Tinkama sintetinių kilimų ir kiliminės dangos priežiūra
Nors kilimus reikia prižiūrėti atsižvelgiant į jų paviršių ir medžiagas, iš kurio gaminys sukurtas, vis dėlto egzistuoja ir universalios kilimų priežiūros taisyklės. Nepamirškite, kad kilimai turi būti reguliariai siurbiami arba dulkinami (bent kartą per savaitę), be to kilimus reikia išsiurbti ir iš blogosios pusės (du kartus per metus).
Jei valote kilimą arba netyčia jį apliejote, tuojau pat nusausinkite, kadangi kilimas negali likti šlapias. Kartą per dešimtmetį kilimą reikėtų patikėti profesionalams, kurie pašalintų įsisenėjusį purvą, o jei nusprendėte kilimą išsiplauti patys, nenaudokite chloruoto vandens. Atminkite, kad kilimai neturėtų būti tiesiami ten, kur juos pasieks tiesioginiai Saulės spinduliai arba prastai vedinamoje patalpoje. Be to, reikėtų užtikrinti, kad kilimas gulės ant kiek įmanoma lygesnio paviršiaus, kadangi kitaip jis gali prarasti savo formą.
Šiandien vis labiau vertinami sintetiniai kilimai ir kiliminės dangos yra gana atsparūs dėmėms, be to, purvas ant jų mažiau matomas (jei lygintume su kieta grindų danga). Tačiau, net jei ir nematote dėmių, kilimus vis tiek privalote valyti – nepamirškite, kad kilimai turi būti reguliariai siurbiami (specialistai rekomenduoja bent du kartus per savaitę) ir valomi tik sintetinių dangų priežiūrai tinkančiomis valymo priemonėmis.
Jei dėmių daug, privalote išvalyti visą kilimą (tiesa, nereikėtų tokio valymo atlikti dažniau nei kartą per metus). Atminkite, kad kilimai tarnaus daug ilgiau, jei kartais pakeisite jų padėtį, kadangi taip kilimai dėvėsis vienodai. Be to, niekuomet netieskite kilimų ant išplautų ir vis dar šlapių grindų – kilimai gali būti tiesiami tik ant visiškai sausų paviršių.
Jei ant kilimo atsirado dėmė, neleiskite jai įsigerti, kadangi ilgai nevalytos dėmės gali būti nebeišvalomos. Jei kilimas yra aplietas skysčiu, sugerkite jį švariu audiniu arba rankšluosčiu – tapšnokite per šlapią vietą, kol ji taps sausesnė. Jei dėmė tiršto pagrindo, reikėtų teršalus surinkti apvaliu šaukštu. Nepamirškite, kad suteptos vietos negalima gramdyti, kadangi galite pažeisti paviršių. Jei dėmė yra sudžiūvusi, ją reikėtų suskaldyti ir naudojantis dulkių siurbliu pašalinti.
Daugelį dėmių galima pašalinti vandeniu, tačiau jei vanduo nepadeda, naudokitės specialiomis priemonėmis. Nepamirškite, kad prieš valydami dėmę nauja priemone, turėtume ją išbandyti užtepdami ant mažai pastebimos kilimo vietos – jei spalva pasikeičia, priemonės atsisakykite ir rinkitės kitą. Niekuomet nepilkite valymo priemonės tiesiai ant dėmės – priemone sudrėkinkite švarų audinį ir tuomet valykite nešvarumus.
Susitaikykite su tuo, kad kai kurios dėmės (ypač senesnės) yra neišvalomos. Visuomet laikykitės valymo instrukcijų ir niekuomet nenaudokite itin stiprios koncentracijos tirpalų, kadangi galite negrįžtamai pakeisti kilimo dangą. Valymui naudojamą audinį reiktų keisti iškart, kai jis susitepa. Be to, valydami neleiskite kilimui peršlapti – jūs turite sudrėkinti tik kilimo paviršių. Neleiskite, kad ant kilimo liktų valymo priemonės, todėl, išvalę dėmę, paskalaukite kilimą švariu šaltu vandeniu. Skalavimą kartokite tol, kol priemonės visiškai nebeliks. Baigę valymą, minkštu ir sausu šepečiu sušukuokite kilimą jo plaukelių kryptimi ir ant kilimo stokitės tik jam visiškai išdžiūvus.
Nepamirškite, kad yra tokių dėmių, kurias galima pašalinti tik specialiomis priemonėmis, pvz., jei ant jūsų kilimo atsirado kraujo dėmių, turėtumėte jas šalinti apipurkšdami amoniako tirpalu, kurį sudaro 1 šaukštas amoniako ir pusė stiklinės vandens. Apipurškus šiuo tirpalu, dėmė turėtų būti valoma šaltu vandeniu. Jei kilimas yra suteptas rašalu, nieko nelaukdami dėmę apibarstykite storu druskos sluoksniu, kuris sugers rašalą. Įsisenėjusios rašalo dėmės turėtų būti šalinamos spiritu, šviežiomis citrinų sultimis arba citrinos rūgštimi. Jei ant kilimo numetate kramtomąją gumą, uždėkite ant jos ledo gabalėlį – guma netįs ir greitai sustings, todėl galėsite ją lengvai nukrapštyti. Riebalų dėmes galima pašalinti jas trinant stambiomis benzine suvilgytomis medžio pjuvenomis (pjuvenas reikėtų palikti ant dėmės ilgesniam laikui).
Sintetiniai kilimai ir kiliminės dangos yra atsparūs tiek drėgmei, tiek dėmėms, tačiau nepamirškite, kad sausos purvo nuosėdos gali labai pakenkti kilimo paviršiui ir jį subraižyti, todėl būtina atlikti reguliarius valymo darbus – kilimai turėtų būti siurbiami bent du kartus per savaitę, o itin dažnai mindomi – ir dažniau. Pasistenkite, kad kilimas būtų patiestas tik gerai vedinamoje patalpoje ant lygių grindų. Išteptus kilimus valykite vandeniu arba specialiomis sintetinėms dangoms tinkančioms priemonėms.