Dujinių katilų privalumai ir trūkumai
Nors šiuos kriterijus atitinka dauguma katilų, vien to neužtenka. Pažangūs dujiniai katilai dažniausiai turi įvairių papildomų komforto funkcijų, leidžiančių programuoti katilo darbą, o skirtingi buitinio karšto vandens ruošimo būdai suteikia galimybę klientui pasirinkti norimą komforto lygį.
Privalumai ir trūkumai
Pagrindiniai dujinių katilų privalumai yra šie: aukštas naudingo veikimo koeficientas (paprastų dujinių katilų – 94-97 proc., dujinių kondensacinių katilų – iki 105 proc.), saugus katilo darbas ir minimali priežiūra. Jei kieto kuro katilas reikalauja beveik kasdienės priežiūros, tai dujinis katilas dažnai prisimenamas tik tada, kai reikia atlikti temperatūros nustatymus ar atsiranda darbo sutrikimų. Šiais laikais, kai žmonės turi vis mažiau laiko, tai yra rimtas argumentas.
Vienas iš pagrindinių šių katilų trūkumų yra vis augančios dujų kainos, ir būtent dėl šios priežasties dujiniai katilai gali pasirodyti mažiau patrauklūs nei kitų tipų katilai. Svarbu suprasti, jog dujiniai katilai gali būti statomi tik ten, kur yra gamtinių dujų dujotiekiai. Ne visi Lietuvos regionai yra vienodai dujofikuoti ir tai, savaime suprantama, apriboja šių katilų naudojimą. Tiesa, dujiniai katilai gali būti kūrenami suskystintomis dujomis iš specialiai įrengtų rezervuarų, tačiau tokia suskystintų dujų sistema turi atitikti ypač aukštus reikalavimus ir yra gana brangi.
Kita rimta kliūtis dujiniams katilams – jų įrengimui keliami griežti reikalavimai. Kaip pavyzdį galima paminėti, jog patalpa, kurioje įrengtas dujinis katilas, privalo būti gerai vėdinama. Su šia kliūtimi dažnai susiduria nedidelių butų šeimininkai.
Kuras
Gamtinės dujos Suskystintos dujos
Skirstymas
Pagal medžiagą, iš kurios pagaminti, dujiniai katilai skirstomi į:
– Plieninius;
– Ketaus.
Pagal degiklio rūšį dujiniai katilai skirstomi į:
– Katilus su atmosferiniais degikliais;
– Katilus su papildomai montuojamais degikliais.
Pagal veikimo principą dujiniai katilai skirstomi į:
– Paprastus;
– Kondensacinius.
Pagal montavimo būdą dujiniai katilai skirstomi į:
– Pastatomus;
– Pakabinamus.
Pagal kontūrų skaičių dujiniai katilai skirstomi į:
– Vieno kontūro (tik šildymas);
– Dviejų kontūrų (šildymas ir buitinio karšto vandens ruošimas).
Pagal dujų šalinimo būdą dujiniai katilai skirstomi į:
– Natūralios traukos;
– Priverstinės traukos („turbo").