10 žingsnių į vynoteką: kaip įsirengti vyno rūsį namuose?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

1. Tamsi vieta

Parinkti tinkamą namų vietą vynuilaikyti yra pirmas ir svarbiausias žingsnis. Tobula vieta ta, į kurią nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai. Štai kodėl senieji rūsiai po namais yra ideali vyno brandinimo vieta.

 

Ne ką prasčiau tam tinka ir naujai pastatyto namo rūsys. Jei statote naują namą, suplanuoti vietą vyno rūsiui reikėtų dar rengiant namo projektą. Jei nenorite po visu namu įrengti rūsio, galite iškasti gilesnę duobę pamatams ten, kur ketinate laikyti vyną. Kuo gilesnis rūsys, tuo geriau, bet 2–3 metrai – tokio gylio visiškaipakaks vyno rūsiui.

2. Pastovi temperatūra

Pastovi temperatūra yra būtina sąlyga brandinti vyną, todėl turėsite ją užtikrinti. 2–3 metrų gylyje pastovi temperatūra laikosi ištisus metus. Labiausiai vynas mėgsta 12–14 °C laipsnių temperatūrą, taip pat vynuilaikyti tiks ir 16 °C temperatūra, bet ne aukštesnė. Svarbu įrengti ventiliaciją, kad patalpos būtų nuolat vėdinamos.

 

Pastovią temperatūrą ir drėgmę galima palaikyti rūsiuose specialiai statomais kondicionieriais. Nepamirškite rūsyje įmontuoti termometro irkartais į jį pasižiūrėti.

 

3. Drėgmės kontrolė

Vynuilaikyti optimali drėgmė yra 57–70 %. Jei drėgmės daugiau nei 80 %, gali atsirasti pelėsis, pradėti pūti vyno kamščiai, jei mažiau,oras bus per sausas vynuibręsti. Abiem atvejais vyno kokybė nukentės. Jei patalpa per sausa, bus reikalingas oro drėkintuvas. Jeigu rūsyje yra per daug drėgmės, galima izoliuoti pamatus ir rūsio lubas, taip pat izoliuoti ar impregnuoti rūsio sienas iš vidaus.

4. Rūsio dizainas ir apšvietimas

Vyno rūsiui galite rinktis įvairius interjero stilius: nuo klasikinio prancūziško interjero, kuriam būdingi senų/sendintų plytų ar akmenų skliautai ir arkos bei sendinto medžio lentynos, iki modernios vynotekos, kurios interjere dominuoja įvairūs betono ar dirbtinės akmens masės paviršiai (pvz., korianas) bei futuristinį įvaizdį kuriantis organinis stiklas.

 

Tinkamai pritaikytas apšvietimo scenarijus iš LED lempučių sukurs ypatingą vyno rūsio įspūdį, tačiau su šviesos kiekiu negalima persistengti – jis turi būti minimalus, nes šviesa labai kenkia vynui. Vyno rūsio dizainą jums gali padiktuoti ir jūsų namų erdvių interjero stilius.

 

5. Rūsio plotas

Tai priklauso nuo jūsų vyno kolekcijos dydžio. Vyno kolekcininkams rekomenduojamas apie 10 kv. m rūsys, o vyno mėgėjams gali pakakti ir kelių kvadratinių metrų patalpos. Paprastai į vieną kvadratinį metrą pastatytoje lentynoje telpa apie šimtas butelių vyno. Tad žinodami, kiek vyno norite laikyti, žinosite, kokio ploto rūsio reikės.

 

Svarbiausia, kad lentynos stovėtų labai stabiliai ir apskritai visa rūsio patalpa turi būti apsaugota nuo vibracijos, nes ji labai kenkia vynui.

6. Kokios turi būti lentynos?

Vynas turi gulėti arba, kitaip tariant, visada būti horizontalioje padėtyje – tai yra svarbiausia vyno brandinimosąlyga, nes turi būti apsemtas vyno kamštis. Išdžiūvus kamščiui, į butelį gali patekti oro ir brangus jūsų kolekcinis vynas bus sugadintas.

 

Dažniausiai vyno poilsiui rūsiuose skirtos lentynos gaminamos iš medžio (pvz., ąžuolo, beržo, pušies, atogrąžų medienos), tačiau galima rinktis ir madingas lentynas iš chromuoto ar rūdinto metalo ar organinio stiklo.

 

7. Kaip išdėlioti vyną?

Tai įdomiausia dalis tikram vyno kolekcininkui. Kuo didesnė vyno kolekcija, tuo svarbiau rūsyje įvesti tam tikrą sistemą. Vynus į lentynas galima skirstyti pagal regionus. Pavyzdžiui, reikėtų atskirti Prancūzijos Bordo, Italijos Pjemonto, Kalifornijos Napa slėnio, Vokietijos Mozelio ar kitų regionų vynus. Taip pat vyną reikėtų rūšiuoti pagal vynuogių veisles.

 

Pavyzdžiui, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay,Syrah, Tempranillo ir kt. Nes skirtingų regionų ir veislių vynuogės pasižymi skirtingomis savybėmis, todėl iš jų pagamintam vynui reikalingos skirtingos laikymo sąlygos. Dar vynus galima išdėlioti pagal derliaus metus. Būtina atskirti kolekcinius, ilgai brandinamus vynus nuo greitaivartoti skirtų vynų. Šiems pakanka paprastesnių sąlygų.

8. Vyno žurnalas

Nepasiklysti tarp vyno butelių ir rūšių padės kiekvienam vyno kolekcininkui ir gurmanui privalomas vyno žurnalas. Pildant vyno žurnalą reikia įrašyti vyno pavadinimą, derliaus metus, regioną, vyndarį, vynuogių rūšį, stiprumą, kainą, datą, kada buvo padėtasį rūsį, galima pasižymėti, su kuo tinka šis vynas kalbant apie maisto derinius irkitas ypatybes. Stilingus vyno žurnalus, puikiai tinkančius vyno mėgėjams, gamina italų „Moleskine“.

 

9. Vyno kambarys bute

Neturite namo, bet turite vyno kolekciją? Nuosavą vynoteką galite įsirengti net ir bute, tačiau tam reikės atskiros patalpos, kurioje teks sukurti vynuilaikyti tinkamą mikroaplinką, aprašytą anksčiau. Greitaivartojamusvynus galėsite laikyti įprastose lentynose ar vyno laikikliuose, tačiau kolekciniams vynams prireiks specialių vyno spintų.

 

Paprastai vyno spintos būna skirtos vynuibrandinti, saugotitinkamoje temperatūroje ir daugianfunkcės. Jos turi skirtingus temperatūros lygius, reikalingus raudonam ar baltam vynui, yra apsaugotos nuo vibracijos, taip pat galima reguliuoti drėgmės lygį. Vyno spintų durelės paprastai gaminamos iš stiklo, nepraleidžiančio UV spindulių, todėl jūsų vynas bus saugus, o jūs matysite, kas pastatytaspintos viduje.

 

10. Vyno spinta mažam butui

Jei esate vyno gurmanas ir gyvenate nedideliame bute, kuriame atskiro vyno kambario nėra, tai nereiškia, kad negalite namuose laikyti kad ir nedidelę, bet ypatingą vyno kolekciją. Originalaus dizaino vyno laikiklių, kaip ir kolekciniams vynams skirtų vyno spintų, yra įvairių dydžių, tad galite pasirinkti nedidelę spintą ir įkomponuoti ją interjere tarsi baldą. Itin stilingas vyno spintas gamina prancūzų kompanija SENSIS, bendradarbiaujanti su dizaineriais.

 

Nedideles, į virtuvinius komplektus montuojamas vyno spintas, panašias į vyno šaldytuvus, siūlo prancūzų gamintojas VINTEC, taip pat mums puikiai pažįstami buitinės technikos gamintojai „Electrolux“, „Whirlpool“. Tad jei norite turėti savo vyno kolekciją, galite tai padaryti net ir pačioje mažiausioje erdvėje.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.