Durų pasirinkimo kriterijai
Pasak Kauno Technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Šiluminės fizikos laboratorijos vadovo, skaičiuojami bendri pastato šilumos nuostoliai. Jei yra blogesnės durų šiluminės savybės, turi būti geresnės langų ar sienų. Išorės durims normuojamas ( optimalus ) šilumos perdavimo koeficientas 1,9. Šį skaičių leidžiama padidinti, tačiau jis negali viršyti 2,7. Normuojamasis šilumos perdavimo koeficientas buto durims didinamas priklausomai nuo temperatūrų skirtumo laiptinėje ir bute.
Durų charakteristika. Perkant duris, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti pačią durų charakteristiką. Pagrindinė šarvuotų durų paskirtis – saugoti mūsų būstą nuo pašalinių žmonių. Buto durys turėtų turėti ne žemesnę kaip 3 saugumo klasę (Lietuvos normatyvuose tai kol kas dar nėra deklaruota).
Mechaninės savybės. Pasidomėkite, ar atlikti mechaniniai bandymai, įsitikinkite, kad pateikti būtent perkamo gaminio dokumentai. Kiekvienas gaminys turi turėti savo unikalų numerį.
Akustinės savybės. Durys saugo mus ir nuo pašalinių garsų. Ant įvežamų durų būna nurodyta, kiek decibelų jos turi atlaikyti. Prie to stengiamasi pereiti ir Lietuvoje. Būsto durims šis rodiklis turėtų būti ne mažesnis nei 30 decibelų. Geri akustiniai rodikliai garantuoja ir durų sandarumą. Šios durų savybės priklauso ne tik nuo paties konstruktyvo, bet ir nuo tarpinės. Tai, kad ji yra, dar nieko nereiškia. Uždarant durų varčią tarpinė turi "dirbti", prisispausti visu perimetru. Todėl durų briauna turi būti nepriekaištingai tiesi, o staktos ir briaunos plokštumos lygiagrečios. Prastesnės kokybės duryse šis brokas akivaizdžiai matosi. Duryse neturi girdėtis metalo barškėjimo.
Priešgaisrinės savybės. Metalas, žinoma, nedegus, tačiau jis deformuojasi, o prie jo prisilietęs daiktas užsidega. Durų priešgaisrinės savybės turi būti patvirtintos bandymais.
Sertifikavimas. Jei norite įsitikinti, kad durys tikrai tokios, kaip pristatomos, verta paprašyti parodyti bandymų laboratorijų duomenis apie šį gaminį. Kiekviena firma, tobulinanti savo produkciją, ieškanti naujovių, pirmiausia savo produkcijai padarys bandymus, ar atitinka standartus, iškeltus reikalavimus. Durų sertifikavimas liudija, kad gaminama produkcija atitinka standartus, brėžinius, įmonėje yra įdiegtas kokybės valdymas, kontrolė, priežiūra.
Durų konstruktyvas. Pasidomėkite, kokiu metodu jis pagamintas, koks užpildas naudojamas. Kadangi išorinėje ir vidinėje durų pusėse skirtingos temperatūros, kaupiasi kondensatas, todėl vidinė durų pusė drėksta . Dėl besikaupiančio kondensato gali pradėti drėgti šalia staktos esanti siena.
Gera spyna saugo tik įdėta į stiprų, savo klasę atitinkantį konstruktyvą. Už paprastų medinių durų, net su pačia tobuliausia spyna, saugu nebus. Iš durų briaunos išorinės pusės įdėta spyna yra mažiau saugi nei iš durų vidaus, kitaip tariant, durų rinkimo metu spyna įdedama iš vidaus. Iš surinktų durų, neišardžius durų varčios, spyna neišsiima, todėl durys saugesnės bei vizualiai atrodo gražiau.
Užraktas. Kita svarbi durų dalis yra mechaninis užraktas. Šarvuotoms durims naudojami širdelinio – cilindrinio bei plokštelinio tipo užraktai.
Širdelinio (cilindrinio) tipo užraktas. Veikimo principas: raktas- cilindras-korpusas. Normaliai eksploatuojant, durys gali tarnauti daugiau kaip 50 metų, tačiau nėra visiškai saugios (nors jos turi be galo daug kombinacijų, visos yra paprasčiausiai sulaužomos). Ši spynų grupė skirta žmonių patogumui. Ant cilindrinės spynos uždėta apsauga jos neapsaugo – ją taip pat nesunku nulaužti.
Plokštelinės spynos. veikimo principas: korpusas-raktas. Raktas rakina korpuso liežuvėlį, nukopijuoja plokšteles ir padaro taką skląsčiui. Jei bent viena plokštelė neatitinka, negalima pasukti rakto. Vartojant jėgą, sulankstomas mechanizmas, bet spyna neatsirakina.
Papildoma mechaninė apsauga. Rinkoje siūlomi įvairiausi priedai durų apsaugai sustiprinti. Grandinėlė duryse būsto neapsaugos. Naudojantis įrankiu, ją nesunku nutraukti. Iš vidaus užsišauti skląsčiu yra saugiau ir patogiau.
Raktai. Pasidomėkite, kaip reikėtų elgtis pametus raktus- ar užteks spyną perkoduoti, ar teks keisti. Patikimiau, kai raktai yra apsaugoti nuo kopijavimo. Išsiaiškinkite, kaip gamybos procese buvo naudojamasi raktais, įsitikinkite, kad jais negalėjo pasinaudoti pašaliniai asmenys.
Apdaila – Šarvuotų durų apdaila gali būti labai įvairi. Tačiau jei šios durys skirtos laukui, apdailos variantų žymiai sumažėja. Negalima naudoti laminato, drožlių plokštės ar MDF, natūralaus medžio. Medis drėgnoje aplinkoje plečiasi, o metalas nekinta; esant mažam drėgmės kiekiui, medis traukiasi. Po kurio laiko dėl deformacijų durys atrodys prasčiau, todėl reikėtų rinktis iš specialiai laukui skirtų medžiagų pagamintas duris.
Montavimas. Geras gaminys, tačiau blogai sumontuotas, netenka sandarumo. Duris montuoti galima tiek putomis, naudojant papildomą apsaugą, tiek betonu. Išsiaiškinkite, kas ir jūsų įsigytas duris įstatys, kokios garantijos suteikiamos.
Jei norite jaustis dar saugiau savo būste, vertėtų pagalvoti apie signalizaciją, prijungtą prie apsaugos pulto.Tai kainuoja, tačiau atsiperka.