Apdailos darbai – glaistymas
Čia jums padėsime bent jau suteikdami žinių, kaip šį darbą atlikti.
Prieš pradedant glaistymo darbus, reikia įsitikinti, kad paviršiai yra pakankamai tvirti, nebirūs, nedulkėti. Glaistymo darbai gali būti atliekami tik kai anksčiau tinkuoti paviršiai visiškai išdžiūva (kalkinis-cementinis tinkas išdžiūva po 4 savaičių, priklausoma nuo sąlygų; gipsinis – po maždaug dviejų). Taip pat šie paviršiai negali būti įšalę.
Atliekame tinkuotų paviršių gruntavimą giluminiu gruntu – dažniausiai voleliu, iš viršaus į apačią. Jei reikia, pirmiausia gruntuojant lubas (jei lubos buvo tinkuojamos, ne pakabinamos). Idealu, jei pasiektume vienodą paviršiaus įgeriamumą, tačiau, kad nesusidarytų blizgi plėvelė. Jei prieš tai sienos buvo dažytos aliejiniais dažais, gruntuojame specialiu gruntu, turinčiu smulkių dalelių, pagerinančių sukibimą.
Sekantis etapas – susiklijuojame visus kampinius glaistymo profilius. Tam naudojame gipsinio tinko mišinius, užtepdami jo ant abiejų kampo plokštumų tiek, kad užspaudus profilį, ištrykštų per skylutes. Klijuojant reikia stengtis, kad profilis kuo mažiau išsikištų už sienų plokštumų. Su glaistykle nubraukiame perteklinį mišinį ir gulsčiuku priglaudę prie profilio briaunos patikriname vertikalumą (ar horizontalumą). Jei reikia, glaistykle po profiliu uždedame mišinio papildomai. Kai mišinys sukietėja ir profilis tvirtai laikosi, platesne glaistykle uždedame tinko mišinio ant sujungimo profilio ir sienos ir perbraukiame liniuote (bent 50 cm atstumu nuo kampo) – per profilio briauną ir sieną, iš apačios į viršų.
Taip pat reikia sutvarkyti visus įtrūkimus sienose (jei tokie atsirado). Tam reikia išilgai įtrūkimo su kaltu išgramdyti griovelį sienoje (bent po du cm iš abiejų įtrūkimo pusių), patį įtrukimą dar paplatinti ir pagilinti. Išvalius birias daleles, pagruntuoti giluminiu gruntu. Kai gruntas išdžiuvęs, glaistykle užtepame tvirtesnio mišinio („Uniflot“ ar pan.) į padarytus griovelius o ant mišinio uždedame drėgną popierinę juostą (skirtą glaistymo darbams, prieš tai ją reikia išmirkyti vandenyje). Ant viršaus dar uždedame to paties mišinio ir nubraukiame iš apačios į viršų platesne (nei tvarkoma vieta) glaistykle perteklių.
Panašiai sutvarkome plyšius, esančius gipskartonio ir sienos sujungimo vietose – naudojame „Uniflot“ tipo mišinį (svarbu nepadauginti jo į kampus – kad kampas būtų geometriškai tikslus) – tepame ir ant gipskartonio, ir į plyšį, ir ant tinko sienos, gerai išmirkytą popieriaus juostą – uždedame ant kampo bei su plačia glaistykle prispaudžiame tą juostą į patį kampą (per juostos vidurį). Atsargiais judesiais iš vidurio paspaudžiame juostą prie vienos ir kitos plokštumos.
Sujungimai tarp gipskartonio plokščių sutvarkomi analogiškai – užtepame mišinio, užspaudžiame išmirkytą popieriaus juostą, vėl užtepame mišinio ir nubraukiame platesne glaistykle perteklių. Tuo pačiu mišiniu užglaistome ir visas savisriegių duobutes, paliktas gipskartonyje.
Lieka tik nuglaistyti plokštumas – lubas, sienas. Paviršius glaistome pirmą sluoksnį viena pasirinkta kryptimi, sekantį sluoksnį kita kryptimi, ir, jeigu dar reikia – vėl keičiame kryptį. Naudojame kuo platesnes glaistykles. Kalkiniu – cementiniu mišiniu tinkuotiems paviršiams reikia bent trijų sluoksnių glaisto. Glaistant gipskartonio ar paviršius tinkuotus gipsiniu mišiniu, užteks ir dviejų kartų. Bent jau paskutiniam sluoksniui rekomenduojame naudoti marmurinio pagrindo glaistą – labai smulki frakcija. Paskutinį kartą glaistant patariame naudoti galingą prožektorių (500W, nukreipti šviesą pagal sieną) – taip aiškiausiai matysite likusius nelygumus.