Išmaniųjų namų mitai

https://supernamai.lt +37061414442 Lazdynų g. 21-111, Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://supernamai.lt +37061414442 Lazdynų g. 21-111, Vilnius
Išmanūs namai

Jau neįsivaizduojame neišmaniojo telefono, neišmaniojo laikrodžio, neišmaniojo automobilio ir daugelio kitų daiktų, kurie yra pilni naujų ir išmanių technologijų.

Apie protingus namus kalbame jau gana seniai, bet kol kas išmanusis ar protingas namas nėra tapęs norma ir labai dažnu reiškiniu. Kodėl protingo namo technologija vis dar neįveikia daugelio statytojų barjero?

Vieno ir aiškaus atsakymo, matyt, nėra ir negali būti. Protingas namas, ko gero, yra daugiausia apipinta mitais namo projektavimo ir statybos dalių.

Daugelis, statydami namą ar įsirengdami butą, bando nagrinėti protingo namo idėją arba bent ją apsvarstyti, bet retas išvysto ją iki visiškai įrengto protingo namo. Kažkuriuo etapu idėja pametama, jos atsisakoma. Kartais net juntamas noras kuo greičiau rasti pateisinamą priežastį, kodėl protingo namo reikėtų atsisakyti. Ir tų priežasčių ar mitų yra ne vienas.

Apžvelkime tris pagrindines priežastis, kodėl žmonės atsisako protingo namo idėjos.

PIRMA PRIEŽASTIS: žmonės bijo to, ko nepažįsta. Protingas namas nėra labai dažnas reiškinys. Jei savo aplinkoje neturite draugų ar giminaičių, gyvenančių protingame name, jums sunku įsivaizduoti ir patirti tokio namo privalumus. Labai saugu išgirsti atsiliepimus iš patikimo šaltinio, sužinoti daugelį niuansų ir patirčių.

Tokia nežinomybė kuria tam tikrą nepasitikėjimą ir baimę. Neaiškus yra ir pats procesas: kada ir kaip turi vykti protingo namo kūrimas ir projektavimas, kas jį turi atlikti, kaip tai susiję su kitomis projekto dalimis.

Ne paslaptis, kad daugelis namų statomi su labai silpnai parengtais projektais ir nevisos projekto dalių sudėties. Daugelis projekto dalių, ypač inžinerinių, yra iš anksto nerengiamos, o paliekamos spręsti statybos metu. Tokiu atveju ir protingo namo klausimas paliekamas ateičiai. Ateitis užgriūna labai netikėtu momentu, kai viskas pradeda vykti labai greitai, sprendimų prireikia čia ir dabar.

Tada paaiškėja, kad tokie projektai, kaip protingas namas, greitai neįvykdomi, kad tokius projektus rengia specializuotos įmonės, kad jų Lietuvoje nėra labai daug. Paaiškėja, kad protingo namo sistemų yra ne viena, kad jos visos turi savo niuansų, kad projektui reikia daug informacijos ir iš kitų inžinerinių projekto dalių, kurios taip pat nėra iki galo parengtos.

Laikas spaudžia, sprendimų reikia, neaiškumo daug, kiek pavyksta sužinoti, tai ir kaina viso šio protingumo yra didelė. Dėl viso to labai dažnai protingo namo idėja čia ir žūsta.

Šią baimę geriausiai galėtų išsklaidyti jūsų pasirinktas architektas ar architektų komanda, kurie rengs ir vadovaus visam jūsų namo projektui, įskaitant ir interjero projektą. Protingas namas yra tik dar viena projekto dalis šalia visų kitų namo sudedamųjų projekto dalių. Ir kuo anksčiau priimsite sprendimą, kad jūs norite protingo namo sistemos, tuo daugiau bus aiškumo.

Priėmę sprendimą turėti protingą namą, kartu su architektais turėsite pasirinkti specialistus, kurie projektuos protingo namo sprendinius.

Labai sveikintina, jei architektai patys turi patirties ir jau yra projektavę namus su išmaniosiomis namo sistemomis ir supranta namo išmanumo įtaką kitoms projekto dalims, interjero sprendimams, išmano skirtingas protingo namo sistemas, pranašumus, trūkumus ir gali patarti, suvesti su didelę patirtį ir gerą reputaciją turinčiais specialistais.

Tokiu atveju protingo namo sprendimas daromas laiku, atsiranda aiškumas ir nuoseklumas. Protingo namo projekto dalies užduotys kitoms projekto dalims, ir atvirkščiai, įvyksta laiku. Prasideda aiškus ir teisingas projektavimo procesas, atskiros projektų dalys komunikuoja ir dirba dėl aiškaus ir bendro tikslo.

ANTRA PRIEŽASTIS: išmanumo perteklius. Žmonės galvoja, kad visi šiuolaikiniai įrenginiai ir įrengimai yra išmanūs. Daugelį jų galima valdyti išmaniuoju telefonu, pasidaryti tinkamus automatinius nustatymus. Kam dar reikalingas išmanus namas, jei jau išmanumo yra per akis?

Laidai

Iš tiesų beveik visi įrenginiai turi galimybę būti valdomi programėlėmis, turi daug nustatymų, kuriuos galima susiprogramuoti pagal tam tikrus scenarijus.

Šiuolaikinio namo savininkas savo telefone gali turėti keliolika skirtingų programėlių namo įrangai valdyti. Ar tai labai patogu? Ko gero, ne. Ar tos visos programėlės gali kalbėtis tarpusavyje? Nelabai. Ar patogu namo įrangą valdyti tokia gausybe programėlių? Ko gero, ne.

Aišku, kol viskas nauja, įdomu, bet ilgainiui daugelis dalykų ir funkcijų naudojama vis mažiau ir mažiau, nes nėra labai patogu. Norint įrengimus valdyti ir kitiems šeimos nariams, reikia visiems įsidiegti visų įrenginių programėles, prisiregistruoti. Ne visi įrengimai turi tokią galimybę.

Galima kai kurias valdymo programėles sujungti su viena protingo namo programėle, bet ne visi įrengimai gali susijungti, nes su visų gamintojų programėlėmis viena protingo namo programėlė gali neveikti. O valdant tokią galybę atskirų programėlių galimi ir nesklandumai, ir nepatogumai. Ir išmanumo, iš tiesų, gali būti per daug.

Iš šios gausybės išmaniai valdomos įrangos kyla ir tam tikrų baimių. Kas bus, jei dings elektra? Ar saugu dėl įsibrovimo, gal šias sistemas gali „nulaužti“ programišiai ir užvaldyti namus? Ar sistemos gali sugesti ir neveikti, kaip tuomet valdysiu savo namų įrangą?

Be jokios abejonės, ten, kur yra mechanizmai ir programinė įranga, gedimų tikimybė yra. Geriausia prevencija – patikima sistema. Profesionali ir bendra protingo namo sistema leidžia sujungti visus namo įrengimus ir prietaisus į vieną sistemą, kurti scenarijus, jų priklausomybes vienas nuo kito.

Namuose tokiu atveju turėtumėte bendrą programėlę namo sistemoms valdyti, o kiekvienas šeimos narys savo išmaniaisiais telefonais galėtų prisijungti prie bendros sistemos ir tos pačia programėle valdyti namo įrenginius, stebėti situaciją per atstumą.

Bendra ir profesionaliai įrengta protingo namo sistema užtikrina saugesnį ir patikimesnį sistemos veikimą, atskiriems vartotojams padeda lengviau valdyti namo įrenginius. Sukuriamas patikimumo ir saugumo jausmas. O įvykus gedimui, turėtumėte aiškų ir vieną kontaktą, į ką kreiptis.

TREČIA PRIEŽASTIS: kaip ir daugelio pažangių dalykų vienas esminių kriterijų yra kaina. Protingo namo sistema nėra pigi ir labai aiškios bei apskaičiuojamos atsiperkamumo naudos nėra. Protingo namo sistema yra daugiau komforto, saugumo, patogumo įranga.

Kalbant apie atsiperkamumą ir išteklių taupymą, galima paminėti šildymo sistemos automatizavimą, automatizuotą saulės kontrolės valdymą (lauko žaliuzes), elektros energijos taupymą automatizuojant apšvietimo sistemas ir kitų elektros prietaisų veikimą, vandens taupymo ir lauko aplinkos laistymo įrangą susiejus su meteorologine stotele.

Išmanūs namai šeimoje

Tačiau šiuolaikiniai namai yra energiškai efektyvūs, jiems energijos reikia vis mažiau ir mažiau, tai ir energijos sutaupoma labai nedaug. Bet, kalbant apie tvarumą, net ir menkiausi energijos sutaupymai yra labai svarbūs.

Tačiau kaip įvertinti jūsų komfortą ir saugumo jausmą? Šie dalykai sunkiai išmatuojami pinigais, tačiau kuria patogesnį kasdienį gyvenimą.

Kad protingo namo įrengimas nesukeltų piniginio šoko, dar kartą padės minėtas išankstinis ne tik protingo namo, bet kartu ir viso projekto sąmatos planavimas. Turint bendrą viso projekto sąmatą, protingo namo sistema tampa viena sąmatos eilute ir bendrame kontekste nebeatrodo kaip labai didelė suma.

Kitas dalykas – protingo namo sistemos turi labai daug galimybių ir gali apimti viso namo sistemas arba tik tam tikras, kurioms jūs teiksite prioritetą. Dalis įrangos ir tam tikro automatizavimo išplėtimai gali būti atliekami palaipsniui. Svarbiausia – tinkamai pasiruošti. O tinkamai pasiruošus ir atlikus tam tikrus dalykus statybų metu, daug dalykų galima padaryti ir vėliau, pradėjus name gyventi, supratus savo poreikius ir įvertinus galimybes.

Vienas kitas kilometras laidų nekainuoja labai daug, o juos turint po tinku, vėliau galima sukurti daug automatizavimo procesų.

Taigi protingo namo kaina yra labai individualus dalykas, priklausantis nuo to, kiek ir kokių procesų jūs norite savo name valdyti.

Rytis Kaminskas, žurnalas „SUPERNAMAI”