Trys pavėsinių statymo etapai
Ypatingą dėmesį skirkite gruntui. Jokiu būdu nepradėkite statyti ant juodžemio – anksčiau ar vėliau pavėsinė tikrai sukryps. Gruntas turi būti tvirtas, sausas. Jei jis molingas, tai pavėsinę reikėtų statyti ant pamatinių stulpų – kuo jų bus daugiau, tuo konstrukcija bus tvirtesnė. Žiemą gruntas gali prišalti prie stulpų ir visa konstrukcija gali pradėti siūbuoti. Kad taip nenutiktų, pamatą galima izoliuoti apvyniojus jį plėvele.
Pradėti pavėsinės statybą reikėtų nuo brėžinio. Jį galima susikurti pačiam ar valandėlę kitą sugaišti internete. Toliau – trumpai apie visus pavėsinės statymo etapus.
Pamatai ir atramos
Paruošiame aikštelę. Stropiai sulyginame gruntą. Naudodami virvelę, pažymime pamatų (linijinių ar stulpų) parametrus. Reikėtų pamato stulpus įbetonuoti tokio gylio, iki kurio įšąla dirvožemis. Nepamirškite į nesustingusį betoną įbesti laikiklių, prie kurių tvirtinsite sijas.
Lengvų konstrukcijų pavėsinėms kai kurie meistrai dažnai nepila pamatų, o medinius stulpus tiesiog įkasa į žemę. Tokiu atveju dalį stulpų (būsiančią žemėje) derėtų apdoroti gudronu ir apvynioti ruberoidu. Po patalpinimo duobėje stulpai užliejami cemento mišiniu. Kitas etapas – pavėsinės pagrindo ruošimas, t. y. medinių sijų išpjovimas, kurios tvirtinsis prie paruoštų pamato stulpų. Norint, kad pavėsinė ilgai tarnautų, sijas reikėtų daryti iš ąžuolo, tačiau taupantieji gali statyti ir iš lapuočių ar spygliuočių (pušies, eglės) medienos. Visus medinius pavėsinės elementus būtina impregnuoti antiseptikais.
Įrenkite grindis ir sienas
Grindis nesunkiai įrengsite iš įlaiduotų lentų, kurias reikia kruopščiai sudėti vieną prie kitos. Įrengtas grindis net keletą kartą padenkite antiseptiku. Statant sienas daug kas priklauso nuo jūsų norimos pavėsinės formos, brėžinio, t. y. bus pavėsinėje langai ar durys? Patartina vieną sieną padaryti akliną, kad ji būtų užuovėja nuo vyraujančių vienos pusės vėjų.
Stogas ir interjeras
Stogas gali būti dvišlaitis ar daugiašlaitis. Nuo to priklauso ir gegnių skaičius. Vieną gegnių galą reikia tvirtinti prie sienų plokštės metaliniais kampuočiais, o viršutines dalis sujungti tašu. Po to skersai gegnių būtina užkalti grebėstus, o ant viršaus pakloti stogo dangą. Siekiant apsaugoti stogą, būtini ir lietvamzdžiai bei nutekamasis vamzdis. Paskutinis etapas – maloniausias ir laisviausiai leidžiantis reikštis jūsų fantazijai. Turite pagalvoti, ant ko sėdėsite, kur pasidėsite kavos puodelį ar alaus bokalą ir pan. Pavėsinės baldus galite pirkti arba pasigaminti patys. Jei nesugalvojate, kaip įrengti suoliukus, paprasčiausias būdas – nuobliuotas ir nulakuotas lentas pritvirtinti prie sienų metaliniais kampuočiais.
Jei pavėsinė uždaro tipo, galite pasikloti linoleumą ar net kiliminę dangą – svarbu, kad būtų patogu ir jauku.