrengta katilinė neefektyviai degina kurą, neužtikrina mums komfortiškos temperatūros, labiau teršia aplinką. Dėl to žiemą turime smogą miestuose, nuodijamės patys, nuodijame vaikus ir darome didžiulę žalą gamtai“, – perspėja UAB „Artrasas“ direktorius Arūnas Rimkus. Viena didžiausių klaidų kūrenant malkas yra manymas, kad kai kuriuose katiluose galima kūrenti drėgną medieną. Pateiktame paveiksle matome, kaip priklauso medienos kaloringumas nuo drėgmės. Ir visai nesvarbu, kokiame katile tokios drėgnos malkos bus kūrenamos.
Tačiau svarbiausia ne vien kokybiško katilo pasirinkimas, bet ir siūlomas teisingas to katilo sumontavimas, t. y. pilnas katilinės įrengimas pagal laiko ir mokslo patikrintas katilinės įrengimo schemas. Šios įrengimo schemos dažnokai ignoruojamos privačių mūsų meistrų galvojant, kad vokiečių ar švedų siūloma katilinės įrengimo schema yra tik nereikalinga metalo krūva.
Kalbant apie neretai pasitaikantį įrengimo broką katilinėse ir šildymo efektyvumą, A. Rimkui antrina ir UAB „Efektyvaus šildymo centras“ vadovas Darius Jurgaitis: „Gana didelę mūsų įmonės montavimo darbų dalį sudaro pigių, nekvalifikuotų „specialistų“ broko taisymas. Dažnai mūsų klausia – ar tai pelninga? Į tokį klausimą atsakome, kad, be pelningumo, yra ir kitų priežasčių, gal net svarbesnių. Tai patikimumas, ekologiškumas, saugumas, perspektyvumas. Pigesnio produkto, pigiau montuojamo, laukia arba neefektyvūs rezultatai, arba greitas gedimas su vargiai įmanomu remontu. Norite pabandyti – pirkite internetu pigesnį „lenkišką“ ar „turkišką“ katilą, kurį jums sumontuos tik už grynuosius pinigus, ir netruksite įsitikinti rezultatu. Nesulaukiame energetinio įrangos paso įvedimo, tik tai padės išstumti broką.“
Galvojant apie ekonomiškumą ir siekiant sutaupyti, galima naudoti vieną kuro rūšį – dujas, granules ir t. t., tačiau niekas negali garantuoti, kad pasirinkta kuro rūšis, tarkime, dujos, nebrangs. Šiuo metu rinkoje siūlomi puikūs granuliniai katilai, kuriuos pats naudotojas per keletą minučių gali paversti paprastu, bet kokiam kietajam kurui pritaikytu šildymo prietaisu. Patogu ir naudinga tai, kad granulių kW/h pasirodžius per brangiai, turite galimybę kūrenti pigiausiu kuru. „Gyvenimiškos situacijos pavyzdys: švenčiate Kalėdas, už lango spaudžia šaltukas, o dėl pigių ir prastų granulių užstringa degiklis, ar pavyks prisikviesti meistrą nedelsiant?“ – retoriškai klausia D. Jurgaitis.
Kietojo kuro katilų pasirinkimas
Vis dėlto galima teigti, kad kietojo kuro katilas – vienas populiariausių šildymo šaltinių. Tai universalus sprendimas namams, jo šeimininkams leidžiantis palyginti nedidelėmis išlaidomis gauti gerų rezultatų. Tokiems katilams naudojamas kuras yra labai įvairus – nuo malkų iki medžio pjuvenų briketų, taip pat galima kūrenti ir akmens anglis, medžio drožles, įvairias atliekas, kitas degiąsias medžiagas. Nuo to, kokį kietojo kuro katilą pasirinksite, priklausys naudingumo koeficientas ir naudojimo trukmė, tad renkantis geriausia neskubėti, pradžioje išsamiai pasikonsultuoti ir tik tuomet priimti lemiamą sprendimą.
Renkantis katilą svarbu atsižvelgti į savo asmeninius poreikius, pačių namų infrastruktūrą. Nederėtų susivilioti ir pigiais, neaiškios kokybės gaminiais, geriau nepasikliauti vien akla nuojauta, net jei kaina ir būtų labai patraukli. Protingas atsargumas ir specialistų patarimai gali padėti išvengti netinkamo pirkinio, kuris ateityje sukeltų įvairių nepatogumų.
Kombinuotieji katilai skirti kūrenti automatiniu būdu kuro granulėmis arba biriosiomis anglimis, taip pat galima deginti malkas ir gabalines anglis. Toks katilas sprendžia dvi pagrindines problemas – palankiomis aplinkybėmis kūrenti patogu, nes tai automatizuota, o atsiradus būtinybei galima pereiti prie ne tokio patogaus, bet patikimo kitokio kietojo kuro deginimo, nieko nekeičiant katilinėje. UAB „Artrasas“ Lietuvos rinkai tiekia ir rekomenduoja aukštos kokybės, patikimai sukonstruotus ir pagamintus kietojo kuro katilus „Metalbet“.
Platus jų modelių ir galingumo pasirinkimas leidžia kiekvienam konkrečiam atvejui tiksliai parinkti reikiamą katilą. Štai granulinio katilo komplektas „Metalbet Hydra Premium 15“ – naujiena rinkoje. Tai pilnas kietojo kuro 15 kw katilinės komplektas su daugiafunkce talpykla. Ši sistema paruošta prijungti saulės kolektorių, tinka geoterminiams siurbliams, o pačią katilinę prižiūrėti reikia kas septynetą dienų.
Tai komfortas, kurį suteikia bevielis programuojamas kambario termostatas, o elektros sąnaudos sumažėja dėl A klasės elektroninio siurblio. Naujos kartos daugiafunkcė talpykla reiškia, kad sistema turi akumuliacinę talpyklą, pagerinančią kietojo kuro darbą. Integruotos vandens susimaišymo stabdymo pertvaros užtikrina optimalų energijos saugojimą ir vartojimą sluoksniuose, o šviežio vandens šilumokaitis visuomet užtikrins higieniško šilto vandens atsargas.
Kombinuotieji kietojo kuro katilai visada veikia automatizuotai, tad yra komfortiški ir suteikia laisvės naudotojams, o sugalvojus galima įmesti malkų (taip sutaupant kone trigubai), jų nereiks uždegti, o joms užgesus, automatiškai užsidegs granulės. Tai vienas patogiausių, bet ne pigiausių pasirinkimų.
Granulinių katilų veikimo principas yra paprastas – granulės specialiu mechanizmu (sraigtu) paduodamos į katilo degiklį, ventiliatoriumi ir kaitinimo elementu uždegamos, granulės sudega, iš jų išsiskiria dujų, kurios susimaišo su deguonimi, ir vyksta degimas. Pasiekus nustatytą temperatūrą, paduodamų granulių ir oro kiekis mažinamas, ir katilas ima veikti budėjimo arba moduliacijos režimu.
Granulinio katilo privalumas tas, kad jis dega ilgiau, yra automatizuotas, reikalauja nedaug priežiūros, galima pasirinkti skirtingą grindų ir radiatorių temperatūros režimą, nustatyti, kad tam tikru laiku granulės nebūtų paduodamos, tarkime, naktį, kad nekiltų papildomo triukšmo.
Kiek teks būti prie granulinio katilo, priklausys nuo granulių bunkerio talpos ir nuo to, ar pasirinksite granulinį katilą su pelenų šalinimo mechanizmu, ar be jo. Vidutiniame granulinio katilo bunkeryje supiltų granulių užtenka savaitei. Visiškai tobulam granuliniam katilui galima įrengti (jei yra užtektinai vietos) didžiulį granulių bunkerį, kuris leistų turėti granulių atsargų net visam šildymo sezonui.
Dujų generaciniai katilai išgauna maksimalų naudingumą ir yra ekologiški (išmeta minimalų CO kiekį į atmosferą). Šie katilai nuo įprastų kietojo kuro katilų skiriasi savo konstrukcija, jie daugiausia skirti gyvenamiesiems namams, kotedžams, kitos paskirtiems pastatams šildyti. Šių katilų naudingumo koeficientas gali siekti net 94 proc. Tai tampa įmanoma, kai degimo procesą valdo kompiuteris, reguliuodamas pirminio ir antrinio oro tiekimą pagal lambda zondo matuojamą deguonies kiekį degimo produktuose.
Dujų generavimo katilų ilga degimo trukmė – net iki 12 valandų, tačiau kurui turi būti naudojamos tik sausos malkos, kurių drėgnumas nesiekia 20 proc. Patobulintuose dujų generacijos principu veikiančiuose katiluose įmontuotas ventiliatorius ir papildoma degimo kamera, kurioje įtrauktos dujos dega. Tokiu būdu išnaudojama energija, kuri būtų išėjusi per kaminą.
Žvakės tipo katilai pasižymi išskirtinai ilgu nenutrūkstamu degimu ir kitokiu veikimo principu. Tai aukštas katilas, kuriame kuras iš lėto dega iš viršaus žemyn. Toks katilas, kūrenamas malkomis, gali degti iki 31 valandos, o anglimi – iki 5 parų. Cilindro formos katilo kūrykla pritaikyta kūrenti ne tik malkas, bet ir pjuvenas bei durpių briketus.
Šiame katile įdiegtas unikalus kuro deginimo būdas, kai dega tik 10–15 cm aukščio viršutinis kuro sluoksnis, o ne visa kūryklos įkrova. Dėl šios specifikos katilas ir gavo žvakės pavadinimą. Tiekiamas į kūryklą oras pašildomas išeinančių dūmų ir nukreipiamas į degimo židinį oro skirstytuvu. Sudegus malkų sluoksniui, oro skirstytuvas (degindamas 10–15 cm malkų sluoksnį) leidžiasi žemyn ir visada laikosi ant degančių malkų – degimo židinyje.
Šis katilas skirtas individualioms gyvenamosioms ir pramoninėms patalpoms šildyti. Šis degimo principas užpatentuotas Lietuvos Respublikos patentų biure.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.