Garinė pirtis –lepinamės nuosavame SPA…

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Ypač garinės pirtys pamėgtos senovės Graikijoje, o kiek vėliau – Romoje. Keitėsi laikai, keitėsi papročiai, tačiau garinės pirties esmė išliko ta pati – tai puikus būdas išsivalyti ne tik kūną, bet ir sielą. Ir visą tai šiais laikais galima padaryti nuosavuose namuose.

Pirtis, meilė ir džiaugsmas – iki senatvės kartu

Garinės pirties išradėjais galima būtų laikyti graikus. Tiesa, nemažai pirties idėjų jie pasiskolino iš egiptiečių, tačiau gerokai patobulinę sukūrė itin vertinamą garinės pirties pirmtakę, vadinamąjątermą. Senojoje Graikijoje labai pamėgtos garinės pirtys buvo įrengtos apvaliuose akmeniniuose pastatuose su centre esančiais ugnimi kaitinamais akmenimis, ant kurių ir buvo pilamas vanduo. Šiose pirtyse vienu metu lepindavosi net iki kelių tūkstančių žmonių.

 

Todėl nenuostabu, kad virš dažnos termos durų puikuodavosi tuomet itin populiarus posakis: „Pirtis, meilė ir džiaugsmas – iki senatvės kartu.“ Vėliau iš graikų pirties malonumo tradiciją perėmė romėnai. Kiekvienas naujas Romos imperatorius savo uždaviniu laikė pastatyti kuo didingesnę, prabangesnę ir patogesnę termą. Garinės pirties analogas Turkijoje,vadinamasis hamamas,arba tiesiog turkiška pirtis,taip pat populiari jau ne vieną tūkstantį metų.

 

 

Pagrindinę šios pirties idėją turkai perėmė iš romėnų, o vėliau nemažai patobulino. Turkiška pirtis tapo kūno ir sielos gydykla, kurioje, be tradicinių pirties malonumų,buvo galima pasimėgauti masažais, aromatinėmis voniomis ir garų kambariais. Lietuvoje garinės pirties analogu būtų galima laikyti vadinamąją lietuviškąją baltų pirtį – tradicinę ir mūsų širdžiai mielą medinę garinę pirtį. Joje mūsų protėviai kaitindavosi dar XVIII–V a. pr. m. e.

 

 

Tokiose pirtyse garas buvo išgaunamas vadinamuoju milinimu, kai ant pirtyje esančio židinio žarijų buvo įkaitinamas akmuo, kuris vėliau, įmestas į kubilą su vandeniu, skleisdavo malonius šiltus garus.

Apie šiuolaikinę garinę pirtį

Šiuolaikinėje garinėje pirtyje, kurią itin pamėgo ir Lietuvos vartotojai,garas gaminamas specialiuose garo generatoriuose ir tiekiamas į garinės pirties patalpą.

„Technologiniu požiūriu yra trys pirčių tipai. Tradicinis, t.y. kai šildomi akmenys ir oras, o ant jų pilant vandenį gaunams garas. Rytietiškas, kai pirtis šildoma garu verdant vandenį ir japonų onsenai, kur šildomasi pasinėrus karštame vandenyje. Mano įsitikinimu, namuose geriausia įsirenginėti tai, kas tradiciška ir artima mums.

 

Pavyzdžiui, tradicinė lietuviška pirtis su vainojimosi galimybe skleidžia ne tik šilumą, bet ir yra tikrai gera susitikimo ir bendravimo vieta. O jei mūsų tradicinė pirtis bus papildyta turkiškos pirties garine – gautas rezultatas bus išties nuostabus” – teigia p. Grigaliūnas.

Tradicinėje garinėje pirtyje temperatūra nepakyla labai aukštai, lyginant, pvz., su sauna. Čia laikosi 43–50 laipsnių temperatūra. Svarbiausias tokios pirties išskirtinumas – drėgmė, kuri siekia 100 proc. Beje, garinėje pirtyje turi būti šildomi visi pirties paviršiai, taip pirtyje esantis žmogus nejaus diskomforto liesdamasis prie bet kokio pirtyje esančio paviršiaus.

 

Kitas šios pirties išskirtinumas – apdaila, kuriai dažniausiai naudojamas prabangus marmuras arba keraminė mozaika. Prabangiose garinėse pirtyse iš smulkių mozaikų galima sudėlioti pačias įmantriausias sienų ir lubų dekoracijas.

Renkamės vietą

Įsirengiant garinę pirtį nuosavuose namuose, apie jai skirtą vietą būtina pagalvoti iš anksto. Kur įsirengti pirtį, iš esmės nėra taip svarbu, svarbiausia, kad jai būtų numatyta pakankamai vietos. Atskiros patalpos reikės ir minėtam garo generatoriui, kuris turėtų būti įrengtas šalia pirties esančioje techninėje patalpėlėje.„Garo generatorius negali būti sumontuotas pačioje pirtyje, – perspėja pirties žinovas S. Grigaliūnas. – Jam reikia numatyti vietą, iš kurios būtų galima tiektigarą į pirtį“.

 

 

 

Šalia garo generatoriaus toje pačioje ar atskiroje patalpoje turi būti numatyta vietos ir aromatų dozatoriui (jei jo reiks) bei šviesos projektoriui (esant pageidavimui). Projektuojant garo pirtį būtina apmąstyti, kur bus santechninis ar elektros pirties valdymo mazgas,pirties grindų, gultų ir sienų šildymo sistemos. Ekspertų teigimu, įprastai ši įranga neužima daug vietos, tam gali pakakti vos kvadratinio metro ploto sienos dalyje. Visai šiai įrangai ir garo generatoriui taip pat reikalinga elektra, vanduo ir kanalizacija.

 

„Palyginimui –3,4 kW galingumo mažos pirtelės garo generatorius garais gali paversti iki 5 litrų vandens per valandą. O šį garą reikia kažkur padėti, kitaip iš pirties jis pateks į gretimas patalpas, – pasakoja pirties žinovas S. Grigaliūnas. – Todėl įrengiant pirtį būtina apmąstyti ir išties galingą bei gerą ventiliacijos sistemą, galinčią pašalinti100 proc. drėgmės orą. Tai didelė ir sunkiai spendžiama problema jau pastatytame bute arba name.“

 

Paprastai turkiškoje pirtyje įrengiama savaiminė arba priverstinė ventiliacija, vienintelė pastaba –jai būtina naudoti plastiko arba nerūdijančiojo plieno vamzdžius (dėl nuolatinio sąlyčio su drėgme). Taip pat įrengiant ventiliaciją svarbu išlaikyti nuolydžius viena kryptimi į pirtį.Jei tai užtikrinti sunku, ventiliacinės sistemos drenažas gali būti sumontuotas žemiausiame vamzdžių taške.

Laikas įsirengti

Labai svarbu parinkti ne tik tinkamą vietą garinei pirčiai, bet ir tinkamai suprojektuoti pačios pirties erdves. „Pirtis reiškia, kad ten bus šildomasi. Plastikinė dušo kabina su garo generatoriumi ar dar blogiau – tiesiog dušas su garu – nesušildys. Tai bus tik labai drėgna patalpa arba reikės galingo generatoriaus ir ilgo sušilimo laiko“, – perspėja pirčių ekspertas. Tradiciškai garinės pirties sienos sudaro lygų stačiakampį, šešiakampį ar aštuonkampį. Išskirtinės šios pirties lubos – jos paprastai esti kupolo arba arkos formos.

 

Taip patalpos palubėje susikaupęs kondensatas gali lengvai nutekėti ant sienų ir patekti į drenavimo sistemą. Kitas, ne mažiau išskirtinis garinės pirties įrengimo bruožas – visa pirtis įrengiama vientisai, t. y. sienos, lubos, grindys ir net gultai turi būti pagaminti iš vienos ir tos pačios medžiagos. Todėl ją būtina itin kruopščiai pasirinkti ir negailėti pinigų. Siekiant sutaupyti ir skirtingiems garinės pirties komponentams parinkus skirtingas medžiagas, gali sutrūkinėti sienos. Juk kiekviena medžiaga tojepat temperatūrojeplečiasi skirtingai.

 

Dėl nekokybiškų, nesandarių medžiagų ilgainiui gali atsirasti nemalonus kvapas ar net pelėsių. Pirties konstrukcija turi būti šilta, kad neišeitų šiluma, ir sandari, kad drėgmė nepereitų į kitas patalpas, pirties ir namo konstrukcijas. Lietuvoje populiariausia medžiaga, iš kurios daromos garinės pirtys, yra EPS putplastis.

 

Jis gana minkštas ir laidus vandeniui. Reikia labai patyrusio ir atsakingo meistro, kad padarytų patikimą hidroizoliaciją, bei geros konstrukcijos, kad su laiku neatsirastu įtrūkių ir drėgmė nepatektų į putą arba dar toliau“. Tačiau bene daugiausia keblumų, įrengiant garinę pirtį, kyla dėl to, kad putų, iš kurios padaryta pirties konstrukcija, blogoji pusė dažniausiai būna nematoma, todėl pastebėti drėkimą ir sunaikinti dėl to atsiradusius pelėsiuslabai sudėtinga, o padaryti įtrūkį, paslydus ir stuktelėjus petimiį minkštos konstrukcijos sieną, labai lengva.

 

Atskiras dėmesys gultams

Norint, kad namuose įrengtoje pirtyje būtų malonu ir gera kaitintis, itin svarbu tinkamai pasirūpinti garinės pirties gultais. Paprastai jie esti aptakių, patogių formų, kad ant jų būtų komfortiška gulėti ar sėdėti ilgesnį laiką. Jei garinė pirtis nedidelė – gultai paprastai įrengiami prie sienų be nugarosatramų, nes pirtyje kur kas svarbiau užtikrinti galimybę atsigulti, o ne atsisėsti.

 

Jei pirčiai numatyta patalpa yra erdvi, ją galima išnaudoti sukuriant atskiras sėdėjimoir gulėjimo zonas. Įrengiant sėdėjimo zonas, čia labai svarbu pasirūpinti tinkamu atlošo posvyriokampu irišlinkimais. Taip pat, įrengiant gultus, būtina iš anksto pasirūpinti kartu su grindimis bendra šildymo sistema.

 

Kaip minėta, garinėje pirtyje visos pirties erdvės irvidaus paviršiai turi būti šildomi. Paprastai privačiose pirtyse įrengiama elektrinė grindų ir gultų šildymo sistema. Tiesa, jai privalomas termoreguliatorius, kad pirtyje būtų užtikrinama tinkama oro temperatūra.

Garinių pirčių naujienos

Įrengiant šiuolaikinę garinę pirtį, vis dažniau naudojamas XPS polistireninis putplastis, kuris itin tinka ir visiems statybos darbams, taip pat pamatamsgerai apšiltinti. „Dėl savo uždaros struktūros šis polistireninis putplastisyra ne tik šiltesnis, bet ir tvirtesnis, taip pat, kas labai svarbu įrengiant garo pirtį, nelaidus drėgmei,palygintisu EPS putplasčiu, – patirtimi dalijasi UAB „Geras garas“ vadovas. – Šis putplastis puikiai tinka garo pirties konstrukcijai, nes visos jo konstrukcijos išlieka sandarios net pažeidus paviršių.

 

Dėl nereikalingo hidroizoliacijos sluoksnio sumažėja darbų, o dėl daug didesnio tvirtumo labai padidėja konstrukcijos patikimumas.“ Taip pat garo pirtims įrengti galima rasti visą sistemą Wedi gaminių iš armuotu cementiniu sluoksniu dengto XPS polistireninio putplasčio. „Ši konstrukcija atitinka griežtus Vokietijos standartus intensyvios apkrovos patalpoms, – tikina S. Grigaliūnas.

 

–Montuojamaji labai paprastai naudojantspecialiushermetinius klijus. Gali būti, kad netolimoje ateityje žmonės patyspradės įsirengti ir garines pirtis.“

Kaip prižiūrėti garinę pirtį?

Garinės pirties priežiūra labiausiai priklauso nuo to, kokios medžiagos pasirinktos jos apdailai. Įprastai namuose įrengiamos garinės pirtys puošiamos įvairiaspalviais plytelių mozaikos raštais, todėl tokios pirties priežiūra nėra sudėtinga. „Palaikyti švarą pirtyje iš tiesų nėra sunku. Plyteles paprasta valyti ir plauti, – tikina UAB „Geras garas“ vadovas S. Grigaliūnas. –Kur kas problemiškesnė ir daugiau dėmesio reikalaujanti yragaro generatoriaus priežiūra.

 

Čia reikia būti itin kruopštiems, labai svarbu iš generatoriaus, kaip ir iš visų prietaisų,virinančiųvandenį,nuolat šalinti kalkes.“Kiek dažnai reikės to imtis, priklauso nuo generatoriaus galingumo irnamų vandens kietumo. „Kaip teisingai atlikti kalkių šalinimoprocedūrą ir kas kiek laiko tai daryti, galima perskaityti kiekvieno generatoriaus instrukcijose, – pataria S. Grigaliūnas. –Šalinti kalkes reikės rečiau, jei po pirties procedūrų naudotas vanduo kiekvieną kartą su visomis neprikibusiomis kalkėmis bus išleidžiamas iš generatoriaus.

 

Dar paprasčiau, jeigu generatorius naudoja vandenį, iš kurio kalkės jau pašalintos.“Beje, palengvinti šią procedūrą galima ir iš anksto pasidomint norimo įsigyti generatoriaus techniniais rodikliais. Kai kurie generatoriai gali būti jaukomplektuojami su automatiniu išleidimo vožtuvu, o tai ateityje stipriai palengvins jų priežiūrą.

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.