Sienų dažymas- galimybė pasireikšti neribotai Jūsų fantazijai
Jas galime sumaišyti vietoje, arba užsakyti konkrečius spalvų atspalvius jau tiesiai iš gamintojų. Sienų dažus labai sunku išsirinkti, nes spalvų paletėse yra tūkstančiai atspalvių, todėl tinkančius atrasti nėra taip paprasta.
Svarbu žinoti, kad paletėje pavaizduoti dažų atspalviai dažniausiai būna šviesesni, nei nudažius jais sienas. Todėl patariame pirmiausia nusipirkti mažą dažų kiekį ir jais nudažyti tik nedidelį plotą. Jei spalva tinkama, tuomet įsigyjate visą reikalingą dažų kiekį.
Sienų spalva
Tai vienas stipriausių erdvės akcentų, veikiančių mūsų pojūčius. Vieno kvartalo gyventojai skundėsi keistais negalavimais. Architektai įtarė, kad gali būti kaltos melsvos ir vyno rausvumo spalvos pastatų sienos. Dar vienas įdomus faktas – viename fabrike dirbantys žmonės skundėsi nuolat šąlantys.
Temperatūra buvo padidinta, tačiau darbuotojai vis tiek jautėsi sušalę. Tik perdažius sienas šiltomis spalvomis jie nustojo skųstis. Pas mus Lietuvoje eksperimentuoti dar daugelis nedrįsta, o tuo pačiu dar vis susiformavęs tarybinių laikų stereotipas kambarių sienas dažyti šviesiai, o dažniausiai baltai. Nešvara ir purvas asocijuodavosi su tamsiomis spalvomis, o švara – su šviesiomis.
Laikai pasikeitė, tačiau suvokimas – nelabai. Bet išties spalviniu požiūriu kiekvienas namas turėtų būti prilyginamas mažam pasauliui, kuriame netrūktų nei vienos spalvos. Spalvų balansas turėtų būti maksimaliai artimas gamtinės aplinkos vienam ar kitam motyvui. Pagal patalpų funkciją ir paskirtį, spalvos turėtų keistis, ramiai pereidamos iš vienos į kitą.
Kiekvienoje patalpoje turi būti aišku, kuri spalva toje erdvėje dominuoja. Spalvos turi labai stiprų psichologinį poveikį žmogui, jo nuotaikai, net savijautai. Yra ramios, liūdnos, agresyvios, linksmos, žaismingos ir kitokios spalvos.
Pagal tai, kokia patalpos paskirtis – darbo, poilsio, žaidimų, berniukams ar mergaitėms, atsižvelgiant į charakterį ar pomėgius reikia rinkti spalvas, kad sukurti bendrą ir harmoningą namo visumą.
Spalvų reikšmės ir tai, kokios spalvos kokiems kambariams tinkamiausios:
BALTA spalva simbolizuoja švarą ir ramybę, todėl ja nudažytos sienos praplečia erdvę, didina daiktų apimtį, skatina siekti tikslų. Jei slegia neigiami prisiminimai, rekomenduotina sienas dažyti baltai.
Ši spalva tinkamiausia vonios kambaryje, tualete ir virtuvėje. Jei norime labai šviesaus vaikų kambario, baltą spalvą patartina maišyti su kreminiu atspalviu.
Baltos spalvos sienos nesuteiks jaukumo valgomuosiuose, taip pat nepatariame dažyti tų patalpų, kur susitinka nepažįstami žmonės, posėdžių salėse, biuruose. Baltas interjeras gali sukelti monotoniją bei nusivylimo jausmą.
GELTONA yra pati lengviausia spalva. Simbolizuoja optimizmą, sukuria teigiamą psichologinę atmosferą, skatina bendravimą, pakelia tonusą. Ji stimuliuoja smegenų veiklą, todėl geltonos spalvos akcentai tinkami darbo kambaryje, nes jis skirtas veiklai, sprendimams priimti.
Geltona spalva tinkama dažyti koridorius ar virtuvę, nes išryškina buto tamsius kampus, o žiemos vakarais kompensuoja saulės trūkumą. Ši spalva nedera vonios kambariuose, ankštose patalpose.
ORANŽINĖ sienų spalva stimuliuoja ir didina daiktų apimtis. Ši spalva suteikia pasitikėjimo savimi, padeda uždariems žmonėms atsiskleisti, tinka žmonėms, kuriuos kankina vienatvė, mažina baimės jausmą.
Oranžinė spalva tinka ir virtuvėje, nes gerina apetitą. Tačiau ji skatina ir naktintį valgymą bei, būnant ilgai toje patalpoje, gali sukelti irzlumą, todėl nerekomenduojama impulsyviems žmonėms.
Ši graži spalva taip pat tinka valgomajame, svetainėje (ypač nudažyta viena ryški siena) ir koridoriuje. Jos reikėtų vengti, kur reikia susikaupti, parodyti lyderio poziciją, tai yra kabinetuose, darbo kambariuose.
ROŽINĖ spalva asocijuojasi su romantika, padeda atsipalaiduoti. Idealiausiai tinka miegamuosiuose, vaikų kambariuose, kur vaikai jausis mylimi ir saugūs. Ši spalva neharmoningai atrodytų virtuvėje.
RAUDONA spalva mažina erdvę, bet didina daiktų apimtį. Ji stimuliuoja pojūčius, todėl tokioje aplinkoje žmonės dirba greičiau, bet daro daugiau klaidų. Ši spalva netinka labai aktyviems, ramybės trokštantiems ar greit susierzinantiems žmonėms. Raudona spalva – aistros spalva, todėl labai tinkami akcentai miegamajame – raudonos pagalvėlės, užvalkalai, tačiau reikia būti atsargiems su raudonomis sienomis.
Ši spalva yra žadinanti ir, jei jums sunku užmigti – raudonos sienų spalvos geriau atsisakyti. Netinkama spalva, kur būna daug žmonių, tai yra poilsio, vaikų kambariuose, valgomajame.
ŽALIA spalva siejasi su ramybe ir taika, gamtos pasauliu. Taip pat simbolizuoja harmoniją, materialinę gerovę bei komfortą. Jei miegamajame dominuos ši spalva, bus lengviau užmigti ir nurimti.
Dera kambariuose, skirtuose poilsiui, mokslui, o šviesi smaragdinė sienų spalva puikiai tiks vaikų kambariui. Žalia sienų spalva tinkama ir prieškambariui, tai pakantumo spalva, nes per jį pereina skirtingi žmonės. Visi pasijus kviečiami ir suprasti.
Tuo pačiu žalia spalva suteikia erdvumo pojūtį, todėl tinkama ir mažoms patalpoms. Tačiau reikia įsidėmėti, kad šia spalva perkrauta patalpa gali ir slėgti, todėl geriausia ją derinti su kita, pavyzdžiui persikine spalva.
MĖLYNA spalva sukuria rimtą atmosferą. Mėlynas atspalvis, kaip ir žalias, asocijuojasi su ramybe ir taika. Melsvos sienos vizualiai praplečia mažą erdvę. Tačiau kartu intensyvi mėlyna spalva ant sienų gali slėgti, kelti melancholiją, todėl į depresiją linkę žmonės pasijunta tarsi uždaryti narvelyje.
Mėlyna spalva tinka miegamiesiems dažyti, teigiama, kad ji nuramina alkį. Žydra spalva tinkama vaikų, poilsio kambariams, taip pat vonios ir tualeto kambariuose. Pastaruosiuose puikiai dera turkio ir melsvi atspalviai. Juos galima derinti su vėsesnėmis spalvomis, pilkšva, žalsva, rusva.
Šių spalvų deriniai gali geriausiai sukurti poilsiui tinkamą atmosferą. Mėlyna spalva nelabai dera pasilinksminimo vietose, taip pat valgomuosiuose ar koridoriuje.
VIOLETINĖ spalva nudažytos sienos skatina kūrybinį mąstymą, stimuliuoja gyvybines jėgas. Šia spalva patartina dažyti miegamuosius, poilsio kambarius, nes ji sukuria rafinuotą įvaizdį. Violetiniai atspalviai nelabai dera virtuvėje, vonioje, pasitarimų vietose.
RUDA spalva apibrėžia konservatyvumą, tradicijas, suteikia saugumo, pastovumo, stabilumo bei šilumos pojūtį. Rusva spalva labai tinka dažyti kabinetams. Žemiški rusvi atspalviai taip pat dera miegamajame, taip jis tampa jaukus ir šiltas.
Tačiau per didelis rudos ryškios spalvos plotas gali slėgti ar sukelti depresiją, todėl patartina ją naudoti tik kaip ornamentines detales ar dažyti ruda spalva tik vieną sieną ar jos dalį.
PILKA spalva dažytos sienos tinka darbo, pokalbių, susitikimų kambariuose, nes pabrėžia oficialumą. Tai neutrali spalva, todėl patartina ją derinti su kitomis spalvomis.
JUODA spalva simbolizuoja paslaptingumą, seksualumą, tačiau kartu tai ir gedulo spalva. Juodos spalvos baldai ar interjero detalė gali įkvėpti, skatinti kažką veikti. Juoda patraukia dėmesį, todėl miegamajame gali sukurti tamsią aistringą atmosferą, tačiau piktnaudžiauti ja negalima, nes tamsi spalva gali slėgti ir vizualiai sumažėja kambario erdvė. Šios spalvos reiktų vengti vaikų, svečių ar poilsio kambariuose.
Apibendrinant galima teigti, kad tinkamai pasirinkta spalva nudažius sienas, galima sukurti stebuklą ir taip atgaivinti patalpą. Tam tikra spalva nulemia vis kitokią kambario nuotaiką.
Taigi, jei norite naujų pojūčių ar pavargote nuo senos kambario spalvos – perdažykite sienas!