Turto apsauga vasaros sezonu
Išvykdami ilgesniam laikui, paprašykite kaimynų ar netoliese gyvenančių artimųjų, draugų, kad iš pašto dėžutės išimtų laikraščius ir korespondenciją.
Paprašykite kaimynų, kad, pamatę nepažįstamąjį, norintį patekti į jūsų namus, paskambintų jums.
Jokiu būdu negalima teikti informacijos apie save ir kaimynus mažai pažįstamiems ar nepažįstamiems asmenims. Jeigu kas nors teiraujasi, praneškite tai kaimynams. Įsidėmėkite vietą, laiką, kaip atrodė pašnekovas.
Užrakinkite duris visais užraktais, net kelioms minutėms eidami į parduotuvę ar išnešdami šiukšles.
Išvykdami ilgesniam laikui, patikrinkite užraktus ir, jei būtina, sutvirtinkite buto duris.
Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą. Neatidarykite durų įvairiems "specialistams", klauskite apie atvykimo tikslą.
Kad maksimaliai apsaugotumėte savo namus, pasidomėkite durų apsaugos naujovėmis: įdėkite patikimas spynas, įtaisykite akutę, durų sklendę.
Nepalikite raktų nuo namų laiškų dėžutėse, po kilimėliu, kitose visiems žinomose vietose.
Kad ir kuriame aukšte gyventumėte, išvažiuodami iš namų sandariai uždarykite langus, balkono duris.
Pametę raktus, būtinai pakeiskite spyną.
Įsirenkite bute ar individualiame name apsauginę signalizaciją.
Jei gyvenate žemutiniuose aukštuose, įstiklinkite balkonus. Gerai apšvieskite kiemą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
Apdrauskite namų turtą. Kreipkitės į artimiausią policijos skyrių dėl daiktų žymėjimo – taip lengviau nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui.
Jei sugrįžę namo pastebėjote, kad bute jau lankėsi vagys (atvertos durys, išdaužtas langas), neikite į butą, gali būti, kad nusikaltėliai dar neišėjo. Nieko nelieskite rankomis, nepalikite savo pėdsakų – nedelsdami iškvieskite policiją.
Sudarykite laiptinės, namo, gatvės ar kiemo gyventojų grupę, kurios tikslas būtų bendromis jėgomis sukurti saugią gyvenamąją aplinką.
Atkreipkite dėmesį, jei automobilis su nežinomais numeriais, kuriame sėdi nepažįstami žmonės, lėtai važinėja po kvartalą – gali būti, kad nusikaltėliai ieško pelningo objekto.
Jei svetimi žmonės skambina į daugelį namo butų duris ar slampinėja aplink kaimyninį sklypą – gali būti, kad nusikaltėliai nori sužinoti, ar kas nors yra namie.
Jei žvanga langų stiklai, laiptinėje daužomos, gręžiamos, kapojamos durys – gali būti, kad tai ne darbininkų, o įsilaužėlių keliamas triukšmas.
Jei tamsoje, iš lauko ar iš kito namo matyti blykčiojanti, prislopinta šviesa, gali būti, kad viduje jau darbuojasi vagys.
Jei nepažįstami žmonės ilgai stoviniuoja gatvėje, laiptinėje ar lūkuriuoja automobilyje – gali būti, kad jie stovi sargyboje vykstant nusikaltimui.
Sutemus būtinai uždenkite langus užuolaidomis. Jeigu pastebėjote, kad jūsų butą stebi ar prie jo sukinėjasi įtartini žmonės, skambinkite telefonu 112.
Nereikia leisti nusikaltėliams suprasti, kad bute gyvena vienišas žmogus.
Užsirašykite savo artimiausių kaimynų, draugų, giminių telefonų numerius, kad, iškilus pavojui, nedelsdami galėtumėte jiems paskambinti.
Patartina netvirtinti prie lauko durų užrašo, nurodančio šeimininko pavardę ir vardą, nes taip galite padėti nusikaltėliui gauti reikiamą informaciją.
Išvykdami iš namų ilgesniam laikui, užrakinkite ne tik pagrindines, bet ir visų kambarių duris.
Labai rizikinga pasakoti apie planuojamus pirkinius ar nusipirktus ir parduotus daiktus, atsiimtus indėlius ar gautas paskolas. Nusikaltėliams ypač praverčia vaikų plepumas ir noras pasigirti.
Prieš vagystę būna daugybė jos planavimo ženklų. Pravartu suklusti, jei skirtingu paros metu pasitaiko atsitiktinių telefono skambučių, nepažįstamų asmenų vizitų įvairiais pretekstais.
Vagys sugeba apšvarinti namas net tada, kai šeimininkai namie, kietai miega. Tokios vagystės labai pavojingos ne tik dėl žmonių turto, bet ir dėl jų sveikatos, gyvybės. Jeigu nubudęs šeimininkas pasitiki savo jėgomis, žinoma, reikia gintis. Bet tai didelė rizika, nes labai dažnai vagys būna nenuspėjami, bet koks pasipriešinimas gali sukelti agresyvumą, ypač pavojinga, kai vagis ginkluotas. Kartais geriau saugoti gyvybę, o ne turtą.
Nepasirašykite jokių dokumentų skubotai, juo labiau tarpduryje. Nedelsdami kreipkitės į policiją, jeigu jus apvogė arba apgavo.
Apie buto ar namo apsaugos priemones:
Durys. Renkantis duris pravartu pasitarti su specialistais. Durims neužtenka vieno užrakto. Pageidautina, kad vienas užraktas būtų seifo tipo (plokštelinis). Vienas užraktas turėtų būti rakinamas raktu iš abiejų pusių, kad vagys, patekę pro langą (ar pasilikę namo ar buto viduje), su daiktais neišeitų pro duris. Kad jūsų būstas būtų saugesnis, patartina įsidėti duris, atsparias ne tik smūgiams, bet ir ugniai, kitokiam poveikiui.
Spyna. Paprasta spyna vagišiui nėra labai didelė kliūtis. Geriau rinktis tokią, kurios konstrukcija sudėtingesnė. Įsikėlus į naują butą patartina iš karto pakeisti visus durų užraktus, spynas. Pavyzdžiui, sustiprintos spynos gaminamos su geresniu korpusu ir 22 mm storio grūdinto plieno skląsčiu, sustiprinto nikelio sluoksniu padengtu spynos spragtuku.
Apsauginė plėvelė. Dažnai ant langų arba vitrinų klijuojama plėvelė, sauganti stiklą nuo mechaninio poveikio, arba vietoj įprasto stiklo naudojamas apsauginis (sluoksniuotas). Nuo smūgio jis tik suskyla, bet nesubyra. Norint pramušti tokį stiklą, reikia daug smūgių į vieną tašką.
Apsauginės žaliuzės. Apsauginės žaliuzės didina patalpų saugumą, saugo langus ir patalpas nuo pašalinių daiktų įmetimo, pašalinių žvilgsnių.