Faneruotos durys. Durų priežiūra. Durų montavimas
Estetinė natūralaus medžio išvaizda yra geresnė palyginus su sukurtomis dirbtinėmis medžiagomis. Duris, kurios faneruotas lukštu lengviau remontuoti, o įbrėžimai laminate nepasiduoda remontui.
Susipažinkime su natūraliu lukštu
Lukštas (šponas), verčiama iš vokiečių kalbos ,, drožlė “.Šnekamojoje kalboje šiandien žinomas posakis „šponiravimas“ — teisingiau būtų vadinamas ,, faneravimas lukštu“.
Gamyboje naudojami dviejų rūšių lukštai — tangencinis ir radialus. Tangencinio lukšto tekstūra turi būdingą piešinį su paraboliniu kaitaliojimu tamsių ir šviesesnių juostų — žiemos ir vasaros sezonų medienos metinių rievių išsidėstymu.
Jų plotis priklauso nuo pradinio stiebo diametro, šių rievių storio (medžio augimo) ir nupjaunamo rąsto šerdies artumo. Radialinis lukštas, atvirkščiai, turi metinių sluoksnių paralelinių linijų tekstūrą.
Durų priežiūra
Norėdami išvengti durų deformacijos, duris iki montavimo būtina laikyti horizontalioje padėtyje ant lygaus paviršiaus. Nerekomenduojama duris laikyti prie šildymo prietaisų arba skersvėjyje, nes veikiant staigiems temperatūros svyravimams gali atsirasti įtrūkimų, paburkimo ir kitokių deformacijų durų paviršiuje.
Duris, kol jos sumontuojamos, reikia saugoti nuo tiesioginių intensyvios saulės spindulių, nes tai gali sukelti netolygų dangos spalvų pakitimą. Duris rekomenduojama laikyti gamyklos įpakavime.
Durų montavimas
Durys paprastai montuojamos patalpose, kur temperatūra siekia nuo 10 iki 30 C. Sąlyginis drėgnumas — nuo 50 iki 70%. Neleistinas staigus šių parametrų pakitimas. Montuoti duris privalo kvalifikuotas specialistas, turintis specialius šiuolaikinius instrumentus.
Mediena — hidroskopinė medžiaga. Montuojant duris remontuojamose patalpose būtina žinoti, ar patalpoje normali drėgmė, o medžiagos, naudotos darbams, jau yra sausos. Prieš montavimą būtina parengti, kad durys „aklimatizuotųsi“ patalpoje — kelias paras privalo išbūti išimtos iš gamyklos įpakavimo.
Tai ypač aktualu rudenį ir žiemą Nerekomenduojama pakuotę nuimti iki visiško aklimatizavimosi. Kad nepatektų drėgmės, užraktų, ąselių ir kitos furnitūros vietas reikia iš karto apdoroti pokostu arba kitais konservantais, bet labai atsargiai, kad jie nepatektų ant lakuoto paviršiaus.
Eksploatacija ir aptarnavimas
Rūpestingas šeimininkas gerai žino, kad durys, kaip ir baldai, reikalauja dėmesingos priežiūros. Norintiems išsaugoti išorinį durų vaizdą, rekomenduojama nuolatos periodiškai naudoti priemones, skirtas natūralaus medžio baldų priežiūrai.
Durų išorę galima valyti drėgna servetėle. Tenka atsisakyti grubaus mechaninio durų paviršiaus poveikio, taip pat ir kontakto su preparatais, kurių sudėtyje yra rūgščių, šarmų, tirpiklių, nes paviršiuje gali atsirasti pažeidimų ir defektų , taip pat pablogėti durų išorinis vaizdas.